Macmiror complex Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Macmiror complex - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat Macmiror Complex jest maścią do stosowania dopochwowego, wskazaną do leczenia zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby i inne drobnoustroje. Zawiera dwie substancje czynne - nifuratel i nystatynę. Macmiror Complex jest lekiem dostępnym wyłącznie na receptę, a leczenie powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Macmiror complex
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Macmiror complex - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Macmiror complex
Substancje czynne Nifuratelum Nystatinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Ma┼Ť─ç dopochwowa
Dawki
  • (100 mg + 40000 j.m.)/g (Ma┼Ť─ç dopochwowa)

Podstawowe informacje o leku Macmiror Complex

Substancja czynna: nifuratel i nystatyna.

Wskazania: leczenie zakażeń pochwy i sromu wywołanych przez grzyby, rzęsistka pochwowego i inne drobnoustroje.

Zastosowanie: dopochwowe.

Dawkowanie: pojedyncza dawka to 2,5 g maści u dorosłych lub 1,25 g u dziewczynek w wieku szkolnym. Lek należy podawać raz lub dwa razy dziennie.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w leku.

Główne działania niepożądane: reakcje alergiczne oraz odczyny miejscowe - świąd i pieczenie pochwy.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Macmiror Complex?

Lek Macmiror Complex kosztuje ok 36 zł w przypadku opakowania zawierającego 12 globulek dopochwowych (500 mg+ 200 000 j.m.).

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Macmiror Complex?

Maść Macmiror Complex stosuje się w leczeniu zakażeń pochwy i sromu spowodowane przez różne drobnoustroje. Ma postać maści i jest wskazany do stosowania dopochwowego. Dostępna jest jedna wielkość opakowania, w którym znajduje się 30 g maści.

Drobnoustroje, na które działają substancje czynne zawarte w leku Macmiror Complex to w głównej mierze grzyby z rodzaju Candida spp.; rzęsistek pochwowy i niektóre bakterie.

Lek Macmiror Complex zawiera dwie substancje - nifuratel oraz nystatynę. Nifuratel i nystatyna zastosowane jednocześnie działają skuteczniej u pacjentek z grzybicą i innymi zakażeniami pochwy niż każda z tych substancji zastosowana oddzielnie. Skuteczne leczenie zakażeń pochwy powoduje przywrócenie warunków fizjologicznych i zmniejsza ryzyko wystąpienia zakażeń w przyszłości.

Jaki jest mechanizm działania?

Dokładny mechanizm działania obu substancji czynnych nie jest do końca znany. Wiadomo, że nifuratel wpływa na funkcjonowanie enzymów związanych z rozwojem mikroorganizmów, natomiast działanie przeciwgrzybicze nystatyny wynika z oddziaływania z elementami lipidowymi w ścianach komórkowych grzybów.

Lek Macmiror Complex działa na drobnoustroje takie jak Trichomonas vaginalis , grzyby z rodzaju Candida spp., Chlamydia spp., Ureaplasma urealyticum, Gardnerella vaginalis oraz bakterie tlenowe i beztlenowe w tym Bacteroides fragilis i Clostridium perfringens. Macmiror Complex nie niszczy bakterii pałeczki kwasu mlekowego (Lactobacillus spp.), który stanowią naturalny element zdrowej flory bakteryjnej pochwy, przyczyniając się do zmniejszenia ryzyka nawrotów infekcji.

Jaki jest skład leku?

W jednym gramie maści dopochwowej Macmiror Complex znajduje się 100 mg nifuratelu oraz 40 000 j.m nystatyny. Oprócz tych dwóch substancji czynnych, w leku znajdują się następujące substancje pomocnicze: Xalifin 15 (ester poliglikolowy kwasów tłuszczowych) Metylu p-hydroksybenzoesan (E 218), propylu p-hydroksybenzoesan, glicerol, sorbitol 70%, glikol propylenowy, karbomer, trietanoloamina oraz woda oczyszczona.

