Sumamigren - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 17.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Sumamigren - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Sumamigren jest stosowany w leczeniu napadów migreny. Substancją czynną tego leku jest sumatryptan, który zwężając naczynia, których rozszerzenie jest prawdopodobnie przyczyną bólów migrenowych, zmniejsza nasilenie objawów migreny. Efekt przeciwbólowy uzyskuje się w ciągu 30 minut po podaniu leku.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Sumamigren

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Sumamigren
Substancje czynne Sumatriptanum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 50 mg (Tabletki powlekane)
 • 100 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Sumamigren

Substancja czynna: sumatryptan.

Wskazania: doraźne zwalczanie napadów migreny.

Zastosowanie: doustne jak najszybciej po wystąpieniu objawów migreny; tabletki należy połykać w całości popijając niewielką ilością wody.

Dawkowanie: 50 mg, ewentualnie 100 mg jednorazowo

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną, przebyty zawał mięśnia sercowego, choroba niedokrwienna serca, ciężkie i umiarkowane nadciśnienie tętnicze, ciężkie zaburzenia wątroby.

Główne działania niepożądane: zawroty głowy, senność, nagłe zaczerwienienie twarzy, duszność, nudności, wymioty, bóle mięśni, podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, uczucie słabości i ciężkości.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Sumamigren

Lek Sumamigren kosztuje ok 35 zł w przypadku opakowania zawierającego 2 tabletki w dawce 50 mg lub ok 54 zł w przypadku opakowania zawierającego 6 tabletek w dawce 100 mg.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.


Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest Sumamigren?

Lek Sumamigren jest stosowany w doraźnym zwalczaniu napadów migreny. Jest dostępny w formie tabletek powlekanych, w dwóch dawkach - 50 mg i 100 mg. Opakowania zawierają 2 lub 6 tabletek.

Mechanizm działania

Sumatryptan, zawarty w leku Sumamigren, jest swoistym i wybiórczym agonistą receptorów serotoninowych 5-HT1. Nie ma powinowactwa do innych podtypów receptorów serotoninowych. Sumatryptan działa głównie na receptory znajdujące się w naczyniach krwionośnych obszaru ukrwienia tętnicy szyjnej, przez co powoduje zwężenie naczyń w tej okolicy zmniejszając objawy migreny. Rozszerzenie tych naczyń jest prawdopodobnie przyczyną migreny. Dodatkowym działaniem sumatryptanu jest hamowanie aktywności nerwu trójdzielnego.

Skład leku

Lek Sumamigren 50 mg zawiera 50 mg sumatryptanu w formie 70 mg bursztynianu sumatryptanu, a tabletki Sumamigren 100 mg zawierają 100 mg sumatryptanu w formie 140 mg bursztynianu sumatryptanu. Oprócz substancji czynnej, w preparacie znajdują się również substancje pomocnicze. W rdzeniu tabletki znajduje się laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, talk, krzemionka koloidalna bezwodna. Otoczkę tabletki tworzą hypromeloza, makrogol 6000, talk, tytanu dwutlenek, trietylu cytrynian, lak czerwieni koszenilowej (tylko tabletki 50 mg).

Jak stosowa─ç lek?

Lek Sumamigren jest wskazany w doraźnym zwalczaniu napadów migreny, co oznacza, że należy go przyjmować jednorazowo - nie zaleca się regularnego stosowania leku Sumamigren w celu profilaktyki migreny. Co więcej powinien być stosowany jako jedyny lek w trakcie napadu - nie należy łączyć sumatryptanu z ergotaminą i jej pochodnymi.

Lek należy przyjąć jak najszybciej po wystąpieniu objawów migreny, ale wykazuje skuteczność również podany w dowolnym stadium napadu bólu.

Zalecane jest zastosowanie jednorazowej dawki leku. Tabletki należy połykać w całości popijając wodą. Działanie leku rozpoczyna w ciągu 30 minut od przyjęcia leku.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Zalecana dawki leku dla dorosłych to 50 mg, u niektórych pacjentów wymagane jest zastosowaniu leku Sumamigren w większej dawce - 100 mg.

