Logest Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Logest - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Logest jest doustnym, dwuskładnikowym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym produkcie są: etynyloestradiol oraz gestodenPozostałe składniki leku to: rdzeń: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon 25 000, magnezu stearynian. Otoczka: sacharoza, powidon 700 000, makrogol 6000, wapnia węglan, talk, wosk montanoglikolowy.
Rozpocznij konsultacj─Ö z Logest
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Logest - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Logest
Substancje czynne Ethinylestradiolum Gestodenum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
  • Tabletki dra┼╝owane
Dawki
  • 0,075 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)
  • 0,075 mg + 0,02 mg (Tabletki dra┼╝owane)

Podstawowe informacje o leku Logest

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz gestoden

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jedna tabletka raz dziennie przez 21 dni, później 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, wiek >35r.ż., nikotynizm, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby

Główne działania niepożądane: Nudności, ból brzucha, wzrost masy ciała, , obniżenie nastroju, wahania nastroju, ból i tkliwość piersi, ból głowy, zaburzenia miesiączkowania, zmiany skórne

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Logest - Cena, refundacja

Lek Logest nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

  • Logest (0,02 mg + 0,075 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 40 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Logest

Czym jest Logest?

Logest to doustny, hormonalny lek antykoncepcyjny, zawierający dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz gestoden. Wskazany jest on dla kobiet pełnoletnich, które już miesiączkują i nie przeszły jeszcze menopauzy. Kobiety, u których miesiączka jeszcze się nie pojawiła, powinny zaczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.
Logest, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Taką zdolność ma jedynie prezerwatywa męska.
Żadna z dostępnych metod antykoncepcji nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Współczynnik zawodności produktu Logest wynosi 1% i zwiększa się, jeśli pacjentka nie stosuje się do schematu leczenia.

Mechanizm działania

Logest to preparat dwuskładnikowy zawierający substancję czynną z grupy estrogenów - etynyloestradiol oraz gestagenów - gestoden. Hormony te wspólnie hamują przysadkowe wydzielanie gonadotropin (FSH i LH), co udaremnia dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego i wystąpienie owulacji.

Lek powoduje również zagęszczenie śluzu szyjkowego, ścieńczenie błony śluzowej macicy oraz hamuje perystaltykę jajowodów, co dodatkowo chroni przed zajściem w ciążę.

Dodatkowo złożone preparaty antykoncepcyjne sprzyjają regulacji cyklu menstruacyjnego, zmniejszają też nasilenie i bolesność krwawień miesięcznych.

Skład leku

Logest jest preparatem jednofazowym, co znaczy, że w każdej tabletce znajduje się taka sama ilość substancji czynnych: 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 0,075 mg gestodenu. Wśród substancji pomocniczych wyróżniamy tu: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, powidon, magnezu stearynian, sacharozę, makrogol, węglan wapnia, talk oraz wosk montanoglikolowy.

Cena preparatu Logest może różnić się w zależności od apteki, średnio wynosi około 40 zł za opakowanie zawierające 21 białych, okrągłych tabletek powlekanych. Jeden blister zapewnia ochronę antykoncepcyjną podczas całego, 28-dniowego cyklu miesięcznego.


Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.


Jak stosować lek?

Produkt Logest stosuje się doustnie. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając w razie potrzeby niewielką ilością płynu.

Logest przyjmuje się raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze przez pierwsze 21 dni cyklu miesięcznego, zgodnie z kolejnością na opakowaniu. Po zakończeniu blistra przewidziana jest siedmiodniowa przerwa od antykoncepcji, po której należy rozpocząć nowe opakowanie.

Zazwyczaj w ciągu pierwszych 2-3 dni przerwy pojawia się krwawienie z odstawienia - podobne do typowej miesiączki, jednak zazwyczaj mniej bolesne i obfite. Krwawienie to może być wciąż aktywne na początku nowego cyklu, nie wpływa to na schemat leczenia.

Ochrona antykoncepcyjna zapewniona jest po co najmniej siedmiodniowym, nieprzerwanym stosowaniu tabletek Logest. Pacjentka chroniona jest również podczas przerwy, jednak nie może ona trwać dłużej niż 7 dni.

