Yasminelle – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 26.01.2022

Yasminelle – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Yasminelle to doustny dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny w postaci jasnoróżowych tabletek. W skład każdej tabletki wchodzi etynyloestradiol oraz drospirenon. Substancje te szybko wchłaniają się po podaniu doustnym. Działanie antykoncepcyjne preparatu Yasminelle polega na hamowaniu owulacji i indukcji zmian w obrębie endometrium. 

Przed rozpoczęciem stosowania preparatu Yasminelle należy udać się na wizytę lekarską oraz upewnić się, że pacjentka nie jest w ciąży. Należy pamiętać, że doustne środki antykoncepcyjnie nie chronią przez zarażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Yasminelle 

Lek Yasminelle występuje w postaci okrągłych jasnoróżowych tabletek pakowanych w blistry. W każdym blistrze znajduje się 21 tabletek podpisanych dniami tygodnia, co ułatwia codzienne dawkowanie leku. Na rynku dostępne są opakowania 21 tabletek, 3x21 tabletek, 6x21 tabletek oraz 13x21 tabletek. Preparat Yasminelle należy zażywać codziennie mniej więcej o tej samej porze, a po 3 tygodniach należy zrobić 7 dniową przerwę, a potem rozpocząć nowe opakowanie.  Podczas trwania przerwy występuje krwawienie z odstawienia, które może przypominać krwawienie miesiączkowe. Może ono trwać do 3-4 dni po zakończeniu przerwy. Nie należy zażywać więcej dawek leku niż wynika to z codziennego stosowania. 

Jeśli lek Yasminelle jest pierwszym lekiem antykoncepcyjnym to należy rozpocząć jego stosowanie pierwszego dnia naturalnego krwawienia miesiączkowego. Pozwoli to na regulację cyklu. Jeśli pacjentka stosowała wcześniej inny dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny to pierwszą tabletkę leku Yasminelle należy przyjąć następnego dnia po przyjęciu ostatniej dawki poprzedniego leku. Jeśli poprzednio pacjentka stosowała system terapeutyczny dopochwowy lub plastry transdermalne to pierwszą dawkę leku Yasminelle należy przyjąć w dniu usunięcia systemu. Jeśli poprzednio pacjentka stosowała środki antykoncepcyjne jednoskładnikowe to stosowanie leku można rozpocząć w dowolnym dniu cyklu. Należy pamiętać by przez pierwszy tydzień po rozpoczęciu terapii Yasminelle stosować dodatkowo antykoncepcję mechaniczną by zminimalizować ryzyko ciąży.  

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, preparat Yasminelle można zacząć stosować od razu. W przypadku porodu lub poronienia w 2. trymestrze ciąży należy zacząć stosować lek między 21-28 dniem po zakończeniu ciąży. Gdy pacjentka zdecyduje się na późniejsze rozpoczęcie stosowania leku, to przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkową mechaniczną formę antykoncepcji. Leku Yasminelle nie zaleca się stosować w ciąży.

Pominięcie dawki preparatu Yasminelle

Jeśli pacjentka pominie jedną dawkę preparatu Yasminelle, ale od czasu planowego nie minie więcej niż 12 godzin, to działanie antykoncepcyjne nie ulega zmianie. Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, a każda kolejna dawka powinna być przyjmowana o stałej porze. 

Jeśli od czasu planowanego przyjęcia upłynęło więcej niż 12 godzin w pierwszym lub w drugim tygodniu cyklu to należy zażyć pominiętą dawkę jak najszybciej (nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch dawek jednocześnie), a każdą kolejną dawkę przyjąć o normalnej planowej porze. Dodatkowo przez następne 7 dni należy stosować inną metodę antykoncepcji, aby zminimalizować ryzyko zajścia w ciążę. Jeśli pacjentka pominie dawkę preparatu w trzecim tygodniu cyklu, a od planowanego czasu przyjęcia leku minie więcej niż 12 godzin, to należy pominąć 7-dniową przerwę na krwawienie i bezpośrednio rozpocząć kolejne opakowanie leku. Kolejne krwawienie powinno pojawić się w przerwie po skończeniu drugiego opakowania.  

W przypadku wymiotów lub silnej biegunki wchłanianie leku Yasminelle, a więc także jego działanie może być osłabione, co sprawia że zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. Jeśli od przyjęcia tabletki minęło mniej niż 3-4 godziny to należy przyjąć kolejną dodatkową dawkę preparatu. 

