Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 18.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Bonadea - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Bonadea to przyjmowany doustnie środek zabezpieczający przed zajściem w ciążę. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie tego leku w praktyce lekarskiej. Co zawiera lek Bonadea? W jakim celu się go stosuje?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Bonadea

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Bonadea
Substancje czynne Ethinylestradiolum Dienogestum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,03 mg + 2 mg (Tabletki powlekane)
  • 2 mg + 0,03 mg (Tabletki powlekane)
  • 2 mg + 0.03 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Bonadea

Substancja czynna: etynyloestradiol i dienogest

Wskazania: zapobieganie ciąży u kobiet w wieku rozrodczym oraz w celu leczenia kobiet z trądzikiem o umiarkowanym nasileniu

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: należy przyjmować jedną tabletkę dziennie przez 21 dni, następnie 7-dniowa przerwa przed rozpoczęciem kolejnego opakowania w trakcie której występuje krwawienie z odstawienia.

Główne przeciwwskazania: zakrzepica żylna lub tętnicza, ciąża, nowotwory hormonozależne, ciężkie nadciśnienie tętnicze, choroby nerek lub wątroby.

Główne działania niepożądane: nudności, ból głowy, obniżenie nastroju, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia miesiączkowania, wzrost masy ciała, tkliwość piersi.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Bonadea?

Lek Bonadea kosztuje 29,50 złotych za opakowanie zawierające 21 tabletek.

Lek nie jest refundowany.

Czym jest lek Bonadea?

Bonadea to złożony doustny preparat antykoncepcyjny o małej dawce hormonów płciowych: dienogestu (progestagen) i etynyloestradiolu (estrogen). Bonadea należy do grupy jednofazowych tabletek antykoncepcyjnych co oznacza, że każda tabletka zawiera te hormony w identycznych dawkach. Dzięki temu podczas ich przyjmowania nie trzeba dzielić cyklu miesiączkowego na fazy i pamiętać o kolejności brania tabletek. To znacznie zwiększa komfort regularnego stosowania leku.

Jaki jest skład leku Bonadea?

Lek Bonadea jest jednofazowym złożonym środkiem antykoncepcyjnym. Substancjami czynnymi tego leku są: dienogest (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen). W każdej tabletce występują one w dawkach odpowiednio 2 mg i 0,03 mg. Substancjami pomocniczymi występującymi w leku są m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana oraz stearynian magnezu.

Dostępne w sprzedaży są opakowania leku zawierające po 21 lub 63 tabletek powlekanych.

Jaki jest mechanizm działania leku Bonadea?

Zawarte w preparacie hormony mają odmienny wpływ na organizm kobiety, ale skuteczność preparatu jest efektem ich współdziałania. Etynyloestradiol hamuje owulację, dzięki czemu cykl staje się bardziej regularny, miesiączka jest często mniej bolesna, a krwawienie mniej obfite. Takie działanie redukuje niedobór żelaza u kobiet ze skłonnością do anemizacji. Dienogest natomiast zmienia skład i konsystencję śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom przemieszczanie się w drogach rodnych kobiety. Progestagenny składnik leku Bonadea ma też silny antyandrogenowy efekt działania dzięki czemu lek stosuje się również w leczeniu trądziku u kobiet.

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Bonadea?

Lekarz może przepisać receptę na lek Bonadea w celu zapobiegania ciąży oraz leczenia łagodnych do umiarkowanych objawów trądziku u kobiet, które równocześnie chcą stosować antykoncepcję. Trzeba jednak podkreślić, że tabletki antykoncepcyjne nie są leczeniem trądziku z wyboru. Stosuje się je po niepowodzeniu leczenia miejscowego lub antybiotykoterapii doustnej. Najlepsze wyniki leczenia trądziku uzyskuje się przy stosowaniu leku przez okres przynajmniej 6 miesięcy.

Jak stosowa─ç lek?

