Ovulastan Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Ovulastan - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Ovulastan jest złożonym doustnym lekiem antykoncepcyjnym. Wykazuje skuteczność w zapobieganiu ciąży. Składa się z dwóch substancji aktywnych hormonalnie: dezogestrelu i etynyloestradiolu. 

Rozpocznij konsultacj─Ö z Ovulastan
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Ovulastan - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Ovulastan
Substancje czynne Desogestrelum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 0,15 mg + 0,02 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Ovulastan

Substancja czynna: dezogestrel (0,15 mg), etynyloestradiol (0,02 mg)

Wskazania: zapobieganie ciąży

Zastosowanie: Lek doustny

Dawkowanie: 0,15 mg + 0,02 mg (0,15 miligramów dezogestrelu i 0,02 miligramów etynyloestradiolu)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję leku, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, zapalenie trzustki

Główne działania niepożądane: nieoczekiwane krwawienie śródmiesiączkowe, tkliwość piersi, obniżenie nastroju, trądzik, zwiększenie masy ciała

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Ovulastan?

Lek Ovulastan jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od opakowania:

 • 21 tabletek — ok. 30 zł;
 • 63 tabletki — ok. 66 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Ovulastan?

Preparat Ovulastan należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Lek stosowany jest w celu zapobiegania ciąży u kobiet, które ukończyły 18 lat. Zawiera składniki aktywne, stanowiące syntetyczne odpowiedniki żeńskich hormonów płciowych, dezogestrel oraz etynyloestradiol.

Jaki jest mechanizm działania preparatu Ovulastan?

Działanie preparatu Ovulastan opiera się na kilku mechanizmach. Zawarte w nim substancje aktywne zapobiegają ciąży poprzez:

 • hamowanie owulacji, uniemożliwiając uwolnienie komórki jajowej z jajników

 • zagęszczanie wydzieliny szyjki macicy- utrudnia to przedostanie się plemników do jamy macicy i zapłodnienie komórki jajowej

 • zmianę sposobu złuszczanie błony śluzowej macicy, zmniejszając prawdopodobieństwo zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne przyjmowane długotrwale zmniejszają również prawdopodobieństwo zachorowania na raka endometrium i jajnika.

Jaki jest skład leku Ovulastan?

Ovulastan składa się z dwóch substancji aktywnych: 0,15 miligramów dezogestrelu i 0,02 miligramów etynyloestradiolu.

Oprócz nich występują w nim substancje pomocnicze, do których należą: skrobia ziemniaczana, kwas stearynowy, all-rac-α-Tokoferol (E307), laktoza jednowodna, powidon K25.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak stosowa─ç lek?

Lek Ovulastan przyjmuje się według kolejności tabletek w opakowaniu. Przez 21 dni codziennie o tej samej porze stosuje się jedną tabletkę. Każdą tabletkę należy połknąć, a następnie popić wodą. Ponownie należy rozpocząć przyjmowanie preparatu po 7-dniowej przerwie, podczas której występuje tzw. krwawienie z odstawienia, podobne do miesiączki.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Ovulastan?

U kobiet, które nie stosowały antykoncepcji hormonalnej w ciągu ostatniego miesiąca:

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych rozpoczynamy wówczas pierwszego dnia cyklu miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu krwawienia.

Możliwe jest również rozpoczęcie stosowania pomiędzy 2. a 5. dniem cyklu, należy wówczas pamiętać o stosowaniu metod barierowych antykoncepcji (prezerwatywa, kapturek naszyjkowy, błona dopochwowa) podczas współżycia.

Zmiana z innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego:

Jeżeli wcześniej stosowany był inny złożony środek antykoncepcji (złożony doustny środek antykoncepcyjny, złożony system terapeutyczny dopochwowy, system transdermalny lub plaster) rozpocząć dawkowanie należy:

 • w przypadku przyjmowanych poprzednio tabletek: następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancje czynne, lub najpóźniej w dniu następującym po 7-dniowej przerwie

 • w przypadku stosowania poprzednio systemu terapeutycznego dopochwowego, transdermalnego lub plastra: należy rozpocząć przyjmowanie tabletek w dniu usunięcia produktu, lub najpóźniej w dniu, w którym przypadałoby kolejne użycie poprzedniej metody.

