Euthyrox N 150 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 30.07.2023

Euthyrox N 150  Recepta online  e Recepta z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania

Euthyrox N 150

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Euthyrox N 150 jest jednym z popularnych leków stosowanych w leczeniu niedoczynności tarczycy i jest dostępny na receptę. Jest to lek który zawiera substancję czynną o nazwie lewotyroksyna (inaczej nazywaną tyroksyną).

Spis treści

Czym jest Euthyrox N 150?

Preparat leczniczy Euthyrox N 150 dostępny jest w formie białych okrągłych tabletek o płaskim kształcie, z rowkiem dzielącym po obu stronach oraz ściętymi krawędziami. Dzięki temu można je łatwo podzielić na pół, co ułatwia dopasowanie dawki do indywidualnych potrzeb pacjenta. Substancja aktywną leku jest syntetyczny hormon tarczycy przeznaczony w terapii zastępczej w przypadku niedoczynności tarczycy, co oznacza, że hormony tarczycy występujące naturalnie nie są produkowane w wystarczającej ilości.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaki jest mechanizm działania leku Euthyrox N 150?

Mechanizm działania leku Euthyrox polega na zastępowaniu niedoboru naturalnych hormonów tarczycy w organizmie.

Po przyjęciu tabletki, lewotyroksyna jest wchłaniana z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Następnie dociera do tkanek, w których zostaje przekształcona w aktywną formę hormonu tarczycy, trijodotyroninę (T3). Hormony tarczycy pełnią kluczową rolę w regulacji metabolizmu, wpływając na procesy metaboliczne w organizmie, takie jak przemiana materii, termogeneza, wzrost, rozwój, funkcjonowanie układu nerwowego itp.

Euthyrox N 150 zwiększa stężenie hormonów tarczycy we krwi, co kompensuje niedobór tych hormonów w przypadku niedoczynności tarczycy. Poprawia to funkcjonowanie organizmu i przywraca równowagę metaboliczną. Ewentualne leczenie hormonami tarczycy może być rozważane w przypadku wystąpienia niedoczynności tarczycy lub innych chorób tarczycy wymagających suplementacji hormonów tarczycy.

Jaki jest skład leku Euthyrox N 150?

Skład leku Euthyrox N 150 obejmuje substancję czynną oraz inne składniki pomocnicze. Oto typowy skład:

Substancja czynna:

 • Lewotyroksyna sodowa - jest to syntetyczny odpowiednik hormonu tarczycy, który jest niezbędny do regulacji metabolizmu.

Inne składniki pomocnicze mogą różnić się w zależności od producenta i regionu, należą do nich:

 • żelatyna,

 • laktoza jednowodna,

 • skrobia kukurydziana,

 • kroskarmeloza sodowa,

 • celuloza mikrokrystaliczna,

 • stearynian magnezu.

Jak stosować lek Euthyrox N 150 ?

Dawkowanie i sposób stosowania leku Euthyrox powinny być ustalone przez lekarza na podstawie indywidualnych potrzeb pacjenta oraz wyników badań diagnostycznych.

 1. Dawkowanie: Lekarz określi odpowiednią dawkę Euthyrox N 150 dla pacjenta w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy, wyników badań laboratoryjnych i ogólnego stanu zdrowia. Dawka może się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb.

 2. Regularność przyjmowania: Należy przyjmować raz dziennie, zazwyczaj rano, na czczo lub co najmniej 30 minut przed posiłkiem. Ważne jest, aby zachować stałą regularność przyjmowania leku.

 3. Sposób przyjmowania: Tabletkę należy połknąć w całości, popijając odpowiednią ilością wody. Nie należy żuć ani rozgryzać tabletki.

 4. Monitorowanie: Podczas leczenia Euthyroxem konieczne jest regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy, aby dostosować dawkowanie leku. Lekarz może zlecić regularne badania krwi w celu oceny skuteczności terapii.

 5. Konsultacje lekarskie: Ważne jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych u lekarza, aby omówić postęp terapii, monitorować objawy i dostosować dawkę leku, jeśli jest to konieczne.

