
Biofenac - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Biofenac opinie
Biofenac to lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a jego głównym składnikiem aktywnym jest aceklofenak, który jest powszechnie stosowany w reumatologii jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny.
Biofenac jest skutecznym narzędziem w łagodzeniu bólu o różnym pochodzeniu, w tym bólów reumatycznych, mięśniowych czy pourazowych.
Ponadto, jego właściwości przeciwzapalne pozwalają na zmniejszenie obrzęków i stanów zapalnych w przypadku chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów czy zapalenie stawów kręgosłupa.

- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Biofenac
- Ile kosztuje lek Biofenac?
- Czym jest produkt leczniczy Biofenac?
- Jaki jest mechanizm działania preparatu?
- Biofenac zamienniki
- Jaki jest skład leku?
- Jakie są wskazania do stosowania produktu leczniczego Biofenac?
- Jak dawkować lek u dorosłych?
- Jak dawkować lek u dzieci?
- Jakie są najczęstsze działania niepożądane leku?
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
- Czy występują interakcje z innymi lekami?
- Jakie są objawy przedawkowania leku?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
- Czy można stosować Biofenac w ciąży?
- Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersią?
- Czy Biofenac wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów?
- Bibliografia
Nazwa preparatu | Biofenac |
Substancje czynne | Aceclofenacum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Podstawowe informacje o leku Biofenac
Wskazania: w objawowym leczeniu przewlekłych chorób stawów z towarzyszącym bólem i występowaniem stanu zapalnego tj. choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.
Zastosowanie: doustnie.
Dawkowanie: maksymalnie 200 mg (2 tabletki) przyjmowane w dwóch dawkach podzielonych (rano i wieczorem).
Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość, krwawienia z przewodu pokarmowego związane z przyjmowaniem NLPZ, ciężkie zaburzenia czynności nerek i wątroby, III trymestr ciąży, zastoinowa niewydolność serca, reakcje nadwrażliwości po przyjęciu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ w przeszłości.
Główne działania niepożądane: zawroty głowy, niestrawność, bóle brzucha, nudności, biegunka i zmiany w testach czynnościowych wątroby, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zaparcia, wymioty, owrzodzenie jamy ustnej, świąd skórny i wysypka, zaburzenia czynności nerek, zaostrzenie chorób zapalnych jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego).
e-Recepta Express
Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.Antykoncepcja awaryjna
Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.Ile kosztuje lek Biofenac?
Lek Biofenac kosztuje ok 16 zł w przypadku opakowania zawierającego 20 tabletek.
Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.
Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę (w tym na receptę online).
Czym jest produkt leczniczy Biofenac?
Produkt leczniczy Biofenac to lek w postaci białych tabletek powlekanych, który zawiera substancję czynną o nazwie aceklofenak.
Jest to niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ), który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Biofenac jest wykorzystywany w terapii różnych schorzeń reumatologicznych przebiegających z przewlekłym bólem i występowaniem stanu zapalnego.
Jaki jest mechanizm działania preparatu?
Mechanizm działania aceklofenaku polega głównie na zahamowaniu syntezy prostaglandyn, substancji odgrywających istotną rolę w rozwoju stanu zapalnego.
Działanie leku polega głównie na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy-2 (COX-2), a także w pewnym stopniu cyklooksygenazy-1 (COX-1). Enzymy te biorą udział w reakcjach prowadzących do powstania prostaglandyn z lipidów błon komórkowych. Dodatkowo, aceklofenak wpływa na obniżenie aktywności innych mediatorów stanu zapalnego.
Wszystkie te procesy prowadzą do redukcji objawów reakcji zapalnej, takich jak:
- obrzęk;
- dolegliwości bólowe;
- sztywność stawów;
- zmniejszenia powstawania uszkodzeń tkanki łącznej związanych ze stanem zapalnym.
Biofenac zamienniki
Lekami z tą samą substancją czynną co Biofenac są:
- Digavar
Jaki jest skład leku?
Każda tabletka powlekana zawiera 100 mg aceklofenaku.