Zmiana ze środka antykoncepcji zawierającego progestagen:

Jeżeli wcześniej stosowany był środek zawierający tylko progestagen (np. tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, zastrzyki z progestagenem, wkładka domaciczna uwalniająca progestagen (IUS)) pierwszą tabletkę należy zażyć:

 • tabletki jednoskładnikowe: zmiana dowolnego dnia + 7 dni stosowania metody barierowej na początku stosowania leku Ovulastan

 • IUS: w dni usunięcia + 7 dni stosowania metody barierowej

 • zastrzyk z progesteronem: w dniu, w którym przewidziana była kolejna iniekcja

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży:

W tym wypadku przyjmowanie Ovulastanu należy rozpocząć jak szybko to możliwe. Stosowanie metody barierowej nie jest tu konieczne.

Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży:

Jeśli chcemy rozpocząć terapię Ovulastanem po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze pierwszą tabletkę powinnyśmy przyjąć po upływie 21-28 od porodu/poronienia. Kiedy rozpoczynamy później, powinna zostać zastosowana metoda barierowa przez okres 7 dni.

Jak dawkować Ovulastan u dorosłych?

Tabletki Ovulastan powinny być przyjmowane w kolejności wskazanej na opakowaniu.

Przez 21 dni należy przyjmować jedną tabletkę dziennie, mniej więcej o tej samej porze. Po tym czasie następuje 7-dniowa przerwa w zażywaniu tabletek, podczas której występuje tzw. krwawienie z odstawienia, podobne do miesiączki.

Krwawienie zwykle rozpoczyna się na 2-3 dzień po odstawieniu tabletek i nie musi zakończyć się przed rozpoczęciem kolejnego opakowania.

Jak dawkowa─ç Ovulastan u dzieci?

Do tej pory nie określono bezpieczeństwa stosowania i skuteczności klinicznej u dzieci i młodzieży. W związku z tym nie powinien być przyjmowany przez osoby poniżej 18 roku życia.

Pomini─Öcie dawki preparatu Ovulastan

Od pominięcia minęło mniej niż 12 godzin: ochrona antykoncepcji jest zachowana, należy przyjąć tabletkę jak najszybciej, a kolejną zgodnie ze schematem.

Od pominięcia minęło więcej niż 12 godzin:

 • 1 tydzień: jak najszybciej należy przyjąć tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch jednocześnie, przez 7 dni trzeba dodatkowo stosować metody barierowe (np. prezerwatywa)

 • 2 tydzień: należy przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, także wtedy kiedy oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Jeśli w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki były one przyjmowane zgodnie z zaleceniem- nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji. Jeśli pominięto więcej niż 1 tabletkę, dodatkowa metoda powinna być zastosowana.

 • 3 tydzień: istnieje wówczas większe ryzyko braku skuteczności antykoncepcji w związku ze zbliżającą się planową przerwą w przyjmowaniu tabletek. Pacjentkom, które pominęły tabletkę w 3. tygodniu cyklu, zaleca się jedną z następujących metod:

  1. Należy przyjąć pominiętą tabletkę tak szybko jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie, po czym kontynuować przyjmowanie tabletek zgodnie z zaleceniami. Po skończeniu opakowania - rozpocząć następne bez 7-dniowej przerwy. Może wówczas pojawić się nieoczekiwane krwawienie (tzw. krwawienie śródcykliczne).

  2. Można też przerwać bieżące opakowanie, po czym zrobić 7-dniową przerwę (włączając w to dni pominięcia tabletek/tabletki) po czym rozpocząć nowe opakowanie.

