Co-Amlessa ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 16.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Co-Amlessa ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nadciśnienie tętnicze (NT) jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Jest to stan, który charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem krwi w naczyniach tętniczych, zwiększającym ryzyko powikłań takich jak choroba wieńcowa, udar mózgu czy niewydolność serca. Skuteczne zarządzanie nadciśnieniem tętniczym jest kluczowe dla zapobiegania powikłaniom i poprawy jakości życia pacjentów.

Co-Amlessa jest preparatem, który łączy w sobie trzy substancje czynne: peryndopryl, indapamid oraz amlodypinę. Ta unikalna kombinacja leków stwarza potencjalnie skuteczną terapię, która dociera do różnych aspektów patogenezy nadciśnienia tętniczego.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Co-Amlessa

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Co-Amlessa
Substancje czynne tert-Butylamini perindoprilum Amlodipinum Indapamidum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 2 mg + 5 mg + 0,625 mg (Tabletki)
 • 4 mg + 5 mg + 1,25 mg (Tabletki)
 • 4 mg + 10 mg + 1,25 mg (Tabletki)
 • 8 mg + 5 mg + 2,5 mg (Tabletki)
 • 8 mg + 10 mg + 2,5 mg (Tabletki)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Co-Amlessa

Substancja czynna: peryndopryl, indapamid oraz amlodypina.

Wskazania: lek stosowany w terapii zastępczej w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego wobec pacjentów, którzy już wcześniej byli leczeni peryndoprylem/indapamidem oraz amlodypiną w tych samych dawkach co w leku złożonym.

Zastosowanie: doustnie.

Dawkowanie: Zaleca się przyjmowanie leku Co-Amlessa rano przed posiłkiem, 1 tabletka dziennie.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, ciężkie niedociśnienie, obrzęk naczynioruchowy, ciężkie zaburzenia czynności nerek, gdy u pacjenta występują choroby wątroby, encefalopatia wątrobowa, przeciwwskazaniem jest również drugi i trzeci trymestr ciąży.

Główne działania niepożądane: ból w klatce piersiowej, świszczący oddech, ciężkie niedociśnienie, obrzęk naczynioruchowy, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia czynności nerek, zawroty głowy, szum uszny, ból głowy, hipokaliemia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, biegunka, nudności i wymioty).

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Co-Amlessa?

Lek Co-Amlessa kosztuje ok 24 zł w przypadku opakowania zawierającego 30 tabletek 4/10/1,25 mg.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest lek Co-Amlessa?

Co-Amlessa jest lekiem stosowanym w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Składa się z trzech substancji czynnych: peryndoprylu, indapamidu i amlodypiny.

Dzięki unikalnej kombinacji leków, Co-Amlessa ma zdolność do wpływania na różne mechanizmy regulujące ciśnienie krwi, co przyczynia się do jego efektywnego obniżenia u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym. Regularne monitorowanie ciśnienia krwi oraz częste wizyty u lekarza są istotne w celu oceny skuteczności terapii i ewentualnego dostosowania dawkowania.

Lek jest dostępny na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy pamiętać także, że nie należy samodzielnie modyfikować dawki lub przerwać terapii bez konsultacji medycznej.

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Peryndopryl jest inhibitorem konwertazy angiotensyny, enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie angiotensyny I w angiotensynę II. Angiotensyna II jest substancją, która powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, stymuluje wydzielanie aldosteronu przez korę nadnerczy oraz indukuje rozpad bradykininy – substancji rozszerzającej naczynia krwionośne.

W wyniku zahamowania konwertazy angiotensyny, wydzielanie aldosteronu spada, co prowadzi do zwiększonej aktywności reniny we krwi. To z kolei powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, obniżenie ciśnienia krwi, zwiększenie pojemności minutowej serca, zmniejszenie obciążenia serca oraz poprawę zarówno funkcji skurczowej, jak i rozkurczowej komór serca.

