Captopril Polfarmex Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Captopril Polfarmex ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Captopryl Polfarmex to nazwa handlowa popularnego leku, którego składnikiem aktywnym kaptopryl (inhibitor konwertazy angiotensyny). Ten preparat farmaceutyczny jest często przepisywany pacjentom na całym świecie w celu leczenia różnych schorzeń sercowo-naczyniowych, takich jak nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca. 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Captopril Polfarmex
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Captopril Polfarmex ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.05.2024
Nazwa preparatu Captopril Polfarmex
Substancje czynne Captoprilum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 25 mg (Tabletki)
 • 50 mg (Tabletki)
 • 12,5 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Captopril Polfarmex

Substancja czynna: kaptopryl.

Wskazania: nadciśnienie tętnicze, przewlekła niewydolność serca z osłabieniem czynności skurczowej komór, w skojarzeniu z lekami moczopędnymi i, jeśli jest to właściwe, z glikozydami naparstnicy i β-adrenolitykami, bezobjawowe zaburzenia czynności lewej komory (frakcja wyrzutowa ≤40%) po zawale mięśnia sercowego u pacjentów ze stabilnym stanem klinicznym, nefropatia cukrzycowa.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: Maksymalna dawka dobowa leku wynosi 150 mg. Nadciśnienie tętnicze: w początkowym okresie leczenia - 25-50 mg kaptoprylu dwa razy na dobę. Niewydolność serca: 6.25 mg lub 12.5 mg
dwa lub trzy razy na dobę. Po zawale serca: 6.25-12.5 mg trzy razy na dobę przez 2 dni, następnie 25 mg trzy razy na dobę. Nefropatia cukrzycowa: 75-100 mg w dawkach podzielonych.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu lub na substancję czynną, obrzęk naczynioruchowy po zastosowaniu inhibitorów konwertazy angiotensyny w wywiadzie, dziedziczny bądź samoistny obrzęk angioneurotyczny, ciąża w drugim lub trzecim trymestrze, przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią, cukrzyca i zaburzenia czynności nerek, gdy pacjent jednocześnie przyjmuje alskiren.

Główne działania niepożądane: zaburzenia snu, zaburzenia smaku, zawroty głowy, suchy, drażniący kaszel, duszność, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego np. nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, podrażnienie błony śluzowej żołądka, świąd, wysypka, łysienie.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do
opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek
niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące
charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów
prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Captopril Polfarmex?

Lek Capropril Polfarmex jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od dawki i opakowania:

 • 12,5 mg, 30 tabletek — ok. 6 zł;
 • 25 mg, 30 tabletek — ok. 8 zł;
 • 25 mg, 40 tabletek — ok. 9 zł;
 • 50 mg, 30 tabletek — ok. 9 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest produkt leczniczy Captopril Polfarmex?

Captopryl Polfarmex to preparat, który zawiera substancję czynną o nazwie kaptopryl. Preparat należy do grupy leków nazywanych inhibitorami konwertazy angiotensyny (ACE) i jest często stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, niewydolności serca i innych chorób sercowo-naczyniowych.

U większości pacjentów obniżenie ciśnienia tętniczego krwi pojawia się po około 15-30 minutach od doustnego przyjęcia leku. Maksymalny spadek ciśnienia krwi obserwuje się po 3-4 tygodniach.

Lek jest dostępny wyłącznie na receptę i w odpowiednich wskazaniach podlega refundacji.

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Kaptopryl jest inhibitorem konwertazy angiotensyny (ACE-I), czyli enzymu, który powoduje, że angiotensyna I nie przekształca się do angiotensyny II. Zablokowanie tego szlaku powoduje rozszerzenie naczyń tętniczych, zmniejszenie obwodowego oporu naczyniowego oraz spadek ciśnienia krwi.

Preparat wykazuje również działanie nefroprotekcyjne. W nefropatii cukrzycowej zmniejsza białkomocz, znacznie zwalnia tempo przyrostu stężenia kreatyniny oraz rozwoju niewydolności nerek.

ACE-I to grupa leków powoduje blokowanie układu renina-angiotensyna-aldosteron. Obniżenie stężenia aldosteronu może powodować niewielkie zwiększenie poziomu potasu w surowicy, nasilenie usuwania sodu i wody z organizmu.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka leku Captopril Polfarmex w zależności od opakowania zawiera 12,5 mg, 25 mg
lub 50 mg kaptoprylu
.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: celulozę mikrokrystaliczną (typ 102), laktozę
jednowodną, kroskarmelozę sodową, magnezu stearynian oraz krzemionkę koloidalną
bezwodną.

Jakie s─ů wskazania do stosowania produktu leczniczego Captopril Polfarmex?

Preparat Captopril Polfarmex jest wskazany w leczeniu:

 • nadciśnienia tętniczego;

 • nefropatii cukrzycowej;

 • przewlekłej niewydolności serca z osłabieniem czynności skurczowej komór, w skojarzeniu
  z lekami moczopędnymi oraz w określonych przypadkach z glikozydami naparstnicy i beta-
  blokerami;

 • bezobjawowych zaburzeń kurczliwości lewej komory (frakcja wyrzutowa ≤40%) u stabilnych pacjentów po zawale mięśnia sercowego.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Preparat należy stosować według zaleceń lekarza. Dawka jest dobierana indywidualnie w
zależności od odpowiedzi klinicznej danego pacjenta na leczenie. Maksymalna dawka to 150 mg kaptoprylu na dzień. Lek może być stosowany wraz z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Nadciśnienie tętnicze

Terapię nadciśnienia tętniczego zaczynamy od 25-50 mg kaptoprylu dwa razy na dobę. Dawkę można zwiększać, w odstępach co najmniej dwutygodniowych, maksymalnie do 100-150 mg na dobę w dwóch dawkach podzielonych. Lek można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi lekami np. z diuretykami tiazydopodobnymi.

U pacjentów, u których współwystępuje hiperwolemia, nadciśnienie nerkowo-naczyniowe, dekompensacja sercowa początkowa dawka leku jest mniejsza i wynosi 6.25 mg lub 12.5 mg raz na dobę. Następnie zwiększamy do dwóch dawek na dobę i stopniowo zwiększamy do 50 mg lub 100 mg na dobę.

Niewydolność serca

Pacjenci leczeni produktem Captopril Polfarmex z powodu niewydolności serca powinni być
ściśle kontrolowani. Terapię rozpoczyna się rutynowo od 6.25 mg lub 12.5 mg kaptoprylu
stosowanego dwa lub trzy razy na dobę. Dawkę zwiększamy stopniowo w zależności od
reakcji pacjenta na leczenie.

Zawał mięśnia sercowego

Leczenie w warunkach szpitalnych powinno być rozpoczęte najszybciej jak to możliwe do momentu ustabilizowania stanu ogólnego pacjenta. Początkowo stosuje się dawkę 6.25 mg, po 2 godzinach 12.5 mg, a 12 godzin później 25 mg. Następnie zaleca się podawanie 100 mg leku w dwóch dawkach podzielonych przez 4 tygodnie pod warunkiem, że pacjent dobrze reaguje na leczenie.

Jeżeli nie udało się rozpocząć terapii kaptoprylem do 24 godzin po ciężkim zawale serca, należy to zrobić pomiędzy 3. a 16. dniem pod warunkiem, że pacjent jest stabilny i postawiona jest pełna diagnoza szczątkowego niedokrwienia.

Leczenie należy prowadzić w warunkach szpitalnych do osiągnięcia dawki równej 75 mg. Na początku stosujemy mniejsze dawki – 6.25 mg do 12.5 mg podawane trzy razy na dobę przez 2 dni, następnie 25 mg trzy razy na dobę. Efekt kardioprotekcyjny jest osiągany podczas długotrwałego leczenia dawką 75-150 mg na dobę w dwóch lub trzech dawkach podzielonych.

Jeśli pojawi się objawowe niedociśnienie, należy zmniejszyć dawkę diuretyku i/lub leku rozszerzającego naczynia.

Nefropatia cukrzycowa

W nefropatii cukrzycowej stosuje się zazwyczaj 75-100 mg kaptoprylu w dawkach
podzielonych
. Jeżeli pacjent dodatkowo wymaga obniżenia ciśnienia tętniczego, można
zastosować inny lek przeciwnadciśnieniowy.

Pacjenci z niewydolnością nerek

W przypadku upośledzenia funkcji nerek stosowane dawki leku Captopril Polfarmex powinny być niższe (maksymalna dawka dobowa ustalana jest na podstawie klirensu kreatyniny) lub zaleca się dłuższe przerwy w dawkowaniu, ponieważ jest on głównie wydalany przez nerki. Jeśli u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek wymagane jest zastosowanie leków moczopędnych, preferowane są diuretyki pętlowe (np. furosemid).

Pacjenci w podeszłym wieku

U osób w wieku 65 lat i starszych, zalecana początkowa dawka leku wynosi 6.25 mg dwa razy dziennie. Dawkowanie ustalane jest w zależności od wartości ciśnienia tętniczego. Należy
stosować najniższą możliwą dawkę podtrzymującą.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania preparatu u dzieci i młodzieży nie zastało dokładnie oszacowane, dlatego powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.

Zazwyczaj początkowo stosuje się dawkę 0,3 mg/kg mc. U dzieci z zaburzoną funkcją nerek, wcześniaków, noworodków oraz u niemowląt dawka jest mniejsza i wynosi 0,15 mg/kg mc. Zwykle preparat stosuje się u dzieci trzy razy dziennie, ale dawka leku i odstęp między kolejnymi tabletkami powinny być dostosowane do stanu zdrowia dziecka w sposób indywidualny.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Captopril Polfarmex jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane.

