Novothyral Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Novothyral- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Novothyral jest jednym z preparatów hormonów tarczycy stosowanym między innymi w przypadku niedoczynności tego narządu. Zawiera w swoim składzie sole sodowe tyroksyny oraz liotyroniny, które mają za zadanie uzupełnić niedobory hormonalne występujące w organizmie.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Novothyral
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Novothyral- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Novothyral
Substancje czynne Levothyroxinum natricum Liothyroninum natricum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 100 mcg + 20 mcg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Novothyral

Substancja czynna: Sole sodowe lewotyroksyny i liotyroniny.

Wskazania: Substytucyjne leczenie niedoczynności tarczycy, zapobieganie nawrotom wola, leczenie substytucyjne i supresyjne w nowotworze złośliwym tarczycy.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: W przypadku młodzieży i dorosłych od 0,5 do 2 tabletek leku Novothyral na dobę. Dawka na początku leczenia hormonami tarczycy to zwykle 0,5 tabletki na dobę. Dawkowanie może być zależne od wskazania, w jakim przyjmowany jest Novothyral.

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze zawarte w składzie leku Novothyral, niedoczynność tarczycy nieznanego pochodzenia, nieleczona niedoczynność przysadki lub niedoczynność kory nadnerczy, świeżo przebyty zawał mięśnia sercowego, ostre zapalenie serca (pancarditis).

Główne działania niepożądane: Przy nietolerancji przyjmowanej dawki lub przedawkowaniu mogą pojawić się zaburzenia rytmu serca (np. migotanie przedsionków lub skurcze dodatkowe), przyspieszona akcja serca, kołatanie serca, ból głowy, osłabienie i kurcze mięśni, uderzenia gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, rzekomy guz mózgu, drżenia, bezsenność, nadmierne pocenie się, biegunka.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Novothyral?

Lek Novothyral jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 45 zł za opakowanie 100 tabletek.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Novothyral?

Novothyral to preparat medyczny, który znajduje zastosowanie w przypadku niedoczynności tarczycy . Jest to lek, który łączy w sobie dwie istotne substancje czynne: tyroksynę (T4) i liotyroninę (T3). Działa on na organizm dostarczając hormony tarczycy zawarte w swoim składzie, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego funkcjonowania tego ważnego narządu.

Novothyral znajduje także swoje zastosowanie w przypadkach innych schorzeń niż niedoczynność tarczycy. Jest on stosowany w terapii wola nienowotworowego oraz w celu zapobiegania nawrotom wola po jego chirurgicznym usunięciu.

Ponadto, hormony tarczycy obecne w Novothyral mogą być wykorzystywane w terapii supresyjnej i substytucyjnej w przypadku nowotworów złośliwych tarczycy, zwłaszcza w sytuacjach, gdy konieczne było usunięcie tego narządu operacyjnie.

Jaki jest mechanizm działania?

Mechanizm działania leku Novothyral opiera się na jego zdolności do dostarczania dwóch istotnych hormonów tarczycy - tyroksyny (T4) i liotyroniny (T3) - do organizmu pacjenta. Jest to kluczowy aspekt w terapii osób cierpiących na niedoczynność tarczycy oraz innych schorzeń związanych z tym narządem.

Tyroksyna (T4) i liotyronina (T3) wykazują taki sam mechanizm działania jak naturalne hormony wydzielane przez tarczycę. Tyroksyna jest hormonem biologicznie nieaktywnym, który musi zostać przekształcony w biologicznie aktywną liotyroninę, aby móc wpływać na procesy zachodzące w organizmie.

Lek Novothyral dostarcza zarówno syntetycznej tyroksyny, jak i liotyroniny w odpowiednich proporcjach. Jego mechanizm działania polega na dostarczaniu brakujących w organizmie hormonów tarczycy, co przywraca właściwą równowagę hormonalną w ciele.

Zawarte w preparacie Novothyral hormony tarczycy wpływają na regulację wielu istotnych procesów fizjologicznych w organizmie człowieka, dotyczących przede wszystkim funkcji metabolicznych i energetycznych.

