Brintellix ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Brintellix ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Zaburzenia nastroju, w tym depresja, są globalnym problemem zdrowotnym, który negatywnie wpływa na jakość życia wielu ludzi na całym świecie. Jednym z leków stosowanych w leczeniu tych schorzeń jest Brintellix, oparty na substancji czynnej - wortioksetynie.

W poniższym artykule omówimy dokładnie mechanizm działania leku, wskazania i przeciwwskazania do stosowania wortioksetyny oraz poinformujemy, o czym należy pamiętać po rozpoczęciu leczenia lekiem Brintellix.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Brintellix

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Brintellix
Substancje czynne Vortioxetini hydrobromidum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
 • krople doustne, roztw├│r
Dawki
 • 5 mg (Tabletki powlekane)
 • 10 mg (Tabletki powlekane)
 • 15 mg (Tabletki powlekane)
 • 20 mg (Tabletki powlekane)
 • 20 mg/ml (krople doustne, roztw├│r)

Spis tre┼Ťci

Czym jest produkt leczniczy Brintellix?

Brintellix to lek psychotropowy, którego substancją czynną jest wortioksetyna. Jest to preparat przeciwdziałający depresji, który działa poprzez wpływ na układ serotoninergiczny w mózgu.

Lek jest dostępny wyłącznie na receptę i w określonych przypadkach podlega refundacji.

Preparat powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Brintellix?

Lek Brintellix kosztuje 119 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek powlekanych 10mg, ok 177 zł w przypadku opakowania zawierającego 56 tabletek 10 mg, 63 zł w przypadku opakowania 28 tabletek powlekanych 5mg oraz 93 zł za opakowanie zawierające 56 tabletek 5 mg.

W przypadku odpłatności 30% cena wynosi ok 53 zł za opakowanie 56 tabletek 10 mg.

Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Działanie przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe wortioksetyny polega regulacji przewodzenia sygnałów serotoninowych, a prawdopodobnie również noradrenergicznych, dopaminergicznych, histaminowych, acetylocholinowych, GABA i glutaminianowych.

Dzięki temu lek Brintellix łagodzi wiele objawów depresji, w tym uczucie smutku, wewnętrznego napięcia, trudności ze snem, trudności w koncentracji oraz uczucie ogólnego spowolnienia.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka leku Brintellix, w zależności od opakowania, zawiera bromowodorek wortioksetyny w dawce 5 mg, 10 mg, 15 mg lub 20 mg, 28 tabletek powlekanych.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: mannitol, celulozę mikrokrystaliczną, hydroksypropylocelulozę, karboksymetyloskrobię sodową, magnezu stearynian.

W skład otoczki tabletki wchodzi: hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek, żelaza tlenek czerwony, żelaza tlenek żółty.

Jakie s─ů wskazania do stosowania produktu leczniczego Brintellix?

Preparat Britellix jest stosowany w leczeniu dużych epizodów depresyjnych u osób dorosłych.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Początkowa zalecana dawka leku Brintellix dla dorosłych poniżej 65 lat wynosi 10 mg na dobę.

W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta na leczenie, można zwiększyć dawkę leku maksymalnie do 20 mg lub zmniejszyć do minimalnej dawki 5 mg wortioksetyny raz na dobę.

Należy nadal przyjmować Brintellix nawet, jeśli przez pewien czas pacjent nie odczuwa poprawy.

Po ustąpieniu objawów depresji, leczenie należy kontynuować przez co najmniej 6 miesięcy.

Pacjenci w podeszłym wieku

Osoby w wieku 65 lat i starsze powinny przyjmować początkowo 5 mg worioksetyny w pojedynczej dawce dobowej. Jeśli konieczne jest zwiększenie dawki powyżej 10 mg u pacjentów w tej grupie wiekowej, należy to robić bardzo ostrożnie.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek i wątroby

Nie jest wymagane dostosowywanie dawki leku w zależności od funkcji nerek ani wątroby.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Ze względu na brak dostępnych badań na temat bezpieczeństwa i skuteczności, nie zaleca się stosowania leku Brintellix u dzieci w wieku od 7 do 11 lat oraz u młodzieży w wieku od 12 do 17 lat z uwagi na brak udowodnionej skuteczności.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Najczęściej zgłaszanym skutkiem ubocznym preparatu Brintellix są nudności.