Do substancji pomocniczych zaliczamy: glicerolu distearynian, kroskarmelozęp sodową, powidok (K-30), celulozę mikrokrystaliczną (typ 101 i 102), makro golu stearynian, tytanu dwutlenek (E171), celulozę mikrokrystaliczną, hypromelozę.
Jakie są wskazania do stosowania produktu leczniczego Biofenac?
Biofenac jest zalecany do stosowania w objawowym leczeniu bólu i stanów zapalnych w chorobie zwyrodnieniowej stawów, reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS) oraz w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa (ZZSK).
Jak dawkować lek u dorosłych?
Maksymalna zalecana ilość preparatu do zażycia w ciągu jednego dnia to 200 mg (2 tabletki) podzielona na dwie równe dawki tzn. jedna tabletka powlekana co 12 godzin.
Zaleca się przyjmować jedną dawkę rano, a drugą wieczorem.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie ma konieczności zmniejszania dawki u osób starszych, jednak należy wziąć pod uwagę częstsze występowanie działań niepożądanych w tej grupie wiekowej, zwłaszcza tych z przewodu pokarmowego – istnieje zwiększone ryzyko krwawienia i perforacji przewodu pokarmowego.
Dodatkowo u pacjentów w podeszłym wieku istnieje większe prawdopodobieństwo zaburzenia funkcji nerek, układu sercowo-naczyniowego oraz wątroby.
Zaburzenia czynności nerek lub wątroby
U osób z łagodnymi i umiarkowanymi zaburzeniami funkcji wątroby należy dostosować dawkę aceklofenaku – zalecana dawka początkowa wynosi 100 mg preparatu na dobę.
Brak jest dostępnych danych dotyczących potrzeby modyfikacji ilości aceklofenaku u pacjentów z łagodnymi zaburzeniami funkcji nerek, jednak w takich sytuacjach zaleca się zachowanie ostrożności.
Jak dawkować lek u dzieci?
Z uwagi na brak badań dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności leczenia aceklofenakiem dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia, nie zaleca się stosowania preparatu w tej grupie wiekowej.
Jakie są najczęstsze działania niepożądane leku?
Najczęściej zgłaszane skutki uboczne leku obejmują: zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, ból brzucha, niestrawność, biegunka, wzdęcia, zapalenie błony śluzowej żołądka, zaparcia, wymioty, owrzodzenie jamy ustnej.
Do częstych działań niepożądanych podczas stosowania leku Biofenac zalicza się także: wzrost aktywności aminotransferaz, świąd, wysypkę, zapalenie skóry, pokrzywkę oraz zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny we krwi.
Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.
Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Czy występują interakcje z innymi lekami?
Pewne leki mogą mieć wpływ na działanie produktu leczniczego Biofenac. W takiej sytuacji może być konieczne dostosowanie dawki tych leków lub zaprzestanie ich stosowania. To jest szczególnie istotne, jeśli pacjent jest jednocześnie przyjmuje:
lit (stosowany w leczeniu chorób psychicznych)
leki wykorzystywane w terapii depresji
digoksynę (stosowana w leczeniu niewydolności serca lub arytmii)
leki moczopędne
niektóre leki stosowane w terapii nadciśnienia tętniczego (np. inhibitory ACE)
leki przeciwzakrzepowe
leki przeciwcukrzycowe
cyklosporynę i takrolimus (stosowane w zapobieganiu odrzucenia przeszczepionych narządów)
steroidowe leki przeciwzapalne (betametazon i prednizolon)
kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne
zydowudynę (stosowana w leczeniu zakażenia wirusem HIV)
Jakie są objawy przedawkowania leku?
Najczęstszymi objawami, które mogą wystąpić po przedawkowaniu produktu leczniczego Biofenac są:
- nudności;
- wymioty;
- dolegliwości bólowe żołądka;
- ból i zawroty głowy;
- senność.
