Yasminelle Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Yasminelle - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Yasminelle to doustny, dwuskładnikowy, hormonalny lek antykoncepcyjny. W skład każdej tabletki wchodzi etynyloestradiol oraz drospirenon.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Yasminelle
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Yasminelle - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 20.03.2024
Nazwa preparatu Yasminelle
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 3 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Yasminelle

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz drospirenon.

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie przez 21 dni, później 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej i tętniczej choroby zakrzepowo zatorowej, Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby

Główne działania niepożądane: Ból głowy, migrena, nudności, wymioty, wzrost masy ciała, zatrzymanie płynów, nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki, ból piersi, zmiany libido, depresja, drażliwość, reakcje nadwrażliwości, trądzik

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Yasminelle - Cena, refundacja

Preparat Yasminelle nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.

  • Yasminelle (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 40 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Yasminelle

Czym jest Yasminelle?

Yasminelle jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla kobiet pełnoletnich. Nie jest wskazany przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz po menopauzie. Ma on charakter jednofazowy tzn., że w każdej tabletce znajduje się jednakowa ilość substancji czynnych - etynyloestradiolu oraz drospirenonu.

Należy pamiętać, że doustne środki antykoncepcyjne nie chronią przez zarażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jedyną formą antykoncepcji, która oprócz ochrony przed zajściem w ciążę, ogranicza dodatkowo transmisję drobnoustrojów jest prezerwatywa męska.

Żadna z dostępnych metod antykoncepcji nie wykazuje stuprocentowej skuteczności. Jeśli podczas terapii nie przestrzega się wszystkich zaleceń, ryzyko zawodności leku ulega zwiększeniu.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Tabletki antykoncepcyjne Yasminelle dzięki obecności w swoim składzie substancji z grupy estrogenów - etynyloestradiolu oraz gestagenów - drospirenonu hamują uwalnianie hormonów gonadotropowych przez przysadkę i tym samym uniemożliwia wystąpienie owulacji. Dodatkowo lek indukuje zmiany w obrębie endometrium (błony śluzowej macicy), co zapobiega ewentualnemu zagnieżdżeniu się zapłodnionego zarodka.

Według niektórych badań lek, oprócz ochrony przed zajściem w ciążę, zmniejsza również ryzyko zachorowania na raka jajnika oraz raka trzonu macicy.

Jaki jest skład leku?

Jeden blister leku Yasminelle mieści 21 okrągłych, jasnoróżowych tabletek, które zapewniają ochronę antykoncepcyjną podczas jednego cyklu miesiączkowego trwającego 28 dni. Opakowania dostępne w aptekach mogą zawierać 1, 3, 6 lub 13 blistrów.

Jedna tabletka Yasminelle zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu oraz i 3 mg drospirenonu. Wśród substancji pomocniczych użytych do produkcji leku wyróżniamy: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą i magnezu stearynian.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jak stosować lek?

Preparat Yasminelle należy stosować doustnie, popijając dużą ilością wody. Pokarm nie wpływa na jakość wchłaniania i efektywność produktu, w związku z czym można go przyjmować w trakcie lub niezależnie od posiłku.

Lek należy zażywać raz dziennie, codziennie przez 21 dni, mniej więcej o tej samej porze, zgodnie z oznaczeniami na opakowaniu - przy każdej tabletce napisany jest dzień tygodnia, co ułatwia kontrolę prawidłowości prowadzenia terapii. Po zakończeniu opakowania należy zrobić 7 dniową przerwę od antykoncepcji, po czym rozpocząć kolejny blister.

Zazwyczaj podczas pierwszych 2-3 dni przerwy w leczeniu pojawia się krwawienie z odstawienia - podobne do zwykłego krwawienia miesięcznego, jednak przeważnie mniej obfite i bolesne. Krwawienie to może być wciąż aktywne po zakończeniu danego cyklu menstruacyjnego, nie wpływa to jednak na harmonogram terapii.

Do zapewnienia skuteczności antykoncepcji konieczne jest co najmniej 7 dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Ochrona antykoncepcyjna obecna jest również podczas przerwy między kolejnymi blistrami leku Yasminelle, przerwa ta nie powinna jednak przekraczać 7 dni.

