Nebbud - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Nebbud - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nebbud to lek sterydowy w postaci zawiesiny do nebulizacji, stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej, zaostrzeniu POChP oraz ciężkim zapaleniu krtani. Substancją czynną jest tu budezonid.

Rozpocznij konsultacj臋 z Nebbud

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Nebbud
Substancje czynne Budesonidum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • zawiesina do nebulizacji
Dawki
 • 0,25 mg/ml (zawiesina do nebulizacji)
 • 0,5 mg/ml (zawiesina do nebulizacji)
 • 0,25 mg/2 ml (zawiesina do nebulizacji)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Nebbud

Substancja czynna: Budezonid

Wskazania: Leczenie przewlekłej astmy oskrzelowej, zaostrzenia POChP i ciężkiego zapalenia krtani

Zastosowanie: Wziewne, lek przeznaczony do nebulizacji

Dawkowanie: W astmie do 12 r.ż. początkowo 0,25-0,5 mg dziennie, podtrzymująco 0,25-2 mg dziennie, po 12 r.ż. początkowo 1-2 mg dziennie, podtrzymująco 0,5 do 4 mg dziennie; W ciężkim zapaleniu krtani 2 mg co 12 godzin, max przez 36 godzin; w POChP 4-8 mg dziennie przez max 10 dni

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na składnik, ostry atak astmy

Główne działania niepożądane: kandydoza jamy ustnej lub gardła, kaszel, chrypka, podrażnienia gardła i błony śluzowej jamy ustnej, trudności z połykaniem

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Nebbud - Cena, refundacja

Preparat Nebbud należy do leków refundowanych. Koszt produktu jest uzależniony od rodzaju opakowania.

 • Nebbud (0,125 mg/ml zawiesina do nebulizacji 20 amp. 2 ml) - cena wynosi ok. 65 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
 • Nebbud (0,25 mg/ml zawiesina do nebulizacji 10 amp. 2 ml) - cena wynosi ok. 27 zł
 • Nebbud (0,25 mg/ml zawiesina do nebulizacji 20 amp. 2 ml) - cena wynosi ok. 57 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
 • Nebbud (0,5 mg/ml zawiesina do nebulizacji 10 amp. 2 ml) - cena wynosi ok. 39 zł
 • Nebbud (0,5 mg/ml zawiesina do nebulizacji 20 amp. 2 ml) - cena wynosi ok. 80 zł i w przypadku refundacji ok. 24 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og贸lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Nebbud

Nebbud to wziewny lek sterydowy, podawany w formie nebulizacji. Produkt wskazany jest do leczenia przewlekłej astmy oskrzelowej u pacjentów, którzy nie mogą lub nie chcą przyjmować leków za pomocą inhalacji, do leczenia bardzo ciężkiego zapalenia krtani (pseudokrupu) oraz przy zaostrzeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

Substancją czynną zawartą w preparacie Nebbud jest budezonid należący do grupy glikokortykoidów. Składnik ten wykazuje miejscowe działanie przeciwzapalne poprzez hamowanie uwalniania mediatorów reakcji zapalnej oraz modulowanie odpowiedzi immunologicznej zależnej od cytokin. Powoduje również spadek reaktywności oskrzeli na histaminę i metacholinę.

Nebbud zaczyna działać po kilku godzinach od podania, widocznie poprawiając czynność płuc po około 2 dobach i rozwijając pełne działanie po kilku tygodniach stosowania.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych oraz dzieci od 6. miesiąca życia.

Sk艂ad i forma produktu Nebbud

Nebbud przyjmuje postać białawej zawiesiny umieszczonej w ampułkach o objętości 2 ml. Jedno opakowanie może zawierać 10 lub 20 takich ampułek. Każda ampułka stanowi jednorazową dawkę, cieczy nie należy dzielić na kilka porcji. Nebbud dostępny jest w kilku różnych dawkach - 0,125 mg, 0,25 mg lub 0,5 mg budezonidu.

Do substancji pomocniczych użytych w produkcie należą: dwuwodny edetynian disodu, chlorek sodu, polisorbat 80, jednowodny kwas cytrynowy, dwuwodny cytrynian sodu i woda do wstrzykiwania.

Dostarczana do organizmu dawka budezonidu może różnić się w zależności od czasu trwania i techniki nebulizacji, parametrów oddechowych pacjenta czy właściwości nebulizatora i objętości napełniania komory.

Jak stosowa膰 lek?

