Seasonique Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Seasonique - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Seasonique to lek antykoncepcyjny stosowany w celu zapobiegania ciąży. Zawiera on dwie różne substancje aktywne: estradiol, który jest estrogenem, oraz lewonorgestrel, który jest progestagenem. Lek Seasonique jest dostępny na receptę .

Rozpocznij konsultacj─Ö z Seasonique
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Seasonique - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Seasonique
Substancje czynne Levonorgestrelum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 150 mcg + 30 mcg (tabl. r├│┼╝owa); 10 mcg (tabl. bia┼éa) (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Seasonique

Substancja czynna: estradiol, lewonorgestrel

Wskazania: antykoncepcja hormonalna u kobiet w wieku reprodukcyjnym

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: Jedna tabletka różowa dziennie przez 84 dni oraz jedna tabletka biała dziennie przez 7 dni w kolejności zgodnej z oznaczeniami na opakowaniu, w ciągu 91 dni.

Główne przeciwwskazania: aktywne tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, choroby naczyń mózgowych, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipidemia

Główne działania niepożądane: nudności i wymioty, bóle głowy, bolesność i obrzęk piersi, zaburzenia nastroju, skoki ciśnienia krwi, zmiany libido, zmiany masy ciała

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Seasonique?

Lek Seasonique kosztuje ok 84 zł w przypadku opakowania zawierającego 91 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest lek Seasonique?

Seasonique to lek antykoncepcyjny, który został zaprojektowany w celu zapobiegania ciąży. Jest on dostępny w postaci tabletek doustnych. Jego główną różnicą w stosunku do tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych jest dłuższy cykl przyjmowania. Seasonique to lek antykoncepcyjny zawierający estrogen i progestagen, który działa przez dłuższy cykl przyjmowania w porównaniu z tradycyjnymi tabletkami antykoncepcyjnymi. Jego głównym celem jest zapobieganie ciąży poprzez hamowanie owulacji, modyfikację śluzu szyjki macicy oraz zmianę błony śluzowej macicy. Opakowanie Seasonique składa się z 84 tabletek złożonych zawierających 150 mikrogramów lewonorgestrelu i 30 mikrogramów etynyloestradiolu (różowa tabletka) oraz 7 tabletek zawierających 10 mikrogramów etynyloestradiolu (biała tabletka).

Jaki jest mechanizm działania leku Seasonique?

Mechanizm działania leku Seasonique opiera się na zastosowaniu dwóch rodzajów hormonów - estrogenów (estradiolu) oraz progestagenów (levonorgestrelu), które są aktywnymi składnikami tego preparatu. W połączeniu działają one na różne sposoby, zapewniając skuteczną antykoncepcję .

Oto główne mechanizmy działania leku Seasonique:

 • Hamowanie owulacji: Estradiol i lewonorgestrel hamują dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych, co skutecznie uniemożliwia uwolnienie dojrzałego jaja z jajnika. Bez owulacji nie ma możliwości zapłodnienia, ponieważ nie ma jaja dostępnego do zapłodnienia przez plemniki.

 • Modyfikacja śluzu szyjki macicy: Lek powoduje zagęszczenie śluzu znajdującego się w kanale szyjki macicy. Ten gęsty śluz staje się nieprzepuszczalny dla plemników, utrudniając ich wnikanie do macicy. Dzięki temu zmniejsza się szansa na spotkanie plemników z jajeczkiem.

 • Zmiana błony śluzowej macicy: Estradiol i lewonorgestrel wpływają na błonę śluzową macicy (endometrium), sprawiając, że staje się ona mniej korzystna dla zagnieżdżenia zapłodnionego jaja. Jeśli do zapłodnienia by doszło, utrudniona implantacja jaja w ścianie macicy uniemożliwi rozwinięcie się ciąży.

Jaki jest skład leku Seasonique?

Skład leku Seasonique jest następujący:

Aktywne składniki:

 • Estradiol - jest to rodzaj estrogenowego hormonu żeńskiego, który odgrywa ważną rolę w regulacji cyklu menstruacyjnego oraz funkcjonowaniu układu rozrodczego.

 • Lewonorgestrel - to progestagen, czyli rodzaj hormonu progesteronu o działaniu przeciwpłodnościowym.

