Lek Pecto Drill jest stosowany w chorobach układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Preparat można stosować u dzieci i młodzieży od 2. roku życia oraz u dorosłych.
Opublikowano 10.04.2023
Lek Pecto Drill jest stosowany w chorobach układu oddechowego przebiegających z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Preparat można stosować u dzieci i młodzieży od 2. roku życia oraz u dorosłych.
Lek Pecto Drill to preparat leczniczy, który jest dostępny pod postacią syropu oraz tabletek do ssania. Syrop Pecto Drill może mieć kolor żółty do jasnobrunatnego, jest przezroczysty o karmelowym zapachu i słodkim smaku. Tabletki do ssania Pesto Drill są okrągłe i białe, nie mają zapachu, a ich smak jest lekko słodki. W związku z tym, że syrop i tabletki pecto drill mają słodki smak, należy przechowywać lek pecto drill w miejscu, do którego nie mają dostępu dzieci. Pecto Drill przeznaczony jest do stosowania podczas chorób układu oddechowego, które przebiegają z nadmiernym wytwarzaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Substancją czynną preparatu pecto drill jest karbocysteina, która działa mukolitycznie, dzięki czemu ułatwia odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Preparat Pecto drill tabletki do ssania jest przeznaczony do stosowania tylko u dorosłych. Lek pecto drill w formie syropu można stosować zarówno u dorosłych, jak i dzieci i młodzieży od 2. roku życia.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Substancja czynna, karbocysteina (5-karboksymetylo L-cysteina), działa na skład wydzieliny oskrzelowej. Wywiera ona wpływ na ilość i rodzaj glikoprotein zawartych w wydzielinie dróg oddechowych, zmniejsza rozrost komórek kubkowych oraz pobudza syntezę sialomucyn (składnik śluzu, który wiąże wodę). Wywierając opisany wpływ powoduje zmniejszenie lepkości śluzu i ułatwia odkrztuszanie.
Skład leku jest różny w zależności od formy jest występowania. Obie formy preparatu leczniczego zawierają tą samą substancję czynną karbocysteinę, jednak różnią się substancjami pomocniczymi. Każda tabletka do ssania zawiera 750 mg karbocysteiny, natomiast w 1 ml syropu znajduje się 50 mg substancji czynnej. Lek pecto drill tabletki do ssania oprócz karboksycysteiny zawierają substancje pomocnicze tj.: powidon, aspartam, substancję zapachową 28M107, talk, sorbitol, sacharynę sodową, kwas stearynowy, stearynian magnezu oraz wodę oczyszczoną. Substancjami pomocniczymi, które zawiera lek pecto drill w postaci syropu są: woda oczyszczona, roztwór sacharozy, zapach karmelowy, wodorotlenek sodu i parahydroksybenzoesan metylu.
Lek pecto drill jest przeznaczony do stosowania drogą doustną. Nie należy przyjmować preparatu przed snem. Tabletki należy ssać lub żuć, natomiast syrop połknąć. W przypadku dzieci zaleca się popicie przyjętej dawki leku pecto drill wodą. Butelkę syropu przed zastosowaniem leku należy wstrząsnąć.
Od 12 roku życia wzwyż zaleca się przyjmowanie 15 ml syropu 3 razy na dobę. Po zaobserwowaniu satysfakcjonującej reakcji dawkę należy zmniejszyć do 10 ml syropu 3 razy na dobę. W przypadku tabletek do ssania zaleca się rozpoczęcie przyjmowania od 3 tabletek do ssania na dobę. Po zaobserwowaniu odpowiedniej reakcji zaleca się zmniejszenie dawki do 2 tabletek do ssania na dobę.
Forma leku Pecto drill w formie tabletek do ssania nie jest przeznaczona do stosowania u dzieci. U dzieci i młodzieży należy stosować lek Pecto drill w formie syropu doustnego. Zaleca się aby dziecko popiło przyjętą dawkę syropu wodą. Dawkowanie syropu różni się w zależności od grupy wiekowej dzieci. Poniżej 2. roku życia syrop Pecto drill jest przeciwwskazany. W grupie wiekowej od 2 do 5 lat zaleca się podawanie 2,5-5 ml syropu 2 razy na dobę.
Źródła nie podają informacji o maksymalnej dawce produktu leczniczego Pecto drill. Nie należy przekraczać zaleconego przez lekarza dawkowania preparatu. Nie należy modyfikować dawki leku samodzielnie, a o zastosowaniu dawki niestandardowej decyduje lekarz prowadzący.
Temat bezpieczeństwa stosowania leku jest tematem istotnym. Jak w przypadku każdego produktu leczniczego, zażycie preparatu może powodować działania niepożądane. Skutki uboczne po zażyciu preparatu leczniczego Pecto drill występują z nieznaną częstością. Wśród nich zostały wymienione takie działania niepożądane jak: objawy ze strony przewodu pokarmowego (biegunka, nudności, wymioty, ból górnej części brzucha), ból głowy, wysypka rumieniowata, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, wysypka polekowa. W sytuacji, gdy wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Zatrucie lekiem jest mało prawdopodobne, ponieważ preparat wykazuje niską toksyczność. W źródłach nie podano informacji o znanych przypadkach zatruć wskutek przedawkowania. Przedawkowanie leku Pecto Drill najczęściej skutkuje zaburzeniami żołądka i jelit. Mogą wystąpić ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka.
Produktu Pecto drill nie należy stosować podczas karmienia piersią, w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik leku oraz podczas czynnej choroby wrzodowej .
Podczas terapii nie należy jednocześnie stosować leków zmniejszających wydzielanie oskrzelowe oraz leków przeciwkaszlowych.
Źródła nie informują o konsekwencjach spożywania alkoholu podczas trwania terapii. Dobrym zwyczajem jest jednak nie spożywanie produktów alkoholowych podczas przyjmowania jakichkolwiek środków leczniczych.
Stosowanie preparatu Pecto drill nie jest zalecane w czasie trwania ciąży.
Preparatu Pecto drill nie należy stosować w okresie karmienia piersią. Karmienie piersią jest jednym z przeciwwskazań do stosowania leku Pecto drill.
Nie wykazano wpływu preparatu leczniczego na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych. Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu. Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: karbocysteina Wskazania: choroby układu oddechowego przebiegające z nadmiernym wytwarzaniem lepkiego i gęstego śluzu Zastosowanie: doustne Dawkowanie: zależne od formy preparatu i wieku pacjenta Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku, karmienie piersią, aktywna choroba wrzodowa
Ksylometazolina to popularny związek organiczny stosowany miejscowo w celu złagodzenia objawów nieżytu nosa, częściej nazywanego katarem.Preparaty lecznicze dostępne na rynku zawierają w swoim składzie sam chlorowodorek ksylometazoliny lub połączenie tego związku z ipratropium lub dekspantenolem.
ArtykułErdomed to doustny lek mukolityczny zawierający substancję czynną erdosteinę, stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych, płuc oraz oskrzeli. Preparat dostępny jest w formie kapsułek lub zawiesiny. Nie powinien być zażywany przed snem i wraz z preparatami przeciwkaszlowymi.
Charakterystyka produktów leczniczychBerodual to wziewny lek wskazany w profilaktyce i leczeniu obturacyjnych chorób dróg oddechowych - astmy oskrzelowej i POChP. Produkt zawiera dwie substancje czynne: fenoterol i bromek ipratropium.
Charakterystyka produktów leczniczych