Bonadea Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Bonadea to przyjmowany doustnie środek zabezpieczający przed zajściem w ciążę. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego leku w praktyce lekarskiej. Co zawiera lek Bonadea? W jakim celu się go stosuje?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Bonadea
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Bonadea
Substancje czynne Ethinylestradiolum Dienogestum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,03 mg + 2 mg (Tabletki powlekane)
  • 2 mg + 0,03 mg (Tabletki powlekane)
  • 2 mg + 0.03 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Bonadea

Substancja czynna: etynyloestradiol i dienogest

Wskazania: zapobieganie ciąży u kobiet w wieku rozrodczym oraz w celu leczenia kobiet z trądzikiem o umiarkowanym nasileniu

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: należy przyjmować jedną tabletkę dziennie przez 21 dni, następnie 7-dniowa przerwa przed rozpoczęciem kolejnego opakowania w trakcie której występuje krwawienie z odstawienia.

Główne przeciwwskazania: zakrzepica żylna lub tętnicza, ciąża, nowotwory hormonozależne, ciężkie nadciśnienie tętnicze, choroby nerek lub wątroby.

Główne działania niepożądane: nudności, ból głowy, obniżenie nastroju, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, wzrost masy ciała, tkliwość piersi.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Bonadea?

Lek Bonadea kosztuje 29,50 złotych za opakowanie zawierające 21 tabletek.

Lek nie jest refundowany.

Czym jest lek Bonadea?

Bonadea to złożony doustny preparat antykoncepcyjny o małej dawce hormonów płciowych: dienogestu (progestagen) i etynyloestradiolu (estrogen). Bonadea należy do grupy jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych co oznacza, że każda tabletka zawiera te hormony w identycznych dawkach. Dzięki temu podczas ich przyjmowania nie trzeba dzielić cyklu miesiączkowego na fazy i pamiętać o kolejności brania tabletek. To znacznie zwiększa komfort regularnego stosowania leku.

Jaki jest skład leku Bonadea?

Lek Bonadea jest jednofazowym złożonym środkiem antykoncepcyjnym. Substancjami czynnymi tego leku są: dienogest (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). W każdej tabletce występują one w dawkach odpowiednio 2 mg i 0,03 mg. Substancjami pomocniczymi występującymi w leku są m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana oraz stearynian magnezu.

Dostępne w sprzedaży są opakowania leku zawierające po 21 lub 63 tabletek powlekanych.

Jaki jest mechanizm działania leku Bonadea?

Zawarte w preparacie hormony mają odmienny wpływ na organizm kobiety, ale skuteczność preparatu jest efektem ich współdziałania. Etynyloestradiol hamuje owulację, dzięki czemu cykl staje się bardziej regularny, miesiączka jest często mniej bolesna, a krwawienie mniej obfite. Takie działanie redukuje niedobór żelaza u kobiet ze skłonnością do anemizacji. Dienogest natomiast zmienia skład i konsystencję śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety. Progestagenny składnik leku Bonadea ma też silny antyandrogenowy efekt działania dzięki czemu lek stosuje się również w leczeniu trądziku u kobiet.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Bonadea?

Lekarz może przepisać receptę na lek Bonadea w celu zapobiegania ciąży oraz leczenia łagodnych do umiarkowanych objawów trądziku u kobiet, które równocześnie chcą stosować antykoncepcję. Trzeba jednak podkreślić, że tabletki antykoncepcyjne nie są leczeniem trądziku z wyboru. Stosuje się je po niepowodzeniu leczenia miejscowego lub antybiotykoterapii doustnej. Najlepsze wyniki leczenia trądziku uzyskuje się przy stosowaniu leku przez okres przynajmniej 6 miesięcy.

Jak stosowa─ç lek?

Należy przyjmować jedną tabletkę doustnie, popijając płynem. Ważne jest regularne przyjmowanie leku w przybliżeniu o tej samej porze dnia. Przez kolejnych 21 dni przyjmuje się jedną tabletkę na dobę. Po 21 dniach następuje 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. Pojawia się ono po około 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki i może się nie zakończyć przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek z następnego blistra.