Pozostałe składniki: W skład leku mogą również wchodzić inne substancje, takie jak substancje pomocnicze, które są potrzebne do stabilizacji tabletki, jej barwienia itp. Jednak dokładny skład leku, w tym substancje pomocnicze, może się różnić w zależności od producenta i partii produkcyjnej.

Zawsze ważne jest, aby przed rozpoczęciem przyjmowania leku Seasonique zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, aby poznać dokładny skład oraz dowiedzieć się o ewentualnych przeciwwskazaniach i możliwych skutkach ubocznych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące leku, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, którzy mogą udzielić Ci odpowiednich informacji i porad.

Jak stosowa─ç lek Seasonique?

Lek Seasonique powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub instrukcjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

 1. Rozpoczęcie stosowania: Należy rozpocząć przyjmowanie Seasonique pierwszego dnia miesiączki. Jeśli rozpoczęcie leczenia nie zaczyna się w tym czasie, należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej daty rozpoczęcia.

 2. Dawkowanie: Opakowanie leku zawiera 91 tabletek. Przez 91 dni (trzy miesiące) należy przyjmować jedną tabletkę codziennie, bez przerw.

 3. Przerwa między cyklami: Po zażyciu wszystkich 91 tabletek, następuje 7-dniowa przerwa, w której zazwyczaj pojawia się krwawienie z odstawienia, podobne do miesiączki. Po zakończeniu tej przerwy, rozpoczyna się kolejny cykl, przyjmując tabletki codziennie przez kolejne 91 dni.

 4. Regularność przyjmowania: Aby lek działał skutecznie, ważne jest, aby przyjmować tabletki w regularnych odstępach czasu. Wybierz stałą porę dnia, która będzie dla Ciebie najdogodniejsza, na przykład rano lub wieczorem, i przestrzegaj tej samej godziny przyjmowania codziennie.

 5. Brakujące tabletki: W przypadku pominięcia dawki, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, aby dowiedzieć się, jak postąpić w takiej sytuacji. Pominięcie dawki może obniżyć skuteczność antykoncepcji.

 6. Konsultacja z lekarzem: Zawsze skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leku Seasonique, aby upewnić się, że jest odpowiedni dla Twojego zdrowia i potrzeb antykoncepcyjnych. Lekarz może również odpowiedzieć na wszelkie dodatkowe pytania lub obawy dotyczące stosowania tego leku.

Zapamiętaj, że antykoncepcja jest kwestią indywidualną, a dokładny schemat stosowania leku Seasonique może się różnić w zależności od Twoich potrzeb i zdrowia. Ważne jest, aby zawsze postępować zgodnie z zaleceniami lekarza oraz informacjami podanymi w ulotce, aby zapewnić skuteczną ochronę przed ciążą i uniknąć ewentualnych komplikacji.

Jak dawkować lek Seasonique u dorosłych?

Dawkowanie leku Seasonique u dorosłych polega na przyjmowaniu jednej tabletki dziennie przez 91 dni (trzy miesiące), z zachowaniem regularności przyjmowania o stałej porze dnia. Przed rozpoczęciem stosowania leku zaleca się konsultację z lekarzem w celu dostosowania dawki do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Należy unikać pomijania dawek, aby zapewnić skuteczność antykoncepcji i uniknąć ewentualnych skutków ubocznych.

Jak dawkowa─ç lek Seasonique u dzieci?

Lek Seasonique nie jest zalecany do stosowania u dzieci. Jest to lek antykoncepcyjny przeznaczony dla dorosłych kobiet w wieku rozrodczym.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Dawkę maksymalną produktu należy ustalić zgodnie z zaleceniami lekarza lub opisem produktu na ulotce informacyjnej. Nie można przekraczać zalecanej dawki, ponieważ może to być niebezpieczne dla zdrowia i wywołać działania niepożądane. Zawsze należy przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i nie stosować produktu w większych ilościach niż zalecane.

Pomini─Öcie dawki preparatu Seasonique

Pominięcie dawki preparatu Seasonique może zwiększyć ryzyko wystąpienia nieplanowanej ciąży. W przypadku przypadkowego pominięcia jednej tabletki, należy ją jak najszybciej przyjąć i kontynuować kolejne tabletki o zwykłej porze.

Jeśli jednak opóźnienie przekroczy 12 godzin od zwykłej pory przyjęcia, ochrona antykoncepcyjna może być osłabiona. Podczas takiej sytuacji istnieją dwie kluczowe reguły:

 • Nie można przerwać zażywania tabletek na więcej niż 7 dni.

