Fluoksetyna EGIS Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Fluoksetyna EGIS - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Fluoksetyna EGIS to lek należący do jednej z grup leków przeciwdepresyjnych, nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny, w skrócie SSRI. Stosowany jest jako leczenie farmakologiczne w różnych zaburzeniach psychicznych np. depresji i zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Fluoksetyna EGIS
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Fluoksetyna EGIS - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Fluoksetyna EGIS
Substancje czynne Fluoxetini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • kapsu┼éki twarde
Dawki
  • 10 mg (kapsu┼éki twarde)
  • 20 mg (kapsu┼éki twarde)

Podstawowe informacje o leku Fluoksetyna EGIS

Substancja czynna: fluoksetyna.

Wskazania: depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, bulimia.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: u dorosłych chorujących na depresję i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne - początkowo 20 mg na dobę, następnie po paru tygodniach dawkę można stopniowo zwiększać do maksymalnie 60 mg na dobę. U chorych na bulimię - 60 mg na dobę. U dzieci i młodzieży - dawka początkowa to 10 mg, po 1-2 tygodniach dawkę można zwiększyć do 20 mg.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje zawarte w preparacie; jednoczesne stosowanie nieodwracalnych, nieselektywnych inhibitorów monoaminooksydazy; jednoczesne stosowanie metoprololu.

Główne działania niepożądane: bóle głowy, nudności, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia oraz biegunka. U dzieci i młodzieży - zachowania samobójcze, agresja i krwawienia z nosa.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Fluoksetyna EGIS?

Lek Fluoksetyna EGIS w dawce 10 mg kosztuje 9,32 złote za 28 kapsułek, a w dawce 20 mg 16,12 złotych.

Lek jest refundowany dla dorosłych w epizodach depresji, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych i bulimii, a także u dzieci powyżej 8 roku życia i młodzieży w umiarkowanej i ciężkiej depresji.

Czym jest Fluoksetyna EGIS?

Substancją czynną leku Fluoksetyna EGIS jest, jak sugeruje nazwa, fluoksetyna (w postaci chlorowodorku fluoksetyny). Jest ona jednym z przedstawicieli wybiórczych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Preparat Fluoksetyna EGIS jest dostępny w formie kapsułek w dwóch różnych dawkach - 10 mg (żółte kapsułki) i 20 mg (zielone kapsułki) fluoksetyny.

Jest wskazany w leczeniu epizodów dużej depresji, w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, w leczeniu bulimii (jako uzupełnienie psychoterapii w celu zmniejszenia chęci objadania się i zwracania spożytych pokarmów).

Mechanizm działania

Fluoksetyna hamuje transport serotoniny z powrotem do komórek nerwowych przez co zwiększa jej stężenie w ośrodkowym układzie nerwowym. Jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny nie łączy się z innymi receptorami w mózgu - np. z adrenergicznymi i histaminowymi. Z tego powodu jest lepiej tolerowana przez pacjentów niż na przykład trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, które przez swoją nie selektywność są gorzej tolerowane u osób z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Skład leku

Poza substancją czynną w leku Fluoksetyna EGIS znajdują się substancje pomocnicze - magnezu stearynian, skrobia żelowana, laktoza jednowodna, a w skład osłonki kapsułki wchodzi żelaza tlenek żółty, tytanu dwutlenek, żelatyna. W osłonce kapsułki Fluoksetyna EGIS 20 mg dodatkowo znajduje się indygotyna.

Jak stosowa─ç lek?

Lek Fluoksetyna EGIS należy przyjmować doustnie w dawce pojedynczej lub w dawkach podzielonych. Preparat można przyjmować podczas posiłku lub pomiędzy posiłkami.

Fluoksetyna działa stopniowo - po rozpoczęciu terapii tym lekiem dopiero po paru tygodniach można ocenić poprawę kliniczną i ewentualnie zmodyfikować dawkę.

Należy pamiętać, że po zaprzestaniu przyjmowania preparatu Fluoksetyna EGIS substancje czynne pozostają w organizmie jeszcze przez wiele tygodni.

