Tritace 5 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Tritace 5 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Produkt leczniczy Tritace 5 należy do grupy leków stosowanych przede wszystkim w nadciśnieniu tętniczym i profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Lek należy do grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, który jak wszystkie preparaty z tej grupy, hamuje powstawanie angiotensyny II, substancji powodującej skurcz naczyń oraz pobudzającej uwalnianie aldosteronu.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Tritace 5
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Tritace 5 - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Tritace 5
Substancje czynne Ramiprilum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 5 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Tritace 5

Substancja czynna: ramipryl

Wskazania: Nadciśnienie tętnicze, profilaktyka chorób sercowo-naczyniowych, choroby nerek Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: w zależności od wskazań, od 1,25 mg do 10 mg

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych, obrzęk naczynioruchowy w wywiadzie, istotne obustronne zwężenie tętnic nerkowych lub zwężenie tętnicy jedynej czynnej nerki, II i III trymestr ciąży.

Główne działania niepożądane: suchy kaszel, obrzęk naczynioruchowy, hiperkaliemia, objawowe niedociśnienie tętnicze

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Tritace 5?

Lek Tritace 5 jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 11-14 zł, z refundacją ok. 6-9 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Tritace 5?

Tritace 5 to produkt leczniczy w postaci tabletek doustnych znajdujący zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego, profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, leczeniu chorób nerek, a także w profilaktyce wtórnej u chorych po zawale serca.

Jaki jest mechanizm działania?

Substancją czynną Tritace 5 jest ramipryl, lek z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny- enzymu odpowiedzialnego za powstawanie angiotensyny II.

Angiotensyna II, ze względu na powodowanie skurczu naczyń krwionośnych oraz nasilenie uwalniania aldosteronu, przyczynia się do zwiększania ciśnienia tętniczego. Stosując inhibitor konwertazy angiotensyny-ramipryl, możemy skutecznie leczyć nadciśnienie tętnicze.

Jaki jest skład leku?

W skład leku Tritace 5 wchodzi 5 mg ramiprylu.

Pozostałe składniki to: hypromeloza, skrobia kukurydziana modyfikowana, celuloza mikrokrystaliczna, sodu stearylofumaran, tlenek żelaza czerwony (E172).

Jak stosowa─ç lek?

Tritace 5 jest lekiem doustnym. Preparat należy przyjmować codziennie o tej samej porze dnia. Przyjmowanie posiłków nie wpływa na działanie leku. Tabletki, popijając płynem, należy zażywać w całości (nie należy ich kruszyć ani żuć), aby zapewnić efektywność uwalniania preparatu.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie leku powinno być ustalane indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem, oraz jest ono zależne od aktualnego stanu zdrowia pacjenta czy innych przyjmowanych leków.

 • u osób z nadciśnieniem tętniczym, u których nie odstawiono wcześniej leku moczopędnego, dawka początkowa powinna wynosić 1,25 mg na dobę. Należy pamiętać o konieczności kontrolowania czynności nerek, a także stężenia potasu we krwi;

 • w przypadku monoterapii lub leczenia skojarzonego, początkowo zaleca się stosowanie 2,5 mg 1 raz na dobę, a w przypadku wzmożonej aktywacji układu renina–angiotensyna–aldosteron zalecana dawka początkowa wynosi 1,25 mg na dobę, a leczenie powinno być rozpoczynane wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza.

  W razie potrzeby, lekarz może podwajać dawkę co 2–4 tygodnie, przy czym maksymalna dawka wynosi 10 mg na dobę;

 • w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego - zalecana dawka początkowa to 2,5 mg 1 raz na dobę. Dawkę należy stopniowo zwiększać, dążąc do podwojenia dawki po jednym do dwóch tygodni;

 • W leczeniu chorób nerek, dawka początkowa wynosi 2,5 mg. Dawkę należy stopniowo zwiększać w zależności od tolerancji substancji czynnej przez pacjenta. Zalecane jest podwojenie dawki do 2,5 mg raz/dobę po 2 tyg. leczenia, a następnie do 5 mg po kolejnych 2 tygodniach.

  Tabletki powinny być stosowane raz na dobę, o tej samej porze. Po doustnym przyjęciu lek należy popić wodą.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Maksymalna dawka Tritace 5 wynosi 10 mg.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Jeśli chodzi o dawkowanie leku u dzieci, nie istnieją wystarczające dane sugerujące bezpieczeństwo i skuteczność w leczeniu, dlatego nie zaleca się stosowania preparatu wśród młodszych pacjentów.

Jak post─Öpowa─ç w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Tritace 5?