  W powyższych metodach nie jest konieczne stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji, pod warunkiem, że w ciągu 7 dni poprzedzających pominięcie tabletki pacjentka przyjmowała lek w sposób prawidłowy. W innych okolicznościach wskazane jest stosowanie metod niehormonalnych.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane Ovulastanu?

Ciężkie działania niepożądane zgłaszane przez pacjentki przyjmujące złożone środki antykoncepcyjne, w tym Ovulastan obejmują: zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi (żylnych i tętniczych) oraz zdarzeń zakrzepowo-zatorowych, takich jak zawał serca lub udar, przemijający napad niedokrwienny, zakrzepica żylna, zatorowość płucna.

Działaniem niepożądanym najczęściej występującym w czasie stosowania leku Ovulastan jest nieregularne krwawienie. Inne częste efekty uboczne to:

 • obniżenie nastroju, zmiany nastroju, nerwowość

 • ból głowy, zawroty głowy

 • nudności, ból brzucha

 • trądzik

 • brak miesiączki, tkliwość piersi

 • zwiększenie masy ciała

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Niezbyt częste działania niepożądane Ovulastanu obejmują:

 • zaburzenie krzepnięcia krwi

 • zatrzymanie płynów

 • zmniejszenie libido

 • migrena

 • otoskleroza

 • podwyższone ciśnienie krwi

 • wymioty

 • wysypka, pokrzywka

 • przerost piersi

 • nasilony nabyty i dziedziczny obrzęk naczynioruchowy

 • wydzielina z pochwy, wydzielina z brodawek sutkowych

 • nietolerancja soczewek kontaktowych

 • nowotwory wątroby

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa a Ovulastan. Jak się objawia?

Na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową składają się: zakrzepica żył głębokich (ZŻG) i zatorowość płucna (ZP). Termin ten oznacza powstanie zakrzepu w układzie żył głębokich- najczęściej dotyczy to kończyn dolnych.

Objawy zakrzepicy żył głębokich (ang. deep vein thrombosis, DVT) mogą obejmować:

 • obrzęk kończyny dolnej

 • zwiększenie ucieplenia, zaczerwienienie

 • ból i tkliwość

Objawy zatorowości płucnej (ang. pulmonary embolism, PE) mogą obejmować:

 • ból w klatce piersiowej

 • spłycenie i przyspieszenie oddechu

 • kaszel

 • zaburzenia rytmu serca

Czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej:

Pacjentki stosujące tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe mają zwiększone ryzyko powstania zakrzepów krwi. Ryzyko to zwiększa się jeszcze bardziej, jeżeli współistnieją z nim dodatkowe czynniki, takie jak:

 • Otyłość (wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 30 kg/m2)

 • Długotrwałe unieruchomienie, rozległy zabieg operacyjny

 • Dodatni wywiad rodzinny: predyspozycja genetyczna

 • Inne schorzenia związane z żylną chorobą zakrzepowo-zatorową: nowotwór, zespół hemolityczno-mocznicowy, przewlekłe choroby zapalne jelit (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), niedokrwistość sierpowata

 • Wiek: powyżej 35 lat

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Ovulastan

W wyniku przedawkowania preparatu Ovulastan mogą wystąpić następujące objawy:

 • nudności

 • wymioty

 • niewielkie krwawienie z dróg rodnych w przypadku młodych kobiet

Ciężkie powikłania po przedawkowaniu nie były zgłaszane. Postępowanie medyczne w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki wiąże się z łagodzeniem objawów.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Niezbyt częste działania niepożądane Ovulastanu obejmują:

 • zaburzenie krzepnięcia krwi

 • zatrzymanie płynów

 • zmniejszenie libido

 • migrena

 • otoskleroza

 • podwyższone ciśnienie krwi

 • wymioty

 • wysypka, pokrzywka

 • przerost piersi

 • nasilony nabyty i dziedziczny obrzęk naczynioruchowy

 • wydzielina z pochwy, wydzielina z brodawek sutkowych

 • nietolerancja soczewek kontaktowych

 • nowotwory wątroby

Interakcje Ovulastanu z innymi lekami

Wpływ innych produktów leczniczych na preparat Ovulastan:

