ApoMigra Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

ApoMigra - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Migrena to powszechna dolegliwość, która znacząco wpływa na jakość życia nawet 12% populacji na świecie. Wśród różnych dostępnych terapii farmakologicznych jednym z najważniejszych leków jest sumatryptan. Jest to preparat z grypy leków nazywanych tryptanami. W niniejszym artykule poznamy mechanizm działania tej substancji, dowiemy się jak bezpiecznie stosować lek oraz jakie działania niepożądane może powodować.

Rozpocznij konsultację z ApoMigra
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
ApoMigra - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 15.05.2024
Nazwa preparatu ApoMigra
Substancje czynne Sumatriptanum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki
Dawki
  • 50 mg (Tabletki)
  • 100 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku ApoMigra

Substancja czynna: sumatryptan.

Wskazania: leczenie ostrych, sporadycznie występujących napadów migreny z aurą lub bez aury.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: w razie wystąpienia napadu migreny - 50 lub 100 mg sumatryptanu jednorazowo, jeśli ból ustąpił po pierwszej dawce, ale nawrócił, po 2 godzinach można przyjąć kolejną tabletkę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, przebyty zawał mięśnia sercowego, dławica Prizmentala, choroba niedokrwienna serca, przebyty udar mózgu, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, ciężkie nadciśnienie tętnicze, równoczesne stosowanie ergotaminy, agonistów receptora 5-HT1 lub inhibitorów monooksydazy.

Główne działania niepożądane: zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia, tymczasowy wzrost ciśnienia krwi, występujące wkrótce po zażyciu produktu, nagłe zaczerwienienie skóry, duszność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. nudności i wymioty, uczucie ciężkości, bóle mięśniowe, wrażenie ucisku lub ból w klatce piersiowej.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do
opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek
niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące
charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów
prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek ApoMigra?

Lek ApoMigra jest dostepny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od dawki:

  • 50 mg (6 tabletek) — ok. 28 zł;
  • 100 mg (6 tabletek) — ok. 44 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest produkt leczniczy ApoMigra?

ApoMigra to lek stosowany w leczeniu napadów migrenowych. Za jego działanie odpowiada substancja czynna - sumatryptan, który działa na receptory serotoninowe w mózgu, pomagając zmniejszyć skurcze naczyń krwionośnych i łagodzić objawy migreny, takie jak ból głowy, nudności oraz nadwrażliwość na światło i dźwięk. Sumatryptan jest dostępny w różnych formach, takich jak tabletki, zastrzyki lub spray do nosa.

Lek jest dostępny wyłącznie na receptę i nie podlega refundacji.

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Sumatryptan, czyli substancja czynna zawarta w preparacie ApoMigra jest selektywnym agonistą receptora 5-HT1 (5-hydroksytryptaminy 1), który występuje głównie w naczyniach czaszkowych.

Prawdopodobnie powoduje wybiórcze zwężenie naczyń w obszarze mózgu zaopatrywanym przez tętnicę szyjną. Rozszerzenie tych naczyń oraz ich obrzęk jest uważane za główną przyczynę powstawania napadów migreny. Ponadto wykazano, że sumatryptan wykazuje zdolność do hamowania czynności nerwu trójdzielnego, co dodatkowo wpływa na jego działanie łagodzące ataki migreny.

Odpowiedź kliniczna zazwyczaj występuje po 30 minutach po doustnym podaniu dawki 100 mg.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka w zależności od opakowania zawiera 50 mg lub 100 mg sumatryptanu w postaci sumatryptanu bursztynianu. Zazwyczaj jeden blister zawiera 4 lub 6 tabletek leku ApoMigra.

W skład substancji pomocniczych wchodzi: kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, wapnia wodorofosforan, celuloza mikrokrystaliczna, sodu wodorowęglan, magnezu stearynian.

Preparat jest ważny 4 lata, po tym czasie należy wyrzucić opakowanie.

Jakie są wskazania do przyjmowania produktu leczniczego ApoMigra?

Wskazane jest stosowanie leku ApoMigra w leczeniu ostrych, sporadycznie występujących napadów migreny z aurą lub bez aury, tylko jeśli migrena została zdiagnozowana przez lekarza. Nie należy używać go w celach profilaktycznych.

Preparat należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

W jaki sposób stosować lek ApoMigra?

Produkt leczniczy ApoMigra należy zażyć możliwie jak najszybciej po pojawieniu się ataku, czyli po rozpoczęciu objawów migreny, jednak jest on tak samo skuteczny, jeśli przyjmie się go z opóźnieniem.

Lek jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Tabletkę należy połknąć w całości i popić szklanką wody.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Nie należy przekraczać łącznej dawki 300 mg leku ApoMigra w ciągu jednej doby.

Pojedyncza dawka sumatryptanu wynosi 50 mg, jednak u niektórych osób konieczne jest stosowanie większej dawki, równej 100 mg.

Jeśli pacjent reaguje na pierwszą dawkę leku, ale jego objawy nawracają, można przyjąć drugą tabletkę, o ile między obiema dawkami upłyną co najmniej dwie godziny.

Osoby, które nie odpowiadają na przepisaną dawkę leku ApoMigra, nie powinni zażywać kolejnej dawki w trakcie tego samego ataku migreny. W tej sytuacji ból należy łagodzić za pomocą paracetamolu, kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Kolejny atak może być leczony za pomocą preparatu ApoMigra.

Jak dawkować lek u dzieci?

Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 17 roku życia.