Hormonalną terapię można kontynuować tak długo, jak jest to pożądane i bezpieczne dla pacjentki. By to zweryfikować, konieczna jest coroczna konsultacja ginekologiczna.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Decyzję o rozpoczęciu antykoncepcji hormonalnej podejmuje ginekolog po ocenie indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego, pomiarze ciśnienia tętniczego, wykonaniu badania fizykalnego, przezpochwowego USG, badania piersi oraz ewentualnych badań laboratoryjnych.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, terapię produktem Logest należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Zacząć można także między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, lecz przez pierwsze 7 dni należy wtedy korzystać z dodatkowych metod antykoncepcji.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletek, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, terapię można rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej aktywnej tabletki dotychczasowego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu, który zawiera wyłącznie progestageny - minitabletki, implant lub wkładka domaciczna, stosowanie preparatu Logest można rozpocząć w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki dotychczasowego preparatu. Ważne jest, by przez pierwsze 7 dni terapii dodatkowo stosować prezerwatywy.

Jak stosować lek po poronieniu?

Terapię za pomocą preparatu Logest zaleca się rozpocząć natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży. Nie ma wtedy konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji.

Jeśli pacjentka poroniła w drugim trymestrze lub jest po porodzie, terapię dwuskładnikowym preparatem antykoncepcyjnym Logest najlepiej zacząć w okresie od 21. do 28. dnia po zakończeniu ciąży. Jeśli decyzja zostanie podjęta po tym okresie, przez pierwsze 7 dni terapii konieczne będzie dodatkowe używanie prezerwatyw.

Opóźnianie miesiączki

W wyjątkowych sytuacjach pacjentka może bezpiecznie zmodyfikować schemat leczenia, jednak jest to postępowanie niezalecane. Podczas wydłużonego cyklu może wystąpić śródcykliczne plamienie lub krwawienie z pochwy.

By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu tabletek z jednego opakowania można od razu rozpocząć stosowanie tabletek z kolejnego opakowania, pomijając standardową przerwę. Dalej kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym schematem.

By przesunąć termin krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, można skrócić przerwę od antykoncepcji o dowolną ilość dni, nie należy jej wydłużać. Dalej kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym schematem.

Pomini─Öcie dawki preparatu Logest

Co zrobić w razie pominięcia tabletki?

Jeśli pacjentka zapomniała o tabletce, jednak opóźnienie to jest krótsze niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę, a skuteczność antykoncepcyjna leku Logest zostanie zachowana.

Jeśli opóźnienie jest jednak większe niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna może zostać osłabiona. Jeśli do błędu doszło w 1. tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę (nawet jeśli oznaczałoby to połknięcie dwóch pigułek na raz), a przez kolejne 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Gdy błąd miał miejsce w 2. tygodniu cyklu, należy szybko przyjąć zaległą tabletkę, jednak nie ma tu konieczności korzystania z dodatkowego zabezpieczenia, o ile pacjentka przyjmowała antykoncepcję zgodnie z harmonogramem przez ostatnie 7 dni.

Jeśli o tabletce zapomniano w 3. tygodniu cyklu można postąpić dwojako, niezależnie od tego, którą opcję wybierze pacjentka, nie będzie ona musiała korzystać z dodatkowej antykoncepcji. W pierwszej wersji należy szybko przyjąć zaległą dawkę i kontynuować standardowo do końca opakowania. Po zakończeniu blistra należy pominąć przerwę i od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek. Alternatywnie można natychmiast zakończyć stosowanie tabletek z obecnego blistra i zrobić siedmiodniową przerwę (dzień, w którym pacjentka zapomniała o tabletce będzie wtedy 1. dniem przerwy).

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku intensywnej biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Logest może ulec zmniejszeniu i tym samym zmniejszy się poziom ochrony antykoncepcyjnej. W takiej sytuacji konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.

Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową dawkę tak szybko jak jest to możliwe.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Logest

Najczęstsze działania niepożądane

Do najczęstszych działań niepożądanych podczas terapii produktem Logest należą: nudności, bóle brzucha, wzrost masy ciała, bóle głowy, wahania nastroju, ból i tkliwość piersi, zaburzenia miesiączkowania (śródcykliczne plamienia, przedłużona miesiączka, brak miesiączki).
Stosowanie hormonalnej antykoncepcji może wiązać się z obniżeniem nastroju, a nawet depresją , która w krytycznych stadiach może prowadzić do myśli lub zachowań samobójczych.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Wśród rzadziej zgłaszanych działań niepożądanych podczas terapii za pomocą produktu Logest obserwujemy: wymioty, biegunki, migreny, spadek libido, powiększenie piersi, wydzielinę z pochwy, zmiany skórne (trądzik, wysypka, pokrzywka, rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy), objawy nadwrażliwości, wzrost ciśnienia tętniczego, zatrzymanie płynów w organizmie, zaburzenia funkcji wątroby.
Złożone hormonalne preparaty antykoncepcyjne mogą sprzyjać lub zaostrzać także stany tj.: zastój żółci, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, pląsawica Sydenhama, utrata słuchu związana z otosklerozą, obrzęk naczynioruchowy, insulinooporność i nietolerancja glukozy, nieswoiste zapalne choroby jelit.