Działanie hormonów tarczycy polega między innymi na zwiększeniu produkcji energii w poszczególnych komórkach ciała poprzez przyspieszony metabolizm organizmu. W efekcie wpływa to na tempo spalania kalorii i utrzymanie właściwej masy ciała.

Odpowiednie stężenie hormonów tarczycy oddziałuje również na prawidłową pracę serca i układu krążenia, ponieważ poprzez swoje działanie zwiększają siłę skurczów mięśnia sercowego i przyspieszają jego rytm. Skuteczność hormonów tarczycy prowadzi do zwiększonego przepływu przez naczynia krwionośne i sprawnego transportu tlenu do tkanek.

Poza powyższymi mechanizmami, substancje zawarte w leku Novothyral wpływają na regulację temperatury ciała, rozwój i wzrost organizmu, a także układ nerwowy poprzez zachowanie równowagi w procesach dotyczących nastroju, poziomu energii i czuwania.

Różnorodność procesów fizjologicznych, na które wpływa prawidłowe funkcjonowanie tarczycy sprawia, że zachowanie właściwej równowagi hormonalnej organizmu jest kluczowe, a niedobór hormonów tarczycy może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

Jaki jest skład leku?

Lek Novothyral występuje pod postacią białawych, okrągłych tabletek z rowkiem dzielącym po obu stronach. Jedna tabletka preparatu Novothyral zawiera sól sodową lewotyroksyny w dawce 100 mikrogramów oraz 20 mikrogramów soli sodowej liotyroniny. Jeśli będzie konieczne dostosowanie dawki leku Novothyral, tabletkę można podzielić wzdłuż rowka znajdującego się po obu stronach tabletki.

Preparat Novothyral oprócz głównych składników zawiera także dodatkowe substancje pomocnicze, w tym laktozę, skrobię kukurydzianą, żelatynę, kroskarmelozę sodową oraz stearynian magnezu.

Warto podkreślić, że nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w składzie leku stanowi przeciwwskazanie do jego stosowania.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Novothyral?

Novothyral to preparat farmaceutyczny stosowany w terapii różnych schorzeń związanych z funkcjonowaniem tarczycy oraz w celu regulacji pracy tego ważnego narządu, odpowiedzialnego za wydzielanie hormonów.

Jednym ze wskazań do stosowania zalecanych dawek terapeutycznych leku Novothyral jest pierwotna niedoczynność tarczycy, polegająca na niewystarczającym wydzielaniu hormonów przez tarczycę.

Niedoczynność tarczycy może mieć charakter dziedziczny lub być nabytą kondycją, której przyczyny mogą być związane między innymi z zabiegami chirurgicznymi, napromieniowaniem lub stosowaniem pewnych leków.

Kolejnym schorzeniem, w którym rekomendowane jest przyjmowanie preparatu Novothyral to wtórna niedoczynność tarczycy wynikająca z zaburzeń w układzie podwzgórzowo-przysadkowym. Niezależnie od rodzaju niedoczynności, Novothyral wspomaga uzupełnienie niedoborów hormonów tarczycy, co pozwala na przywrócenie równowagi hormonalnej.

Novothyral może być stosowany w leczeniu wola nienowotworowego, czyli powiększenia tarczycy, do którego może prowadzić wiele czynników, w tym niedobory hormonalne. Ścisłe kontrolowanie parametrów tarczycy jest również istotne, jeśli cel terapeutyczny stanowi zapobieganie nawrotom wola po chirurgicznym usunięciu tarczycy.

Innym zastosowaniem leku Novothyral jest leczenie z powodu złośliwego nowotworu tarczycy, szczególnie po chirurgicznym usunięciu tego narządu. Postępowanie w nowotworze złośliwym tarczycy obejmuje zarówno terapię supresyjną (czyli hamującą wzrost nowotworu), jak i substytucyjną (czyli uzupełniającą brakujące hormony tarczycy).

