Opublikowano 09.11.2021
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Lek Logest nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Jeśli pacjentka zapomniała o tabletce, jednak opóźnienie to jest krótsze niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę, a skuteczność antykoncepcyjna leku Logest zostanie zachowana.
Jeśli opóźnienie jest jednak większe niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna może zostać osłabiona. Jeśli do błędu doszło w 1. tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę (nawet jeśli oznaczałoby to połknięcie dwóch pigułek na raz), a przez kolejne 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.
Gdy błąd miał miejsce w 2. tygodniu cyklu, należy szybko przyjąć zaległą tabletkę, jednak nie ma tu konieczności korzystania z dodatkowego zabezpieczenia.
Jeśli o tabletce zapomniano w 3. tygodniu cyklu można postąpić dwojako, niezależnie od tego, którą opcję wybierze pacjentka, nie będzie ona musiała korzystać z dodatkowej antykoncepcji. W pierwszej wersji należy szybko przyjąć zaległą dawkę i kontynuować standardowo do końca opakowania. Po zakończeniu blistra należy pominąć przerwę i od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek. Alternatywnie można natychmiast zakończyć stosowanie tabletek z obecnego blistra i zrobić siedmiodniową przerwę (dzień, w którym pacjentka zapomniała o tabletce będzie wtedy 1. dniem przerwy).
W przypadku intensywnej biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Logest może ulec zmniejszeniu i tym samym zmniejszy się poziom ochrony antykoncepcyjnej. W takiej sytuacji konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji.
Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową dawkę tak szybko jak jest to możliwe.
Dwuskładnikowe, hormonalne preparaty antykoncepcyjne tj. Logest zwiększają ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Jest ono szczególnie duże podczas pierwszego roku terapii lub po powrocie do terapii po przerwie trwającej co najmniej 4 tygodnie. Ryzyko to jest jednak wciąż niższe od ryzyka, jakie niesie za sobą ciąża.
Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa manifestuje się jako zatorowość płucna lub zakrzepica żylna. Wśród osobniczych czynników ryzyka wyróżniamy tu: wiek >35 roku życia, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycję rodzinną, operacje w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi, stany, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.
Udowodniono, że dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna wiąże się również ze wzrostem ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, która manifestuje się m.in.: jako udar niedokrwienny mózgu, przejściowy napad niedokrwienny mózgu (TIA) czy zawał serca. Wśród osobniczych czynników ryzyka wyróżniamy tu: wiek >35 roku życia, palenie papierosów, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycję rodzinną, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzycę, hiperhomocysteinemię, wady zastawkowe serca, migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty.
W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.
Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz gestoden
Wskazania: Ochrona przed ciążą
Zastosowanie: Doustne
Dawkowanie: Jedna tabletka raz dziennie przez 21 dni, później 7 dni przerwy
Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, wiek >35r.ż., nikotynizm, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby
Główne działania niepożądane: Nudności, ból brzucha, wzrost masy ciała, , obniżenie nastroju, wahania nastroju, ból i tkliwość piersi, ból głowy, zaburzenia miesiączkowania, zmiany skórne
Frimig to lek stosowany w doraźnym leczeniu migreny , którego substancją czynną jest sumatryptan. Preparat Frimig należy do grupy tryptanów, czyli substancji, które są agonistami receptorów serotoninowych 5HT1B i 5HT1D.
Charakterystyka produktów leczniczychOzempic to nowoczesny lek kontrolujący poziom glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2. Substancją czynną jest tu semaglutyd - analog naturalnego hormonu inkretynowego GLP-1.
Charakterystyka produktów leczniczychZapalenie spojówek, chociaż częściej spotykane w środowisku dziecięcym, zdarza się również dorosłym. Jak uchronić się przed zapaleniem spojówek? Czy zapalenie spojówek leczyć może tylko okulista? Czy bezpieczne jest robienie makijażu oczu przy zapaleniu spojówek?
Artykuł