Jak dawkować lek u dorosłych?

U dorosłych cierpiących na dużą depresję leczenie lekiem Fluoksetyna EGIS powinno się zacząć od dziennej dawki 20 mg. Po 3-4 tygodniach należy ocenić skutki terapii i u pacjentów nie reagujących na początkową dawkę, można ją stopniowo zwiększać do dawki maksymalnej 60 mg dziennie. Należy pamiętać, że dąży się do stosowania jak najmniejszej skutecznej dawki leku. Leczenie przeciwdepresyjne powinno trwać conajmniej 6 miesięcy, aby zagwarantować ustąpienie objawów depresji.

W leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych również zaczyna się od dawki dziennej 20 mg fluoksetyny. Jeśli odpowiedź na dawkę początkową po 2 tygodniach po rozpoczęciu przyjmowania leku nie jest wystarczająca można stopniowo zwiększać dawkę do maksymalnie 60 mg na dzień. Jeśli po 10 tygodniach leczenia nie uzyskuje się zadowalającego efektu terapeutycznego należy zasadność leczenia fluoksetyną.

O dawce i czasie stosowania preparatu zawsze decyduje lekarz.

W leczeniu bulimii u dorosłych stosuje się fluoksetynę w dawcę 60 mg na dobę.

U osób w podeszłym wieku nie powinno się stosować leku Fluoksetyna EGIS w dawcę większej niż 40 mg na dobę.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Fluoksetyna EGIS może być stosowany u dzieci i młodzieży powyżej 8 roku życia cierpiących na depresję. Leczenie należy rozpoczynać od dawki dziennej 10 mg, następnie po 1-2 tygodniach leczenia dawkę można zwiększyć do 20 mg na dobę. Dawkowanie należy dostosowywać ostrożnie i dążyć do ustalenia jak najmniejszej skutecznej dawki leku.

U dzieci z małej masie ciała należy odpowiednio dostosować dawkowanie.

U młodych osób konieczne jest równoczesne stosowanie psychoterapii behawioralnej z metodami farmakologicznymi.

Dawka maksymalna produktu

Dawka maksymalna preparatu Fluoksetyna EGIS to 60 mg na dobę. Im wyższa dawka dobowa tym większe ryzyko i częstość występowania działań niepożądanych.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Najczęściej raportowanymi skutkami ubocznymi u pacjentów leczonych lekami przeciwdepresyjnymi zawierającymi fluoksetynę były bóle głowy, nudności, zaburzenia snu, nadmierne pocenie, uczucie zmęczenia oraz biegunka. Intensywność i częstotliwość występowania tych skutków ubocznych mogą się zmniejszać w trakcie terapii i zazwyczaj nie powodują przerwania leczenia.

U dzieci i młodzieży leczonych lekami przeciwdepresyjnymi zawierającymi fluoksetynę w porównaniu do pacjentów dorosłych częstymi działaniami niepożądanymi są też zachowania samobójcze, agresja, reakcje maniakalne i krwawienia z nosa.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadziej zgłaszanymi, ale czasem bardzo niebezpiecznymi działaniami niepożądanymi są między innymi: myśli i zachowania samobójcze (szczególnie na początku terapii),napady paniki i agresji, zaburzenia pamięci, drgawki kloniczne mięśni, kołatanie serca, arytmia komorowa, niedociśnienie, zapalenie naczyń, krwawienia z przewodu pokarmowego, plamica, rumień wielopostaciowy, zaburzenia seksualne, zapalenie wątroby, zapalenie gardła, zespół Stevensa- Johnsona, zatrzymanie moczu, bóle mięśniowe, zwiększone ryzyko złamań kości (szczególnie u starszych pacjentów).