Indapamid jest pochodną sulfonamidową, farmakologicznie podobną do diuretyków tiazydowych. Indapamid działa poprzez hamowanie wchłaniania sodu w dystalnych kanalikach nerkowych. W rezultacie zwiększa się wydalanie sodu i chlorków z moczem, a w mniejszym stopniu również potasu i magnezu. Ten mechanizm prowadzi do zwiększenia objętości wydalanego moczu, co przyczynia się do efektu przeciwnadciśnieniowego.

Amlodypina jest antagonistą wapnia, co oznacza, że hamuje napływ jonów wapnia do mięśni gładkich serca i naczyń krwionośnych. Jego działanie przeciwnadciśnieniowe polega na bezpośrednim efekcie rozluźnienia mięśni gładkich naczyń krwionośnych.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka zawiera połączenie peryndoprylu, amlodypiny oraz indapamidu.

Dostępne dawki na rynku obejmują:

 • Co-Amlessa 2 mg + 5 mg + 0,625 mg (każda tabletka zawiera 2 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, 5 mg amlodypiny - w postaci bezylanu i 0,625 mg indapamidu)

 • Co-Amlessa 4 mg + 5 mg + 1,25 mg (każda tabletka zawiera 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, 5 mg amlodypiny - w postaci bezylanu i 1,25 mg indapamidu)

 • Co-Amlessa 4 mg + 10 mg + 1,25 mg (każda tabletka zawiera 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, 10 mg amlodypiny - w postaci bezylanu i 1,25 mg indapamidu)

 • Co-Amlessa 8 mg + 5 mg + 2,5 mg (każda tabletka zawiera 8 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, 5 mg amlodypiny - w postaci bezylanu i 2,5 mg indapamidu)

 • Co-Amlessa 8 mg + 10 mg + 2,5 mg (każda tabletka zawiera 8 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą, 10 mg amlodypiny - w postaci bezylanu i 2,5 mg indapamidu)

Do substancji pomocniczych zaliczamy: celulozę mikrokrystaliczną typ 200 oraz typ 112, skrobię żelowaną, kukurydzianą (typ 1500), karboksymetyloskrobię sodową (typ A), wapnia chlorek sześciowodny, sodu wodorowęglan, krzemionkę koloidalną uwodnioną oraz magnezu stearynian (E470b).

Ten produkt leczniczy zawiera ilość sodu mniejszą niż 1 mmol (23 mg) na tabletkę, co oznacza, że jest uznawany za "wolny od sodu".

Jakie s─ů wskazania do stosowania produktu leczniczego Co-Amlessa?

Lek Co-Amlessa jest przeznaczony do stosowania jako terapia zastępcza w leczeniu pierwotnego nadciśnienia tętniczego u pacjentów, którzy wcześniej otrzymywali peryndopryl lub indapamid oraz amlodypinę w takich samych dawkach jak w tym produkcie złożonym.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Co-Amlessa w leczeniu początkowym nadciśnienia tętniczego. Jeśli konieczne jest dostosowanie dawki, należy indywidualnie modyfikować dawkę poszczególnych składników.

Należy stosować jedną tabletkę leku co 24 godziny. Zaleca się przyjmowanie leku rano, przed posiłkiem.

Maksymalna zalecana dzienna dawka preparatu Co-Amlessa to 8 mg peryndoprylu, 10 mg amlodypiny i 2,5 mg indapamidu.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek

U osób starszych i pacjentów z niewydolnością nerek peryndopryl jest wolniej eliminowany z organizmu, dlatego w tej grupie pacjentów należy stale monitorować poziom kreatyniny i stężenie potasu we krwi. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (klirens kreatyniny poniżej 30 ml/min) stosowanie leku Co-Amlessa jest przeciwwskazane.

Stosowanie produktu leczniczego Co-Amlessa w dawkach 8 mg + 5 mg + 2,5 mg i 8 mg + 10 mg + 2,5 mg jest przeciwwskazane u pacjentów z ciężkimi i umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek, u których klirens kreatyniny wynosi poniżej 60 ml/min.

Pacjenci z klirensem kreatyniny ≥60 ml/min mogą stosować lek Co-Amlessa, ale zaleca się indywidualne dostosowanie dawek poszczególnych składników.

Stopień zaburzeń czynności nerek nie wpływa na stężenie amlodypiny we krwi. Amlodypina nie jest usuwana z organizmu podczas dializy.

Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby

Stosowanie leku u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby jest przeciwwskazane. Nie ma ustalonego schematu dawkowania dla pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby, dlatego podczas stosowania u nich leku Co-Amlessa należy zachować ostrożność.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania leku Co-Amlessa u dzieci i młodzieży nie zostały ustalone, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Po podaniu peryndoprylu:

 • zawroty głowy, szum uszny, ból głowy, parestezje, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia, niedociśnienie tętnicze, kaszel, duszność, ból brzucha, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, biegunka, nudności i wymioty), wysypka, skurcze mięśni oraz przewlekłe zmęczenie (astenia),

Po podaniu indapamidu:

 • hipokaliemia (obniżone stężenie potasu we krwi), reakcje nadwrażliwości, wysypka,

Po podaniu amlodypiny:

 • senność, kołatanie serca, nagłe zaczerwienienie skóry (szczególnie twarzy), obrzęk kostek, zmęczenie, zwiększona częstość oddawania moczu.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne leku?

Rzadziej po przyjęciu peryndoprylu może wystąpić:

 • zapalenie błony śluzowej nosa, agranulocytoza, pancytopenia, małopłytkowość, niedokrwistość hemolityczna, zespół niewłaściwego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH), hiperkalcemia, udar wtórny do znacznego niedociśnienia, dławica piersiowa, zaburzenia rytmu serca, zawał mięśnia sercowego, zapalenie trzustki, zapalenie wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, rumień wielopostaciowy, bezmocz lub skąpomocz,

Z kolei po zastosowaniu indapamidu pacjenci zgłaszali:

 • zmęczenie, ostra niewydolność nerek , zespół Stevensa-Johnsona, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, zaburzenia czynności wątroby, hipochloremia i hipomagnezemia oraz anemia,

Z mniejszą częstotliwością po amlodypinie może pojawić się:

 • splątanie, nadciśnienie, neuropatia obwodowa, ból w klatce piersiowej, zapalenie naczyń krwionośnych oraz żółtaczka.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

U pacjentów stosujących inhibitory konwertazy angiotensyny tj. peryndopryl, zaobserwowano przypadki neutropenii. Szczególnie narażone na jej wystąpienie są osoby poddawane leczeniu immunosupresyjnemu, przyjmujące allopurinol lub prokainamid, z kolagenozami lub mające zaburzoną funkcję nerek. Zaleca się regularne monitorowanie liczby leukocytów podczas terapii preparatem Co-Amlessa oraz natychmiastowe zgłoszenie się do lekarza w przypadkuobecności objawów zakażenia, takich jak ból gardła lub gorączka.

Podczas stosowania peryndoprylu istnieje ryzyko wystąpienia obrzęku naczynioruchowego, który może objawiać się m.in. opuchlizną twarzy, kończyn, języka lub krtani. W takim przypadku konieczne jest natychmiastowe zaprzestanie przyjmowania leku. Jeśli pojawi się duszność, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech, obrzęk twarzy niezbędne jest podanie adrenaliny.

Nie zaleca się stosowania leku Co-Amlessa u osób z pierwotnym hiperaldosteronizmem, ponieważ preparaty hamujące układ renina-angiotensyna nie są skuteczne w tej grupie pacjentów.

Podawanie diuretyków tiazydowych i tiazydopodobnych może powodować reakcje nadwrażliwości na światło – wówczas zaleca się przerwanie leczenia. Jeśli konieczne jest ponowne zastosowanie leków moczopędnych, należy ochraniać części ciała narażone na promieniowanie słoneczne lub sztuczne promieniowanie UVA.

U niektórych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których wcześniej nie stwierdzano problemów z nerkami, ale u których badania krwi wykazują niewydolność nerek, leczenie powinno zostać przerwane. Jeśli to możliwe, terapię należy wznowić od niskiej dawki lub używając pojedynczego składnika leku. W takich przypadkach, zaleca się częste monitorowanie stężenia potasu i kreatyniny, co dwa tygodnie w początkowej fazie leczenia, a później, gdy stan zostanie ustabilizowany, co dwa miesiące.