Jeśli mimo zastosowania leku Sumamigren nie spowoduje ustąpienia objawów, nie należy przyjmować kolejnej dawki sumatryptanu. Można natomiast zastosować paracetamol, kwas acetylosalicylowy lub niesteroidowe leki przeciwzapalne. Kolejną dawkę sumatryptanu można przyjąć dopiero podczas kolejnego napadu.

Jeśli po jednorazowym zastosowaniu dawki leku objawy ustąpiły, ale nastąpił powrót napadu migreny, można przyjąć drugą dawkę sumatryptanu w ciągu kolejnych 24 godzin, o ile między dwiema dawkami upłyną co najmniej 2 godziny. Należy jednak unikać przekraczania dawki 300 mg w ciągu 24 godzin.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Leku Sumamigren nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Tak jak każdy lek, preparat Sumamigren może powodować działania niepożądane. Najczęściej zgłaszanymi skutkami ubocznymi w czasie stosowania leku są zawroty głowy, senność, zaburzenia czucia, nagłe krótkotrwałe zaczerwienienie twarzy, przemijające zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, duszność, nudności, wymioty, bóle mięśni. Częste działania niepożądane to też objawy ogólne takie jak uczucie zimna lub gorąca, napięcia, ucisku, uczucie słabości i ciężkości - wymienione objawy mają najczęściej charakter przemijający.

Rzadziej zg┼éaszane dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

W czasie stosowania leku Sumamigren mogą wystąpić inne rzadkie działania niepożądane:

 • objawy nadwrażliwości na substancje zawarte w leku w tym wstrząs anafilaktyczny

 • lęk

 • napady drgawkowe, drżenie, oczopląs, dystonia

 • zaburzenia widzenia np. podwójne widzenie, ubytki w polu widzenia

 • zaburzenia rytmu serca np. tachykardia, bradykardia; skurcz naczyń wieńcowych, dusznica bolesna, ból w klatce piersiowej będący objawem zawału mięśnia sercowego

 • niedociśnienie, zespół Raynauda

 • biegunka, dysfagia, niedokrwienne zapalenie okrężnicy

 • sztywność karku, bóle stawów

 • nadmierne pocenie się

 • długotrwałe uczucie ciężkości

 • niewielkie zmiany wartości parametrów czynności wątroby.

Jeżeli po podaniu leku Sumamigren, wystąpią działania niepożądane, szczególnie będące objawami ciężkich reakcji uczuleniowych np. zwykle swędząca wysypka skórna, ucisk w klatce piersiowej i gardle, duszność; należy zaprzestać stosowania leku i zgłosić się do lekarza.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Zastosowanie leku Sumamigren w dawkach wielokrotnie większych niż zalecane (400 mg doustnie) nie spowodowały działań niepożądanych innych, niż te wymienione powyżej.

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku, należy zgłosić się do lekarza. W przypadku przedawkowania sumatryptanu, pacjenta należy monitorować przez co najmniej 10 godzin. Należy również zastosować odpowiednie leczenie objawowe zgodnie ze stanem pacjenta. Nie ma informacji na temat wpływu hemodializy i dializy otrzewnowej na stężenie sumatryptanu we krwi.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Tak jak każdy lek, Sumamigren może być przeciwwskazany w niektórych sytuacjach i u niektórych osób. Leku nie należy stosować, jeśli:

 • istnieje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie

 • pacjent jest w wieku poniżej 18 roku życia lub powyżej 65 roku życia

 • jeśli u pacjenta występują choroby serca takie choroba niedokrwienną serca, dusznica Prinzmetala, choroba naczyń obwodowych lub przebył zawał serca lub ma objawy wskazujące na niedokrwienie serca

 • w historii pacjenta wystąpił udar lub przemijające napady niedokrwienia mózgu

 • jeśli u pacjenta występują ciężkie zaburzenia czynności wątroby

 • w przypadku występowania umiarkowanego lub ciężkiego nadciśnienia tętniczego, lub gdy występuje źle kontrolowane, łagodne nadciśnienie tętnicze.