Dodatkowo zaprzestanie przyjmowania fluoksetyny często wiąże się z wystąpieniem objawów odstawienia.Najczęściej zgłaszanymi objawami są zawroty głowy, zaburzenia czuciowe, problemy ze snem (w tym bezsenność i intensywne sny), osłabienie, pobudzenie lub uczucie niepokoju, nudności, wymioty, drżenia i bóle głowy. Przeważnie objawy są łagodne lub umiarkowane i ustępują samoistnie, choć u niektórych pacjentów mogą być silne i utrzymywać się przez dłuższy czas. Dlatego też zaleca się stopniowe odstawienie leku poprzez stopniowe zmniejszanie dawki.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie fluoksetyny zwykle przebiega łagodnie. Objawy przedawkowania obejmują nudności, wymioty, drgawki, zaburzenia sercowo-naczyniowe, w tym zaburzenia rytmu serca. Przedawkowanie może również powodować zaburzenia czynności płuc oraz objawy związane z zaburzeniami funkcji układu nerwowego - od stanu pobudzenia do śpiączki. Jednak zgony spowodowane przedawkowaniem fluoksetyny są bardzo rzadkie.

W przypadku przedawkowania fluoksetyny stosuje się leczenie objawowe. Bardzo ważne jest monitorowanie funkcji życiowych, w szczególności pracy serca.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Głównym i najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania leku Fluoksetyna EGIS jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Nie powinno się stosować fluoksetyny u pacjentów, którzy stosują leki przeciwdepresyjne będące nieselektywnymi inhibitorami monoaminooksydazy oraz u pacjentów leczonych metoprololem z powodu niewydolności serca.

Powinno zachować się szczególną ostrożność podczas leczenia fluoksetyną jeśli u pacjenta występują choroby serca i predyspozycje do zaburzeń rytmu serca np. wydłużenie odstępu QT, hipokaliemia, hipomagnezemia oraz leczenie preparatami leczniczymi wydłużającymi odstęp QT.

Przy połączeniu fluoksetyny z innymi lekami serotoninergicznymi trzeba zachować szczególną ostrożność, ze względu na większe ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

U pacjentów, u których w przeszłości występowały epizody manii lub hipomanii, fluoksetynę należy stosować ostrożnie.

Jednocześnie stosowane leki przeciwzakrzepowe i inne leki zwiększające ryzyko krwawienia (np. kwas acetylosalicylowy) wymagają zachowania ostrożności przy jednoczesnym stosowaniu fluoksetyny.

Należy unikać stosowania leku Fluoksetyna EGIS u osób z niestabilnymi drgawkami i padaczką.

Jeśli u pacjenta występuje cukrzyca może zajść potrzeba modyfikacji leczenia przeciwcukrzycowego podczas leczenia fluoksetyną ze względu na możliwość wystąpienia epizodów hipoglikemii.

Ze względu na zawartość laktozy jako substancji pomocniczej w leku Fluoksetyna EGIS preparat ten nie powinien być u pacjentów cierpiących na rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, brak laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Jeśli u pacjenta występują choroby wątroby należy rozważyć zmniejszenie dawki lub rzadsze stosowanie fluoksetyny np. co drugą dobę.

Interakcje z innymi lekami

Leki z którymi fluoksetyna nie powinna być stosowana to nieodwracalne, nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy oraz metoprolol. Opisywano poważne, a nawet śmiertelne reakcje u pacjentów otrzymujących leki z grupy SSRI razem z inhibitorami monoaminooksydazy. Bardzo ważne jest, żeby pomiędzy leczeniem tymi grupami leków minęło conajmniej 2 tygodnie. Metabolizm metoprololu (leku stosowanego w leczeniu niewydolności serca) może być zahamowany przez fluoksetynę, co może powodować groźną bradykardię.

Inne niezalecane połączenia to skojarzenia fluoksetyny z tamoksifenem (może dojść do zmniejszenia skuteczności tego leku), inhibitorami monoaminooksydazy typu A (to połączenie grozi wystąpieniem zespołu serotoninowego) i mekwitazyną (to połączenie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych np. wydłużenia odstępu QT).

