Pronasal Control Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Pronasal Control ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Pronasal Control to preparat w postaci aerozolu do nosa, którego głównym składnikiem aktywnym jest mometazonu furoinian. 

Lek ten jest szeroko stosowany w celu łagodzenia objawów alergicznych, takich jak kichanie, swędzenie nosa, przekrwienie błony śluzowej, uczucie zatkanego nosa oraz wyciek z nosa. Po zastosowaniu leku Pronasal Control dochodzi do redukcji stanu zapalnego i obrzęku w jamie nosowej, co przyczynia się do poprawy komfortu pacjentów z zapaleniem błony śluzowej nosa.

W artykule zostaną omówione kluczowe informacje dotyczące zastosowania, skuteczności, ewentualnych działań niepożądanych oraz środków ostrożności związanych z leczeniem przy użyciu Pronasal Control.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Pronasal Control
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Pronasal Control ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Pronasal Control
Substancje czynne Mometasoni furoas
Dost─Öpno┼Ť─ç Bez recepty
Posta─ç
  • Aerozol do nosa, zawiesina
Dawki
  • 50 mcg/dawk─Ö (Aerozol do nosa, zawiesina)

Podstawowe informacje o leku Pronasal Control

Substancja czynna: furoinian mometazonu.

Wskazania: leczenie objawów sezonowego zapalenia błony śluzowej nosa u osób dorosłych - przed rozpoczęciem terapii należy zasięgnąć porady lekarza.

Zastosowanie: donosowo.

Dawkowanie: zaleca się stosowanie dwóch dawek aerozolu do każdego otworu nosowego raz dziennie.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, niewyleczone zakażenie błony śluzowej nosa, niezagojone rany nosa.

Główne działania niepożądane: krwawienie z nosa, owrzodzenie nosa, ból głowy, zapalenie gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Pronasal Control?

Lek Telfexo kosztuje ok 24 zł w przypadku opakowania zawierającego 1 butelkę aerozolu do nosa.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest produkt leczniczy Pronasal Control?

Pronasal Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina zawiera mometazonu furoinian, który należy do grupy leków nazywanych kortykosteroidami i wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Preparat umożliwia bezpośrednie dostarczanie leku do błon śluzowych nosa i zatok. Dzięki tej formie podawania, Pronasal Control działa lokalnie, przez co minimalizuje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z ogólnym działaniem kortykosteroidów.

Pronasal Control jest często przepisywany pacjentom borykającym się z uporczywymi objawami alergicznego nieżytu nosa. W większości przypadków lek pozwala opanować objawy zapalenia błony śluzowej nosa.

Niemniej jednak, przed zastosowaniem leku Pronasal zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby dostosować dawkowanie i sposób stosowania do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.

Pronasal jest dostępny na receptę i powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Mometazon furoinian jest glikokortykosteroidem, który wykazuje lokalne działanie przeciwzapalne, nie powodując efektów ogólnoustrojowych.

Jego głównym prawdopodobnym mechanizmem działania przeciwalergicznego i przeciwzapalnego jest zdolność do hamowania uwalniania mediatorów reakcji alergicznej.

Mometazon furoinian skutecznie ogranicza uwalnianie leukotrienów z leukocytów oraz ich produkcję u pacjentów z alergią, a także tłumi syntezę i wydzielanie cytokin takich jak IL-1, IL-5, IL-6 i TNF-alfa. Dodatkowo, prowadzi do redukcji aktywności histaminy oraz zmniejsza liczbę eozynofilów, neutrofilów oraz białek adhezyjnych komórek nabłonkowych.

Powyższe działania prowadzą do złagodzenia objawów alergicznych i zapalnych, takich jak katar, kichanie, swędzenie, wyciek z nosa i uczucie zatkanego nosa oraz duszność.

Jaki jest skład leku?

Jedno naciśnięcie pompki (0,1 ml) dostarcza 50 mikrogramów mometazonu furoinianu. Masa substancji dostarczanej w jednej dawce wynosi 100 mg.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: chlorek benzalkoniowy (1 naciśnięcie dostarcza 20 mikrogramów chlorku), mieszaninę (Avicel RC-591) zawierającą celulozę mikrokrystaliczną oraz karmelozę sodową, glicerol, sodu cytrynian, kwas cytrynowy jednowodny, polisorbat 80 oraz wodę do wstrzykiwań.

Preparat zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, dlatego lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Jakie s─ů wskazania do stosowania produktu leczniczego Pronasal Control?

Lek Pronasal Control jest przeznaczony do stosowania przez osoby dorosłe (w wieku powyżej 18 lat) w leczeniu objawów sezonowego, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, pod warunkiem wcześniejszego zdiagnozowania przez lekarza.

W jaki spos├│b podawa─ç lek?

Produkt leczniczy Pronasal Control to aerozol do nosa w postaci białej, nieprzezroczystej zawiesiny. Ważne jest, aby końcówka dozownika była skierowana w kierunku nozdrza, a nie przegrody nosowej.