Stosowanie leku Co-Amlessa wiąże się z ryzykiem pojawienia się nagłego niedociśnienia tętniczego. Może ono wystąpić u wszystkich osób, ale ryzyko jest szczególnie wysokie, jeśli u pacjenta występuje niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca lub niewydolność krążenia mózgowego. Dlatego zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i rozpoczęcie terapii od niskich dawek w tej grupie pacjentów.

U osób z cukrzycą insulinozależną należy rozpoczynać terapię od małej dawki pod ścisłą opieką lekarską oraz regularnie kontrolować glikemię, zwłaszcza na początku leczenia preparatem Co-Amlessa.

W trakcie przyjmowania inhibitorów konwertazy angiotensyny może pojawić się uporczywy, suchy kaszel. W takim przypadku lekarz najpewniej zaleci przyjmowanie innego leku.

U niektórych pacjentów, którzy są leczeni inhibitorami ACE, takimi jak peryndopryl, zauważono podwyższone stężenie potasu we krwi. Hiperkaliemia może prowadzić do poważnych zaburzeń rytmu serca, a nawet skutkować śmiercią. Z tego powodu ważne jest zachowanie ostrożności w przypadku jednoczesnej terapii lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas oraz antagonistami receptora angiotensyny II u osób przyjmujących inhibitory ACE. U tych pacjentów należy również regularnie monitorować poziom potasu we krwi oraz kontrolować funkcję nerek u tych pacjentów.

Z kolei niedobór potasu jest głównym działaniem niepożądanym związanym z podawaniem diuretyków tiazydowych i tiazydopodobnych. Hipokaliemia może wpływać na funkcjonowanie mięśni, a w przypadkach ciężkiej hipokalemii może prowadzić do rabdomiolizy. W związku z tym, ważne jest częstsze monitorowanie poziomu potasu u pacjentów – pierwsze badanie powinno być wykonane w ciągu pierwszego tygodnia leczenia.

Sportowcy powinni być świadomi, że produkt leczniczy zawiera indapamid, substancję czynną, która może wywołać pozytywny wynik w testach antydopingowych.

Czy wyst─Öpuj─ů interakcje z innymi lekami?

Należy unikać stosowania leku Co-Amlessa z:

 • litem (stosowany w leczeniu depresji);

 • aliskirenem (stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego);

 • cyklosporyną (stosowana w zapobieganiu odrzuceniu przeszczepionego narządu);

 • heparyną (stosowana w celu rozrzedzenia krwi, aby zapobiec zakrzepom).

Jednoczesne stosowanie inhibitorów ACE z saakubitrylem/walsartanem, racedotrylem, inhibitorami mTOR (syrolimus, ewerolimus, temsyrolimus) oraz gliptynami (linagliptyna, saksagliptyna, sitagliptyna, wildagliptyna) może zwiększać ryzyko wystąpienia obrzęku naczynioruchowego.

Mimo że zazwyczaj stężenie potasu w surowicy pozostaje w granicach normy, u niektórych pacjentów przyjmujących lek Co-Amlessa może wystąpić hiperkaliemia. Istnieją pewne leki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia hiperkaliemii, w tym:

 • leki moczopędne oszczędzające potas (np. spironolakton, triamteren lub amiloryd);

 • preparaty stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego (np. inhibitory ACE, antagoniści receptora angiotensyny II);

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ);

 • oraz kotrimoksazol (trimetoprim/sulfametoksazol) stosowany np. w leczeniu zapalenia płuc wywołanego przez Pneumocystis jirovecii.

Równoczesne podawanie inhibitorów ACE i niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) może negatywnie wpływać na funkcję nerek, prowadząc do ostrej niewydolności nerek oraz do hiperkaliemii, zwłaszcza u pacjentów z zaburzoną czynnością nerek. Podczas leczenia skojarzonego, szczególnie u osób w podeszłym wieku, należy zachować ostrożność i regularnie monitorować funkcję nerek.

Kortykosteroidy (stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym astmy i reumatoidalnego zapalenia stawów) mogą powodować osłabienie działania przeciwnadciśnieniowego leku Co-Amlessa (zatrzymanie soli i wody w organizmie wskutek działania kortykosteroidów).