Do najczęściej zgłaszanych działań niepożądanych preparatu Captopril Polfarmex należą:

 • zaburzenia snu

 • zaburzenia odczuwania smaku

 • zawroty głowy

 • suchy, drażniący kaszel, duszność

 • zaburzenia czynności przewodu pokarmowego np. nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka, zaparcia, suchość w ustach, podrażnienie błony śluzowej żołądka

 • skórne reakcje alergiczne tj. świąd, wysypka, łysienie

Często podczas stosowania leku mogą pojawić się także zaburzenia czynności układu krążenia tj. tachykardia (przyśpieszone bicie serca) lub tachyarytmia, dławica piersiowa, niedociśnienie, czerwienienie się, bladość, obrzęk naczynioruchowy, ból w klatce piersiowej oraz złe samopoczucie.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce skutki uboczne leku?

Rzadziej po przyjęciu leku Captopryl Polfarmex może wystąpić: neutropenia lub agranulocytoza, pancytopenia – zwłaszcza u osób z zaburzoną czynnością nerek, anoreksja, hiperkaliemia (zwiększenie stężenia potasu w surowicy), hipoglikemia, depresja, senność, bóle głowy, niewyraźne widzenie, zapalenie jamy ustnej, bóle mięśniowo-stawowe, zwiększenie częstotliwości oddawania moczu, zapalenie wątroby, wliczając martwicę, zaburzenie czynności wątroby, w tym podwyższony poziom enzymów wątrobowych i bilirubiny.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien
powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu
Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów
Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czy wyst─Öpuj─ů interakcje z innymi lekami?

Należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych obecnie lekach, szczególnie jeśli pacjent równocześnie stosuje:

 • leki moczopędne oszczędzające potas (np. spironolakton, tiamteren) lub suplementy potasu - jednoczesne przyjmowanie tych leków może prowadzić do wystąpienia hiperkaliemii;

 • tiazydy lub diuretyki pętlowe - z uwagi na ryzyko wystąpienia hipotonii;

 • lit - może dojść do wzrostu stężenia litu oraz zwiększenia ryzyka wystąpienia skutków ubocznych;

 • allopurynol, prokainamid, cytostatyki oraz leki immunosupresyjne - może wystąpić leukopenia;

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) - z uwagi na możliwość wzrostu stężenia potasu w surowicy, ponadto długotrwałe stosowanie leków z grupy NLPZ może zmniejszać działanie przeciwnadciśnieniowe inhibitora ACE;

 • insulinę lub doustne leki przeciwcukrzycowe (np. sulfonylomocznik) - może dojść do znacznego spadku stężenia glukozy we krwi.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Do objawów przedawkowania leku należy: ciężkie niedociśnienie, do wstrząsu włącznie, osłupienie, bradykardia(wolna akcja serca), zaburzenia elektrolitowe oraz niewydolność nerek.

W przypadku spożycia większej ilości preparatu konieczne jest zahamowanie wchłaniania leku, co można osiągnąć poprzez płukanie żołądka, podanie adsorbentów i siarczanu sodu. Kaptopryl może być usunięty z organizmu również poprzez hemodializę.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować produktu leczniczego Caproptil Polfarmex, jeśli występuje nadwrażliwość na substancję czynną lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Lek jest również przeciwwskazany, gdy:

 • u pacjenta kiedykolwiek wystąpił obrzęk naczynioruchowy po zastosowaniu inhibitorów konwertazy angiotensyny, dziedziczny bądź samoistny obrzęk angioneurotyczny;

 • pacjentka jest w drugim lub trzecim trymestrze ciąży lub gdy karmi piersią;

 • pacjent z cukrzycą lub zaburzeniami czynności nerek (GFR stosuje jednocześnie alskiren.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Captopril Polfarmex w ci─ů┼╝y?

Nie zaleca się używania leku Captopril Polfarmex w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli planujesz lub już jesteś w ciąży, należy jak najszybciej rozważyć alternatywne metody leczenia.

Stosowanie kaptoprylu w drugim i trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane. Długotrwałe narażenie na ten lek może być szkodliwe dla rozwijającego się płodu, wywołując zaburzenia czynności nerek, niedobór płynu owodniowego (małowodzie) oraz opóźnienie kostnienia kości czaszki. Ponadto, może to wpłynąć negatywnie na zdrowie noworodka, powodując zaburzenia nerek, niskie ciśnienie krwi i zwiększone stężenie potasu (hiperkaliemia).

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Nie należy przyjmować leku Captopril Polfarmex w okresie karmienia piersią.

Czy preparat wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Podobnie jak w przypadku innych leków obniżających ciśnienie krwi, możliwe jest zaburzenie zdolności do prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn, zwłaszcza na początku leczenia, po zmianie dawki lub w przypadku jednoczesnego stosowania leku z alkoholem.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Captopril Polfarmex, [online], [dost─Öp listopad 2021], dost─Öpna pod adresem: hpps://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9715/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