Nebbud podaje się poprzez specjalnie dopasowany nebulizator dyszowy z ustnikiem lub maską twarzową. Nebulizator ultradźwiękowy nie jest odpowiedni do przeprowadzania inhalacji leku.

Do komory nebulizatora wlewa się zawartość ampułki, przy czym objętość napełniania powinna wynosić 2-4 ml. Budezonid można stosować równocześnie z innymi substancjami tj. 0,9% roztwór NaCl, salbutamol, terbutalina czy bromek ipratropium.

Po inhalacji preparatu Nebbudzaleca się wypłukanie jamy ustnej wodą oraz umycie twarzy (w przypadku zastosowania maski do nebulizacji) w celu obniżenia ryzyka wystąpienia podrażnień lub kandydozy jamy ustnej i gardła.

Po zakończeniu nebulizacji należy dokładnie umyć komorę napełniania nebulizatora i usunąć wszystkie pozostałości leku. Ciepłą wodą należy również obmyć używany ustnik lub maskę twarzową.

Jak dawkowa膰 Nebbud podczas leczenia astmy oskrzelowej?

Dokładne dawkowanie preparatu Nebbud ustala lekarz w zależności od potrzeb i stanu pacjenta.

Leczenie astmy oskrzelowej u dorosłych i dzieci powyżej 12 lat rozpoczyna się od dawki 1 mg budezonidu podawanej raz lub dwa razy dziennie. W leczeniu podtrzymującym całkowita dawka dobowa powinna mieścić się w przedziale od 0,5 do 4 mg na dobę.

U dzieci między 6. miesiącem a 12. rokiem życia leczonych na astmę dawka początkowa preparatu Nebbud wynosi od 0,25 do 0,5 mg na dobę. W leczeniu podtrzymującym stosuje się od 0,25 do 2 mg budezonidu na dobę.

Wprowadzenie do leczenia astmy sterydu wziewnego tj. Nebbud pozwala na zmniejszenie dawek lub całkowite odstawienie doustnych glikokortykosteroidów. Tym samym redukuje ryzyko poważnych powikłań związanych z przewlekłym, systemowym stosowaniem sterydów. Zmianę leczenia należy przeprowadzić w momencie, gdy stan pacjenta jest stabilny, a astma dobrze kontrolowana.

Przed pierwsze 10 dni należy równocześnie przyjmować Nebbud i glikokortykosteroid doustny, następnie rozpoczyna się stopniowe obniżanie dawki leku doustnego.

Zmniejszanie dawki doustnych glikokortykosteroidów może predysponować do pojawienia się objawów tj. bóle mięśniowo-stawowe, zmęczenie, spadek nastroju czy pogorszenie czynności płuc. Może świadczyć to o upośledzeniu funkcji kory nadnerczy. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem.

Jak dawkowa膰 Nebbud podczas leczenia ci臋偶kiego zapalenia krtani?

W leczeniu ciężkiego, ostrego zapalenia krtani u dzieci i niemowląt Nebbud stosuje się w dawce 2 mg, podawanych jednorazowo lub w dwóch dawkach podzielonych co pół godziny. Tę ilość powtarzać można co 12 godzin, aż do uzyskania poprawy stanu klinicznego, jednak nie dłużej niż 36 godzin.

Jak dawkowa膰 Nebbud podczas leczenia zaostrzenia POChP?

W leczeniu zaostrzenia POChP zaleca się stosowanie 4-8 mg budezonidu w 2-4 dawkach podzielonych. Terapię za pomocą Nebbud kontynuuje się do czasu uzyskania poprawy klinicznej, jednak nie dłużej niż 10 dni.

Jakie s膮 najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane?

Wziewne stosowanie sterydów zwiększa ryzyko rozwoju grzybicy jamy ustnej lub gardła. Stan ten wymaga wdrożenia leczenia przeciwgrzybiczego, ale może być również wskazaniem do przerwania terapii za pomocą produktu Nebbud.

Wśród częstych działań niepożądanych preparatu Nebbud wyróżniamy również objawy tj.: kaszel, chrypka, podrażnienia gardła i błony śluzowej jamy ustnej, trudności z połykaniem.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane

Podczas stosowania preparatu Nebbud może dojść do paradoksalnego skurczu oskrzeli w odpowiedzi na inhalację. Ciężkie, powtarzające się reakcje tego typu mogą być wskazaniem do zmiany formy leczenia.