Połączenia leków, przy których należy zachować szczególną ostrożność to skojarzenia leku fluoksetyna EGIS z innymi lekami o działaniu serotoninergicznym (zwiększone ryzyko zespołu serotoninowego), o działaniu wydłużającym odstęp QT np. leki przeciwarytmiczne klasy IA i III, leki przeciwpsychotyczne, i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (większe ryzyko zaburzeń rytmu serca), o działaniu obniżającym stężenie poziomu sodu w krwi np. leki moczopędne (ryzyko hiponatremii), obniżających próg drgawkowy. Pod nadzorem lekarza powinno się odbywać leczenie fluoksetyną jednocześnie z lekami metabolizowanymi przez cytochrom CYP2D6 - szczególnie takie z wąskim indeksem terapeutycznym lub kiedy trzeba indywidualnie dostosowywać dawkę preparatu np. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwbakteryjne.

Fluoksetyna EGIS a alkohol

W badaniach naukowych nie zaobserwowano, aby fluoksetyna zwiększała stężenie alkoholu we krwi ani potęgowała jego działanie. Niemniej jednak, podczas terapii lekami z grupy SSRI zaleca się unikanie spożywania alkoholu.

Fluoksetyna EGIS a ci─ů┼╝a

U kobiety, która stosuje leki przeciwdepresyjne zawierające fluoksetynę w pierwszym trymestrze ciąży, ryzyko wystąpienia wad układu sercowo-naczyniowego jest istotnie większe. Stosowanie leków z grupy SSRI w ciąży, zwłaszcza w trzecim trymestrze, może też powodować zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka. Z tych powodów stosowanie leku Fluoksetyna EGIS jest przeciwwskazane w okresie ciąży.

Jeśli podjęto decyzję o leczeniu fluoksetyną kobiety w ciąży ze względu na jej stan kliniczny, dawka leku powinna być jak najmniejsza. Należy pamiętać o zwiększonym ryzyku krwawienia okołoporodowego u kobiet stosujących SSRI.

Fluoksetyna EGIS a karmienie piersi─ů

Nie zaleca się leczyć kobiety karmiącej lekiem fluoksetyna EGIS. Fluoksetyna i jej metabolit przenikają do mleka matczynego i wywierają działanie na dziecko. Jeśli leczenie matki fluoksetyna zostanie uznane za koniecznie, należy rozważyć przerwanie karmienia piersią. Jeśli zapadnie decyzja o nie przerywaniu karmienia, lekarz powinien przepisać matce karmiącej najmniejszą skuteczną dawkę fluoksetyny.

Fluoksetyna EGIS a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Fluoksetyna EGIS nie wywiera istotnego wpływu na prowadzenie pojazdów mechanicznych ani na obsługę maszyn.

Leki psychoaktywne, w tym leki zawierające fluoksetynę, mogą zaburzać zdolność oceny i wyuczone umiejętności. Mimo że, fluoksetyna nie zaburza sprawności psychomotorycznej zaleca się wstrzymać z prowadzeniem pojazdów do czasu upewnienia się, że pacjent ją dobrze toleruje.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Fluoksetyna EGIS https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22595/characteristic

Dr Jarosław Woroń z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych Działań Leków Zakładu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ w Krakowie; 11.02.2010; www.mp.pl/poz/psychiatria/leki/46098,interakcje-selektywnych-inhibitorow-wychwytu-zwrotnego-serotoninyBibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Fluoksetyna EGIS, [online], [02.2024], dost─Öpna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22595/characteristic
  • Dr Jaros┼éaw Woro┼ä z Uniwersyteckiego O┼Ťrodka Monitorowania i Badania Niepo┼╝─ůdanych Dzia┼éa┼ä Lek├│w Zak┼éadu Farmakologii Klinicznej Katedry Farmakologii CM UJ w Krakowie; 11.02.2010 www.mp.pl/poz/psychiatria/leki/46098,interakcje-selektywnych-inhibitorow-wychwytu-zwrotnego-serotoniny
  • Bartosz m├│wi, [online], [17.02.2024], dost─Öpna pod adresem: https://bartoszmowi.pl/phx_preparat/20389
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