Problemy ginekologiczne a ból pleców - jak wyleczyć ból?

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Problemy ginekologiczne a ból pleców  jak wyleczyć ból?

Bóle pleców mogą dotykać zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz świadczyć o problemach z kręgosłupem, takie jak np. rwa kulszowa. Jednak u kobiet należy również różnicować je z bólami spowodowanymi problemami z narządami płciowymi takimi jak np. endometrioza lub mięśniaki macicy. Jakie choroby ginekologiczne mogą powodować ból pleców? Jak leczyć ból kręgosłupa wywołany takimi schorzeniami?

Spis treści

Co może powodować ból pleców u kobiet?

U kobiet dolegliwości bólowe pleców mogą powodować różne schorzenia, takie jak np.:

 • rwa kulszowa,

 • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa,

 • wzmożone napięcie mięśni (nadmierny wysiłek, podnoszenie ciężkich przedmiotów, szybki nagły ruch),

 • stenoza kanału kręgowego (zwężenie kanału kręgowego, które może powstać jako powikłanie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa i powodować ucisk na nerwy i przez to ból pleców),

 • choroby reumatoidalne, np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa,

 • przepukliny kręgosłupa.

Bóle kręgosłupa lędźwiowego, czyli dolnej części pleców, u kobiet mogą być także spowodowane występowaniem u nich chorób ginekologicznych, takich jak np.:

 • endometrioza,

 • mięśniaki macicy,

 • zapalenie narządów miednicy mniejszej,

 • adenomioza (postać endometriozy zajmująca warstwę mięśniową ściany macicy).

Bóle krzyża lub bóle w odcinku lędźwiowym kręgosłupa mogą występować także u kobiet w ciąży oraz w trakcie miesiączki lub owulacji. Podobne objawy mogą wystąpić także w przypadku skrętu przydatków (jajnika lub/i jajowodu).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co to jest endometrioza?

Endometrioza jest schorzeniem dotykającym wielu kobiet, które powoduje rozprzestrzenianie się fragmentów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Fragmenty tkanki macicy reagują na zmiany hormonalne cyklu miesiączkowego, przez co podczas comiesięcznego krwawienia dochodzi do reakcji zapalnej.

Dokładne przyczyny powstawania endometriozy nie są znane. Jedną z teorii jest miesiączkowanie wsteczne, czyli cofanie się krwi przez jajowody do jamy otrzewnowej. Jedną z sugerowanych przyczyn tego zjawiska jest tyłozgięcie macicy, ale endometrioza może dotykać także kobiet z fizjologicznym przodozgięciem.

Jest to poważna choroba, ponieważ u wielu kobiet może prowadzić do niepłodności.

Jak zdiagnozować endometriozę?

Szacuje się, że zdiagnozowanie endometriozy trwa około 5 lat. Lekarz może przeprowadzić badanie ginekologiczne (USG przezpochwowe), w którym może zauważyć charakterystyczne zmiany, takie jak np. torbiele czekoladowe, rezonans magnetyczny oraz badanie laparoskopowe. Badanie laparoskopowe jest uważane za złoty standard w diagnostyce endometriozy.

Jakie są objawy endometriozy?

Kobiety cierpiące na endometriozę mogą cierpieć na:

 • ból przewlekły miednicy,

 • ból pleców,

 • dyspareunie,

 • obfite, bolesne miesiączki,

 • zaparcia, biegunki,

 • częstomocz.

Endometrioza może występować w rzadkich przypadkach również w klatce piersiowej jako endometrioza płuc i dawać objawy takie jak duszność i krwioplucie.

Jak leczyć endometriozę?

Leczenie endometriozy polega na stosowaniu doustnych tabletek antykoncepcyjnych, progestagenów oraz analogów gonadoliberyny. W razie bólu można zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W leczeniu chirurgicznym u młodych kobiet, planujących dzieci, usuwa się ogniska endometriozy, a u starszych kobiet, które nie planują już dzieci - usuwa się macicę wraz z jajnikami.

U kobiet mających problemy z płodnością stosuje się metody zapłodnienia in vitro.

Zobacz także: Endometrioza - objawy, diagnostyka, leczenie@erecept.pl Słyszałyście o tym schorzeniu? #erecept #endometrioza #chorobykobiece ♬ Epic Music(863502) - Draganov89

Co to są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy mogą również wywoływać dolegliwości bólowe kręgosłupa oraz bóle podbrzusza. Są to łagodne zmiany nowotworowe zbudowane z komórek mięśni gładkich macicy. Wielkość ich jest różna - mogą być małe lub sięgać kilkunastu centymetrów.

W trakcie życia kobiety mięśniaki mogą się zmniejszać lub zwiększać, a ich przyczyny nie są znane. Objawy mięśniaków macicy nie są specyficzne, mogą one powodować np.:

 • ból podbrzusza,

 • przewlekły ból pleców,

 • krwawienia międzymiesiączkowe,

 • obfite, nieregularne miesiączki.

Jeśli trwają one długo, mogą prowadzić do niedokrwistości, omdleń, niepłodności.

Jak wygląda leczenie mięśniaków macicy?

Jeśli schorzenie nie daje objawów, a mięśniaki są małe, zaleca się obserwacje zmian. Natomiast jeśli występują uciążliwe objawy, pacjentka może być leczona operacyjnie lub farmakologicznie w zależności od rodzaju objawów, liczby guzów i umiejscowieniu ich.