Tego typu antykoncepcja może być stosowany tak długo, jak jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. By to zweryfikować, konieczna jest coroczna konsultacja ginekologiczna.

Jak rozpocząć przyjmowanie tabletek Yasminelle?

Przed rozpoczęciem stosowania doustnej, dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej niezbędna jest konsultacja ginekologiczna. Specjalista po badaniu przedmiotowym i ocenie indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego zdecyduje, czy jest to najbezpieczniejsza i najskuteczniejsza forma antykoncepcji.

Jeżeli pacjentka w poprzednim miesiącu nie stosowała żadnych hormonalnych produktów antykoncepcyjnych, przyjmowanie preparatu należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu miesiączkowego. Nie ma wtedy potrzeby korzystania z dodatkowej metody antykoncepcji mechanicznej. Rozpocząć można także między 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego, jednak przez kolejne 7 dni zaleca się wtedy dodatkową ochronę.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletki, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, pacjentka powinna rozpocząć terapię w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.
Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - tabletki, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć przyjmowanie leku Yasminelle w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest, by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży preparat Yasminelle można zacząć stosować od razu. Nie ma tu konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

W przypadku porodu lub poronienia w drugim trymestrze ciąży, przyjmowanie tabletek można zacząć między 21 a 28 dniem po zakończeniu ciąży. Jeśli pacjentka zdecyduje się na dłuższą przerwę, przez pierwsze 7 dni terapii konieczne będzie stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej.

Opóźnianie miesiączki

By zapobiec wystąpieniu krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu przyjmowania tabletek z jednego blistra należy pominąć 7 dniowa przerwę i od razu rozpocząć nowe opakowanie. Dalej kontynuuje się zgodnie ze standardowym schematem.

By przesunąć termin krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, należy skrócić najbliższą przerwę między opakowaniami o dowolną ilość dni. Dalej terapia powinna być kontynuowana zgodnie z wcześniejszym harmonogramem.

Jak uzyska─ç recept─Ö online w erecept.pl?

1. Wybór konsultacji i wypełnienie formularza

Na samym początku pacjent wybiera rodzaj konsultacji (do wyboru są m.in. konsultacje online, konsultacje telefoniczne z konkretnym lekarzem czy wizyta online u specjalisty). Następnie pacjent wypełnia formularz medyczny. W przypadku konsultacji online należy podać nazwę leku, schemat dawkowania, ilość opakowania oraz powód zażywania leku. Dzięki tym danom lekarz jest w stanie wystawić receptę.

2. Opłata usługi

Kolejny krok to opłata konsultacji za pomocą serwisu PayU.

3. Konsultacja medyczna z receptą online

Z każdym pacjentem przeprowadza się indywidualny wywiad medyczny, aby zdiagnozować dolegliwości i zlecić odpowiednie leczenie (recepta online). W przypadku pacjentów kontynuujących leczenie - warunkiem udzielenia konsultacji i wystawienia e-recepty jest dysponowanie przez podmiot leczniczy dokumentacją medyczną.

Po zakończonej konsultacji, w SMS-ie zostanie przesłany kod recepty, a na mailu pojawią się zalecenia od lekarza.

Pomini─Öcie dawki preparatu Yasminelle

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Yasminelle?

Jeśli pacjentka zapomni o przyjęciu tabletki, jednak od planowanego terminu nie minęło jeszcze 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna nie uległa zmniejszeniu. Należy jednak jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, a kolejne tabletki powinna przyjmować o zwykłej porze..

Jeśli od standardowego terminu przyjmowania pigułek minęło już 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna mogła zostać osłabiona. Jeśli taka pomyłka zdarzyła się w pierwszym tygodniu terapii, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę (nawet jeśli oznaczałoby to wzięcie dwóch tabletek na raz - pominiętej i aktualnej). Niestety przez kolejne 7 dni konieczne jest używanie dodatkowej metody antykoncepcji .

Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w 2. tygodniu cyklu menstruacyjnego, to pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Potem kobieta powinna powrócić do normalnego przyjmowania tabletek o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed zapomnieniem zachowała zalecane dawkowanie, nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji. Natomiast jeżeli nie przyjęto więcej niż 1 pigułki, to powinno się stosować dodatkową metodę, np. prezerwatywę.