Długotrwałe stosowanie wziewnych sterydów tj. Nebbud może doprowadzić do pojawienia się ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Ryzyko to jest jednak mniejsze niż podczas doustnej terapii. Do najczęstszych objawów niepożądanych steroidoterapii należą: zespół Cushinga, "twarz księżycowata", upośledzenie funkcji kory nadnerczy, ograniczenie wzrostu u dzieci, spadek gęstości mineralnej kości, jaskra, zaćma, problemy ze snem, nadaktywność oraz depresja lub agresja.

Sterydy wziewne rzadko wywołują również reakcje alergiczne np. wysypka, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy czy reakcja anafilaktyczna.

U pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc leczonych za pomocą wziewnych glikokortykoidów istnieje zwiększone ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.

Przedawkowanie leku Nebbud

Ostre przedawkowanie produktu Nebbud może wiązać się z tymczasowym zahamowaniem funkcji kory nadnerczy. W takiej sytuacji należy dalej stosować wziewny steryd w jak najmniejszej skutecznej dawce i czekać na samoistny powrót funkcji nadnerczy.

Przewlekłe przedawkowanie może wiązać się ze stałą supresją nadnerczy i zanikiem kory nadnerczy oraz ujawnieniem się ogólnoustrojowych działań niepożądanych sterydoterapii.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Nebbud nie jest wskazany w leczeniu ostrych ataków astmy. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zastosować leki rozszerzające oskrzela.

Stosowanie preparatu Nebbud jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na którąkolwiek substancje czynną lub pomocniczą leku.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując preparat Nebbud u pacjentów z wirusową lub grzybiczą infekcją dróg oddechowych oraz gruźlicą.

Zaburzenia funkcji wątroby mogą sprzyjać spowolnieniu eliminacji glikokortykosteroidów z ustroju. Trzeba wziąć to pod uwagę podczas ustalania dawkowania.

Interakcje z innymi lekami

Z uwagi na ryzyko pojawienia się niebezpiecznych interakcji preparatu Nebbud nie należy łączyć z ketokonazolem, itrakonalzolem, inhibitorami proteazy HIV oraz innymi silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. cyklosporyna, etynyloestradiol lub troleandomycyna).

Jednoczesne stosowanie erytromycyny lub klarytromycyny może zwiększać stężenie budezonidu w osoczu.

Nebbud a alkohol

Z uwagi na ryzyko uszkodzenia wątroby spożywanie alkoholu podczas terapii za pomocą Nebbud jest przeciwwskazane.

Nebbud a ci膮偶a

Badania epidemiologiczne nie wykazały, by budezonid przyjmowany wziewnie w okresie ciąży wywierał negatywny wpływ na rozwój płodu. Preparat Nebbud można stosować w ciąży, jeśli lekarz uzna, ze korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Nebbud a karmienie piersi膮

Budezonid ma zdolność przenikania do mleka kobiecego, nie wykazano jednak, by miał on negatywny wpływ na karmione przez matkę dziecko. Nebbud można stosować w okresie karmienie piersią.

Nebbud a prowadzenie pojazd贸w

Nie wykazano, by Nebbut negatywnie wpływał na zdolności psychoruchowe. W związku z tym nie ma przeciwwskazań do wykonywania takich czynności jak prowadzenie pojazdów mechanicznych czy obsługa maszyn podczas trwania terapii.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Nebbud, [online], dost臋pna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28575/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Fostex - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Fostex - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Fostex jest聽preparatem wziewnym聽wykorzystywanym w leczeniu pacjent贸w cierpi膮cych na przewlek艂膮 obturacyjn膮 chorob膮 p艂uc (POChP) oraz astm臋 oskrzelow膮. Jest to lek dwusk艂adnikowy zawieraj膮cy聽beklometazon聽oraz聽formoterol.聽

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
25.03.2024
Aspulmo 聽 E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Aspulmo 聽 E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Aspulmo to wziewny lek zawieraj膮cy salbutamol, czyli 聽尾2-mimetyk, u偶ywany w leczeniu astmy.Lek ten dost臋pny jest tylko na recept臋 .

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
21.03.2024
Ksylometazolina - jak dzia艂aj膮 krople do nosa?
Ksylometazolina - jak dzia艂aj膮 krople do nosa?

Ksylometazolina to popularny zwi膮zek organiczny stosowany miejscowo w celu z艂agodzenia objaw贸w nie偶ytu nosa, cz臋艣ciej nazywanego katarem.Preparaty lecznicze dost臋pne na rynku zawieraj膮 w swoim sk艂adzie sam chlorowodorek ksylometazoliny lub po艂膮czenie tego zwi膮zku z ipratropium lub dekspantenolem.

Artyku艂
27.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!