Controloc 40 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Controloc 40 E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Controloc 40 jest preparatem, występującym na rynku w postaci tabletek dojelitowych i dostępnym wyłącznie na receptę. Stosowany jest w leczeniu wielu schorzeń układu pokarmowego.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Controloc 40
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Controloc 40 E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Controloc 40
Substancje czynne Pantoprazolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki dojelitowe
Dawki
 • 40 mg (Tabletki dojelitowe)

Podstawowe informacje o leku Controloc 40

Substancja czynna: pantoprazol (półtorawodny pantoprazol sodowy)

Wskazania: leczenie choroby wrzodowej żołądka, leczenie choroby wrzodowej dwunastnicy, eradykacja H.pylori, zapobieganie owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy, długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku, leczenie Zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów chorobowych związanych z nadmierną sekrecją kwasu solnego w żołądku

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 40-80 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, nadwrażliwość na inne substancje z grupy IPP (inhibitory pompy protonowej), wiek poniżej 12. roku życia, jednoczesne przyjmowanie leku atazaniwir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV)

Główne działania niepożądane: łagodne polipy żołądka, uczucie pełności w jamie brzusznej, suchość w jamie ustnej, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, wykwity skórne, zaburzenia snu

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Controloc 40?

Leczenie preparatem Controloc 40 w określonych przypadkach może być objęte refundacją. Na rynku znajdziemy dwa rodzaje opakowań (zawierające 14 tabletek lub 28 tabletek).

Ceny opakowania Controloc 40 14 tabletek dojelitowych:

 • Odpłatność 0% (dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia) - lek bezpłatny;

 • Odpłatność 50% (zarejestrowane wskazania, dzieci poniżej 2. roku życia chorujące na zapalenie błony śluzowej żołądka) - cena ok. 6 zł;

 • Odpłatność 100% - cena ok. 9 zł.

Ceny opakowania Controloc 40 28 tabletek dojelitowych:

 • Odpłatność 0% (dzieci i młodzież poniżej 18. roku życia oraz osoby powyżej 65. roku życia) - lek bezpłatny;

 • Odpłatność 50% (zarejestrowane wskazania, dzieci poniżej 2. roku życia chorujące na zapalenie błony śluzowej żołądka) - cena ok. 11 zł;

 • Odpłatność 100% - cena ok. 18 zł.

Podane ceny są wyłącznie orientacyjne i mogą ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

Czym jest preparat Controloc 40?

Controloc 40 to lek zawierający w swoim składzie substancję czynną pantoprazol w dawce 40 mg, która zmniejsza wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Jednym ze wskazań do jego stosowania zarówno u dorosłych, jak i dzieci powyżej 12. roku życia jest długotrwałe leczenie i zapobieganie nawrotom refluksowego zapalenia przełyku. Natomiast u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy wywołaną przez H. pylori, choroba wrzodową żołądka i dwunastnicy z ujemnym wynikiem testu na obecność H. pylori oraz Zespołem Zollingera Ellisona i innymi stanami związanymi z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku lek jest zarejestrowany do stosowania wyłącznie u osób dorosłych.

Jaki jest mechanizm działania leku Controloc 40?

Substancją czynną, zawartą w preparacie Controloc 40 jest pantoprazol, będący wybiórczym inhibitorem pompy protonowej, enzymu obecnego w komórkach okładzinowych żołądka.

Komórki okładzinowe odpowiedzialne są za produkcję kwasu solnego w żołądku, który utrzymuje kwaśne pH (ok. 1,5-2), niezbędne do zachodzenia procesów trawiennych. Kwas solny uniemożliwia także rozwój bakterii trafiających do żołądka wraz z pożywieniem.

Pantoprazol jako substancja hamująca działanie enzymu, jakim jest pompa protonowa, powoduje, że wydzielanie kwasu solnego w żołądku ulega znacznej redukcji, dzięki czemu wzrasta pH oraz ulegają osłabieniu takie objawy jak zgaga (uczucie pieczenia za mostkiem) i regurgitacje (cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku).

Jaki jest skład leku Controloc 40?