Kombinacja inhibitorów ACE z lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy, takimi jak insulina lub doustne leki hipoglikemizujące, może nasilać działanie obniżające poziom glukozy we krwi i zwiększać ryzyko wystąpienia hipoglikemii. To ryzyko jest szczególnie wysokie w początkowych tygodniach leczenia skojarzonego oraz u pacjentów z zaburzeniem czynności nerek.

Kiedy pacjent przyjmuje jednocześnie lek Co-Amlessa i leki stosowane w leczeniu depresji tj. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, istnieje możliwość zwiększonego efektu przeciwnadciśnieniowego oraz większego ryzyka niedociśnienia ortostatycznego z powodu synergicznego oddziaływania tych leków.

Należy zachować ostrożność, jeśli pacjent równocześnie przyjmuje indapamid oraz leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca. Do tych leków należą m.in. leki przeciwarytmiczne klasy IA (jak chinidyna, dyzopiramid), leki przeciwarytmiczne klasy III (takie jak amiodaron, ibutilid, sotalol), niektóre leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych tj. neuroleptyki (chloropromazyna), benzamidy (amisulpryd), butyrofenony (droperydol, haloperydol) oraz inne substancje, takie jak cyzapryd, dożylna erytromycyna, moksyfloksacyna i metadon.

Jednoczesna terapia indapamidem może zwiększyć częstość występowania reakcji nadwrażliwości na preparat stosowany w leczeniu dny moczanowej - allopurynol.

Nie zaleca się łączenia amlodypiny z sokiem grejpfrutowym, ponieważ u niektórych pacjentów może to nasilać obniżenie ciśnienia tętniczego.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Przedawkowanie peryndoprylu lub indapamidu najprawdopodobniej spowoduje niedociśnienie i tachykardię odruchową. W niektórych przypadkach mogą pojawić się nudności, wymioty, skurcze mięśni, zawroty głowy, senność, splątanie, a także zmniejszona produkcja moczu, która może prowadzić do zatrzymania moczu (anuria) z powodu hipowolemii. Istnieje także ryzyko zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, takich jak niskie stężenie sodu i potasu.

Znaczne przedawkowanie amlodypiny może prowadzić do nadmiernego rozszerzenia naczyń obwodowych, tachykardii odruchowej, niekardiogennego obrzęku płuc oraz poważnego niedociśnienia układowego, włączając w to wstrząs, który może prowadzić do zgonu.

Jeśli dojdzie do przedawkowania, należy niezwłocznie przeprowadzić płukanie żołądka lub podać węgiel aktywowany, a następnie przywrócić równowagę wodno-elektrolitową w warunkach szpitalnych.

W przypadku wystąpienia znacznego niedociśnienia, należy umieścić pacjenta w pozycji leżącej z głową poniżej poziomu ciała. Jeśli jest to konieczne, można podać pacjentowi izotoniczny roztwór soli we wlewie dożylnym. Zaleca się ścisłe monitorowanie czynności serca, układu oddechowego, objętości płynów w krwioobiegu oraz diurezy. Pod warunkiem braku przeciwwskazań, można również podać środek zwężający naczynia krwionośne.

Peryndoprylat, który jest aktywnym metabolitem peryndoprylu, może być usunięty z organizmu za pomocą dializy. Jednak amlodypina silnie wiąże się z białkami osocza, dlatego mało prawdopodobne jest, aby dializa była skuteczną metodą usuwania amlodypiny z organizmu.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Zabronione jest przyjmowanie leku, jeśli występuje nadwrażliwość na peryndopryl lub na jakikolwiek inny inhibitor konwertazy angiotensyny, indapamid, bądź inny sulfonamid, amlodypinę lub inną dihydropirydynę oraz na którąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w preparacie Co-Amlessa.

Nie należy stosować leku u osób z obrzękiem naczynioruchowym lub obrzękiem w wyniku wcześniejszego leczenia inhibitorem ACE, u pacjentów z ciężkim niedociśnieniem, wstrząsem (także kardiogennym), ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory (np. stenoza aortalna dużego stopnia), z hemodynamicznie niestabilną niewydolnością serca po ostrym zawale mięśnia sercowego, z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek oraz z obustronnym zwężeniem tętnic nerkowych, bądź tętnicy jedynej nerki.