Należy przyjmować jedną tabletkę doustnie, popijając płynem. Ważne jest regularne przyjmowanie leku w przybliżeniu o tej samej porze dnia. Przez kolejnych 21 dni przyjmuje się jedną tabletkę na dobę. Po 21 dniach następuje 7-dniowa przerwa w przyjmowaniu tabletek, podczas której występuje krwawienie z odstawienia. Pojawia się ono po około 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki i może się nie zakończyć przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek z następnego blistra.

Przyjmowanie tabletek leku Bonadea można modyfikować celem opóźnienia lub przesunięcia krwawienia z odstawienia. W takiej sytuacji należy kontynuować przyjmowanie tabletek z następnego opakowania leku, bez przerwy w stosowaniu. W tym czasie może jednak wystąpić krwawienie międzymiesiączkowe lub plamienie.

W przypadku poprzedniego stosowania hormonów płciowych w postaci innego złożonego środka antykoncepcyjnego, np. dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych lek należy przyjąć od razu następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki stosowanego wcześniej leku. W przypadku wcześniejszego stosowania pierścienia dopochwowego lub plastra antykoncepcyjnego, przyjmowanie leku Bonadea należy rozpocząć najlepiej w dniu ich usunięcia, a najpóźniej w dniu, w którym powinny być ponownie założone.

Przejście z jednoskładnikowej metody antykoncepcji tzn. zawierającej jako substancję czynną tylko progestagen np.: mini-pigułka, iniekcja, implant, wkładka wewnątrzmaciczna, zawsze wymaga zastosowania dodatkowej barierowej metody antykoncepcji przez pierwszych 7 dni stosowania tabletek. Przejście z mini-pigułki jest możliwe w dowolnym czasie, z implantu lub wkładki - w dniu ich usunięcia, z iniekcji - w dniu kolejnego planowanego zastrzyku.

Post─Öpowanie w przypadku pomini─Öcia tabletki


Ochrona antykoncepcyjna jest zachowana jeśli przyjęcie tabletki opóźniło się o mniej niż 12 godzin. W przypadku przyjęcia leku Bonadea poza tym terminem, jego ochrona antykoncepcyjna zmniejsza się, a postępowanie będzie zależne od tygodnia cyklu.

Jeśli po pomyłki doszło w 1. tygodniu, należy przyjąć pominiętą tabletkę natychmiast po uświadomieniu sobie pomyłki, a kolejną dawkę należy przyjąć o standardowej porze nawet, jeśli wiąże się to z jednorazowym przyjęciem dwóch tabletek. W takiej sytuacji konieczne będzie stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji, np. prezerwatywy przez kolejne 7 dni.

Postępowanie w 2. tygodniu cyklu jest niemalże identyczne. Jeśli kobieta dotychczas stosowała przez 7 dni antykoncepcję prawidłowo to nie musi używać barierowych metod antykoncepcji.

Jeśli do pomyłki doszło w 3 tygodniu ryzyko zajścia w ciążę znacząco wzrasta. Jednakże, jeśli pacjenta zastosuje jedną z poniższych metod dawkowania, nie będzie konieczne stosowanie innych metod antykoncepcji (o ile kobieta stosowała tabletki prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę).

1. Ostatnią pominiętą tabletkę należy przyjąć natychmiast, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie, a następnie stosować normalne dawkowanie. Bezpośrednio po przyjęciu ostatniej pigułki z blistra, należy rozpocząć nowy tzn. nie robiąc 7 dniowej przerwy między nimi.

2. Pacjentka może przerwać stosowanie tabletek z bieżącego opakowania i rozpocząć 7 dniową przerwę, wliczając w nią dzień, w którym pominięto dawkę leku. Następnie należy rozpocząć kolejne opakowanie tabletek.

Należy pamiętać, że w czasie stosowania leku Bonadea nie można nigdy robić przerw na okres dłuższy niż 7 dni.