Możliwe są interakcje z preparatami, które indukują enzymy mikrosomalne, zwłaszcza enzymy cytochromu P450. Leki te, stosowane jednoczasowo z preparatem Ovulastan mogą poprzez zwiększanie klirensu hormonów płciowych stanowić przyczynę krwawienia śródmiesiączkowego i brak skuteczności antykoncepcji. Należą do nich: pochodne hydantoiny, barbiturany, prymidon, karbamazepia, ryfampicyna (lek stosowany w leczeniu gruźlicy).

Niepowodzenie antykoncepcji obserwowane było także w związku z antybiotykoterapią ampicyliną i tetracykliną. Leczenie troleandomycyną (antybiotyk z grupy makrolidów) może zwiększać ryzyko dysfunkcji wątroby powodujących zaburzenia funkcji woreczka żółciowego (wewnątrzwątrobowy zastój żółci).

Postępowanie:

 1. Leczenie krótkotrwałe- jeśli terapia lekami indukującymi enzymy mikrosomalne lub produktami ziołowymi (ziele dziurawca zwyczajnego) jest krótka, można w tym czasie odstawić Ovulastan i skorzystać z barierowych metod antykoncepcji. Antykoncepcja mechaniczna musi być stosowana przez cały okres brania leku i 28 dni po jego odstawieniu.

 2. Długotrwałe leczenie- w przypadku kobiet długotrwale stosujących leki indukujące enzymy mikrosomalne zaleca się całkowite zrezygnowanie z hormonalnych metod antykoncepcji.

Wpływ preparatu Ovulastan na inne produkty lecznicze:

Złożone środki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na metabolizm innych leków, powodując zwiększenie (cyklosporyna) lub zmnejszenie (lamotrygina) stężenia tych substancji w tkankach. Może to skutkować np. zwiększeniem częstości napadów w leczeniu padaczki lamotryginą.

U pacjentek przyjmujących doustne złożone środki antykoncepcyjne i jednocześnie leczonych na wirusowe zapalenie wątroby typu C lekami zawierającymi ombitaswir, parytaprewir, dasabuwir lub dasabuwir z rybawiryną , a także rytonawir i newirapinę (stosowane w leczeniu infekcji HIV) wykazano częsty wzrost poziomu aminotransferazy alaninowej (ALAT). Wzrost ALAT występował również u pacjentek, które razem z tabletkami antykoncepcyjnymi dwuskładnikowymi przyjmowały glekaprewir, pibrentsawir, sofosbuwir, welpataswir, woksylaprewir.

Kobiety stosujące Ovulastan, przed rozpoczęciem terapii wyżej wymienionymi lekami powinny zamienić antykoncepcję hormonalną na inną, niehormonalną metodę. Przyjmowanie preparatu Ovulastan wznowić można po około dwóch tygodniach od zakończenia terapii wymienionymi substancjami.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Ovulastan w ci─ů┼╝y?

Lek Ovulastan służy zapobieganiu ciąży i nie powinien być stosowany w jej trakcie. Należy przerwać przyjmowanie preparatu w sytuacji zajścia w ciążę.

Nie istnieje podwyższone ryzyko wad wrodzonych u dzieci, których matki przed zajściem w ciążę stosowały ten lek. Przypadkowe zażycie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w trakcie trwania ciąży również nie powodowały działania teratogennego.

Czy mo┼╝na stosowa─ç Ovulastan podczas karmienia piersi─ů?

Nie zaleca się stosowania doustnych złożonych środków antykoncepcyjnych podczas karmienia piersią.

Preparat Ovulastan może zmniejszać ilość i zmieniać skład mleka kobiecego. Niewielka ilość hormonów antykoncepcyjnych lub ich metabolitów może być również do niego wydzielana.

Czy Ovulastan wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Ovulastan, [online] [ dost─Öp dnia 31.10.2023], dost─Öpna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/25155/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