Novothyral może być również zalecany, gdy konieczna jest kontrola stężenia hormonów tarczycy i precyzyjne dostosowanie ich dawki do organizmu pacjenta.

Warto podkreślić, że niezależnie czy Novothyral ma być stosowany w przypadku niedoczynności tarczycy, z powodu złośliwego nowotworu tarczycy czy innego schorzenia obejmującego ten narząd, jego przyjmowanie powinno być zawsze prowadzone pod nadzorem lekarza, który dopasuje właściwą dawkę i czas trwania terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jak stosowa─ç lek?

Novothyral należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza po określeniu indywidualnej dawki dobowej opartej na wynikach badań laboratoryjnych oraz badania lekarskiego.

U poszczególnych pacjentów występują różnice dotyczące skuteczności i tolerancji hormonów tarczycy, dlatego istotna jest kliniczna obserwacja pacjenta w trakcie trwania terapii. Co więcej, poważnych działań niepożądanych można uniknąć kontrolując stężenie hormonów tarczycy, takich jak liotyronina czy TSH.

W przypadku wystąpienia skutków ubocznych postępowanie powinno polegać na zmniejszeniu dawki dobowej leku lub nawet odstawieniu go na okres kilku dni. W momencie uzyskania równowagi, po ustąpieniu działań niepożądanych, można kontynuować leczenie, zaczynając od ostrożnego dawkowania preparatu.

Dostosowane indywidualnie dawki dobowe należy przyjąć jednorazowo. Tabletka powinna być przyjęta rano, na czczo, pół godziny przed śniadaniem i najlepiej z niewielką ilością płynów (np. pół szklanki wody).

Czas trwania leczenia jest zależny od schorzenia, w którym wskazane jest stosowanie leku Novothyral. U osób z istniejącą niedoczynnością tarczycy lub po tyroidektomii z powodu złośliwego nowotworu tarczycy, zazwyczaj konieczne jest prowadzenie terapii przez całe życie.

Z kolei w sytuacji występowania wola nienowotworowego, a także gdy celem jest zapobieganie nawrotom wola po jego resekcji, Novothyral należy przyjmować przez okres od kilku miesięcy lub lat, nawet do końca życia.

Przed włączeniem u pacjenta leczenia hormonami tarczycy należy wykluczyć lub potwierdzić u niego występowanie takich chorób jak: choroba wieńcowa, dławica piersiowa, miażdżyca naczyń, nadciśnienie tętnicze, niewydolność przysadki, niedoczynność kory nadnerczy.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy podkreślić, że u poszczególnych pacjentów występują różnice dotyczące tolerancji hormonów tarczycy, dlatego może być konieczne dostosowanie dawki leku. W związku z tym terapia preparatem Novothyral powinna być prowadzona wyłącznie zgodnie z zaleceniami lekarza i producenta.

Zalecane dawkowanie u młodzieży i dorosłych z niedoczynnością tarczycy to od pół do dwóch tabletek produktu medycznego Novothyral na dobę. Zazwyczaj terapię rozpoczyna się od pół tabletki leku na dobę i w zależności od indywidualnej tolerancji hormonów tarczycy, dawka dobowa jest zwiększana o kolejne pół tabletki co dwa tygodnie.

W przypadku leczenia wola nienowotworowego lub zapobiegania nawrotom wola po jego resekcji, rekomendowana dawka leku Novothyral to od pół do jednej tabletki produktu na dobę.

Natomiast, jeśli Novothyral ma być przyjmowany w nowotworze złośliwym tarczycy po jej chirurgicznym usunięciu, zaleca się stosowanie następujących dawek: od jednej do dwóch tabletek produktu na dobę.

W grupach pacjentów w podeszłym wieku, dzieci, osób cierpiących na chorobę wieńcową lub ciężką i długotrwałą niedoczynnością tarczycy, należy zachować szczególną ostrożność, decydując o dawkowaniu leku Novothyral.

Wówczas może być konieczne stosowanie małej dawki początkowej ze stopniowym zwiększaniem jej w odstępach czasu, jednocześnie kontrolując stężenie hormonów tarczycy. Ponadto, w przypadku pacjentów w podeszłym wieku, powinno się podawać większą dawkę lewotyroksyny i mniejszą dawkę liotyroniny niż zwykle.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Według rekomendacji, cierpiące na niedoczynność tarczycy dzieci w wieku od 4 do 12 lat powinny przyjmować lek Novothyral w dawce od pół do jednej tabletki na dobę. Jednak ważne jest, aby być wyjątkowo ostrożnym podczas stosowania terapii hormonami tarczycy u dzieci.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Źródła nie podają największej bezpiecznej do przyjęcia dawki leku Novothyral.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli preparat Novothyral jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza i prowadzona jest regularna kontrola stężenia hormonów, nie należy się spodziewać wystąpienia działań niepożądanych. Niemniej jednak jak w przypadku przyjmowania każdego leku, może dojść do pojawienia się skutków ubocznych, szczególnie w sytuacji nietolerancji dawki lub przedawkowania leku.

Na początku leczenia, zwłaszcza przy szybkim zwiększaniu dawki, mogą pojawić się objawy sugerujące nadczynność tarczycy. Należą do nich:

 • zaburzenia rytmu serca, np. migotanie przedsionków, skurcze dodatkowe;

 • tachykardia, kołatanie serca, napady dławicy piersiowej;

 • ból głowy;

 • osłabienie i kurcze mięśni, drżenia, niepokój ruchowy;

 • uderzenia gorąca, gorączka;

 • wymioty, biegunka;

 • zaburzenia miesiączkowania;

 • rzekomy guz mózgu;

 • bezsenność ;

 • nadmierne pocenie się, zmniejszenie masy ciała.

W sytuacji wystąpienia działań niepożądanych należy jak najszybciej zmniejszyć dobową dawkę leku na kilka dni lub całkowicie go odstawić. Po ustąpieniu objawów należy wznowić terapię.

Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik zawarty w preparacie Novothyral może ukazać się jako reakcje uczuleniowe, do których zaliczamy wysypkę, pokrzywkę czy obrzęk naczynioruchowy.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie mog─ů by─ç objawy przedawkowania leku Novothyral?

Przyjęcie zbyt dużej dawki leku Novothyral może spowodować znaczne nasilenie metabolizmu i doprowadzić do rozwoju nadczynności tarczycy objawiającej się pod postacią tachykardii, stanów lękowych, ostrej psychozy, pobudzenia i hiperkinezy. Z tego powodu kliniczna obserwacja pacjenta stanowi podstawę postępowania.

W zależności od stopnia przedawkowania należy przerwać leczenie i ocenić stan pacjenta. Objawy nadczynności tarczycy można złagodzić poprzez zastosowanie beta-adrenolityków, a w poważnych przypadkach konieczne może być wykorzystanie plazmaferezy.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Jeżeli przed stosowaniem leku Novothyral u pacjenta wystąpiła nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą obecną w jego składzie nie należy przyjmować tabletek.

Wśród innych przeciwwskazań do stosowania preparatu wyróżniamy takie schorzenia endokrynologiczne jak nadczynność tarczycy o nieznanej przyczynie oraz nieleczona niedoczynność kory nadnerczy lub przysadki.

Nie należy również rozpoczynać terapii lekiem Novothyral świeżo po przebyciu zawału serca czy w trakcie zapalenia mięśnia sercowego. Co więcej, przeciwwskazane jest stosowanie lewotyroksyny przy jednoczesnym leczeniu nadczynności tarczycy tyreostatykami u kobiet w ciąży.

Czy wyst─Öpuj─ů interakcje z innymi lekami?

Wchłanianie hormonów tarczycy jest zależne od wielu czynników, między innymi od pozostałych leków jednocześnie przyjmowanych przez pacjenta, które mogą wywołać interakcje z lekiem Novothyral.

Jednymi z leków wpływających na działanie i wchłanianie lewotyroksyny są inhibitory proteazy (np. rytonawir, indynawir), dlatego w przypadku ich przyjmowania zalecana jest ścisła kontrola parametrów tarczycy oraz ewentualne dostosowanie dawki preparatu Novothyral.

Ze względu na możliwe interakcje, leki zmniejszające stężenie cukru we krwi mogą wykazywać obniżoną skuteczność przy jednoczesnym stosowaniu hormonów tarczycy. Dlatego u osób przyjmujących leki przeciwcukrzycowe może być konieczne regularnie kontrolowane stężenie cukru we krwi.

Co więcej, składniki zawarte w leku Novothyral mogą wpływać na leki przeciwzakrzepowe potęgując ich działanie, co może nasilać ryzyko krwawień.

Wyróżniane wśród leków wpływających na działanie hormonów tarczycy salicylany mogą powodować zwiększenia stężenia w osoczu wolnej lewotyroksyny poprzez wypieranie hormonów w z ich połączeń z białkami.

Z kolei fenytoina przyspiesza metabolizm lewotyroksyny w wątrobie, prowadząc do podwyższonych stężeń wolnych frakcji hormonów tarczycy w osoczu.

Mając na uwadze liczne interakcje popularnych leków z preparatami hormonów tarczycy, przez rozpoczęciem przyjmowania środka Novothyral należy poinformować lekarza o innych przewlekle stosowanych lekach.

Czy przyjmuj─ůc lek Novothyral mo┼╝na pi─ç alkohol?

Źródła nie podają wpływu alkoholu na przyjmowanie preparatu Novothyral, jednak podczas stosowania jakichkolwiek leków nie jest wskazane picie alkoholu.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Novothyral w ci─ů┼╝y?

Badania nie wykazały, aby stosowane w zalecanych dawkach lewotyroksyna i liotyronina zawarte w leku Novothyral wywierały szkodliwy wpływ na rozwijający się płód. Jednak liotyronina może powodować zaburzenia funkcji poznawczych u dziecka, dlatego w okresie ciąży należy zmienić preparat łączony na monoterapię lewotyroksyną.

Dodatkowo, w trakcie ciąży przeciwwskazane jest stosowanie lewotyroksyny przy jednoczesnym leczeniu nadczynności tarczycy tyreostatykami.

Czy podczas stosowania leku Novothyral mo┼╝na karmi─ç piersi─ů?

W okresie karmienia piersią hormony tarczycy zawarte w składzie leku Novothyral przenikają do mleka ludzkiego, jednak osiągane w ten sposób stężenia są zbyt niskie, aby spowodować rozwój nadczynności tarczycy lub zahamować wydzielanie TSH u dziecka.

Czy lek Novothyral wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Szczegółowe badania dotyczące wpływu preparatu leczniczego Novothyral na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych nie zostały przeprowadzone.

Niemniej jednak lewotyroksyna i liotyronina są odpowiednikami hormonów tarczycy naturalnie występujących w organizmie, dlatego nie należy spodziewać się ograniczonej zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn stosując lek Novothyral zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czym r├│┼╝ni si─Ö lek Novothyral od leku Novothyral 75?

Lek Novothyral i Novothyral 75 to dwa różne preparaty farmaceutyczne wykorzystywane w leczeniu zaburzeń tarczycy, które różnią się między sobą przede wszystkim zawartością i proporcjami składników aktywnych.

Opisywany w tym artykule Novothyral zawiera sól sodową lewotyroksyny w dawce 100 mikrogramów oraz 20 mikrogramów soli sodowej liotyroniny. Natomiast preparat Novothyral 75 ma swoim składzie 75 mikrogramów lewotyroksyny oraz 15 mikrogramów liotyroniny.

W związku z tym różnica pomiędzy oboma produktami medycznymi polega na zawartości i stosunku lewotyroksyny do liotyroniny w każdej tabletce, dlatego kluczowe jest, aby stosować odpowiednią dawkę leku, zgodnie z zaleceniami lekarza wystawiającego receptę.


Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Novothyral, [online], [dost─Öp 8.10.2023r.], dost─Öpna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4852/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