 • Ważne jest ciągłe przyjmowanie tabletek przez 7 dni, aby zachować odpowiednie zahamowanie osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej.

Jeśli opóźnienie przekroczyło 12 godzin, pacjentka powinna skontaktować się z lekarzem, aby uzyskać dalsze wskazówki dotyczące stosowania leku i ewentualnej konieczności dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Najczęstsze działania niepożądane występujące podczas stosowania leku Seasonique mogą obejmować:

 • Bóle głowy, bóle pleców, ból w klatce piersiowej

 • Nudności lub wymioty, bóle brzucha lub wrażenie rozdęcia

 • Wrażliwość piersi

 • Spóźnione lub nieregularne krwawienia z odstawienia (np. krwawienie podczas przerwy między cyklami)

 • Zmiany nastroju, depresja lub zaburzenia emocjonalne

 • Zmiany masy ciała

 • Skurcze miesiączkowe, skąpe miesiączki lub brak miesiączki

 • Świąd narządów płciowych może być jednym z działania niepożądanego związanego z stosowaniem leku Seasonique. W niektórych przypadkach, kobiety stosujące ten środek antykoncepcyjny mogą doświadczać świądu w okolicach pochwy lub sromu.

Warto pamiętać, że nie każda osoba doświadcza tych skutków ubocznych, a niektóre działania niepożądane mogą być łagodne i przemijające. Jeśli pacjentka doświadcza jakichkolwiek niepokojących lub uciążliwych objawów podczas stosowania leku Seasonique, powinna skontaktować się z lekarzem w celu oceny i ewentualnej zmiany terapii. Lekarz będzie w stanie dostosować leczenie w taki sposób, aby minimalizować działania niepożądane i zapewnić odpowiednią ochronę antykoncepcyjną.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadziej występujące działania niepożądane leku Seasonique obejmują między innymi: grzybicze zakażenie pochwy, powiększenie mięśniaka macicy, cukrzycę, drażliwość, zawroty głowy, wysypka narządów płciowych, bóle mięśni, zakażenie pęcherza, zmęczenie, bakteryjne zakażenie pochwy, obrzęk. Lek Seasonique może zwiększać ryzyko powstania zakrzepu w tętnicy. Należy skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Nie zgłaszano poważnych skutków przedawkowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Ogólne doświadczenie związane ze stosowaniem złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych wskazuje na możliwość wystąpienia następujących objawów w przypadku przedawkowania: nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. Leczenie polega na łagodzeniu objawów. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń o przedawkowanie należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Długotrwałe hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak Seasonique, nie powinny być używane w następujących przypadkach. Jeśli którykolwiek z poniższych stanów pojawi się po raz pierwszy podczas stosowania tego środka antykoncepcyjnego, konieczne jest niezwłoczne zaprzestanie jego stosowania:

 1. Obecność lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej:

  Lek Seasonique, podobnie jak inne złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, może zwiększać ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest to istotne zagrożenie, które obejmuje zakrzepicę żył głębokich i zatorowość płucną.

  Kobiety, które mają obecnie lub w przeszłości wystąpienie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub mają zwiększone ryzyko jej wystąpienia, powinny unikać stosowania leku Seasonique. W szczególności osoby z następującymi czynnikami ryzyka powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego środka antykoncepcyjnego:

  • Historia osobista lub rodzinną obciążenie żylną chorobą zakrzepowo-zatorową, takie jak zakrzepica żył głębokich czy zatorowość płucna.

  • Dziedziczne lub nabyte skłonności do zakrzepicy, na przykład oporność na aktywowane białko C (APC), czynnik V Leiden, niedobór antytrombiny III, lub niedobór białka S i białka C.

  • Jeśli pacjentka wymaga zabiegu chirurgicznego lub nie będzie chodziła przez długi czas

  • Wysokie ryzyko powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej z powodu występowania wielu czynników ryzyka.

  Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych może zwiększać tendencję do krzepnięcia krwi, co może się przyczynić do powstania zakrzepów krwi. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobiety przed rozpoczęciem stosowania leku Seasonique przeanalizowały swoje zdrowie i historię medyczną z lekarzem, aby ocenić ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

 2. Obecność lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych:

  • Aktywne tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, takie jak zawał mięśnia sercowego.