Pominięcie dawki podczas 3. tygodnia cyklu powoduje, że skuteczność preparatu ulega znaczącemu zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. Aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka może przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, i kontynuować terapię o normalnej porze. Po zakończeniu opakowania powinna pominąć przerwę na krwawienie i od razu rozpocząć nowy blister. Druga opcją jest natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu na 7 dni, podczas których powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Po przerwie terapię należy kontynuować według dotychczasowego schematu. Jeśli tabletki nie były przyjmowane przez pacjentkę prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę, kobieta powinna zastosować się do zaleceń z pierwszej z wymienionych opcji oraz stosować mechaniczne metody antykoncepcji przez kolejny tydzień.

Jeśli pacjentka pominęła kilka tabletek preparatu, a w przerwie od stosowania nie wystąpi krwawienie, należy rozważyć możliwość zajścia w ciążę.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wymiotów lub silnej biegunki wchłanianie leku Yasminelle, a więc także jego działanie, może ulec osłabieniu. Jeśli od przyjęcia tabletki minęło mniej niż 3-4 godziny, należy przyjąć kolejną, dodatkową dawkę preparatu.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Yasminelle

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych u kobiet stosujących Yasminelle należą: chwiejność emocjonalna, bóle głowy, ból brzucha, występowanie trądziku, bolesność i tkliwość piersi oraz zwiększenie masy ciała.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Rzadziej zgłaszanymi objawami są: reakcje alergiczne, w tym obrzęk naczynioruchowy, zwiększony apetyt, objawy depresji, nerwowość, zaburzenia snu, parestezje (nieprawidłowe odczuwanie bodźców w postaci kłucia, pieczenia lub mrowienia), zawroty głowy i zaburzenia widzenia, migrena, zaburzenia rytmu serca, tachykardia (nadmierny wzrost akcji serca), nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, żylaki, zapalenie gardła, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności i wymioty, biegunka i zaparcia), wypadanie włosów (łysienie), zmiany skórne (egzema, świąd, wysypka, suchość skóry), łojotokowe zapalenie skóry, nadmierna potliwość, zapalenie pęcherza moczowego, torbielowatość jajnika.

Antykoncepcja sprzyja również zakażeniu drożdżakowemu pochwy (kandydoza) oraz zakażeniu wirusem opryszczki. Może wywoływać upławy, suchość pochwy, bóle w obrębie miednicy, obniżenie popędu płciowego, dysplazję włóknisto-torbielowatą piersi, mlekotok.

Dwuskładnikowa antykoncepcja, której przedstawicielem jest Yasminelle, może sprzyjać również zaburzeniom rytmu miesiączkowania, powodować brak miesiączki, śródcykliczne krwawienia i plamienia, dolegliwości bólowe podczas miesiączki.

Yasminelle a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Każdy hormonalny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny zwiększa zagrożenie tworzenia się zakrzepów krwi w naczyniach żylnych i tętniczych organizmu. Ryzyko to jest najwyższe w pierwszym roku terapii oraz po powrocie do terapii po 4 tygodniach przerwy.
Do czynników, które dodatkowo sprzyjają rozwojowi żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zatorowość płucna i zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych) należą: starszy wiek (>35 r.ż.), otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, długotrwałe unieruchomienie, zabieg w okolicy miednicy lub kończyn dolnych, stany sprzyjające zwiększonej krzepliwości krwi (nowotwór, toczeń rumieniowaty układowy, anemia sierpowatokrwinkowa), trombofilie (oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III, mutacja V Leiden).
Do czynników, które dodatkowo sprzyjają rozwojowi tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej (udar niedokrwienny mózgu, przemijający napad niedokrwienny mózgu - TIA, zawał serca) należą: starszy wiek (>35 r.ż.), otyłość (BMI >30 kg/m2), nikotynizm (zwłaszcza palenie >15 papierosów dziennie), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, hiperhomocysteinemia, wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu serca - migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy.