Logest a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne przez więcej niż 5 lat. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają zachowania seksualne zwiększające ryzyko zakażenia kancerogennym typem wirusa HPV - głównym czynnikiem etiologicznym raka szyjki macicy.

Nieznacznie zwiększone jest również ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.

Zaobserwowano także wzrost częstotliwości nowotworów wątroby, przy czym najczęściej są to nowotwory łagodne.

Logest a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Dwuskładnikowe, hormonalne preparaty antykoncepcyjne tj. Logest zwiększają ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest ono szczególnie duże podczas pierwszego roku terapii lub po powrocie do terapii po przerwie trwającej co najmniej 4 tygodnie. Ryzyko to jest jednak wciąż niższe od ryzyka, jakie niesie za sobą ciąża.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa manifestuje się jako zatorowość płucna lub zakrzepica żylna. Wśród osobniczych czynników ryzyka wyróżniamy tu: wiek >35 roku życia, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycję rodzinną, operacje w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi, stany, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.

Udowodniono, że dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna wiąże się również ze wzrostem ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, która manifestuje się m.in.: jako udar niedokrwienny mózgu, przejściowy napad niedokrwienny mózgu (TIA) czy zawał serca. Wśród osobniczych czynników ryzyka wyróżniamy tu: wiek >35 roku życia, palenie papierosów, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycję rodzinną, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzycę, hiperhomocysteinemię, wady zastawkowe serca, migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty.

Przedawkowanie preparatu Logest

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Logest, jednakże podejrzewa się, że pacjentka mogłaby skarżyć się wtedy na nudności, wymioty i krwawienie z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje hormonalne, leczenie mogłoby mieć charakter wyłącznie objawowy.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Przeciwwskazania do stosowania produktu Logest

Logest przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Z uwagi na zawartość laktozy, nie jest on polecany dla pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Istnieje szereg innych stanów, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcyjnych tj. Logest. Należą do nich: ciąża i okres karmienia piersią, aktualny lub przebyty epizod zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, zakrzepowe zapalenie żył, duże ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, pacjentki mające wysokie ciśnienie krwi, dławica piersiowa, udar niedokrwienny mózgu, TIA, zawał serca, duże ryzyko wystąpienia tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby (do czasu stabilizacji laboratoryjnych parametrów wątrobowych), wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zapalenie trzustki przebiegające z hipertriglicerydemią.

Z uwagi na podwyższone ryzyko tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych pacjentki, które skończyły 35 lat, szczególnie uzależnione od nikotyny, nie powinny stosować dwuskładnikowej hormonalnej antykoncepcji. Dużo bezpieczniejsze jest dla nich korzystanie z preparatów antykoncepcyjnych zawierających wyłącznie gestageny.

Interakcje z innymi lekami

Podczas jednoczesnego stosowania preparatu Logest i leków tj.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki przeciwwirusowe stosowane przy zakażeniu wirusem HIV i HCV, topiramat, leki roślinne zawierające dziurawiec zwyczajny, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir dojść może do wystąpienia niebezpiecznych interakcji.

Terapię za pomocą produktu Logest można rozpocząć po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi wyżej wymienione substancje.

Logest a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Stan upojenia alkoholowego zwiększa jednak ryzyko popełnienia błędu w terapii. Predysponuje on także do wymiotów, które mogą osłabiać wchłanianie leku.

Logest a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne Logest nie są przeznaczone do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii, lek należy jak najszybciej odstawić.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka wystąpienia wad wrodzonych lub nowotworów u dzieci matek, które stosowały złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub nieumyślnie podczas wczesnych etapów ciąży.

Logest a karmienie piersią

Preparat Logest może negatywnie wpływać na ilość i jakość pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego czasu zakończenia karmienia piersią.

Logest a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Logest na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podczas terapii nie obserwowano jednak żadnych działań niepożądanych, które ograniczałyby lub utrudniałyby wykonywanie powyższych czynności.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Logest, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8691/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