W leczeniu farmakologicznym stosuje się analogi gonadoliberyny, a także octan uliprystalu, które łagodzą objawy związane z obfitymi miesiączkami.

Miomektomia to zabieg wyłuszczenia mięśniaków stosowany w leczeniu operacyjnym. Może on być przeprowadzony laparoskopowo lub histeroskopowo (przez jamę macicy). U starszych kobiet przeprowadza się histerektomię - operacyjne usunięcie macicy.

Co to jest zapalenie narządów miednicy mniejszej?

Jedną z przyczyn bólu pleców jest zapalenie narządów miednicy mniejszej (ang. pelvic inflammatory disease, PID). Jest to rozległy stan zapalny obejmujący między innymi jajniki, macicę, jajowody, ale może rozprzestrzenić się także po narządach jamy brzusznej.

Częstym objawem PID jest ból krzyża, gorączka, upławy z dróg rodnych lub nieprawidłowe krwawienia po stosunku lub między miesiączkami, dyspareunia (bóle podczas stosunku płciowego), wymioty, bóle podczas oddawania moczu oraz bóle podbrzusza. Objawy te można pomylić z zapaleniem wyrostka robaczkowego, zapaleniem układu moczowego lub endometriozą.

Jakie są przyczyny i jak się leczy PID?

Jedną z głównych przyczyn zapalenia narządów miednicy mniejszej choroby przenoszone drogą płciową jak np. rzeżączka i chlamydia, a także choroby grzybicze. Chorobę może wywołać często więcej niż jeden gatunek bakterii, szerzy się ona od pochwy do szyjki macicy, potem do jajowodów i jajników. Także kobiety po porodzie lub poronieniu są bardziej narażone na PID.

Leczenie polega na odpowiedniej antybiotykoterapii. Lekami pierwszego rzutu są ceftriakson 0,5 g jednorazowo dożylnie lub domięśniowo i doksycyklina w dawce 0,1 g z metronidazolem w dawce 0,5 g co 12 godzin przez 14 dni. Dodatkowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Niektóre powikłania PID, jak np. ropnie lub zrosty jajowodów, wymagają leczenia chirurgicznego.

Bóle pleców - gdzie mam się udać?

W razie wystąpienia bólu pleców należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, który po przebadaniu i zebraniu wywiadu będzie mógł zdecydować o dalszym leczeniu oraz ewentualnym skierowaniu do innych specjalistów.

Serwis erecept.pl prowadzi konsultacje telemedyczne, w tym również z ginekologami online.

Bibliografia

Medical News Today, [online], [marzec 2023], dostępny w Internecie:

www.medicalnewstoday.com/articles/lower-back-pain-causes-in-females#causes

Medycyna Praktyczna, [online], [marzec 2023], dostępny w Internecie:

www.mp.pl/pacjent/zapytajlekarza/lista/show.html?id=116188

Medycyna Praktyczna, [online], [marzec 2023], dostępny w Internecie:

www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/256269,miesniaki-macicy

Journals Via Medica, [online], [marzec 2023], dostępny w Internecie:

www.journals.viamedica.pl/ginekologia_perinatologia_prakt/article/download/50747/38531

Medycyna Praktyczna, [online], [marzec 2023], dostępny w Internecie:

www.mp.pl/pacjent/ginekologia/choroby/258225,zapalenie-narzadow-miednicy-mniejszej

Przewodnik antybiotykoterapii, wydanie XXVIII, Katarzyna Dzierżanowska-Fangrat

Medical News Today, [online], [marzec 2023], dostępny w Internecie:

www.medicalnewstoday.com/articles/177923#treatment

Inni czytali również

Sidretella 30 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sidretella 30 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat medyczny Sidretella 30 to doustna dwuskładniowa antykoncepcja hormonalna, w składa której wchodzą drospirenon (progesteron) i etynoloestradiol (estrogen). Służy on zapobieganiu ciąży. W tym celu przyjmowanie tabletek musi być regularne. Lek ten może nieznacznie zwiększać ryzyko powstania zakrzepów krwi, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność u kobiet, które mogą mieć zaburzenia krzepnięcia krwi. Przed stosowaniem leku Sidretella 30 należy poradzić się lekarza. 

Charakterystyka produktów leczniczych
17.02.2024
Contraseton - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Contraseton - E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Contraseton należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych w postaci systemu terapeutycznego dopochwowego. Metoda ta uważana jest za jedną z najbardziej niezawodnych antykoncepcji. Jak stosować system terapeutyczny dopochwowy? Jakie ma on działania niepożądane?

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?
Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji dostępnych na receptę. Aż 16% Polek decyduje się na tę formę zabezpieczenia. Najczęściej wybieranymi tabletkami antykoncepcyjnymi są pigułki dwuskładnikowe, zawierające komponentę progesteronową i estrogenową oraz jednoskładnikowe, w których substancją czynną są gestageny. Szybkość działania tabletek antykoncepcyjnych jest uzależniona od momentu włączenia antykoncepcji. Kiedy należy rozpocząć pierwsze opakowanie i co zrobić, gdy zapomnimy o przyjęciu pastylki?

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!