Przed zastosowaniem leku Pronasal Control, zaleca się wstrząśnięcie pojemnikiem oraz wykonanie 10 naciśnięć pompki, aby uzyskać jednolity aerozol.

W przypadku braku użytkowania pompki przez 14 dni lub dłużej, przed kolejnym użyciem należy dwukrotnie nacisnąć pompkę, aby usunąć powietrze i uzyskać równomierne rozproszenie aerozolu.

Przed każdym użyciem również warto wstrząsnąć pojemnikiem.

Gdy produkt zostanie zużyty zgodnie z oznakowaniem lub po dwóch miesiącach od pierwszego użycia, opakowanie należy zutylizować.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Zaleca się stosować 2 dawki leku w postaci aerozolu do nosa (50 mikrogramów/dawkę) do każdego otworu nosowego raz na dobę. Całkowita dawka dobowa wynosi wówczas 200 mikrogramów mometazonu furoinianu.

Po uzyskaniu poprawy lekarz prowadzący może zmniejszyć dawkę do jednej dawki leku podawanego do każdego otworu nosowego raz na dobę. Taka dawka, wynosząca 100 mikrogramów, jest wystarczająca w terapii podtrzymującej i powinna przynosić oczekiwane efekty.

U pacjentów, u których występują umiarkowane do ciężkich objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa w wywiadzie, lekarz prowadzący może zalecić wdrożenie terapii jeszcze przed rozpoczęciem sezonu pylenia.

Po jakim czasie można zauważyć poprawę?

W leczeniu objawów kataru siennego, u pewnych pacjentów cierpiących na sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, efekty terapeutyczne leku Pronasal mogą być zauważalne już po 12 godzinach od przyjęcia pierwszej dawki.

Niemniej jednak w okresie pierwszych 48 godzin po zastosowaniu, pełne korzyści terapeutyczne leku mogą nie być jeszcze osiągnięte. Należy kontynuować regularne stosowanie produktu leczniczego Pronasal w celu uzyskania pełnych korzyści z leczenia.

W większości przypadków lek pozwala opanować objawy zapalenia błony śluzowej nosa, ale jeśli po 14 dniachstosowania nie następuje poprawa objawów, należy zasięgnąć porady lekarza.

Trzeba pamiętać, że lek Pronasal Control nie jest zalecany do stosowania przez okres dłuższy niż 3 miesiące bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Z uwagi na brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku i jego skuteczności w leczeniu objawów kataru siennego u pacjentów poniżej 18 roku życia, nie zaleca się stosowania produktu leczniczego Pronasal Control 50 mikrogramów/dawkę - aerozol do nosa w tej grupie wiekowej.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki leku Pronasal Control?

Jeśli pacjent zapomni o zastosowaniu leku, należy jak najszybciej uzupełnić pominiętą dawkę.

Nie zaleca się podwajania dawki leku.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Ten preparat, jak i inne środki farmakologiczne, może powodować działania niepożądane u niektórych pacjentów. Najczęściej zgłaszane skutki uboczne leku obejmują: krwawienie z nosa, pieczenie błony śluzowej nosa, podrażnienie błony śluzowej nosa, owrzodzenie błony śluzowej nosa.

Częste działania niepożądane leku Pronasal obejmują także: podrażnienie błony śluzowej gardła lub zapalenie gardła, zakażenie górnych dróg oddechowych oraz ból głowy.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne leku?

Rzadziej po przyjęciu leku Pronasal mogą wystąpić: natychmiastowe reakcje nadwrażliwości (reakcja anafilaktyczna, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i duszność), jaskra i zaćma powodujące zaburzenia widzenia, nieostre widzenie, perforacja przegrody nosowej, zaburzenia smaku i węchu.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Pronasal Control - aerozol do nosa, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli pacjent obecnie ma lub w przeszłości miał gruźlicę, boryka się z jakimkolwiek innym zakażeniem, stosuje inne kortykosteroidy w postaci doustnej lub zastrzyków, gdy u pacjenta występuje mukowiscydoza.

Działanie immunosupresyjne kortykosteroidów

Lek Pronasal powinien być używany ostrożnie u pacjentów z aktywnymi lub nieaktywnymi zakażeniami gruźliczymi układu oddechowego, nieleczonymi infekcjami grzybiczymi, bakteryjnymi lub infekcjami wirusowymi.

Układ odpornościowy pacjenta, przyjmującego kortykosteroidy może być osłabiony, dlatego ważne jest poinformowanie go o ryzyku związanym z narażeniem na choroby zakaźne (tj. ospa wietrzna czy odra) - w miarę możliwości należy unikać kontaktu z osobami zakażonymi, a jeśli do niego dojdzie należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Osoby stosujące produkt leczniczy Pronasal przez kilka miesięcy lub dłużej być powinny regularnie badane pod kątem wykrycia potencjalnych zmian w błonie śluzowej nosa. W przypadku lokalnego zakażenia grzybiczego błony śluzowej nosa lub gardła, zaleca się przerwanie przyjmowania Pronasal lub podjęcie odpowiedniego leczenia. Jeśli utrzymuje się podrażnienie błony śluzowej nosa, lekarz prowadzący może zadecydować o zaprzestaniu stosowania w postaci aerozolu do nosa.

