Opublikowano 17.01.2022
Preparat Asentra należy do selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) w komórkach mózgu. Niedobory serotoniny są jednym z czynników wpływających na pojawienie się depresji, dlatego blokowanie resorpcji serotoniny już obecnej w synapsie pomaga zwiększyć jej poziom i przyczynia się do poprawy samopoczucia pacjenta.
Preparat Asentra stosuje się w leczeniu epizodów depresyjnych, depresji przebiegającej z lękiem, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych, zespole lęku napadowego, fobii społecznej oraz zespole lęku pourazowego.
W przypadku depresji oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych u dorosłych dawka początkowa wynosi 50 mg na dobę. Preparat Asentra można przyjmować rano lub wieczorem. W przypadku braku poprawy stanu pacjenta dawkę można stopniowo, w odstępach tygodniowych, zwiększyć do 100 mg, następnie 150 mg i ostatecznie, do dobowej dawki maksymalnej 200 mg.
Leczenie zespołów lękowych (zespół lęku napadowego, zespół stresu pourazowego, zespół lęku społecznego) rozpoczyna się od 25 mg na dobę rano lub wieczorem. Dawkę można zwiększać w tygodniowych odstępach. Dobowa dawka maksymalna to 200 mg. Efekt działania leku w zespołach lękowych pojawia się po około tygodniu leczenia. Pełne działanie uzyskujemy po 2 do 4 tygodniach.
Generalnie Asentra nie jest wskazana dla osób poniżej 18 roku życia. Jest to spowodowane brakiem wystarczających informacji dotyczących wpływu leku na wzrost, dojrzewanie oraz rozwój poznawczy. Ponadto w czasie badań obserwowano większą częstość występowania wybuchów agresji, myśli i zachowań samobójczych u pacjentów małoletnich.
Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych u dzieci powyżej 6 roku życia. Dla pacjentów w wieku od 6 do 12 lat dawka początkowa to 25 mg raz na dobę, podawana rano lub wieczorem. W przypadku braku poprawy dawkę można zwiększać co tydzień, najpierw do 50 mg, następnie stopniowo do maksymalnie 200 mg na dobę. U dzieci w wieku od 13 do 17 lat dawkowanie sertraliny jest takie jak u pacjentów dorosłych (50 mg początkowo, maksymalnie 200 mg na dobę).
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Asentra jest objęty refundacją leków i jego cena może się różnić w zależności od wielkości opakowania.
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Do często i niezbyt często występujących działań niepożądanych preparatu Asentra należą: brak apetytu, bezsenność lub nadmierna senność, drżenia, uczucie niepokoju, ból lub zawroty głowy, nudności, biegunka lub zaparcia, wysuszenie śluzówek jamy ustnej, problemy z erekcją lub wytryskiem u mężczyzn, wzrost potliwości, niezamierzona utrata masy ciała.
Do rzadko lub bardzo rzadko występujących objawów niepożądanych podczas leczenia lekiem Asentra należą: zaburzenia obrazu krwi (spadek liczby lub zaburzenie czynności płytek krwi, leukopenia, plamica), krwotoki, hiperprolaktynemia i następczy mlekotok lub ginekomastia, niedoczynność tarczycy, hiponatremia, nasilenie depresji, halucynacje, wzrost agresji, uczucie niepokoju, hipomania lub mania, lęki, psychoza, drgawki, objawy pozapiramidowe, nierówne bicie serca, bóle w klatce piersiowej, hipo- lub hipertonia, obrzęki, omdlenia, przyspieszenie akcji serca, ból brzucha, wymioty, zapalenie trzustki lub wątroby, żółtaczka, niewydolność wątroby, obrzęki powiek, twarzy i warg, świąd, wysypka, priapizm (przedłużający się wzwód prącia).
Na początku leczenia preparatem Asentra może dojść do rozwoju akatyzji, charakteryzującej się niepokojem, wewnętrznym napięciem i potrzebą pozostawania w ruchu. Pojawienie się powyższych objawów jest przeciwwskazaniem do zwiększania dawki leku.