Jeśli pacjentka nagły doświadcza: napad niewyjaśnionych duszności lub przyspieszenia oddechu, nagły napad kaszlu bez oczywistej przyczyny, który może być połączony z pluciem krwią, ostry ból w klatce piersiowej, który może nasilać się przy głębokim oddychaniu, ciężkie zamroczenie lub zawroty głowy, przyspieszone lub nieregularne bicie serca, silny ból w żołądku natychmiast musi skonsultować się z lekarzem!

Yasminelle a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki np. zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy w ogólnej populacji.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zakończenia terapii.

Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych.

Przedawkowanie Yasminelle

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania leku Yasminelle. Można podejrzewać jednak, że taka sytuacja wiązałaby się z wystąpieniem nudności, wymiotów czy krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoista odtrutka na substancje hormonalne zawarte w leku, w razie przedawkowania możliwe byłoby jedynie leczenie objawowe.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Yasminelle?

Yasminelle nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Złożonych produktów antykoncepcyjnych nie należy również stosować w przypadku: ciąży, karmienia piersią, krwawienia z pochwy o nieznanej etiologii, nowotworu hormonozależnego (piersi, trzonu macicy), bardzo wysokie ciśnienie krwi, aktualnej lub przebytej zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, przewlekłe zapalne choroby jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, występowania czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, aktualnego lub przebytego udaru niedokrwiennego mózgu, TIA, zawału serca, występowania czynników ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, migreny z ogniskowymi objawami neurologicznymi, aktualnej lub przebytej ciężkiej choroby wątroby.

Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego, ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej z wiekiem i ilością wypalanych papierosów. Z tego powodu kobiety >35 roku życia palące papierosy powinny zrezygnować ze złożonej hormonalnej antykoncepcji na rzecz innych metod np. jednoskładnikowych preparatów hormonalnych.

Interakcje z innymi lekami

Niektóre leki mają predyspozycję do obniżania skuteczności leku Yasminelle. Są to m.in. barbiturany, bosentan, karbamazepina, fenytoina, prymidon, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV oraz preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

U pacjentek stosujących antykoncepcję za pomocą leku Yasminelle zaleca się dodatkowe stosowanie prezerwatyw w okresie terapii za pomocą wyżej wymienionych substancji oraz przez 7 dni po jej zakończeniu.

Yasminelle a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na efektywność hormonalnych produktów antykoncepcyjnych. Jednakże stan upojenia alkoholowego zwiększa ryzyko wystąpienia błędu podczas terapii np. opóźnienie lub pominięcie tabletki. Wymioty, do których predysponuje stan upojenia alkoholowego, mogą zmniejszać wchłanianie i tym samym skuteczność antykoncepcyjną leku.

Yasminelle a ciąża

Przeciwskazaniem w czasie stosowania leku Yasminelle jest ciąża. Jeśli istnieje ryzyko, że pacjentka zaszła w ciążę podczas terapii, należy jak najszybciej odstawić lek.

Dotychczasowe badania nie udowodniły jednak zwiększonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych u dzieci matek, które nie wiedząc, że są w ciąży, stosowały antykoncepcję.

Yasminelle a karmienie piersią

Tabletki antykoncepcyjne Yasminelle mogą negatywnie wpływać na ilość produkowanego mleka podczas laktacji oraz zmieniać jego skład. Z tego powodu lek przeciwwskazany jest do czasu całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Yasminelle a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu stosowania leku Yasminelle na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających negatywnie na jakość i bezpieczeństwo wykonywania tych czynności.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Yasminelle - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Leki, które zawierają te same substancje czynne co Yasminelle, to:
- Axia,
- Axia Conti(dawkowanie 24+4),
- Axia Plus,
-Daylette (24+4),
-Drosfemine (24+4),
- Drosfemine mini,
- Hastina 21,
- Hastina 21+7,
- Hastina 24+4
-Lesinelle
-Lesiplus (24+4)
-Mywy (24+4)
-Naraya
- Naraya Plus (24+4),
- Sidretella 20,
- Teenia,
- Varenelle,
-Vibin mini,
-Vixpo (24+4),

-Yaz (24+4).

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Yasminelle, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/16324/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