Kortykosteroidy w postaci aerozolu - działanie ogólnoustrojowe

Podczas stosowania leku Pronasal istnieje możliwość wystąpienia ogólnoustrojowych efektów charakterystycznych dla dla kortykosteroidów, szczególnie gdy jest używany w dużych dawkach przez długi czas. W przeciwieństwie do kortykosteroidów w postaci doustnej lub zastrzyków, te związane z Pronasal są znacznie mniej powszechne i mogą różnić się między pacjentami.

Może wystąpić m.in. zespół Cushinga, osłabienie funkcji kory nadnerczy, opóźnienie wzrostu u dzieci i młodzieży, jaskra i zaćma powodujące zaburzenia widzenia oraz rzadziej, objawy psychiczne lub zmiany w zachowaniu, takie jak nadmierna aktywność psychoruchowa, problemy ze snem, uczucie lęku, depresję lub agresję (szczególnie u dzieci).

Pronasal Control a zaburzenia widzenia

Możliwe jest pojawienie się problemów ze wzrokiem w wyniku zarówno ogólnoustrojowego, jak i miejscowego stosowania kortykosteroidów. Jeśli u pacjenta wystąpi nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, lekarz prowadzący może zalecić wizytę u okulisty w celu zidentyfikowania potencjalnych przyczyn, mogących obejmować zaćmę, jaskrę lub rzadkie schorzenia np. centralną chorioretinopatię surowiczą, której wystąpienie odnotowano po stosowaniu kortykosteroidów.

Wpływ leku Pronasal na błonę śluzową nosa

Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie błony śluzowej nosa lub obrzęk w obrębie jamy nosowej, zwłaszcza jeżeli jest stosowany przez długi czas.

Jednoczesne stosowanie innych produktów zawierających sterydy

W przypadku leczenia alergii innymi kortykosteroidami w postaci doustnej lub zastrzyków, lekarz prowadzący może zalecić pacjentowi, aby zakończył ich stosowanie w momencie rozpoczęcia stosowania leku Pronasal Control. U niektórych pacjentów po zaprzestaniu stosowania kortykosteroidów podawanych ogólnoustrojowo mogą wystąpić niekorzystne objawy tj. ból stawów lub mięśni, uczucie osłabienia oraz nastrój depresyjny.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Stosowanie zbyt dużych dawek kortykosteroidów drogą inhalacyjną lub doustną może wpłynąć na hamowanie aktywności osi podwzgórze-przysadka-nadnercza.

Ze względu na niski poziom ogólnoustrojowej biodostępności mometazonu furoinianu, mało prawdopodobne jest, że przedawkowanie wymagałoby aktywnego leczenia. W takich przypadkach zwykle wystarcza monitorowanie oraz użycie odpowiedniej, przepisanej dawki produktu leczniczego.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować aerozolu, jeśli występuje nadwrażliwość na momentazonu furoinian lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w preparacie.

Przeciwwskazaniem są niedawno przeprowadzone procedury chirurgiczne lub urazy w obszarze nosa, dopóki rany nie zagoją się w całości.

Jeśli u pacjenta występuje zakażenie nosa lub gardła np. opryszczka pospolita, stosowanie leku Pronasal Control jest niewskazane. Przyjmowanie preparatu w czasie niewyleczonego zakażenia w obrębie jamy nosowej może spowodować zaostrzenie objawów zakażenia.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Pronasal Control w ci─ů┼╝y?

Dostępne dane na temat stosowania mometazonu furoinianu u kobiet w ciąży są ograniczone.

Podobnie jak w przypadku innych produktów leczniczych do nosa zawierających kortykosteroidy, należy unikać stosowania leku Pronasal Control w okresie ciąży, chyba że potencjalne korzyści dla matki przewyższają jakiekolwiek potencjalne ryzyko dla matki, płodu lub noworodka.

Konieczne jest ścisłe monitorowanie, aby wykryć ewentualną niedoczynność kory nadnerczy u noworodków urodzonych przez kobiety, które były leczone kortykosteroidami w trakcie ciąży.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Nie ma pewności, czy mometazon furoinian przenika do mleka ludzkiego.

Podobnie jak w sytuacji innych kortykosteroidów stosowanych donosowo, konieczne jest dokonanie wyboru między kontynuowaniem karmienia piersią a przerwaniem podawania leku Pronasal, biorąc pod uwagę korzyści płynące z karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści terapeutyczne dla matki.

Czy Pronasal Control wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Nie dysponujemy informacjami na temat wpływu leku Pronasal Control na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Bibliografia

1. Charakterystyka produktu leczniczego Pronasal Control, dostępna w internecie:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/30933/characteristic

2. Ulotka dla pacjenta produktu leczniczego Pronasal Control, dostępna w internecie:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/41321/leaflet

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