Controloc 40 E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 12.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Controloc 40 E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Controloc 40 jest preparatem, występującym na rynku w postaci tabletek dojelitowych i dostępnym wyłącznie na receptę. Stosowany jest w leczeniu wielu schorzeń układu pokarmowego.

Rozpocznij konsultacj臋 z Controloc 40

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Controloc 40
Substancje czynne Pantoprazolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki dojelitowe
Dawki
 • 40 mg (Tabletki dojelitowe)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Controloc 40

Substancja czynna: pantoprazol (półtorawodny pantoprazol sodowy)

Wskazania: leczenie choroby wrzodowej żołądka, leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy, eradykacja H.pylori, zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy, długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku, leczenie Zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów chorobowych związanych z nadmierną sekrecją kwasu solnego w żołądku

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 40-80 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, nadwrażliwość na inne substancje z grupy IPP (inhibitory pompy protonowej), wiek poniżej 12. roku życia, jednoczesne przyjmowanie leku atazaniwir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV)

Główne działania niepożądane: łagodne polipy żołądka, uczucie pełności w jamie brzusznej, suchość w jamie ustnej, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, wykwity skórne, zaburzenia snu

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Controloc 40?

Leczenie preparatem Controloc 40 w określonych przypadkach może być objęte refundacją. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje opakowań (zawierające 14 tabletek lub 28 tabletek).

Ceny opakowania Controloc 40 14 tabletek dojelitowych:

 • Odpłatność 0% (dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia) - lek bezpłatny;

 • Odpłatność 50% (zarejestrowane wskazania, dzieci poniżej 2. roku życia chorujące na zapalenie błony śluzowej żołądka) - cena ok. 6 zł;

 • Odpłatność 100% - cena ok. 9 zł.

Ceny opakowania Controloc 40 28 tabletek dojelitowych:

 • Odpłatność 0% (dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia) - lek bezpłatny;

 • Odpłatność 50% (zarejestrowane wskazania, dzieci poniżej 2. roku życia chorujące na zapalenie błony śluzowej żołądka) - cena ok. 11 zł;

 • Odpłatność 100% - cena ok. 18 zł.

Podane ceny są wyłącznie orientacyjne i mogą ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

Czym jest preparat Controloc 40?

Controloc 40 to lek zawierający w swoim składzie substancję czynną pantoprazol w dawce 40 mg, która zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jednym ze wskazań do jego stosowania zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 12. roku życia jest długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku. Natomiast u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy wywołaną przez H. pylori, choroba wrzodową żołądka i dwunastnicy z ujemnym wynikiem testu na obecność H. pylori oraz Zespołem Zollingera Ellisona i innymi stanami związanymi z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku lek jest zarejestrowany do stosowania wyłącznie u osób dorosłych.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Controloc 40?

Substancją czynną, zawartą w preparacie Controloc 40 jest pantoprazol, będący wybiórczym inhibitorem pompy protonowej, enzymu obecnego w komórkach okładzinowych żołądka.

Komórki okładzinowe odpowiedzialne są za produkcję kwasu solnego w żołądku, który utrzymuje kwaśne pH (ok. 1,5-2), niezbędne do zachodzenia procesów trawiennych. Kwas solny uniemożliwia także rozwój bakterii trafiających do żołądka wraz z pożywieniem.

Pantoprazol jako substancja hamująca działanie enzymu, jakim jest pompa protonowa, powoduje, że wydzielanie kwasu solnego w żołądku ulega znacznej redukcji, dzięki czemu wzrasta pH oraz ulegają osłabieniu takie objawy jak zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem) i regurgitacje (cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku).

Jaki jest sk艂ad leku Controloc 40?

Controloc 40 zawiera w swoim składzie jedną substancję czynną: pantoprazol (postać sodowa półtorawodna) w dawce 40 mg.

Substancje pomocnicze rdzenia tabletki: węglan sodu bezwodny, mannitol (E421), krospowidon, powidon K90, stearynian wapnia.

Substancje pomocnicze otoczki tabletki: hypromeloza, powidon K25, dwutlenek tytanu (E171), tlenek żelaza żółty (E172), glikol propylenowy (E1520) kwasu metakrylowego i kopolimer etylu akrylanu, polisorbat 80, laurylosiarczan sodu, cytrynian trietylu.