Jakie są najczęstsze działania niepożądane leku?

W trakcie stosowania leku ApoMigra często mogą wystąpić następujące działania niepożądane:

  • zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia,

  • tymczasowy wzrost ciśnienia krwi, występujące wkrótce po zażyciu produktu,

  • nagłe zaczerwienienie skóry,

  • duszność,

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. nudności i wymioty,

  • uczucie ciężkości, bóle mięśniowe,

  • wrażenie ucisku lub ból w klatce piersiowej.

Jakie są rzadziej występujące skutki uboczne preparatu?

Do działań niepożądanych o nieznanej częstości występowania zaliczamy m.in.: reakcje nadwrażliwości, napady drgawkowe, oczopląs, podwójne widzenie, utrata wzroku (może być to także spowodowane samą migreną), zaburzenia rytmu serca, spadek ciśnienia krwi oraz nadmierne pocenie.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien
powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu
Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów
Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są objawy przedawkowania leku?

Po przyjęciu dawki większej niż 400 mg mogą wystąpić objawy, takie jak opisane powyżej działania niepożądane leku. Jeśli dojdzie do przedawkowania preparatu ApoMigra, pacjenta należy poddać obserwacji przez przynajmniej 10 godzin i zastosować leczenie objawowe.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatu?

Nie należy stosować leku ApoMigra, jeśli występuje nadwrażliwość na sumatryptan lub jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie.

Niewskazane jest przyjmowanie produktu leczniczego, jeśli:

  • pacjent przebył zawał mięśnia sercowego, występuje u niego choroba niedokrwienna serca lub jej objawy, skurcz naczyń wieńcowych (dławica Prizmentala) lub choroba naczyń obwodowych;

  • u pacjenta w przeszłości wystąpił udar mózgu lub przemijający atak niedokrwienny mózgu;

  • obecne są ciężkie zaburzenia czynności wątroby

  • występują ciężkie i łagodne niekontrolowane nadciśnienie tętnicze;

Zabronione jest także jednoczesne stosowanie leku ApoMigra z ergotaminą lub jej pochodnymi, z agonistami receptora 5-HT1 lub inhibitorami monooksydazy. Sumatryptanu nie należy przyjmować w ciągu 2 tygodni od zaprzestania terapii inhibitorami monoaminooksydazy.

Kiedy zachować szczególną ostrożność?

Preparatu ApoMigra nie należy stosować w migrenie hemiplegicznej, podstawnej i oftalmoplegicznej.

Przed rozpoczęciem terapii ważne jest wykluczenie wszystkich poważnych, potencjalnie groźnych chorób neurologicznych np. udaru mózgu.

Sumatryptan zawarty w leku ApoMigra może powodować tymczasowe objawy tj. ucisk czy napięcie w klatce piersiowej. Jeśli istnieje podejrzenie choroby niedokrwiennej serca, należy wstrzymać się z podawaniem kolejnych dawekpreparatu i ocenić stan kardiologiczny pacjenta.

Zgłaszano pojedyncze przypadki pacjentów przyjmujących leki przeciwdepresyjne z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), u których po zażyciu leku ApoMigra wystąpił zespół serotoninowy (zaburzenia nerwowo-mięśniowe, nadmierne pobudzenie układu współczulnego, zaburzenia świadomości). W sytuacjach, gdy równoczesna terapia sumatryptanem i lekami z grupy SSRI lub SNRI (inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny) jest klinicznie uzasadniona, należy zachować szczególną ostrożną i dokładnie monitorować leczenie.

Podczas leczenia sumatryptanem może dojść do wystąpienia napadów drgawkowych, dlatego należy uważać podczas stosowania sumatryptanu u pacjentów z napadami w wywiadzie lub z innymi czynnikami ryzyka, które obniżają próg drgawkowy.

U niektórych pacjentów uczulonych na sulfonamidy może wystąpić reakcja nadwrażliwości na sumatryptan - od łagodnej aż do wstrząsu anafilaktycznego włącznie.

Działania niepożądane mogą pojawiać się częściej podczas jednoczesnego stosowania tryptanów i produktów roślinnych zawierających ziele dziurawca.

Należy pamiętać, że długotrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych może doprowadzić do nasilenia odczuwania bólu i skutkować częstymi lub codziennymi bólami głowy. Jeśli to nastąpi należy poinformować swojego lekarza i natychmiast przerwać stosowanie leku ApoMigra.

Czy można stosować ApoMigra w ciąży?

Dostępne dane nie wskazują na zwiększone ryzyko występowania wad wrodzonych u dzieci matek, które przyjmują sumatryptan w pierwszym trymestrze ciąży. Nie ma wystarczająco informacji dotyczących stosowania leku ApoMigra w drugim i trzecim trymestrze.

Decyzję o zastosowaniu preparatu u kobiet ciężarnych należy rozważyć jedynie, gdy korzyści z terapii dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersią?

Sumatryptan podawany podskórnie przenika do mleka kobiecego. Aby uniknąć ekspozycji na substancję czynną, nie należy karmić dziecka piersią wcześniej niż po 12 godzinach od przyjęcia leku ApoMigra. Trzeba odciągnąć mleko wyprodukowane podczas leczenia.

Czy preparat wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów?

Nie zbadano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak migrena lub leczenie sumatryptanem może wywoływać uczucie senności, co może wpłynąć na zdolność do obsługiwania pojazdów mechanicznych.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego ApoMigra, [online], [dostęp 22.04.2021 r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/39012/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali również