Velaxin ER 37,5 mg - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Velaxin ER 37 5 mg  E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Velaxin ER 37,5 mg jest preparatem z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), używanym w psychiatrii do leczenia zaburzeń depresyjnych i lękowych, w tym fobii społecznej.

Lek występuje w formie kapsułek o przedłużonym działaniu i jest dostępny w różnych wariantach dawkowania, również 75 mg i 150 mg. Aby uniknąć niepożądanych efektów, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz zapoznanie się z ulotką dołączoną do opakowania.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Velaxin ER 37,5 mg

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Velaxin ER 37,5 mg
Substancje czynne Venlafaxinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu
Dawki
 • 37,5 mg (kapsu┼éki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Velaxin ER 37,5 mg

Substancja czynna: Wenlafaksyna.

Wskazania: Leczenie epizodów depresji dużej i zapobieganie nawrotom. Leczenie uogólnionych zaburzeń lękowych. Leczenie fobii społecznej. Leczenie lęku napadowego niezależnie od występowania u pacjenta agorafobii.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: Dawka początkowa leku w większości chorób to 75 mg raz na dobę. Natomiast w przypadku lęku napadowego dawka początkowa to 37,5 mg raz na dobę przez 7 dni, następnie należy przyjmować 75 mg raz na dobę. U niektórych chorych może być konieczne zwiększenie dawki leku.

Główne przeciwwskazania: Reakcje nadwrażliwości na wenlafaksynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu, jednoczesne stosowanie nieodwracalnych inhibitorów monoaminooksydazy (MAOI) lub przyjmowanie tych leków w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Główne działania niepożądane: Nudności, suchość w jamie ustnej, ból głowy, wzmożona potliwość (w tym poty nocne), bezsenność, zawroty głowy, zaparcia, zmniejszenie apetytu, stan splątania, depersonalizacja, nietypowe sny, nerwowość, osłabienie libido, pobudzenie, zaburzenia orgazmu, akatyzja, drżenie, parestezje, zaburzenia smaku, zaburzenia widzenia i akomodacji, rozszerzenie źrenic, szumy uszne, tachykardia, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze, nagłe zaczerwienienie, duszność, ziewanie, biegunka, wymioty, wysypka, świąd, hipertonia, słaby strumień moczu lub zatrzymanie moczu, częstomocz,zaburzenia krwawienia miesiączkowego, krwotok miesiączkowy lub maciczny, zaburzenia erekcji lub ejakulacji, uczucie zmęczenia, astenia, dreszcze, zmniejszenie masy ciała, zwiększenie masy ciała, zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Velaxin ER 37,5 mg?

Lek Velaxin ER 37,5 mg (28 kapsułek) kosztuje ok. 13 zł, z refundacją ok. 5 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Lek dostępny jest tylko na receptę.

Czym jest Velaxin ER 37,5 mg?

Velaxin ER 37,5 mg jest produktem leczniczym dostępnym w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu w obrębie przewodu pokarmowego. Należy do inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI), które stanowią jedną z głównych grup leków przeciwdepresyjnych.

Zalecenia dotyczące stosowania preparatu Velaxin ER 37 mg obejmują leczenie zarówno zaburzeń depresyjnych, jak i lękowych, co zostanie dokładniej omówione w dalszej części tekstu.

Lek jest dostępny jedynie na receptę, w tym również na e-receptę. Dlatego też, przed rozpoczęciem stosowania, niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który oceni, czy u pacjenta nie występują przeciwwskazania do terapii oraz poinformuje o ewentualnych skutkach ubocznych.

Jaki jest mechanizm działania?

Wenlafaksyna, substancja aktywna leku Velaxin, działa na ośrodkowy układ nerwowy poprzez hamowanie wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny (SNRI).

Mechanizm ten polega na blokowaniu transporterów odpowiedzialnych za wychwyt wspomnianych neuroprzekaźników z przestrzeni synaptycznej, co prowadzi do zwiększenia ich stężenia w szczelinie synaptycznej i wzmocnienia przekazywania sygnałów nerwowych.

Działanie to przyczynia się do poprawy nastroju i łagodzenia objawów depresyjnych oraz lękowych. Wenlafaksyna może również słabo wpływać na wychwyt dopaminy, zwłaszcza w wyższych dawkach, co dodatkowo może przyczyniać się do jej skuteczności w leczeniu depresji.

Jaki jest skład leku?

Lek Velaxin ER 37,5 mg występuje na rynku farmaceutycznym pod postacią twardych kapsułek o pomarańczowej barwie. Każda kapsułka o przedłużonym uwalnianiu zawiera 37,5 mg wenlafaksyny.

Poza składnikiem aktywnym lek zawiera również substancje pomocnicze, do których należą: celuloza mikrokrystaliczna, chlorek sodu, etyloceluloza, talk, dimetykon, chlorek potasu, kopowidon, krzemionka koloidalna bezwodna, guma ksantan, tlenek żelaza żółty (E172), erytrozyna (E127), indygotyna (E132), dwutlenek tytanu (E171).