Przyjmowanie ergotaminy i leków przeciwdepresyjnych będących inhibitorami monoaminooksydazy jednocześnie z sumatryptanem jest przeciwwskazane. Sumamigren można zastosować dopiero po upływie minimum 14 dni od zakończenia leczenia inhibitorami monoaminooksydazy.

Ze względu na zawartość laktozy, leku Sumamigren nie należy stosować u pacjentów, u których występuje rzadka dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy lub zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Leku Sumamigren nie należy stosować u pacjentów z migreną hemiplegiczną, bazilarną lub okoporaźną.

W tabletkach leku Sumamigren 50 mg znajduje się lak czerwieni koszenilowej e124, który może powodować reakcje alergiczne.

Sytuacje wymagaj─ůce zachowania szczeg├│lnej ostro┼╝no┼Ťci

Istnieją sytuacje, w których przy leczeniu sumatryptanem, należy zachować szczególną ostrożność:

 • U osób, u których występuje ból głowy typu migrenowego, który wcześniej nie został zdiagnozowany jako migrena, oraz u osób z wcześniejszym rozpoznaniem migreny, ale z nietypowymi objawami napadu bólu głowy, należy rozważyć inną przyczynę tych dolegliwości o neurologicznym pochodzeniu (np. ból głowy może być objawem udaru mózgu). Należy mieć na uwadze, że pacjenci z migreną mogą być narażeni na ryzyko wystąpienia przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu lub udar mózgu.

 • Po przyjęciu leku Sumamigren możliwe jest wystąpienie przemijającego bólu oraz uczucia ucisku w klatce piersiowej i gardle, czasami o znacznym nasileniu. Te objawy mogą wskazywać na chorobę niedokrwienną serca. W takiej sytuacji należy odstawić lek i skonsultować się z lekarzem.

 • Nie zaleca się stosowania sumatryptanu u pacjentów z grupy ryzyka choroby niedokrwiennej serca, takich jak palacze lub osoby stosujące substytuty nikotyny, bez wcześniejszej oceny czy u pacjenta występują choroby krążenia. Na czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych należy zwrócić uwagę w szczególności u kobiet po menopauzie i mężczyzn po 40. roku życia.

 • Należy zachować ostrożność przy stosowaniu sumatryptanu u pacjentów, u których występuje kontrolowane, łagodne nadciśnienie tętnicze, ponieważ u małej liczby pacjentów obserwowano przejściowy wzrost ciśnienia tętniczego.

 • Należy zachować szczególną ostrożność i bacznie obserwować pacjentów podczas stosowania leku Sumamigren, którzy są leczeni preparatami zawierającymi selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego.

 • Lek Sumamigren należy stosować ostrożnie, jeśli w przeszłości u pacjenta wystąpiły napady drgawkowe lub występują u niego czynniki ryzyka obniżające próg drgawkowy.

 • Jeśli u pacjenta wystąpiły choroby wątroby lub nerek, w wyniku których praca tych narządów jest zaburzona, można się spodziewać upośledzonego metabolizmu lub wydalania sumatryptanu. W takiej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność podczas leczenia sumatryptanem.

Interakcje z innymi lekami

Podstawowym połączeniem leków, które jest przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie sumatryptanu i ergotaminy lub jej pochodnych. Takie połączenie zwiększa ryzyko wystąpienia skurczu naczyniowego. Zaleca się zachowanie co najmniej 24-godzinnego odstępu od zastosowania leku Sumamigren do przyjęcia jakiegokolwiek produktu zawierającego ergotaminę lub inny tryptan. W przypadku stosowania sumatryptanu, można zastosować produkty zawierające ergotaminę po upływie 6 godzin, natomiast produkty zawierające inny tryptan lub innego agonistę receptora 5-HT1 można stosować po upływie 24 godzin.