Substancje pomocnicze tuszu tabletki: szelak, tlenek żelaza czerwony (E172), tlenek żelaza czarny (E172), tlenek żelaza żółty (E172), amonowy wodorotlenek stężony.

Jak stosowa膰 lek Controloc 40?

Tabletki dojelitowe Controloc 40 przeznaczone są do stosowania doustnego. Tabletkę należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem w całości połykając i popijając wodą. Nie należy rozgryzać ani żuć tabletki.

Jak dawkowa膰 lek Controloc 40 u doros艂ych?

Pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz potwierdzoną obecnością bakterii H. pylori wymagają zastosowania leczenia skojarzonego, które pozwoli przeprowadzić eradykację wspomnianej bakterii. W zależności od oporności drobnoustroju, stosowane są trzy schematy leczenia skojarzonego:

 • 1 tabletka Controloc 40 (40 mg pantoprazolu) 2 razy na dobę + 1000 mg amoksycyliny + 500 mg klarytromycyny 2 razy na dobę;

 • 1 tabletka Controloc 40 (40 mg pantoprazolu) 2 razy na dobę + 400-500 mg metronidazolu (lub 500 mg tymidazolu) 2 razy na dobę + 250-500 mg klarytromycyny 2 razy na dobę;

 • 1 tabletka Controloc 40 (40 mg pantoprazolu) 2 razy na dobę + 1000 mg amoksycyliny dwa razy na dobę + 400-500 mg metronidazolu (lub 500 mg tymidazolu) 2 razy na dobę.

Należy pamiętać o przyjęciu drugiej tabletki Controloc 40(40 mg pantoprazolu) 1 godzinę przed kolacją. Takie leczenie skojarzone trwa 7 dni, jednak może zostać wydłużone o kolejne 7 dni (całkowity czas leczenia wynosi wtedy 2 tygodnie).

W wskazaniu, jakim jest choroba wrzodowa żołądka standardowa dawka to jedna tabletka Controloc 40 na dobę (40 mg pantoprazolu). W przypadkach indywidualnych może zostać ona zwiększona do 2 tabletek na dobę, zwłaszcza gdy brak jest reakcji na inne leczenie. Zazwyczaj do wyleczenia wrzodów żołądka niezbędny czas to 4 tygodnie. Jeżeli jednak nie jest on wystarczający, to może zostać wydłużony o kolejne 4 tygodnie.

W chorobie wrzodowej dwunastnicy farmakoterapia rozpoczyna się od jednej tabletki Controloc 40 na dobę (40 mg pantoprazolu). W przypadkach indywidualnych może zostać ona zwiększona do 2 tabletek na dobę, zwłaszcza gdy brak jest reakcji na inne leczenie. Zwykle czas, jaki jest potrzebny na wyleczenie owrzodzeń to 2 tygodnie. Jeżeli jednak nie jest on wystarczający, to może zostać wydłużony o kolejne 2 tygodnie.

U pacjentów z Zespołem Zollingera-Ellisona oraz innymi stanami chorobowymi związanymi z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku dawka początkowa pantoprazolu to 80 mg na dobę (2 tabletki Controloc 40). W zależności od wyników badań sekrecji kwasu żołądkowego dawka może zostać zmniejszona lub zwiększona. Dawki dobowe większe niż 80 mg pantoprazolu powinny zostać podzielone i podawane dwa razy na dobę. Okresowo można zwiększać dawkę powyżej 160 mg na dobę, ale nie przez czas dłuższy niż to konieczne.

Jak dawkowa膰 lek Controloc 40 u doros艂ych i m艂odzie偶y powy偶ej 12. roku 偶ycia?

W tej grupie pacjentów wskazaniem do przyjmowania pantoprazolu jest refluksowe zapalenie przełyku. Leczenie rozpoczyna się od jednej tabletki (40 mg pantoprazolu) na dobę. W przypadkach indywidualnych możliwe jest podwojenie dawki do 2 tabletek (80 mg pantoprazolu) na dobę, jeżeli brak jest reakcji na inne leczenie. Standardowy czas farmakoterapii refluksowego zapalenia przełyku to 4 tygodnie. Jeżeli nie jest on wystarczający, to należy kontynuować leczenie przez kolejne 4 tygodnie.

