Atrodil E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Atrodil E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Atrodil aerozol inhalacyjny to lek lek rozszerzający oskrzela stosowany w leczeniu podtrzymującym stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc i w astmie oskrzelowej.

Rozpocznij konsultacj臋 z Atrodil

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Atrodil
Substancje czynne Ipratropii bromidum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Aerozol inhalacyjny, roztw贸r
Dawki
 • 20 mcg/dawk臋 inh. (Aerozol inhalacyjny, roztw贸r)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Atrodil

Substancja czynna: bromek ipratropiowy

Wskazania: stany skurczowe oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc, astma oskrzelowa

Zastosowanie: inhalacja

Dawkowanie: 4 razy dziennie po 2 rozpylenia

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku

Główne działania niepożądane: ból głowy, podrażnienie gardła, kaszel, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, nudności i zawroty głowy

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Atrodil?

Lek Atrodil można wykupić w aptece po okazaniu recepty. Podstawowa cena produktu to około 20 zł.

Jak dzia艂a lek Atrodil?

Substancją czynną leku Atrodil jest bromek ipratopiowy, który należy do niewybiórczych antagonistów receptorów muskarynowych i jest pochodną atropiny.

W wyniku inhalacji leku Atrodil dochodzi do rozszerzenia oskrzeli. Jest to działanie miejscowe, a nie ogólnoustrojego leku.

Sk艂ad leku Atrodil

Każda dawka inhalacyjna zawiera substancję czynną - 21 mikrogramów ipratropiowego bromku jednowodnego, co odpowiada 20 mikrogramom ipratropiowego bromku - oraz substacje pomocnicze, takie jak:

 • 1,1,1,2-tetrafluoroetan,

 • kwas cytrynowy bezwodny,

 • woda oczyszczona,

 • etanol bezwodny.

Skutki uboczne leku Atrodil

Najczęściej obserwowane działania niepożądane w trakcie terapii lekiem Atrodil to ból głowy, podrażnienie gardła, kaszel, suchość błony śluzowej jamy ustnej, zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego (takie jak zaparcia, biegunka, wymioty), nudności i zawroty głowy.

Pozostałe działania niepożądane można podzielić ze względu na częstość występowania na:

 • niezbyt częste: nadwrażliwość, (ciężkie reakcje alergiczne) reakcje anafilaktyczne, zaburzenia ostrości widzenia, rozszerzenie źrenic, zwiększone ciśnienie wewnątrzgałkowe, jaskra, ból oka, aureola wzrokowa, przekrwienie spojówki, obrzęk rogówki, kołatanie serca, częstoskurcz nadkomorowy, skurcz oskrzeli, skurcz krtani, obrzęk błony śluzowej gardła, suchość w gardle, zapalenie jamy ustnej, obrzęk jamy ustnej, wysypka, świąd, obrzęk naczynioruchowy, zatrzymanie moczu (zwłaszcza u pacjentów, u których wcześniej stwierdzono zwężenie drogi odpływu moczu)

 • rzadkie: zaburzenia akomodacji, migotanie przedsionków, nadmiernie szybkie bicie serca, pokrzywka.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Atrodil

Początek działania ipratropiowego bromku jest wolniejszy niż wziewnych sympatykomimetyków rozszerzających oskrzela.

Po zastosowaniu leku Atrodil mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości typu natychmiastowego. Pojawiające się objawy to: wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk błony śluzowej jamy ustnej i gardła, skurcz oskrzeli oraz anafilaksja.

Lek powinien być ostrożnie stosowany przez pacjentów:

 • z chorobami utrudniającymi odpływ moczu (np. z rozrostem gruczołu krokowego lub zwężeniem szyi pęcherza moczowego), gdyż może dojść do zatrzymania moczu.

 • z mukowiscydozą, ponieważ są bardziej podatni na zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego,

 • ze skłonnością do rozwoju jaskry z wąskim kątem przesączania - możliwe objawy sugerujące ostrą jaskrę: ból oka lub dyskomfort, niewyraźne widzenie, widzenie tęczowej obwódki wokół źródła światła lub zmienione widzenie kolorów współistniejące z zaczerwienieniem oczu w następstwie przekrwienia spojówki i obrzęku rogówki.

Po podaniu leku Atrodil może wystąpić skurcz oskrzeli z nagłym nasileniem świszczącego oddechu. Wówczas należy jak najszybciej podać jeden z wziewnych szybko działających leków rozszerzających oskrzela.

Dla kogo jest lek Atrodil?

Lek Atrodil należy stosować w terapii podtrzymującej stanów skurczowych oskrzeli w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POCHP obejmującej przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedmę płuc) i astmie oskrzelowej.