Terapia w przypadku ostrego zatrucia niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) opiera się głównie na stosowaniu środków neutralizujących oraz na łagodzeniu objawów ewentualnych powikłań, takich jak spadek ciśnienia krwi, niewydolność nerek, napady drgawkowe, podrażnienie przewodu pokarmowego oraz zaburzenia oddychania.
W przypadku przyjęcia nadmiernej dawki aceklofenaku doustnie, należy jak najszybciej przeprowadzić płukanie żołądka lub podać węgiel aktywowany, aby ograniczyć wchłanianie substancji czynnej. Metody takie jak wymuszona diureza, dializa lub hemoperfuzja mogą być nieskuteczne w usuwaniu leków z grupy NLPZ ze względu na ich znaczne wiązanie z białkami w organizmie.
Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
Nie należy stosować produktu leczniczego Biofenac, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek inną substancję zawartą w preparacie.
Lek jest również przeciwwskazany w przypadku:
czynnego krwawienia lub współistniejących chorób związanych z krwawieniem
osób, u których kiedykolwiek wystąpiły krwawienia z przewodu pokarmowego lub perforacja związane ze stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
czynnej lub nawracającej choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy
zastoinowej niewydolności serca (NYHA II-IV)
choroby niedokrwiennej serca
osób ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lub wątroby
Stosowanie leku Biofenac jest także niewskazane jeżeli kiedykolwiek pojawiły się objawy uczulenia na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, ketoprofen). Objawy uczulenia mogły manifestować się poprzez reakcje nadwrażliwości, takie jak np. napad astmy, skurcz oskrzeli, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, obrzęk naczynioruchowy lub reakcje skórne, w tym pokrzywka, wysypka, rumień.
Czy można stosować Biofenac w ciąży?
Brakuje wystarczających danych klinicznych dotyczących stosowania aceklofenaku w czasie ciąży. Inhibitory syntezy prostaglandyn, takie jak aceklofenak, mogą zwiększać ryzyko poronienia i wad rozwojowych u płodu, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze.
Zaleca się unikanie stosowania leku Biofenac w pierwszym i drugim trymestrze ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne. W takich przypadkach dawki powinny być minimalne, a czas leczenia jak najkrótszy, aby zminimalizować ryzyko działań niepożądanych, takich jak zmniejszenie ilości płynu owodniowego czy zwężenie przewodu tętniczego.
W trzecim trymestrze ciąży aceklofenak jest przeciwwskazany, ponieważ może powodować poważne komplikacje u płodu (np. nadciśnienie płucne, niewydolność nerek) oraz wydłużenie czasu porodu i krwawienia u matki.
Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersią?
Nie ma pewności, czy aceklofenak przenika do mleka matki.
Należy dokładnie ocenić, czy kontynuować karmienie piersią lub stosowanie produktu leczniczego Biofenac, uwzględniając pozytywne efekty karmienia piersią dla dziecka oraz korzyści wynikające z przyjmowania produktu leczniczego Biofenac przez kobietę.
Czy Biofenac wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów?
Osoby, które doświadczą zawrotów głowy lub innych objawów związanych z układem nerwowym podczas przyjmowania leków z grupy NLPZ, nie powinny prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Bibliografia
Charakterystyka produktu leczniczego Biofenac, dostępna w internecie:
http://chpl.com.pl/data_files/Biofenac.pdf
Inni czytali również
- Spis treści
- Podstawowe informacje o leku Biofenac
- Ile kosztuje lek Biofenac?
- Czym jest produkt leczniczy Biofenac?
- Jaki jest mechanizm działania preparatu?
- Biofenac zamienniki
- Jaki jest skład leku?
- Jakie są wskazania do stosowania produktu leczniczego Biofenac?
- Jak dawkować lek u dorosłych?
- Jak dawkować lek u dzieci?
- Jakie są najczęstsze działania niepożądane leku?
- Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?
- Czy występują interakcje z innymi lekami?
- Jakie są objawy przedawkowania leku?
- Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?
- Czy można stosować Biofenac w ciąży?
- Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersią?
- Czy Biofenac wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów?
- Bibliografia