Pomini臋cie dawki preparatu Controloc 40

Pacjent nie powinien przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia wcześniej pominiętej. Należy przyjąć następną, zaplanowaną dawkę o standardowej porze.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane leku Controloc 40

Stosowanie preparatu Controloc 40 jak każdego innego leku może powodować działania niepożądane. O takowych należy poinformować lekarza podczas najbliższej wizyty. Do najczęstszych skutków ubocznych omawianego preparatu należą:

 • łagodne polipy żołądka;

 • zaburzenia snu;

 • zawroty głowy;

 • uczucie pełności w jamie brzusznej;

 • suchość w jamie ustnej;

 • ból i dyskomfort w nadbrzuszu;

 • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych;

 • wykwity skórne lub wysypka skórna;

 • złamania kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa.

Rzadziej wyst臋puj膮ce dzia艂ania niepo偶膮dane leku Controloc 40

Opisywany lek może także powodować działania niepożądane występujące znacznie rzadziej:

 • reakcje alergiczne (w tym wstrząs anafilaktyczny);

 • hiperlipidemia;

 • agranulocytoza;

 • małopłytkowość;

 • zaburzenia widzenia;

 • niewyraźne widzenie;

 • ciężkie reakcje skórne (np. rumień wielopostaciowy);

 • ciężkie uszkodzenie komórek wątroby;

 • obrzęki obwodowe;

 • zmiany masy ciała;

 • bóle stawów

 • bóle mięśni;

 • ginekomastia;

 • podwyższenie temperatury ciała;

 • cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek.

Objawy podczas terapii, kt贸re powinny zaniepokoi膰 pacjenta

Należy poinformować lekarza niezwłocznie w przypadku wystąpienia następujących objawów:

 • Ciężkie reakcje alergiczne - obrzęk języka lub gardła, trudności z przełykaniem, obrzęk twarzy, ciężkie zawroty głowy;

 • Ciężkie reakcje skórne - pęcherze skórne, nadżerki, rozległa wysypka, czerwonawe plamy na tułowiu;

 • Inne ciężkie reakcje - żółte zabarwienie skóry i oczu (związane z zaburzeniami czynności wątroby), gorączka;

Ponadto występowanie u pacjenta przed rozpoczęciem przyjmowania leku takich objawów jak ból brzucha, nawracające lub krwawe wymioty, krew w kale, trudności w przełykaniu, niezamierzona utrata masy ciała wymaga zlecenia przez lekarza dodatkowych badań w celu wykluczenia przyczyny nowotworowej. Wynika to z tego, że przyjmowanie pantoprazolu może złagodzić objawy choroby nowotworowej.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku Controloc 40?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Controloc 40

Objawy przedawkowania nie są znane. Opisywano, że przyjęcie dawki 240 mg pantoprazolu dożylnie w ciągu 2 minut było dobrze tolerowane.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku Controloc 40?

 • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą;

 • Nadwrażliwość na inne substancje z grupy IPP (inhibitory pompy protonowej);

 • Wiek poniżej 12. roku życia;

 • Jednoczasowe przyjmowanie leku atazaniwir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV).

Interakcje z innymi lekami

Przyjmowanie takich leków jak ketokonazol, itrakonazol czy pozakonazol (stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych) jednocześnie z pantoprazolem, hamującym wydzielanie kwasu żołądkowego może zaburzać ich wchłanianie.

Stosowanie jednoczesne pantoprazolu i inhibitorów proteazy wirusa HIV (podawanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV) takich jak np. atazanawir może zaburzać jego wchłanianie z uwagi na obniżoną biodostępność spowodowaną wzrostem pH w żołądku. Zalecana jest ścisła kontrola stanu klinicznego pacjenta oraz nie podawanie większej niż 20 mg na dobę dawki pantoprazolu.

Podawanie równoczesne dużych dawek metotreksatu (stosowanego m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów) np. 300 mg z pantoprazolem powoduje zwiększenie stężenia metotreksatu w osoczu. Dlatego w przypadku stosowania metotreksatu lekarz może zalecić pacjentowi, by czasowo przestał przyjmować pantoprazol.