Do częstych działań niepożądanych podczas stosowania leku zalicza się także: zaburzenia snu (nietypowe sny), zawroty głowy, drżenie, nieostre widzenie, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, zaparcie, wymioty, dyspepsja), świąd (w tym swędzenie całego ciała), nadmierne pocenie się, nocne poty.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne leku?

Rzadziej po przyjęciu leku Brintellix może wystąpić: reakcja anafilaktyczna, hiperprolaktynemia, bezsenność , hiponatremia (obniżone stężenie sodu w surowicy krwi), pobudzenie, zespół serotoninowy, bruksizm, zespół niespokojnych nóg, rozszerzenie źrenic oraz krwawienia.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Brintellix należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach, a podczas stosowania wortioksetyny należy zwracać uwagę na pewne ostrzeżenia i środki ostrożności:

 1. Nasilenie depresji i wzrost ryzyka zachowań samobójczych: depresja zwiększa ryzyko myśli i prób samobójczych, zwłaszcza jeśli u pacjenta w przeszłości występowały myśli o samookaleczeniu lub popełnieniu samobójstwa. To ryzyko może utrzymywać się nawet po znaczącej poprawie stanu psychicznego. Ponieważ polepszenie samopoczucia może być opóźnione i nie zawsze występuje w ciągu pierwszych kilku tygodni leczenia, istnieje potrzeba stałego monitorowania pacjentów aż do momentu wyraźnej odpowiedzi pacjenta na leczenie.

 2. Ryzyko napadów padaczkowych: stosowanie leków przeciwdepresyjnych pociąga za sobą ryzyko wystąpienia napadów drgawkowych, dlatego należy zachować szczególną ostrożność, jeśli u pacjenta występowały napady drgawek lub obecnie cierpi na niestabilną padaczkę. W przypadku wystąpienia napadów drgawkowych lub zwiększenia częstości ich pojawiania się, konieczne jest natychmiastowe przerwanie leczenia.

 3. Zespół serotoninowy i złośliwy zespół neuroleptyczny: jednoczesne stosowanie leków lub substancji, które mogą podnosić poziom serotoniny w organizmie, takich jak tramadol (silny lek przeciwbólowy), tryptany (stosowane w leczeniu migreny), inhibitory MAO i leki przeciwpsychotyczne z wortioksetyną lub przyjęcie zbyt dużej dawki leku Brintellix może prowadzić do wystąpienia zespołu serotoninowego lub złośliwego zespołu neuroleptycznego. Pacjenci powinni być monitorowani pod kątem niepokojących objawów, takich jak pobudzenie, omamy, szybkie bicie serca, gorączka, wymioty i zaburzenia nerwowo-mięśniowe. Jeśli takie objawy się pojawią, należy natychmiast przerwać leczenie wortioksetyną.

 4. Mania: u pacjentów, którzy mieli w przeszłości epizody manii lub łagodne stany maniakalne, należy ostrożnie stosować wortioksetynę. Jeśli pacjent wejdzie w fazę maniakalną podczas leczenia, należy natychmiast przerwać stosowanie leku Brintellix.

 5. Agresja: leki przeciwdepresyjne, w tym wortioksetyna, mogą powodować pojawienie się uczucia agresji, złości, pobudzenia i drażliwości. Pacjentów (oraz ich opiekunów) powinno się poinformować, że jeśli zauważą nasilenie zachowań agresywnych lub pobudzających, powinni natychmiast skonsultować się z lekarzem.

 6. Hiponatremia: obniżenie stężenia sodu w organizmie prawdopodobnie wynika z nieprawidłowego wydzielania hormonu antydiuretycznego (SIADH). Konieczna jest szczególna ostrożność u pacjentów z czynnikami ryzyka (osoby starsze, z marskością wątroby lub pacjenci, którzy przyjmują leki obniżające stężenie sodu). W przypadku pacjentów z objawami hiponatremii, należy rozważyć przerwanie stosowania wortioksetyny i podjąć odpowiednie działania medyczne.

 7. Ryzyko złamań: badania przeprowadzane głównie u pacjentów w wieku 50 lat i starszych, wykazują wzrost ryzyka złamań kości u osób stosujących produkty lecznicze związane z klasą leków przeciwdepresyjnych, takich jak SSRI. Nie jest jasny mechanizm, który odpowiada za to zwiększone ryzyko, ani czy dotyczy ono także stosowania wortioksetyny.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Brintellix - w ilości od 40 mg do 75 mg wortioksetyny, może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych, takich jak nudności, zawroty głowy przy zmianie pozycji, biegunka, uczucie niekomfortu w brzuchu, ogólny świąd skóry, senność i zaczerwienienie twarzy.