W przypadku wymiotów występujących w ciągu 3-4h od przyjęcia tabletki, należy uznać dawkę za pominiętą, ponieważ w tym czasie substancje czynne w niej zawarte mogły nie zostać wchłonięte.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Bonadea

Jeśli planujesz rozpocząć przyjmowanie leku Bonadea powinnaś zapoznać się z możliwymi działaniami niepożądanymi. Do najczęstszych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem leku Bonadea należą:

Zaburzenia psychiczne w postaci obniżonego lub zmiennego nastroju

Zmniejszone libido

Zaburzenia żołądkowo-jelitowe w postaci nudności, wymiotów, biegunki, bólu brzucha

Ból głowy

Ból piersi lub uczucie napięcia w piersiach oraz powiększenie piersi

Wzrost masy ciała

Wysypka, pokrzywka

Objawy obrzęku naczynioruchowego

Lek Bonadea a ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, w szczególności złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże nie z podwyższonym ryzykiem chorób natury zakrzepowo-zatorowej m.in. zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej.

Ryzyko powstania zakrzepów krwi w naczyniach jest największe w ciągu pierwszych kilku lat stosowania doustnych złożonych produktów antykoncepcyjnych.

Ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej jest wyższe u kobiet powyżej 35 roku życia, palących papierosy, obciążonych nadciśnieniem tętniczym, otyłością, z podwyższonym poziomem cholesterolu i trójglicerydów we krwi, długotrwale unieruchomionych (np. po złamaniu kończyny dolnej), po przebytej niedawno operacji w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, dziedziczną predyspozycją do zakrzepicy, chorobami zwiększającymi krzepliwość krwi (np. chorobami nowotworowymi, toczeniem rumieniowatym układowym, zespołem antyfosfolipidowym) oraz przewlekłymi chorobami zapalnymi jelit (tj. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Podczas stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych, ważne jest, aby zgłaszać jakiekolwiek niepokojące objawy tj. ból lub obrzęk nogi, zaburzenia widzenia, duszność czy ostry ból w klatce piersiowej, gdyż może sugerować to wystąpienie zakrzepicy lub zatorowości.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Bonadea?

Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane preparatu należy niezwłocznie skonsultować się z wyspecjalizowanym personelem medycznym. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Bonadea

Do tej pory nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Bonadea.

Na podstawie doświadczeń z innymi doustnymi środkami antykoncepcyjnymi wiadomo, że możliwe objawy przedawkowania to nudności, wymioty i niewielkie krwawienie z dróg rodnych u młodych dziewcząt.

Nie istnieje swoiste antidotum, a leczenie polega na łagodzeniu objawów.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Bonadea?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych należy prowadzić pod okiem specjalisty i zgodnie z zaleceniami lekarza. Przed rozpoczęciem leczenia tymi lekami należy wykluczyć szereg zaburzeń stanu zdrowia.

Nie należy stosować leku Bonadea jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z poniższych:

Występowanie incydentów zakrzepowo-zatorowych (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, zawał serca, udar mózgu)

Choroby wątroby w tym guzy (łagodne i złośliwe)

Nowotwory piersi lub narządów rodnych

Cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych

Zapalenie trzustki

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku Bonadea

Migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi

Krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego i inne przewlekłe zapalne choroby jelit

Opisano również przypadki zwiększenia częstotliwości napadów drgawkowych

Interakcje z innymi lekami

Stosowanie leku Bonadea z niektórymi produktami leczniczymi może prowadzić do obniżenia skuteczności antykoncepcji lub wywołać nieoczekiwane krwawienia międzymiesiączkowe. Sytuacje, w których należy zachować szczególną czujność podczas terapii tym doustnym złożonym środkiem antykoncepcyjnym to:

Leczenie antybiotykami doustnymi takimi jak penicyliny czy tetracykliny, ponieważ mogą one zmniejszać stężenie leku bonadea i jego substancji czynnych we krwi.