Jakie s─ů wskazania do stosowania leku Velaxin ER 37,5 mg?

Velaxin ER 37,5 mg jest zalecany w leczeniu następujących schorzeń:

 • epizodu ciężkiej depresji oraz w celu zapobiegania jej powrotom;

 • krótkotrwałe leczenie zaburzenia lękowego uogólnionego;

 • fobii społecznej;

 • lęku napadowego, zarówno z agorafobią, jak i bez niej.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Podczas leczenia wenlafaksyną kluczowe jest używanie minimalnej dawki, która jest skuteczna dla pacjenta, w celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia działań ubocznych. Ponadto, początkowa dawka leku jest dostosowywana indywidualnie w zależności od rodzaju choroby, w której leczeniu jest wykorzystywany.

W przypadku leczenia depresji, uogólnionych zaburzeń lękowych oraz fobii społecznej, zaleca się rozpoczęcie terapii od dawki wenlafaksyny wynoszącej 75 mg raz dziennie. Natomiast w przypadku terapii lęku napadowego, zalecane jest rozpoczęcie od dawki 37,5 mg dziennie przez pierwsze 7 dni, a następnie zwiększenie jej do 75 mg dziennie.

W sytuacji, gdy pacjenci nie odczuwają poprawy po przyjęciu najniższej dawki Velaxin ER 37,5 mg, zaleca się stopniowe zwiększanie dawki, co najmniej przez dwa tygodnie. Nie należy przerywać terapii zbyt szybko – zazwyczaj wymaga ona kilku miesięcy lub dłużej, przy czym ważne jest regularne monitorowanie pacjenta pod kątem ewentualnych skutków ubocznych.

Po uzyskaniu redukcji objawów depresyjnych leczenie powinno być kontynuowane co najmniej przez 6 tygodni, aby zapobiec nawrotowi zaburzeń.

Należy podkreślić, że w trakcie terapii wenlafaksyną niezmiernie istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza prowadzącego oraz zapoznanie się z właściwościami leku opisanymi w treści ulotki dołączonej do opakowania leku.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Zgodnie z rekomendacjami, nie należy stosować leku Velaxin u dzieci i młodzieży. Badania kliniczne przeprowadzone w grupie niepełnoletnich pacjentów z depresją nie potwierdziły skuteczności wenlafaksyny w leczeniu tej grupy wiekowej.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Podobnie jak w przypadku innych leków, w trakcie stosowania Velaxin ER 37,5 mg mogą wystąpić różne działania niepożądane.

Do najczęstszych działań ubocznych, które zgłaszane są przez więcej niż jedną na dziesięć osób, należą:

 • zaburzenia snu - zarówno bezsenność, jak i senność w ciągu dnia;

 • ból oraz zawroty głowy;

 • nudności, suchość w jamie ustnej, zaparcia;

 • wzmożona potliwość, w tym poty nocne.

Inne częste działania niepożądane obejmują:

 • osłabienie apetytu, zmniejszenie lub zwiększenie masy ciała, zwiększone stężenie cholesterolu we krwi;

 • splątanie, nietypowe sny, nerwowość, obniżenie libido, niepokój psychoruchowy, mania, omamy, uczucie oderwania od rzeczywistości;

 • drżenia, parestezje, omdlenia, zaburzenia koordynacji ruchów i równowagi, szumy uszne, zwiększone napięcie mięśniowe;

 • zaburzenia akomodacji i widzenia, niewyraźne widzenie, rozszerzenie źrenic;

 • tachykardia, kołatanie serca, nadciśnienie tętnicze, nagłe zaczerwienienie, niedociśnienie ortostatyczne;

 • duszność, ziewanie, zmęczenie, dreszcze;

 • biegunka, wymioty, krwawienie z przewodu pokarmowego;

 • wysypka, świąd, pokrzywka, łysienie , obrzęk naczynioruchowy, reakcje nadwrażliwości na światło;

 • zatrzymanie moczu lub częstomocz, nietrzymanie moczu;

 • zaburzenia krwawienia miesiączkowego związane z nasileniem nieregularnego krwawienia i nasileniem krwawienia menstruacyjnego;

 • zaburzenia erekcji i ejakulacji.

Jakie s─ů rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Do rzadszych, ale nadal ważnych skutków ubocznych należą:

 • niedokrwistość aplastyczna, reakcje anafilaktyczne;

 • zmniejszone stężenie sodu we krwi;

 • jaskra z zamkniętym kątem przesączania;

 • majaczenie, złośliwy zespół neuroleptyczny, ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, drgawki;

 • częstoskurcz komorowy, migotanie komór, nieprawidłowości w EKG;

 • śródmiąższowa choroba płuc, eozynofilia płucna;

 • zapalenie trzustki, zapalenie wątroby;

 • zwiększone stężenie prolaktyny we krwi;

 • krwawienia z błon śluzowych oraz wydłużony czas krwawienia;

 • myśli i zachowania samobójcze podczas terapii lub od razu po przerwaniu leczenia.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przed rozpoczęciem stosowania Velaxin ER 37,5 mg niezbędna jest konsultacja lekarska, nie tylko w celu uzyskania recepty, ale także po to, by specjalista mógł ocenić ewentualne przeciwwskazania do stosowania tego leku.