Informacje na temat przedawkowania wortioksetyny w dawkach powyżej 80 mg są ograniczone, ale donoszono o przypadkach wystąpienia drgawek i zespołu serotoninowego po przyjęciu znacznie wyższych dawek niż te, które są stosowane w celach terapeutycznych.

Jeśli pacjent przyjął większą niż przepisana dawkę leku Brintellix, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala. Konieczne jest leczenie objawów klinicznych i monitorowanie ważnych parametrów życiowych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować produktu leczniczego, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub jakiekolwiek składniki leku Brintellix.

Lek jest również przeciwwskazany, jeśli pacjent równocześnie stosuje nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy(MAOI) lub selektywne inhibitory MAO-A.

Co więcej, leku Brintellix nie należy zażywać, jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przyjmowano odwracalne selektywne inhibitory monoaminooksydazy MAO-A (np. moklobemid, linezolid) lub nieodwracalne selektywne inhibitory MAO-B (selegilina, razagilina).

Czy mo┼╝na stosowa─ç Brintellix w ci─ů┼╝y?

Dostępne informacje dotyczące stosowania wortioksetyny w ciąży są ograniczone.

W przypadku kobiet ciężarnych, Brintellix może być stosowany tylko wtedy, gdy przewidywane korzyści z jego użycia przewyższają ewentualne ryzyko dla płodu.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Nie należy stosować leku Brintellix w okresie laktacji.

Istnieje prawdopodobieństwo, że wortioksetyna może przenikać do mleka matki, dlatego nie można wykluczyć potencjalnego ryzyka dla niemowląt karmionych piersią.

W związku z tym, konieczne jest podjęcie decyzji, czy przerwać karmienie piersią, czy też zaprzestać stosowania leku Brintellix. Ostateczna decyzja powinna uwzględniać zarówno korzyści wynikające z karmienia piersią dla dziecka, jak i korzyści z terapii dla matki.

Czy Brintellix wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Produkt leczniczy Brintellix nie ma wpływu lub ma minimalny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Niemniej jednak, niektórzy pacjenci zgłaszali wystąpienie zawrotów głowy jako działanie niepożądane. Dlatego też, osoby przyjmujące wortioksetynę powinny zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn, szczególnie na początku leczenia lub po zmianie dawki.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Brintellix

Substancja czynna: bromowodorek wortioksetyny

Wskazania: lek Brintellix stosuje się w leczeniu depresji.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: dawka początkowa – Brintellix 10 mg wortioksetyny na dobę.

Główne przeciwwskazania: nie przyjmować leku Brintellix, jeśli występuje nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu, pacjent równocześnie stosuje nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy (MAOI) lub selektywne inhibitory MAO-A.

Główne działania niepożądane: nietypowe sny, zawroty głowy, drżenie, nieostre widzenie, zaczerwienienie twarzy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (biegunka, zaparcie, wymioty, dyspepsja), świąd (w tym swędzenie całego ciała), nadmierne pocenie się, nocne poty.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Brintellix, dostępna w internecie:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/brintellix-epar-product-information_pl.pdf

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Seroxat - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Seroxat - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Seroxat to preparat farmaceutyczny zawieraj─ůcy paroksetyn─Ö, kt├│ra posiada w┼éa┼Ťciwo┼Ťci przeciwdepresyjne. Lek Seroxat jest stosowany w terapii depresji, zaburze┼ä l─Ökowych, fobii spo┼éecznej i zespo┼éu stresu pourazowego.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
25.03.2024
Citaxin E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Citaxin- E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Citaxin to lek, kt├│ry zawiera substancj─Ö czynn─ů o nazwie cytalopram. Nale┼╝y do grupy lek├│w nazywanych selektywnymi inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jest stosowany w leczeniu depresji i zaburze┼ä l─Ökowych.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Ketrel - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ketrel - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ketrel to preparat medyczny zawieraj─ůcy substancj─Ö czynn─ů kwetiapin─Ö, zaliczan─ů do grupy atypowych lek├│w przeciwpsychotycznych. Ketrel ma zastosowanie w leczeniu zaburze┼ä psychicznych m. inn. manii, schizofrenii a tak┼╝e epizod├│w depresyjnych w chorobie afektywnej dwubiegunowej.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!