  • Choroby naczyń mózgowych, takie jak aktywny udar mózgu, wcześniejszy udar mózgu lub objawy prodromalne w wywiadzie, na przykład przemijający napad niedokrwienny.

  • Stwierdzona dziedziczna lub zwiększone ryzyko powstania tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, takie jak hiperhomocysteinemia i obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, na przykład przeciwciała antykardiolipinowe, antykoagulant toczniowy.

  • Wysokie ryzyko powstania tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych z powodu występowania wielu czynników ryzyka lub obecności jednego z poważnych czynników ryzyka, takich jak ciężka cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipidemia.

 3. Zapalenie trzustki lub występowanie w przeszłości takiej choroby

 4. Obecnie lub wcześniej ciężka choroba wątroby, dopóki parametry czynności wątroby nie wrócą do wartości prawidłowych.

 5. Obecnie lub wcześniej występowanie nowotworów wątroby (łagodnych lub złośliwych).

 6. Rozpoznanie lub podejrzenie występowania nowotworu złośliwego zależnego od hormonów płciowych (np. narządy płciowe lub piersi).

 7. Niezdiagnozowane krwawienie z pochwy.

 8. Nadwrażliwość na substancje czynne lub na dowolną substancję pomocniczą.

W przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z powyższych przeciwwskazań, lek Seasonique nie powinien być stosowany. Przed rozpoczęciem stosowania stosowania złożonych hormonalnych środków konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjentki i pomoże dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji.

Interakcje z innymi lekami

Interakcje z innymi lekami dotyczące produktu Seasonique obejmują:

 • Metabolizm wątrobowy: Niektóre leki, takie jak fenytoina, ryfampicyna, czy karbamazepina, mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji podczas przyjmowania tych leków.

 • Interakcje farmakodynamiczne: Skojarzone stosowanie produktów leczniczych zawierających ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir, glekaprewir, sofosbuwir z welpataswirem i woksylaprewirem może podnosić aktywność enzymów wątrobowych.

 • Wpływ na inne produkty lecznicze: Stosowanie złożonych środków antykoncepcyjnych z lamotryginą może wpływać na poziom lamotryginy, co może wymagać dostosowania dawki.

 • Badania laboratoryjne: Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych może wpływać na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, w tym biochemiczne parametry czynności wątroby, tarczycy, nadnerczy i nerek, stężenie białek, parametry lipidów oraz krzepnięcie i fibrynolizę.

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania Seasonique należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić wszystkie inne przyjmowane leki oraz uniknąć potencjalnych interakcji i zapewnić maksymalną skuteczność antykoncepcji.

Seasonique a alkohol

W trakcie stosowania produktu Seasonique zaleca się zachowanie umiaru w spożywaniu alkoholu. Nie ma bezpośrednich doniesień o negatywnym wpływie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych na zdolność organizmu do metabolizowania alkoholu. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących spożywania alkoholu podczas przyjmowania Seasonique, należy się skontaktować się z lekarzem.

Seasonique a karmienie piersi─ů

Stosowanie Seasonique nie jest zalecane u kobiet karmiących piersią. Składniki hormonalne zawarte w tym środku antykoncepcyjnym mogą przenikać do mleka matki i być przekazywane na dziecko podczas karmienia piersią. Wpływ tych substancji na niemowlę nie jest w pełni zrozumiany, dlatego zaleca się unikanie stosowania Seasonique podczas karmienia piersią.

Jeśli kobieta planuje rozpoczęcie przyjmowania Seasonique lub ma wątpliwości dotyczące stosowania tego środka antykoncepcyjnego w okresie karmienia piersią, powinna skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić inną, bezpieczną metodę antykoncepcji, która nie wpłynie negatywnie na zdrowie dziecka karmionego piersią. Zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem decyzji dotyczących stosowania jakiegokolwiek leku w okresie karmienia piersią.

Seasonique a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie przeprowadzono badań oceniających wpływ zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn pod wpływem złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Jednakże, na podstawie dostępnych danych nie zaobserwowano wpływu tych środków na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Wciąż jednak zaleca się zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ każda osoba może reagować na leki indywidualnie. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących wpływu Seasonique na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia:

Charakterystyka Produktu Leczniczego Seasonique, dostępna w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/33411/characteristic


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