 6. Ważne informacje: Przyjmowanie należy kontynuować zgodnie z zaleceniami lekarza, nawet jeśli pacjent czuje się lepiej. Nagłe przerwanie leczenia może prowadzić do pogorszenia objawów niedoczynności tarczycy.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkowanie zależy od stopnia niedoczynności tarczycy oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Oto ogólne wytyczne dotyczące dawkowania leku Euthyrox u dorosłych:

 • Początkowa dawka: Zazwyczaj lekarz rozpoczyna leczenie od stosunkowo niskiej dawki lewotyroksyny (np. 25-50 mikrogramów) i stopniowo zwiększa ją w zależności od reakcji organizmu.

 • Dostosowanie dawki: Lekarz monitoruje poziom hormonów tarczycy pacjenta poprzez regularne badania krwi. Na podstawie wyników badań specjalista dostosowuje dawkę leku, aby osiągnąć optymalny poziom hormonów tarczycy.

 • Zazwyczaj dawka podtrzymująca w przypadku długoterminowej terapii niedoczynności tarczycy wynosi około 100-200 mikrogramów na dobę, ale może być dostosowana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy.

Jak dawkować lek u dzieci?

 • Początkowa dawka: Lekarz dobierze początkową dawkę lewotyroksyny na podstawie stopnia niedoczynności tarczycy i indywidualnych czynników dziecka. Początkowa dawka zwykle jest niższa niż u dorosłych.

 • Dostosowanie dawki: Lekarz monitoruje odpowiedź organizmu dziecka na terapię poprzez regularne badania poziomu hormonów tarczycy. Na podstawie wyników badań lekarz dostosowuje ewentualne leczenie hormonami tarczycy, aby osiągnąć optymalny poziom hormonów tarczycy u dziecka.

 • Regularne kontrole: Dzieci leczone lekiem Euthyrox N 150 wymagają częstych wizyt kontrolnych u lekarza, aby monitorować postęp terapii, ocenić rozwój dziecka i dostosować dawkowanie leku w miarę potrzeby.

Jaka jest dawka maksymalna leku Euthyrox N 150?

Dawka maksymalna leku Euthyrox, czyli najwyższa zalecana dawka dla pacjenta, może się różnić w zależności od indywidualnych czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, stopień zaburzeń czynności tarczycy itp. Ostateczna dawka maksymalna powinna być ustalona przez lekarza prowadzącego na podstawie oceny indywidualnych potrzeb i odpowiedzi organizmu pacjenta na leczenie.

W przypadku Euthyroxu N 150, 150 mikrogramów lewotyroksyny stanowi moc jednej tabletki. W praktyce klinicznej zazwyczaj nie przekracza się znacznie wyższych dawek lewotyroksyny ze względu na ryzyko wystąpienia objawów nadczynności tarczycy lub innych skutków ubocznych.

Najczęstsze działania niepożądane

Przedawkowanie lewotyroksyny może prowadzić do objawów nadczynności tarczycy, takich jak niepokój, nerwowość, bezsenność, przyspieszenie rytmu serca, wzrost temperatury ciała, wzmożone pocenie się, utrata masy ciała, drżenie rąk.

Niektórzy pacjenci mogą doświadczać reakcji alergicznych na składniki leku, które mogą objawiać się wysypką, świądem, obrzękiem twarzy, warg, języka lub gardła, trudnościami w oddychaniu. W przypadku wystąpienia jakiejkolwiek reakcji alergicznej należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Mogą wystąpić objawy takie jak nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha.

Pacjenci mogą zgłaszać bóle głowy po rozpoczęciu terapii lekiem.

Niektórzy pacjenci mogą doświadczać zaburzeń snu, takich jak bezsenność .

U kobiet może dojść do zaburzenia miesiączkowania.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Rzadziej występujące działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Euthyrox mogą obejmować bóle mięśni i stawów, zaburzenia menstruacyjne, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia psychiczne, zaburzenia skórne oraz zaburzenia metaboliczne.

Jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek niepożądane objawy, powinien skonsultować się z lekarzem.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie leku Euthyrox, który zawiera lewotyroksynę, może prowadzić do wystąpienia objawów nadczynności tarczycy. W takiej sytuacji pacjent może doświadczać zwiększonej nerwowości, niepokoju, bezsenności, przyspieszonego rytmu serca, drżenia rąk, wzmożonego pocenia się, utraty masy ciała, biegunki oraz innych objawów charakterystycznych dla nadczynności tarczycy.

Dodatkowo przedawkowanie lewotyroksyny może mieć wpływ na układ sercowo-naczyniowy, powodując tachykardię (przyspieszenie rytmu serca), arytmię (nieregularne bicie serca), uczucie duszności oraz wzrost ciśnienia krwi.

Mogą również wystąpić objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, wymioty, biegunka oraz bóle brzucha. Czasami mogą pojawić się objawy psychiczne, takie jak drażliwość, niepokój, zaburzenia nastroju oraz trudności w koncentracji.

W przypadku podejrzenia przedawkowania, ważne jest niezwłoczne skontaktowanie się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala, gdzie personel medyczny będzie mógł podjąć odpowiednie kroki w celu zarządzania przedawkowaniem i monitorowania stanu pacjenta.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku Euthyrox obejmują:

 • Nadwrażliwość na substancję czynną, lewotyroksynę, lub na którąkolwiek z substancji pomocniczych leku. Jeśli pacjent ma znane alergie lub reakcje uczuleniowe na składniki leku, powinien powiadomić o tym lekarza.

 • Niedoczynność nadnerczy niewyrównana. Przed rozpoczęciem leczenia Euthyroxem N 150 należy ustabilizować funkcję nadnerczy i w razie potrzeby leczyć niedoczynność nadnerczy.

 • Niedoczynność tarczycy niewyrównana i nieleczona. W przypadku występowania ciężkiej niedoczynności tarczycy, konieczne jest odpowiednie leczenie przed rozpoczęciem terapii lekiem Euthyrox.

 • Zwiększona czynność tarczycy (nadczynność tarczycy) niekontrolowana farmakologicznie. Leku Euthyrox nie należy stosować u pacjentów z nieleczoną nadczynnością tarczycy.

 • Zaburzenia serca, takie jak niedokrwistość, niewydolność serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, niestabilna choroba wieńcowa lub arytmie, które nie są kontrolowane farmakologicznie. W takich przypadkach konieczne jest ostrożne monitorowanie i indywidualna ocena korzyści i ryzyka przed rozpoczęciem leczenia Euthyroxem.

 • Ostre stany zapalne tarczycy niekontrolowane farmakologicznie. Przed rozpoczęciem terapii Euthyroxem konieczne jest kontrolowanie stanu zapalnego tarczycy i odpowiednie leczenie.

 • Ciąża i karmienie piersią. Przed rozpoczęciem leczenia Euthyroxem w przypadku ciąży lub karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ konieczne jest indywidualne ustalenie korzyści i ryzyka stosowania leku w tych okolicznościach.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań dotyczących przeciwwskazań do stosowania leku, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy będą mogli dostarczyć indywidualnych informacji i porad dotyczących bezpiecznego stosowania leku.

Interakcje z innymi lekami

Lek Euthyrox może mieć interakcje z innymi lekami. Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, ponieważ istnieje ryzyko interakcji. Przykłady leków, które mogą mieć interakcje z Euthyroxem, to leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwcukrzycowe, leki obniżające poziom cholesterolu, leki zawierające wapń lub żelazo oraz niektóre leki przeciwdepresyjne. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania indywidualnych informacji dotyczących interakcji leków.