Należy unikać stosowania leku w następujących przypadkach:

 • nadwrażliwość na wenlafaksynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu;

 • jednoczesne stosowanie inhibitorów monoaminooksydazy (MAO) np. selegilina lub moklobemid;

 • przyjmowanie inhibitorów MAO w ciągu ostatnich 14 dni lub planowane rozpoczęcie terapii tymi lekami w najbliższych co najmniej 7 dniach.

Ponadto, należy poinformować lekarza prowadzącego o innych dotychczas przyjmowanych lekach, takich jak leki nasenne, leki przeciwhistaminowe, antyarytmiczne, opioidy czy inne leki przeciwdepresyjne.

Czy przyjmuj─ůc lek Velaxin ER 37,5 mg mo┼╝na pi─ç alkohol?

Podczas leczenia wenlafaksyną należy unikać spożywania alkoholu z uwagi na jego wpływ na ośrodkowy układ nerwowy oraz potencjalne nasilenie zaburzeń psychicznych. Łączenie alkoholu z lekiem Velaxin ER 37,5 mg może skutkować interakcjami, a nawet śmiercią w przypadku równoczesnego przedawkowania leku.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Velaxin ER 37,5 mg w ci─ů┼╝y i w okresie karmienia piersi─ů?

Wenlafaksyna może być przyjmowana w czasie ciąży tylko wtedy, gdy oczekiwane korzyści dla matki przewyższają ryzyko potencjalnych skutków ubocznych. Stosowanie leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) lub noradrenaliny (SNRI), takich jak wenlafaksyna, w ciąży lub bezpośrednio przed porodem może spowodować wystąpienie zespołu odstawiennego u noworodka.

Ponadto, zauważono zwiększone ryzyko krwotoku poporodowego po ekspozycji na leki z grupy SNRI lub SSRI. U noworodków mogą wystąpić objawy takie jak drażliwość, drżenie, ciągły płacz, problemy ze snem lub ssaniem, choć zwykle te komplikacje ustępują szybko, najczęściej w ciągu doby po porodzie.

Wenlafaksyna przenika również do mleka matki, co może prowadzić do płaczliwości, drażliwości i problemów ze snem u karmionego piersią dziecka.

W związku z możliwymi działaniami niepożądanymi w okresie laktacji decyzja o odstąpieniu od karmienia piersią lub leczenia wenlafaksyną powinna być podjęta indywidualnie, z uwzględnieniem korzyści dla matki i dziecka.

Czy lek Velaxin ER 37,5 mg wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Velaxin ER 37,5 mg, podobnie jak inne preparaty oddziałujące na procesy psychiczne, może wpływać na ocenę sytuacji, myślenie oraz umiejętności motoryczne. Dlatego pacjentów należy poinformować, że ich zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn może być ograniczona.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Velaxin ER 37,5 mg, [online], [dost─Öp 14.01.2024], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17771/characteristic

Indeks lek├│w mp.pl, [online], [dost─Öp 12.02.2024], dost─Öpny pod adresem:

https://indeks.mp.pl/leki/subst.php?id=836&phrase=Velaxin+ER

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Venlafaxine Bluefish XL E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Venlafaxine Bluefish XL E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wenlafaksyna jest lekiem przeciwdepresyjnym, oddzia┼éywaj─ůcym na o┼Ťrodkowy uk┼éad nerwowy przez zwi─Ökszenie st─Ö┼╝enia serotoniny. Ponadto lek stosowany jest w leczeniu nast─Öpuj─ůcych zaburze┼ä l─Ökowych u os├│b doros┼éych: fobii spo┼éecznej, uog├│lnionych zaburze┼ä┬ál─Ökowych, l─Öku napadowego. Lek dost─Öpny wy┼é─ůcznie┬ána recept─Ö.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
21.03.2024
Mirtor - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Mirtor - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Mirtor jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji u doros┼éych. Dost─Öpny jest w postaci tabletek ulegaj─ůcych rozpadowi w jamie ustnej. Istniej─ů 3 r├│┼╝ne dawki substancji czynnej w tabletce.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
15.02.2024
Depresja kliniczna  czym jest i jak przebiega jej leczenie?
Depresja kliniczna - czym jest i jak przebiega jej leczenie?

Depresja jest cz─Östo nazywana chorob─ů XXI wieku, niestety wci─ů┼╝ stanowi temat tabu.Rozpoznanie depresji klinicznej nie jest ┼éatwe, pomimo ┼╝e (wed┼éug danych ┼Üwiatowej Organizacji Zdrowia) jest to czwarta najpowa┼╝niejsza choroba na ┼Ťwiecie i jedna z g┼é├│wnych przyczyn samob├│jstw.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!