Leku nie należy stosować jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy. Preparaty zawierające sumatryptan można zastosować po upływie minimum 14 dni od zakończenia leczenia inhibitorami monoaminooksydazy.

Należy unikać połączenia sumatryptanu z lekami zawierającymi selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny, stosowanych w leczeniu niektórych chorób psychicznych, ze względu na możliwe wystąpienie zespołu serotoninowego. Zespół ten jest chorobą mogącą zagrozić życiu.

Preparaty zawierające ziele dziurawca mogą nasilać działania niepożądane po zastosowaniu leku Sumamigren.

Sumamigren a alkohol

Nie wykazano istotnych interakcji pomiędzy sumatryptanem zawartym w leku Sumamigren a alkoholem etylowym.

Sumamigren a ci─ů┼╝a

Badania na temat stosowania leku Sumamigren u kobiet w ciąży są ograniczone, ale badania przeprowadzone na zwierzętach nie wykazały żadnego działania teratogennego ani negatywnego wpływu na rozwój przed i po porodzie.

Przy wystąpieniu napadu migreny w okresie ciąży Sumamigren może być stosowany tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla matki przewyższają ryzyko ewentualnego szkodliwego wpływu na rozwijający się płód.

Sumamigren a karmienie piersi─ů

Badania wykazały, że sumatryptan podany podskórnie przenika do mleka kobiecego. Z tego powodu, po przyjęciu leku Sumamigren nie należy karmić piersią przez 12 godzin po przyjęciu leku, a odciągnięte w tym czasie mleko wyrzucić.

Sumamigren a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Dotychczas nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku sumatryptanu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W trakcie przyjmowania sumatryptanu może pojawić się senność i zawroty głowy, co może mieć negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Sumamigren; 2021; Polpharma

Inni czytali r├│wnie┼╝

Cinie 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Cinie 100 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Niekt├│rzy pacjenci cierpi─ůcy na migrenowy b├│l g┼éowy maj─ů trudno┼Ťci ze znalezieniem ┼Ťrodka, kt├│ry by┼éby w stanie im pom├│c. Jedn─ů z grup lek├│w, kt├│re mog─ů si─Ö okaza─ç przydatne celem leczenia ostrych napad├│w migreny s─ů tryptany, w tym sumatryptan zawarty w leku Cinie. Jak go stosowa─ç?

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
B├│l g┼éowy w ci─ů┼╝y: Przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia
B├│l g┼éowy w ci─ů┼╝y: Przewodnik po bezpiecznych metodach leczenia

B├│l g┼éowy to cz─Östa przypad┼éo┼Ť─ç, kt├│ra mo┼╝e wyst─Öpowa─ç tak┼╝e w okresie ci─ů┼╝y. W tym szczeg├│lnym czasie, ze wzgl─Ödu na ograniczenia w dost─Öpnych metodach leczenia przeciwb├│lowego, niezmierne wa┼╝ne jest zapobieganie b├│lowi g┼éowy, zanim si─Ö pojawi.W pierwszym trymestrze ci─ů┼╝y b├│le g┼éowy mog─ů by─ç spowodowane zmianami hormonalnymi. W przypadku powracaj─ůcych b├│l├│w g┼éowy w drugim trymestrze zalecana jest konsultacja ze specjalist─ů. Natomiast b├│le g┼éowy pojawiaj─ůce si─Ö w trzecim trymestrze mog─ů by─ç zwi─ůzane zar├│wno ze zmianami hormonalnymi, jak i wzrostem napi─Öcia nerwowego oraz stresem.

Artykuł
15.02.2024
Zolmiles - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Zolmiles - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zolmiles to lek wyst─Öpuj─ůcy w postaci tabletek rozpuszczaj─ůcych si─Ö w jamie ustnej, wskazany w leczeniu ostrego napadu migreny z aur─ů i bez aury. Substancj─ů aktywn─ů jest tu zolmitryptan.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!