Podawanie w tym samym czasie pantoprazolu oraz przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny (warfaryna lub fenprokumon) nie wpływało na farmakokinetykę wspomnianych leków przeciwzakrzepowych oraz na wartości INR. Jednakże wartość INR oraz czas protrombinowy zwiększyły się przy jednoczesnym stosowaniu innych leków z grupy IPP (inhibitory pompy protonowej). Dlatego konieczna może być kontrola wartości INR oraz czasu protrombinowego.

Induktory enzymów CYP2C19 i CYP3A4, którymi są m.in. ryfampicyna (stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych prątkami) czy ziele dziurawca zwyczajnego (podawany w leczeniu łagodnej depresji) mogą obniżać poziom pantoprazolu w osoczu.

Inhibitory enzymu CYP2C19 takie jak np. fluwoksamina (używana w leczeniu depresji i innych zaburzeń psychicznych mogą spowodować zwiększenie wrażliwości ustroju na pantoprazol. Zalecane jest zmniejszenie dawki fluwoksaminy u pacjentów leczonych dużymi dawkami pantoprazolu lub pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Lek Controloc 40 a ci膮偶a

Dostępna jest umiarkowana ilość danych, które nie wskazują na to, by pantoprazol powodował powodował wady rozwojowe lub wpływał toksycznie na rozwój płodu i noworodka.

Jednak badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję. Zatem ze względów bezpieczeństwa nie jest zalecane stosowanie omawianego leku przez kobiety w ciąży.

Lek Controloc 40 a karmienie piersi膮

Badania na zwierzętach dowiodły przenikanie pantoprazolu do mleka. Brak jest wystarczających danych potwierdzających przenikanie pantoprazolu do mleka ludzkiego, jednak donoszono o takim przenikaniu. Nie wyklucza się możliwości wystąpienia reakcji niepożądanych u noworodka lub niemowlęcia karmionego piersią, dlatego decyzja o jednoczesnym karmieniu piersią i przyjmowaniu leku Controloc 40 powinna zostać podjęta po rozważeniu korzyści z karmienia piersią dla dziecka i przyjmowania pantoprazolu dla matki.

Lek Controloc 40 a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Pantoprazol nie wywiera bądź wywiera nie mający istotnego znaczenia wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn. Jednak należy pamiętać o możliwości wystąpienia działań niepożądanych takich jak zawroty głowy i zaburzenia widzenia. W tych sytuacjach nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Controloc 40 [dost臋p online grudzie艅 2023], dost臋pna pod adresem internetowym:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/1566/leaflet

Indeks lek贸w mp.pl [dost臋p online luty 2024], dost臋pny pod adresem internetowym:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=2227

Inni czytali r贸wnie偶

Choroby w膮troby - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka
Choroby w膮troby - rodzaje, objawy, przyczyny, leczenie i profilaktyka

Choroby w膮troby dotycz膮 bardzo du偶ej cz臋艣ci populacji. Cz臋艣膰 z nich to 艂agodne schorzenia, jednak inne mog膮 doprowadza膰 do znacznego pogorszenia jako艣ci 偶ycia, a nawet 艣mierci. Sk膮d bior膮 si臋 choroby w膮troby? Jakie s膮 objawy chorej w膮troby?

Artyku艂
04.01.2024
Prokit - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Prokit - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Prokit jest produktem leczniczym zaliczanym do grupy lek贸w prokinetycznych, stosowanych w przypadku wyst臋powania objaw贸w powolnego opr贸偶niania 偶o艂膮dka. Wp艂ywa on na szybko艣膰 przej艣cia tre艣ci pokarmowej przez przew贸d pokarmowy poprzez pobudzanie ruch贸w perystaltycznych. Jak nale偶y stosowa膰 Prokit? Dla kogo jest on lekiem bezpiecznym? Z jakimi objawami niepo偶膮danymi mo偶na spotka膰 si臋 podczas jego stosowania?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
12.02.2024
Mesopral- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Mesopral- E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Mesopral to produkt leczniczy w postaci kapsu艂ek, znajduj膮cy zastosowanie w leczeniu objaw贸w wielu chor贸b przewodu pokarmowego.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
15.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!