Controloc 40 zawiera w swoim składzie jedną substancję czynną: pantoprazol (postać sodowa półtorawodna) w dawce 40 mg.

Substancje pomocnicze rdzenia tabletki: węglan sodu bezwodny, mannitol (E421), krospowidon, powidon K90, stearynian wapnia.

Substancje pomocnicze otoczki tabletki: hypromeloza, powidon K25, dwutlenek tytanu (E171), tlenek żelaza żółty (E172), glikol propylenowy (E1520) kwasu metakrylowego i kopolimer etylu akrylanu, polisorbat 80, laurylosiarczan sodu, cytrynian trietylu.

Substancje pomocnicze tuszu tabletki: szelak, tlenek żelaza czerwony (E172), tlenek żelaza czarny (E172), tlenek żelaza żółty (E172), amonowy wodorotlenek stężony.

Jak stosowa─ç lek Controloc 40?

Tabletki dojelitowe Controloc 40 przeznaczone są do stosowania doustnego. Tabletkę należy przyjmować 1 godzinę przed posiłkiem w całości połykając i popijając wodą. Nie należy rozgryzać ani żuć tabletki.

Jak dawkować lek Controloc 40 u dorosłych?

Pacjenci z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy oraz potwierdzoną obecnością bakterii H. pylori wymagają zastosowania leczenia skojarzonego, które pozwoli przeprowadzić eradykację wspomnianej bakterii. W zależności od oporności drobnoustroju, stosowane są trzy schematy leczenia skojarzonego:

 • 1 tabletka Controloc 40 (40 mg pantoprazolu) 2 razy na dobę + 1000 mg amoksycyliny + 500 mg klarytromycyny 2 razy na dobę;

 • 1 tabletka Controloc 40 (40 mg pantoprazolu) 2 razy na dobę + 400-500 mg metronidazolu (lub 500 mg tymidazolu) 2 razy na dobę + 250-500 mg klarytromycyny 2 razy na dobę;

 • 1 tabletka Controloc 40 (40 mg pantoprazolu) 2 razy na dobę + 1000 mg amoksycyliny dwa razy na dobę + 400-500 mg metronidazolu (lub 500 mg tymidazolu) 2 razy na dobę.

Należy pamiętać o przyjęciu drugiej tabletki Controloc 40(40 mg pantoprazolu) 1 godzinę przed kolacją. Takie leczenie skojarzone trwa 7 dni, jednak może zostać wydłużone o kolejne 7 dni (całkowity czas leczenia wynosi wtedy 2 tygodnie).

W wskazaniu, jakim jest choroba wrzodowa żołądka standardowa dawka to jedna tabletka Controloc 40 na dobę (40 mg pantoprazolu). W przypadkach indywidualnych może zostać ona zwiększona do 2 tabletek na dobę, zwłaszcza gdy brak jest reakcji na inne leczenie. Zazwyczaj do wyleczenia wrzodów żołądka niezbędny czas to 4 tygodnie. Jeżeli jednak nie jest on wystarczający, to może zostać wydłużony o kolejne 4 tygodnie.

W chorobie wrzodowej dwunastnicy farmakoterapia rozpoczyna się od jednej tabletki Controloc 40 na dobę (40 mg pantoprazolu). W przypadkach indywidualnych może zostać ona zwiększona do 2 tabletek na dobę, zwłaszcza gdy brak jest reakcji na inne leczenie. Zwykle czas, jaki jest potrzebny na wyleczenie owrzodzeń to 2 tygodnie. Jeżeli jednak nie jest on wystarczający, to może zostać wydłużony o kolejne 2 tygodnie.

U pacjentów z Zespołem Zollingera-Ellisona oraz innymi stanami chorobowymi związanymi z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku dawka początkowa pantoprazolu to 80 mg na dobę (2 tabletki Controloc 40). W zależności od wyników badań sekrecji kwasu żołądkowego dawka może zostać zmniejszona lub zwiększona. Dawki dobowe większe niż 80 mg pantoprazolu powinny zostać podzielone i podawane dwa razy na dobę. Okresowo można zwiększać dawkę powyżej 160 mg na dobę, ale nie przez czas dłuższy niż to konieczne.