W przypadku pojawienia się wysypki, pokrzywki lub innych reakcji alergicznych o nieznanej przyczynie należy przerwać stosowanie leku.
Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku Asentra jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie.
Nie zaleca się stosowania leku także u pacjentów z padaczką.
Ze względu na wzrost ryzyka samobójstwa w pierwszych tygodniach leczenia preparatem Asentra należy uważnie obserwować przyjmujących go pacjentów. Szczególnie wnikliwie należy monitorować stan pacjentów poniżej 25 roku życia oraz osoby z myślami lub zachowaniami samobójczymi w wywiadzie.
Asentra może wchodzić w liczne interakcje z równocześnie przyjmowanymi substancjami, przede wszystkim lekami.
Ze względów bezpieczeństwa inhibitorów wychwytu zwrotnego sertraliny nie należy przyjmować jednocześnie z: inhibitorami monoaminooksydazy (np. moklobemid, selegilina), primozydem, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, tryptofanem, trazodonem, fenfluraminą, deksfenfluraminą, sumatryptanem i tramadolem.
Niezwykle ważne jest, by między terapią preparatem Asentra oraz lekami z grupy monoaminooksydazy zachować co najmniej dwutygodniowy odstęp. Jest to bardzo istotne ze względu na znacznie podwyższone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego w przypadku nałożenia się działania tych dwóch grup lekowych.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas jednoczesnego stosowania preparatu Asentra oraz związków litu, w takim przypadku wskazane jest dokładne monitorowanie stężenia litu we krwi. Leki neuroleptyczne lub metoklopramid przyjmowany równocześnie z SSRI zwiększają ryzyko pojawienia się objawów pozapiramidowych. Rozważnie należy także prowadzić terapię za pomocą leków przeciwpadaczkowych, antybiotyków np. erytromycyny i rifampicyny, beta blokerów, warfaryny i cymetydyny.
Ze względu na ryzyko wzrostu poziomu substancji czynnej we krwi podczas przyjmowania farmaceutyku Asentra nie należy spożywać soku grejpfrutowego.
Z uwagi na ryzyko nasilenia ośrodkowego działania alkoholu, podczas terapii preparatem Asentra nie należy spożywać wyrobów alkoholowych.
Wykazano, że stosowanie farmaceutyku w okresie ciąży, zwłaszcza podczas trzeciego trymestru, zwiększa ryzyko wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego noworodka.
Ze względu na brak odpowiednich badań preparatu Asentra nie należy stosować u kobiet ciężarnych. Decyzja o przyjmowaniu leku w trakcie ciąży może zostać podjęta wyłącznie w sytuacji gdy prognozowana korzyść dla matki przewyższa potencjalne zagrożenie dla płodu.
By zminimalizować ryzyko nieświadomego wystąpienia wad wrodzonych płodu, kobiety w wieku rozrodczym podczas terapii powinny stosować równocześnie skuteczną antykoncepcję.
Preparat, szczególnie w połączeniu z alkoholem lub innymi preparatami wpływającymi na układ nerwowy może zaburzać koncentrację i osłabiać zdolność psychofizyczną. Z tego powodu przed rozpoczęciem wykonywania czynności stwarzających zagrożenie tj. prowadzenie pojazdów czy obsługa maszyn należy poznać indywidualną reakcję na lek.
Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
W Polsce wykupienie wielu leków w aptece możliwe jest jedynie po uzyskaniu właściwej recepty. Recepty mogą być wystawiane przez lekarza zarówno podczas wizyty w gabinecie, jak i online. W tym artykule omówimy skutki niewykupienia leków z wystawionego dokumentu.
ArtykułMetod antykoncepji dla par, które nie planują potomstwa w najbliższym czasie, jest wiele. Zastrzyk antykoncepcyjny jest atrakcyjny dla tych, którzy nie chcą martwić się antykoncepcją na co dzień. Warto jednak znać zalety i wady tej metody.
ArtykułNystatyna Teva to granulat do sporządzania zawiesiny doustnej stosowany w leczeniu i zapobieganiu zakażeń wywołanych przez grzyby.
Charakterystyka produktów leczniczych