Euthyrox N 150 a alkohol

Stosowanie alkoholu w trakcie przyjmowania leku Euthyrox może mieć wpływ na skuteczność leczenia. Alkohol może zakłócać wchłanianie lewotyroksyny, substancji czynnej Euthyroxu N 150, co może prowadzić do zmniejszenia efektów terapeutycznych. Dlatego zaleca się unikanie spożywania alkoholu w czasie przyjmowania tego leku. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub pytań, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Euthyrox N 150 a ciąża

Podczas ciąży Euthyrox może być stosowany w celu leczenia niedoczynności tarczycy, ponieważ prawidłowe funkcjonowanie tarczycy jest ważne dla zdrowia zarówno matki, jak i rozwijającego się płodu. Jednakże, dawki lewotyroksyny (substancji czynnej w Euthyroxie N 150) mogą wymagać dostosowania w trakcie ciąży, dlatego ważne jest regularne monitorowanie poziomu hormonów tarczycy i skonsultowanie się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub planuje ciążę, powinna poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem leczenia Euthyroxem. Lekarz będzie mógł ocenić korzyści i ryzyko stosowania leku w tym okresie oraz dostosować dawkę, aby utrzymać optymalny poziom hormonów tarczycy.

Euthyrox N 150 a karmienie piersią

Lewotyroksyna, substancja czynna w Euthyroxie, może przenikać do mleka matki, jednak w zwykłych dawkach nie jest to zwykle problemem. Jeśli pacjentka przyjmuje lek i karmi piersią, powinna skonsultować się z lekarzem. Lekarz oceni korzyści i ryzyko stosowania leku w okresie karmienia piersią. Jeśli lekarz zdecyduje o kontynuacji leczenia, może być konieczne dostosowanie dawki. Ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i regularne monitorowanie stanu tarczycy.

Euthyrox N 150 a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Przyjmowanie Euthyroxu nie powinno bezpośrednio wpływać na zdolność pacjenta do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Jednakże, każda osoba reaguje na leki indywidualnie, dlatego istnieje możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak zawroty głowy, zmęczenie czy zaburzenia widzenia, które mogą wpływać na umiejętność prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń

Podsumowanie informacji dotyczących leku

Substancja czynna: Lewotyroskyna sodowa

Wskazania: Leczenia wola obojętnego, zapobieganie nawrotom po chirurgicznym usunięciu wola obojętnego, terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy, terapia supresyjna w raku tarczycy

Zastosowanie: doustnie

Dawkowanie: Zgodnie z indywidualnymi potrzebami i zaleceniami lekarza, najczęściej jedna tabletka dziennie

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na lewotyroksynę lub na którykolwiek z substancji pomocniczych leku, niedoczynność nadnerczy niewyrównana, niedoczynność tarczycy niewyrównana i nieleczona, niewydolność serca, niedokrwienie mięśnia sercowego, niestabilna choroba wieńcowa lub arytmie, które nie są kontrolowane farmakologicznie

Główne działania niepożądane: nadczynność tarczycy, problemy żołądkowo-jelitowe (nudności, biegunka), bóle mięśni i stawów, zaburzenia snu, zaburzenia menstruacyjne, wzrost ciśnienia krwi, zaburzenia psychiczne, zaburzenia skórne

Bibliografia

Charakterystyka Produktu leczniczego euthyrox n 150, dostępna pod adresem internetowym https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12231/characteristic

Euthyrox N 150 - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Euthyrox N 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Euthyrox N 50 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N jest popularnym lekiem stosowanym m.in. w niedoczynności tarczycy. Zawiera odpowiednik tyroksyny, hormonu wydzielanego przez tarczycę - lewotyroksynę. 

Charakterystyka produktów leczniczych
21.10.2022
Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Encorton - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Encorton jest lekiem sterydowym o silnym działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym, mającym zastosowanie w licznych jednostkach chorobowych. Co zawiera lek Encorton? W jakim celu się go stosuje?

Charakterystyka produktów leczniczych
25.04.2023
Letrox 75 mikrogramów - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Letrox 75 mikrogramów - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Letrox 75 jest to powszechnie stosowany lek, służący jako terapia zastępcza i uzupełniająca w leczeniu niedoczynności tarczycy o różnej etiologii. Zawiera on lewotyroksynę, która jest odpowiednikiem tyroksyny, czyli hormonu produkowanego naturalnie przez tarczycę. Zaleca się go zarówno dorosłym pacjentom, jak i dzieciom.

Charakterystyka produktów leczniczych
30.05.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!