Stosowanie leków używanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV np. rytonawir, newirapina oraz leczeniu padaczki (fenytoina, barbiturany, karbamazepina)

Stosując lek Bonadea w połączeniu z powyższymi lekami należy przestrzegać następujących zasad:

Stosowanie dodatkowej barierowej formy antykoncepcji np. prezerwatywy w trakcie przyjmowania leku oraz od 7 do 28 dni po zakończeniu terapii zależnie od leku wchodzącego w interakcję.

Przyjmowanie tabletek leku Bonadea z kolejnego opakowania należy rozpocząć bez 7-dniowej przerwy w stosowaniu.

Lek Bonadea a ci─ů┼╝a

Mimo że badania nie udowodniły teratogennego działania leku Bonadea, preparat jest przeciwwskazany w czasie ciąży. W przypadku jej podejrzenia należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Bonadea i skonsultować się z lekarzem w celu wykonania testu ciążowego oraz ustalenia dalszego postępowania.

Lek Bonadea a karmienie piersi─ů

Stosowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych w czasie laktacji może skutkować zmniejszeniem ilości i zmianą składu mleka kobiecego, dlatego plany przyjmowania leku Bonadea w okresie karmienia piersią należy skonsultować z lekarzem.

Dodatkowo niewielkie ilości substancji czynnych lub ich metabolitów może przedostawać się wraz z mlekiem do organizmu dziecka, co może mieć negatywny wpływ na jego zdrowie.

Wp┼éyw leku Bonadea na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w

Nie udowodniono negatywnego wpływu stosowania leku Bonadea na zdolność prowadzenia pojazdów.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [17.02.2024], dost─Öpna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/81932,Bonadea-tabletki-powlekane

Charakterystyka produktu leczniczego Bonadea, [online], dost─Öpna pod adresem:

http://chpl.com.pl/#detail=16381506!73623357

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Gynazol- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Gynazol- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Gynazol to preparat leczniczy do stosowania┬ádopochwowego┬áu kobiet cierpi─ůcych na┬ágrzybicze zaka┼╝enia pochwy lub sromu. Jest to krem dopochwowy, zawieraj─ůcy butokonazol jako substancj─Ö czynn─ů. Lek Gynazol jest dost─Öpny┬ájedynie na recept─Ö.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
08.02.2024
Infekcja pochwy po antybiotyku   jak wyleczy─ç grzybic─Ö pochwy? Domowe sposoby i leki
Infekcja pochwy po antybiotyku - jak wyleczy─ç grzybic─Ö pochwy? Domowe sposoby i leki

Problem infekcji grzybiczych pochwy po antybiotykoterapii dotyka coraz wi─Ökszej liczby kobiet mi─Ödzy innymi przez szeroki dost─Öp do antybiotyk├│w oraz ich powszechne nadu┼╝ywanie. Szacuje si─Ö, ┼╝e statystycznie w ci─ůgu ca┼éego ┼╝ycia, niemal ka┼╝da kobieta zachoruje na grzybic─Ö pochwy.Problem ten jest wstydliwy, bolesny i bardzo nieprzyjemny, wi─Öc warto zna─ç metody zapobiegania i leczenia grzybicy pochwy wywo┼éanej antybiotykami.

Artykuł
02.01.2024
Astha  E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie  przeciwwskazania
Astha- E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Astha to preparat nale┼╝─ůcy do z┼éo┼╝onych hormonalnych ┼Ťrodk├│w antykoncepcyjnych. Jego substancjami czynnymi s─ů etynyloestradiol oraz dienogest. Opr├│cz w┼éa┼Ťciwo┼Ťci zapobiegaj─ůcych ci─ů┼╝y, znajduje r├│wnie┼╝ zastosowanie w leczeniu tr─ůdziku. Lek Astha jest dost─Öpny tylko i wy┼é─ůcznie na recept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
21.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!