Leczenie produktem leczniczym o mocy 8 mg + 5 mg + 2,5 mg i 8 mg + 10 mg + 2,5 mg 30 tabletek jest przeciwwskazane, gdy u pacjenta współwystępuje: encefalopatia wątrobowa, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, hipokaliemia (obniżone stężenie potasu w surowicy).

Nie można stosować większych dawek preparatu Co-Amlessa w przypadku ciężkich i umiarkowanych zaburzeń czynności nerek, w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz w sytuacji, gdy jednocześnie przyjmowane są preparaty zawierające aliskiren u osób z cukrzycą i zaburzeniem czynności nerek.

Przed rozpoczęciem leczenia lekiem Co-Amlessa należy odczekać co najmniej 36 godzin od ostatniej dawki produktu złożonego zawierającego sakubitryl i walsartan.

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania leku Co-Amlessa u pacjentów dializowanych oraz u osób z niewyrównaną niewydolnością serca. Dlatego nie zaleca się stosowania tego leku w tej grupie pacjentów.

Czy mo┼╝na stosowa─ç preparat Co-Amlessa w ci─ů┼╝y?

Nie zaleca się stosowania leku Co-Amlessa w pierwszym trymestrze ciąży, natomiast w drugim i trzecim trymestrzeprzyjmowanie preparatu jest przeciwwskazane.

W ciąży nie należy rozpoczynać leczenia inhibitorami ACE. W przypadku pacjentek planujących ciążę, należy stosować inne bezpieczniejsze leki przeciwnadciśnieniowe, jeśli jest to możliwe.

Jeżeli pacjentka rozpocznie terapię inhibitorami ACE i zostanie potwierdzona ciąża, natychmiast należy przerwać przyjmowanie tych leków i w razie konieczności rozpocząć alternatywną terapię.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Zaleca się unikanie stosowania produktu leczniczego Co-Amlessa w okresie laktacji.

W takiej sytuacji, konieczne jest dokonanie wyboru pomiędzy zaprzestaniem karmienia piersią a leczeniem przy użyciu leku Co-Amlessa, biorąc pod uwagę znaczenie terapii dla matki i korzyści z karmienia piersią dla dziecka.

Czy lek Co-Amlessa wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Nie zbadano wpływu preparatu Co-Amlessa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Mogą jednak wystąpić zawroty głowy lub osłabienie spowodowane niskim ciśnieniem tętniczym, dlatego należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Co-Amlessa, dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30755/characteristic

Remedium [dostęp online luty 2024]:

https://remedium.md/wyszukiwarka-lekow/leki/co-amlessa-22683261

Inni czytali r├│wnie┼╝

Captopril Jelfa  E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Captopril Jelfa - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Captopril Jelfa jest lekiem w postaci tabletek. Nale┼╝y do grupy inhibitor├│w konwertazy angiotensyny. Stosuje si─Ö┬ágo w leczeniu nadci┼Ťnienia t─Ötniczego, przewlek┼éej niewydolno┼Ťci serca, zawa┼éu mi─Ö┼Ťnia sercowego i nefropatii cukrzycowej.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Atoris - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Atoris - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Atoris to preparat stosowany w celu obni┼╝enia st─Ö┼╝enia cholesterolu i w zapobieganiu chorobom sercowo-naczyniowym. Najcz─Ö┼Ťciej s┼éu┼╝y jako uzupe┼énienie leczenia dietetycznego. Substancj─ů czynn─ů leku jest atorwastatyna┬á- lek z grupy statyn.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
15.02.2024
Nebilet - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Nebilet - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nebilet┬áto┬ádoustny lek z grupy┬á beta-bloker├│w, stosowany w terapii nadci┼Ťnienia t─Ötniczego,┬ániewydolno┼Ťci serca oraz stabilnej choroby wie┼äcowej.┬áSubstancj─ů czynn─ů leku jest nebiwolol.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!