W przypadku pominięcia dawki należy przyjąć kolejną, planowaną dawkę leku o tej porze co zwykle.
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Jak każdy lek, również Tritace 5 może spowodować wystąpienie objawów niepożądanych. Należy jednak mieć na uwadze, że korzyści wynikające ze stosowania leku są z reguły większe niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.

Do najczęstszych działań niepożądanych zalicza się:

 • bóle i zawroty głowy, niewyraźne widzenie;

 • suchy, uporczywy kaszel;

 • zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok;

 • zmęczenie, osłabienie;

 • zapalenie błony śluzowej;

 • zwiększenie stężenia potasu we krwi (hiperkaliemia);

 • objawy niedociśnienia tętniczego.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

 • zaburzenia rytmu serca, kołatanie serca, zwiększenie częstotliwości rytmu serca;

 • nagłe zaczerwienie twarzy;

 • zaburzenie funkcji seksualnych;

 • zapalenie trzustki, zwiększenie aktywności enzymów trzustkowych;

 • zapalenie spojówek;

 • zaburzenia trawienia;

 • zmiany w morfologii krwi- zmniejszenie liczby płytek krwi.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů najcz─Östsze objawy przedawkowania?

Do najczęstszy objawów przedawkowania preparatu Tritace 5 należą: nadmierne rozszerzenie obwodowego łożyska naczyniowego (ze znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego, wstrząsem), bradykardia, zaburzenia elektrolitowe oraz niewydolność nerek

Pacjentów powinno się dokładnie monitorować, a leczenie powinno być objawowe i wspomagające.

W przypadku leczenia przedawkowania do zalecanych metod zalicza się: zabiegi usuwające substancje czynną z organizmu (płukanie żołądka czy podawania adsorbentów) oraz techniki zapewniające stabilność hemodynamiczną.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Leku Tritace 5 nie należy stosować w przypadku:

 • nadwrażliwości na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą

 • obrzęku naczynioruchowego w wywiadzie

 • przy istotnym obustronnym zwężeniu tętnicy nerkowych lub zwężeniu tętnicy nerkowej jedynej nerki

 • w II i III trymestrze ciąży

 • w przypadku niedociśnienia tętniczego, niestabilności hemodynamicznej

Jakie s─ů interakcje Tritace 5 z innymi substancjami?

Aby uniknąć wystąpienia interakcji podczas wizyty lekarskiej należy lekarza o aktualnie przyjmowanych lekach, również tych które są wydawane be recepty.

Nie zaleca się podwójnej blokady układu renina–angiotensyna–aldosteron (RAA) poprzez równoległe stosowanie inhibitorów konwertazy angiotensyny z antagonistami receptora angiotensyny II czy aliskirenem, ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: niedociśnienie tętnicze, zwiększenie stężenia potasu we krwi (hiperkaliemia) oraz zaburzenia czynności nerek, w tym ostra niewydolność nerek.

Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia obrzęku naczynioruchowego przeciwwskazane jest stosowanie preparatu w skojarzeniu z sakubitrylem/walsartanem

W przypadku równoległego przyjmowania preparatu z lekami mogącymi wpływać na zwiększenie stężenia potasu we krwi ryzyko wystąpienia hiperkaliemii jest zwiększone.

Czy Tritace 5 mo┼╝na przyjmowa─ç w ci─ů┼╝y?

Preparat jest przeciwskazany w ciąży i nie można go przyjmować przede wszystkim w II i III trymestrze ciąży oraz w okresie karmienia piersią.

Ze względu na nieprzekonujące dane dotyczące teratogenności w I trymestrze ciąży, nie powinno się rozpoczynań leczenia lekiem zawierającym inhibitor konwertazy angiotensyny.

Kobiety planujące ciążę, również powinny skonsultować się z lekarzem i zdecydować się na terapię, której bezpieczeństwo w okresie ciąży pozostało potwierdzone.

Czy przyjmuj─ůc lek Tritace 5 mo┼╝na pi─ç alkohol?

W trakcie przyjmowania Tritace 5 nie jest wskazane aby spożywać alkohol. Ze względu na swoje działanie, alkohol może nasilać efekt przeciwnadciśnieniowy co może spowodować wystąpienie niedociśnienia tętniczego.

Czy Titace 5 mo┼╝na przyjmowa─ç podczas karmienia piersi─ů?

Preparat jest przeciwskazany w okresie karmienia piersią.

Czy preparat Tritace 5 ma wpływ na prowadzenie pojazdów?

Objawy takie jak zawroty głowy, objawowe niedociśnienie tętnicze, znużenie, obniżenie zdolności koncentracji mogą się pojawiać na początku leczenia, co może wpływać na obniżenie zdolności prowadzenia pojazdów.

Nie zaleca się prowadzenia pojazdów przez klika godzin od przyjęcia pierwszej dawki leku oraz każdorazowo po zwiększeniu dawki.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