Przyjmowanie tabletek leku Bonadea można modyfikować celem opóźnienia lub przesunięcia krwawienia z odstawienia. W takiej sytuacji należy kontynuować przyjmowanie tabletek z następnego opakowania leku, bez przerwy w stosowaniu. W tym czasie może jednak wystąpić krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienie.

W przypadku poprzedniego stosowania hormonów płciowych w postaci innego złożonego środka antykoncepcyjnego, np. dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych lek należy przyjąć od razu następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki stosowanego wcześniej leku. W przypadku wcześniejszego stosowania pierścienia dopochwowego lub plastra antykoncepcyjnego, przyjmowanie leku Bonadea należy rozpocząć najlepiej w dniu ich usunięcia, a najpóźniej w dniu, w którym powinny być ponownie założone.

Przejście z jednoskładnikowej metody antykoncepcji tzn. zawierającej jako substancję czynną tylko progestagen np.: mini-pigułka, iniekcja, implant, wkładka wewnątrzmaciczna, zawsze wymaga zastosowania dodatkowej barierowej metody antykoncepcji przez pierwszych 7 dni stosowania tabletek. Przejście z mini-pigułki jest możliwe w dowolnym czasie, z implantu lub wkładki - w dniu ich usunięcia, z iniekcji - w dniu kolejnego planowanego zastrzyku.

Post─Öpowanie w przypadku pomini─Öcia tabletki


Ochrona antykoncepcyjna jest zachowana jeśli przyjęcie tabletki opóźniło się o mniej niż 12 godzin. W przypadku przyjęcia leku Bonadea poza tym terminem, jego ochrona antykoncepcyjna zmniejsza się, a postępowanie będzie zależne od tygodnia cyklu.

Jeśli po pomyłki doszło w 1. tygodniu, należy przyjąć pominiętą tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie pomyłki, a kolejną dawkę należy przyjąć o standardowej porze nawet, jeśli wiąże się to z jednorazowym przyjęciem dwóch tabletek. W takiej sytuacji konieczne będzie stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji, np. prezerwatywy przez kolejne 7 dni.

Postępowanie w 2. tygodniu cyklu jest niemalże identyczne. Jeśli kobieta dotychczas stosowała przez 7 dni antykoncepcję prawidłowo to nie musi używać barierowych metod antykoncepcji.

Jeśli do pomyłki doszło w 3 tygodniu ryzyko zajścia w ciążę znacząco wzrasta. Jednakże, jeśli pacjenta zastosuje jedną z poniższych metod dawkowania, nie będzie konieczne stosowanie innych metod antykoncepcji (o ile kobieta stosowała tabletki prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę).

1. Ostatnią pominiętą tabletkę należy przyjąć natychmiast, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie, a następnie stosować normalne dawkowanie. Bezpośrednio po przyjęciu ostatniej pigułki z blistra, należy rozpocząć nowy tzn. nie robiąc 7 dniowej przerwy między nimi.

2. Pacjentka może przerwać stosowanie tabletek z bieżącego opakowania i rozpocząć 7 dniową przerwę, wliczając w nią dzień, w którym pominięto dawkę leku. Następnie należy rozpocząć kolejne opakowanie tabletek.

Należy pamiętać, że w czasie stosowania leku Bonadea nie można nigdy robić przerw na okres dłuższy niż 7 dni.

W przypadku wymiotów występujących w ciągu 3-4h od przyjęcia tabletki, należy uznać dawkę za pominiętą, ponieważ w tym czasie substancje czynne w niej zawarte mogły nie zostać wchłonięte.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Bonadea

Jeśli planujesz rozpocząć przyjmowanie leku Bonadea powinnaś zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi. Do najczęstszych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem leku Bonadea należą:

Zaburzenia psychiczne w postaci obniżonego lub zmiennego nastroju

Zmniejszone libido

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci nudności, wymiotów, biegunki, bólu brzucha

Ból głowy

Ból piersi lub uczucie napięcia w piersiach oraz powiększenie piersi

Wzrost masy ciała

Wysypka, pokrzywka

Objawy obrzęku naczynioruchowego

Lek Bonadea a ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, w szczególności złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże nie z podwyższonym ryzykiem chorób natury zakrzepowo-zatorowej m.in. zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

Ryzyko powstania zakrzepów krwi w naczyniach jest największe w ciągu pierwszych kilku lat stosowania doustnych złożonych produktów antykoncepcyjnych.

Ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej jest wyższe u kobiet powyżej 35 roku życia, palących papierosy, obciążonych nadciśnieniem tętniczym, otyłością, z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi, długotrwale unieruchomionych (np. po złamaniu kończyny dolnej), po przebytej niedawno operacji w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, dziedziczną predyspozycją do zakrzepicy, chorobami zwiększającymi krzepliwość krwi (np. chorobami nowotworowymi, toczeniem rumieniowatym układowym, zespołem antyfosfolipidowym) oraz przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit (tj. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Podczas stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych, ważne jest, aby zgłaszać jakiekolwiek niepokojące objawy tj. ból lub obrzęk nogi, zaburzenia widzenia, duszność czy ostry ból w klatce piersiowej, gdyż może sugerować to wystąpienie zakrzepicy lub zatorowości.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Bonadea?

Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane preparatu należy niezwłocznie skonsultować się z wyspecjalizowanym personelem medycznym. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Bonadea

Do tej pory nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Bonadea.

Na podstawie doświadczeń z innymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi wiadomo, że możliwe objawy przedawkowania to nudności, wymioty i niewielkie krwawienie z dróg rodnych u młodych dziewcząt.

Nie istnieje swoiste antidotum, a leczenie polega na łagodzeniu objawów.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Bonadea?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy prowadzić pod okiem specjalisty i zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia tymi lekami należy wykluczyć szereg zaburzeń stanu zdrowia.

Nie należy stosować leku Bonadea jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z poniższych:

Występowanie incydentów zakrzepowo-zatorowych (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, zawał serca, udar mózgu)

Choroby wątroby w tym guzy (łagodne i złośliwe)

Nowotwory piersi lub narządów rodnych

Cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych

Zapalenie trzustki

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku Bonadea

Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi

Krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i inne przewlekłe zapalne choroby jelit

Opisano również przypadki zwiększenia częstotliwości napadów drgawkowych

Interakcje z innymi lekami

Stosowanie leku Bonadea z niektórymi produktami leczniczymi może prowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcji lub wywołać nieoczekiwane krwawienia międzymiesiączkowe. Sytuacje, w których należy zachować szczególną czujność podczas terapii tym doustnym złożonym środkiem antykoncepcyjnym to:

Leczenie antybiotykami doustnymi takimi jak penicyliny czy tetracykliny, ponieważ mogą one zmniejszać stężenie leku bonadea i jego substancji czynnych we krwi.

Stosowanie leków używanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV np. rytonawir, newirapina oraz leczeniu padaczki (fenytoina, barbiturany, karbamazepina)

Stosując lek Bonadea w połączeniu z powyższymi lekami należy przestrzegać następujących zasad:

Stosowanie dodatkowej barierowej formy antykoncepcji np. prezerwatywy w trakcie przyjmowania leku oraz od 7 do 28 dni po zakończeniu terapii zależnie od leku wchodzącego w interakcję.

Przyjmowanie tabletek leku Bonadea z kolejnego opakowania należy rozpocząć bez 7-dniowej przerwy w stosowaniu.

Lek Bonadea a ci─ů┼╝a

Mimo że badania nie udowodniły teratogennego działania leku Bonadea, preparat jest przeciwwskazany w czasie ciąży. W przypadku jej podejrzenia należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Bonadea i skonsultować się z lekarzem w celu wykonania testu ciążowego oraz ustalenia dalszego postępowania.

Lek Bonadea a karmienie piersi─ů

Stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych w czasie laktacji może skutkować zmniejszeniem ilości i zmianą składu mleka kobiecego, dlatego plany przyjmowania leku Bonadea w okresie karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.

Dodatkowo niewielkie ilości substancji czynnych lub ich metabolitów może przedostawać się wraz z mlekiem do organizmu dziecka, co może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie.

Wp┼éyw leku Bonadea na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w

Nie udowodniono negatywnego wpływu stosowania leku Bonadea na zdolność prowadzenia pojazdów.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Bonadea, [online], dost─Öpna pod adresem: http://chpl.com.pl/#detail=16381506!73623357
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