Structum Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Structum - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Structum to preparat wykorzystywany w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów u osób dorosłych. Każda kapsułka zawiera 500 mg substancji czynnej pod postacią chondroitynosiarczanu sodu.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Structum
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Structum - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 15.02.2024
Nazwa preparatu Structum
Substancje czynne Chondroitini natrii sulfas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • kapsu┼éki
Dawki
  • 500 mg (kapsu┼éki)

Podstawowe informacje o leku Structum

Substancja czynna: chondroitynosiarczan sodu.

Wskazania: leczenie uzupełniające objawów choroby zwyrodnieniowej stawów u dorosłych.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 kapsułka 500 mg dwa razy na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie, wiek poniżej 18 roku życia.

Główne działania niepożądane: zawroty głowy, bóle brzucha, wymioty, wysypka, świąd, obrzęk twarzy.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Structum - Cena, refundacja

Preparat Structum nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.

  • Structum (500 mg kapsułki 60 szt.) - cena wynosi ok. 55 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Structum?

Structum jest to lek stosowany w leczeniu uzupełniającym objawów choroby zwyrodnieniowej stawów dostępny wyłącznie na receptę . Preparat działa korzystnie na chrząstkę stawową, co przyczynia się do złagodzenia dolegliwości związanych z uszkodzeniem aparatu stawowego.

Głównym składnikiem leku Structum jest siarczan chondroityny w postaci soli sodowej.

Mechanizm działania Structum

Substancją czynną leku Structum jest kwaśny siarczan chondroityny, który występuje naturalnie w organizmie człowieka - jest jednym z kluczowych składników budujących kości i chrząstki. Jego właściwości pozwalają zwiększyć elastyczność chrząstki, co przyczynia się do wzrostu jej wytrzymałości na obciążenia mechaniczne.

Mechanizm działania siarczanu chondroityny polega na hamowaniu aktywności enzymów rozkładających chrząstkę, co przyczynia się do jej ochrony przed uszkodzeniami i utratą masy. Dochodzi również do pobudzenia biosyntezy proteoglikanów, co wspomaga syntezę i przyczynia się do naprawy tkanki chrzęstnej.

Skład leku Structum

Każda kapsułka preparatu Structum zawiera 500 mg chondroitynosiarczanu sodu.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: 7.5 mg etanolu (równoważne z ilością zawartą w mniej niż 1 ml piwa), 54.6 mg sodu (odpowiada 3% zalecanej maksymalnej dawce dobowej sodu u dorosłych), talk. W skład kapsułki Structum wchodzą także: żelatyna, tytanu dwutlenek (E 171) oraz indygotyna.

Wskazania do stosowania

Produkt Structum 500 mg wskazany jest w leczeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawów u dorosłych pacjentów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jedną z najczęstszych chorób układu ruchu, która rozwija się w wyniku degradacji chrząstki stawowej. Z czasem uszkodzeniu ulegają również sąsiednie struktury tj. torebka stawowa, kość, więzadła, ścięgna i mięśnie.

Skutkiem wyżej wymienionych zaburzeń są stopniowo postępujące objawy: ból i sztywność stawu, a następnie ograniczenie ruchomości, wysięk, trzeszczenia przy ruchach stawu oraz jego zniekształcenie.

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który patrząc przez pryzmat indywidualnej sytuacji pacjenta oceni, czy preparat jest bezpieczny oraz czy przyniesie pożądany efekt terapeutyczny.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Preparat szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Zwykle zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki 500 mg dwa razy na dobę. Produkt należy połykać w całości, popijając szklanką wody. Kapsułek nie można rozkruszać ani gryźć.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Z uwagi na brak doniesień na temat skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu Structum u osób poniżej 18 r.ż., lek ten przeciwwskazany jest w tej grupie wiekowej.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do często występujących działań niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu Structum zaliczymy: zawroty głowy oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, nudności, ból brzucha).

Rzadziej występują zaburzenia tj. pokrzywka, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy, rumień, obrzęk twarzy czy wymioty.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedawkowanie preparatu

W razie wystąpienia objawów przedawkowania produktu leczniczego Structum należy zastosować leczenie objawowe.

Jakie s─ů przeciwwskazania do podania leku?

Zastosowanie Structum przeciwwskazane jest w przypadku nadwrażliwości na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Nie istnieją dowody naukowe na pozytywne działanie leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, dlatego nie należy go stosować w tej grupie wiekowej.

Structum a ci─ů┼╝a

Istnieją ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet ciężarnych. Z tego względu nie zaleca się stosowania produktu Structum w okresie ciąży.

Structum a karmienie piersi─ů

Nie ustalono czy substancja czynna zawarta w produkcie leczniczym Structum lub jej metabolity przenikają do mleka kobiecego. Preparat nie powinien być stosowany podczas karmienia piersią z uwagi na brak możliwości wykluczenia zagrożenia dla noworodków w związku z przyjmowaniem Structum przez matkę.

Structum a prowadzenie pojazd├│w

Nie wykazano, by lek Structum wpływał na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