Jak stosowa─ç lek?

Lek należy stosować dopochwowo za pomocą wyskalowanego aplikatora, który dołączony jest do opakowania. Z jego pomocą należy odmierzyć odpowiednią ilość maści i podać lek dopochwowo. Szczegółowa instrukcja z ilustracjami dostępna jest w internecie oraz w ulotce leku. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku Macmiror Complex należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

W czasie leczenia pacjentki nie powinny współżyć seksualnie, a partnerowi seksualnego zaleca się jednoczesne doustne stosowanie nifuratelu.

Należy pamiętać, że nie należy bez porozumienia z lekarzem przerywać leczenia, gdyż może być ono nieskuteczne.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni, z dala od dzieci.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Lek należy podawać dopochwowo, za pomocą specjalnego aplikatora, raz lub dwa razy na dobę. Lek najlepiej stosować wieczorem, a przy stosowaniu dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Pojedyncza dawka to 2,5 g maści.

Częstotliwość dawkowania powinna być dostosowana do efektywności terapii u każdej pacjentki. Terapię należy kontynuować do momentu ustąpienia objawów. Ponadto leczenie należy zakończyć przed menstruacją.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Macmiror Complex może być stosowany u dziewczynek w wieku szkolnym. Należy wówczas stosować połowę jednorazowej dawki dla dorosłych, czyli 1,25 mg maści.

Jakie s─ů dzia┼éania niepo┼╝─ůdane stosowania leku Macmiror Complex?

Objawy niepożądane związane ze stosowaniem preparatu Macmiror Complex występują bardzo rzadko. Lek może powodować reakcje alergiczne takie jak kontaktowe zapalenie skóry lub pokrzywka (i inne przykłady miejscowych reakcji nadwrażliwości) albo skutki uboczne związane z miejscem podania czyli uczucie pieczenia i świąd pochwy. Objawy miejscowe to zazwyczaj słabo nasilone działania niepożądane i ustępują samoistnie. W przypadku bardzo nasilonych i utrzymujących się działań niepożądanych, należy poinformować o tym lekarza, który w razie konieczności zmieni sposób leczenia.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Dotychczas nie zgłoszono przypadku przedawkowania leku Macmiror Complex. Ze względu na drogę podawania i formę leku Macmiror Complex, przedawkowanie jest mało prawdopodobne.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować preparatu Macmiror Complex w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na substancje czynne leku lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą.

Długotrwałe stosowanie leków przeciwzakaźnych, może powodować uczulenie na dany preparat leczniczy. W takim wypadku, zaleca się przerwanie stosowania.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Do tej pory nie stwierdzono interakcji maści Macmiror Complex z innymi preparatami leczniczymi, suplementami ani z żywnością. Jednak należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przewlekle oraz o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Nie należy bez porozumienia z lekarzem stosować innych leków podawanych do pochwy, także tych dostępnych bez recepty.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek w ci─ů┼╝y?

Dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku Macmiror Complex są ograniczone, jednak badania na zwierzętach nie wykazały negatywnego wpływu nifuratelu i nystatyny na przebieg ciąży i rozwój zarodka. W trakcie ciąży stosowanie leku Macmiror Complex powinno odbywać się tylko w przypadkach koniecznych i to pod bezpośrednim nadzorem lekarza.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek w okresie karmienia piersi─ů?

Brak jest danych na temat przenikania nifuratelu, nystatyny oraz ich metabolitów do mleka kobiecego. Z tego względu, stosowanie leku Macmiror Complex u kobiet w okresie karmienia piersią powinno odbywać się w sytuacji absolutnej konieczności, biorąc po uwagę korzyści z leczenia dla matki i korzyści z karmienia piersią dla dziecka.

O stosowaniu leku Macmiror Complex przez kobiety w ciąży i karmiące piersią decyduje lekarz.

Czy lek wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w?

Lek Macmiror Complex nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Macmiror Complex, dostępna w internecie; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4035/characteristic


Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