Lek Atrodil jest przeznaczony dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia.

Dawkowanie leku Atrodil

Dawkowanie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Ważne jednak, że nie można przekroczyć zalecanej dawki dobowej ani w stanach ostrych, ani w trakcie leczenia podtrzymującego.

Standardowo dorośli i dzieci starsze niż 6 lat powinni stosować 2 odmierzone dawki (rozpylenia) 4 razy dziennie.

Jeśli pacjent zauważy że sugerowane dawkowanie nie jest dla niego wystarczające, może to oznaczać, że konieczne będzie włączenie dodatkowego leczenia, tak aby nie przekroczyć 12 rozpyleń w ciągu doby.

Instrukcja użycia inhalatora:

 1. Zdjąć nasadkę ochronną z ustnika.

 2. Wstrząsnąć inhalatorem.

 3. Trzymając inhalator, wykonać głęboki wydech.

 4. Umieścić ustnik w ustach przytrzymując go wargami. Po rozpoczęciu wolnego, głębokiego wdechu przez usta, nacisnąć mocno pojemnik z aerozolem a następnie kontynuować wdech.

 5. Wstrzymać oddech na kilka sekund, lub tak długo jak to możliwe bez uczucia dyskomfortu, a następnie wyjąć ustnik z ust i wykonać wydech.

 6. Jeżeli pacjent ma przyjąć więcej niż jedną dawkę, należy odczekać co najmniej jedną minutę, a następnie ponownie wstrząsnąć inhalator i powtórzyć czynności 3, 4 i 5.

 7. Po użyciu założyć ponownie nasadkę ochronną na ustnik.

Atrodil a ci膮偶a

Bezpieczeństwo przyjmowania bromku ipratropiowego w trakcie ciąży nie zostało w pełni poznane.

Przed jego zastosowaniem konieczne jest rozważenie czy korzyści terapeutyczne przeważają nad potencjalnym ryzykiem dla płodu.

W badaniach przedklinicznych nie stwierdzono, aby bromek ipratropiowy miał działanie embriotoksyczne lub teratogenne podczas przyjmowania go w postaci wziewnej lub donosowo.

Atrodil a prowadzenie pojazd贸w

Nie zbadano wpływu Atrodilu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

W trakcie terapii mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia akomodacji, rozszerzenie źrenic i zaburzenia widzenia.

W związku z tym należy zachować ostrożność podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwania maszyn. A w przypadku wystąpienia wymienionych wyżej działań niepożądanych powinno się unikać kierowania maszynami.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Atrodil, [dost臋p online marzec 2024], dost臋pna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/32397/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Milukante E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Milukante E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Milukante to produkt leczniczy zawieraj膮cy w swoim sk艂adzie montelukast, czyli lek nale偶膮cy do grupy antagonist贸w receptor贸w leukotrienowych. Swoje zastosowanie znajduje w leczeniu wspomagaj膮cym powszechnej w spo艂ecze艅stwie choroby przewlek艂ej, jak膮 jest astma oskrzelowa w sytuacji, gdy zastosowanie kortykosteroid贸w wziewnych i beta-agonist贸w kr贸tko dzia艂aj膮cych nie przynosi wystarczaj膮cych korzy艣ci terapeutycznych.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
12.04.2024
Pecto Drill - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Pecto Drill - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Pecto Drill jest stosowany w chorobach uk艂adu oddechowego przebiegaj膮cych z nadmiernym wytwarzaniem g臋stej i lepkiej wydzieliny. Preparat mo偶na stosowa膰 u dzieci i m艂odzie偶y od 2. roku 偶ycia oraz u doros艂ych.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.02.2024
Augmentin - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Augmentin - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Augmentin to antybiotyk szerokospektralny, kt贸ry jest dost臋pny wy艂膮cznie聽na recept臋. Dzia艂a zar贸wno na bakterie Gramm-dodatnie, jak i na Gramm-ujemne. Wykorzystywany jest w leczeniu doros艂ych jak i dzieci. Dost臋pny jest w r贸偶nych dawkach oraz postaciach. Stosowany jest w r贸偶nego rodzaju zaka偶eniach. Po艂膮czenie amoksycyliny z kwasem klawulanowym w jednym preparacie pozwoli艂o na rozszerzenie zakresu dzia艂ania amoksycyliny na wiele bakterii wytwarzaj膮cych 尾-laktamazy. Antybiotyk ten wchodzi r贸wnie偶 w sk艂ad niekt贸rych wielolekowych schemat贸w eradykacji bakterii H. pylori w chorobie wrzodowej 偶o艂膮dka.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
16.04.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!