Możliwe działania niepożądane preparatu Yasminelle

U kobiet stosujących preparat Yasminelle zgłaszano objawy niepożądane takie jak: chwiejność emocjonalna, bóle głowy, bóle brzucha, występowanie trądziku, bolesność i tkliwość piersi oraz zwiększenie masy ciała. Rzadziej zgłaszanymi objawami są: kandydoza i zakażenie wirusem opryszczki zwykłej, reakcje alergiczne, zwiększony apetyt, depresja, nerwowość, zaburzenia snu, parestezje, zawroty głowy i zaburzenia widzenia, dodatkowe skurcze serca i tachykardia, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, migrena, żylaki, zapalenie gardła, nudności i wymioty, biegunka i zaparcia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, obrzęk naczynioruchowy, łysienie, egzema, świąd, wysypka, suchość skóry, łojotok, zapalenie pęcherza moczowego, nowotwory piersi, dysplazje włóknisto-torbielowate piersi, mlekotok, torbielowatość jajnika, uderzenia gorąca, zaburzenia miesiączkowania, brak krwawienia lub nadmierne krwawienie, kandydoza pochwy, zapalenie pochwy, wydzielina z pochwy, choroby sromu, suchość pochwy, ból w obrębie miednicy, obniżenie libido, nadmierna potliwość oraz wzmożone pragnienie. Działania niepożądane zgłaszane rzadko (1 na 1000 pacjentek) to astma, upośledzenie słuchu, żylna choroba zatorowo-zakrzepowa, tętnicze zaburzenia zatorowo-zakrzepowe, rumień guzowaty lub wielopostaciowy. 

Niektóre badania epidemiologiczne mówią o tym, że stosowanie doustnych preparatów antykoncepcyjnych przez okres dłuższy niż 5 lat może zwiększać ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Nie jest wykluczone jednak, że większy wpływ na to mają czynniki dodatkowe, takie jak wirus brodawczaka ludzkiego czy zachowania seksualne.

Do tej pory nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Yasminelle. Jednak tak jak w przypadku innych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych można podejrzewać że w przypadku przedawkowania wystąpią nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy, zwłaszcza u młodych kobiet. W przypadku przedawkowania stosuje się leczenie objawowe, nie istnieje bowiem swoiste antidotum. 

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Istnieje wiele schorzeń będących przeciwwskazaniem do stosowania leku Yasminelle. Są to nadwrażliwość na substancje czynne (drospirenon i etynyloestradiol) i pomocnicze (laktoza, skrobia) zawarte w leku, występowanie lub ryzyko wystąpienia tętniczych i żylnych chorób zatorowo-zakrzepowych, czynny lub przebyty udar mózgu, migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi, aktualna lub przebyta ciężka choroba wątroby (w tym także aktualne lub przebyte, łagodne lub złośliwe nowotwory wątroby) i ostra lub ciężka niewydolność nerek. Leku Yasminelle nie należy stosować także w przypadku wystąpienia krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie. Jeśli którakolwiek z powyższych chorób pojawi się po raz pierwszy w trakcie stosowania leku Yasminelle, należy natychmiast przerwać jego stosowanie i udać się na konsultację z lekarzem prowadzącym.

W przypadku wystąpienia objawów takich jak obrzęk nogi i stopy lub obrzęk wzdłuż żyły w kończynie dolnej, ból i tkliwość kończyny odczuwalne w trakcie chodzenia, wzmożone ucieplenie, przebarwienie lub przekrwienie skóry kończyny dolnej, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Objawy te mogą świadczyć o rozwijającej się żylnej chorobie zatorowo-zakrzepowej.  W przypadku wystąpienia objawów takich jak nagłe przyspieszenie i spłycenie oddechu, nagły napad kaszlu z krwiopluciem, ostry ból w klatce piersiowej, ciężkie zamroczenie lub zawroty głowy, przyspieszone i nieregularne bicie serca, należy się natychmiast zgłosić do lekarza. Objawy te mogą świadczyć o zatorowości płucnej. Jeśli zamknięcie naczynia wystąpi w oku, może dojść do bezbolesnego zaburzenia widzenia, które może przejść w utratę wzroku.

Niektóre leki mogą obniżać skuteczność leku Yasminelle. Są to m.in. barbiturany, bosentan, karbamazepina, fenytoina, prymidon, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażeń wirusem HIV oraz preparaty ziołowe zawierające ziele dziurawca zwyczajnego. Wszelkie wątpliwości w stosowaniu leku Yasminelle należy skonsultować z lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie dodatkowej mechanicznej metody antykoncepcji. 

Produkty lecznicze indukujące enzymy mikrosomalne mogą wchodzić w interakcje z preparatem Yasminelle i powodować krwawienie śródcykliczne. U pacjentek stosujących te preparaty zaleca się stosowanie innych metod antykoncepcji w trakcie całej terapii skojarzonej oraz 28 dni po jej zakończeniu. W przypadku terapii stałych zaleca się stosowanie innych niehormonalnych metod antykoncepcji. 

Stosowanie preparatu Yasminelle nie jest zalecane w ciąży. Jeśli istnieje ryzyko że pacjentka jest w ciąży, należy przerwać stosowanie leku i udać się na konsultację lekarską. Lek ten nie ma jednak udowodnionego działania teratogennego na płód. Preparat może negatywnie wpływać na ilość produkowanego mleka podczas laktacji oraz zmieniać jego skład, dlatego nie jest zalecane jego stosowanie podczas karmienia piersią. 

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Yasminelle na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów. 

Inni czytali również