Jak dawkować lek Controloc 40 u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia?

W tej grupie pacjentów wskazaniem do przyjmowania pantoprazolu jest refluksowe zapalenie przełyku. Leczenie rozpoczyna się od jednej tabletki (40 mg pantoprazolu) na dobę. W przypadkach indywidualnych możliwe jest podwojenie dawki do 2 tabletek (80 mg pantoprazolu) na dobę, jeżeli brak jest reakcji na inne leczenie. Standardowy czas farmakoterapii refluksowego zapalenia przełyku to 4 tygodnie. Jeżeli nie jest on wystarczający, to należy kontynuować leczenie przez kolejne 4 tygodnie.

Pomini─Öcie dawki preparatu Controloc 40

Pacjent nie powinien przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia wcześniej pominiętej. Należy przyjąć następną, zaplanowaną dawkę o standardowej porze.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Controloc 40

Stosowanie preparatu Controloc 40 jak każdego innego leku może powodować działania niepożądane. O takowych należy poinformować lekarza podczas najbliższej wizyty. Do najczęstszych skutków ubocznych omawianego preparatu należą:

 • łagodne polipy żołądka;

 • zaburzenia snu;

 • zawroty głowy;

 • uczucie pełności w jamie brzusznej;

 • suchość w jamie ustnej;

 • ból i dyskomfort w nadbrzuszu;

 • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych;

 • wykwity skórne lub wysypka skórna;

 • złamania kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Controloc 40

Opisywany lek może także powodować działania niepożądane występujące znacznie rzadziej:

 • reakcje alergiczne (w tym wstrząs anafilaktyczny);

 • hiperlipidemia;

 • agranulocytoza;

 • małopłytkowość;

 • zaburzenia widzenia;

 • niewyraźne widzenie;

 • ciężkie reakcje skórne (np. rumień wielopostaciowy);

 • ciężkie uszkodzenie komórek wątroby;

 • obrzęki obwodowe;

 • zmiany masy ciała;

 • bóle stawów

 • bóle mięśni;

 • ginekomastia;

 • podwyższenie temperatury ciała;

 • cewkowo-śródmiąższowe zapalenie nerek.

Objawy podczas terapii, kt├│re powinny zaniepokoi─ç pacjenta

Należy poinformować lekarza niezwłocznie w przypadku wystąpienia następujących objawów:

 • Ciężkie reakcje alergiczne - obrzęk języka lub gardła, trudności z przełykaniem, obrzęk twarzy, ciężkie zawroty głowy;

 • Ciężkie reakcje skórne - pęcherze skórne, nadżerki, rozległa wysypka, czerwonawe plamy na tułowiu;

 • Inne ciężkie reakcje - żółte zabarwienie skóry i oczu (związane z zaburzeniami czynności wątroby), gorączka;

Ponadto występowanie u pacjenta przed rozpoczęciem przyjmowania leku takich objawów jak ból brzucha, nawracające lub krwawe wymioty, krew w kale, trudności w przełykaniu, niezamierzona utrata masy ciała wymaga zlecenia przez lekarza dodatkowych badań w celu wykluczenia przyczyny nowotworowej. Wynika to z tego, że przyjmowanie pantoprazolu może złagodzić objawy choroby nowotworowej.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Controloc 40?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Controloc 40

Objawy przedawkowania nie są znane. Opisywano, że przyjęcie dawki 240 mg pantoprazolu dożylnie w ciągu 2 minut było dobrze tolerowane.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Controloc 40?

 • Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą;

 • Nadwrażliwość na inne substancje z grupy IPP (inhibitory pompy protonowej);

 • Wiek poniżej 12. roku życia;

 • Jednoczasowe przyjmowanie leku atazaniwir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV).

Interakcje z innymi lekami

Przyjmowanie takich leków jak ketokonazol, itrakonazol czy pozakonazol (stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych) jednocześnie z pantoprazolem, hamującym wydzielanie kwasu żołądkowego może zaburzać ich wchłanianie.

Stosowanie jednoczesne pantoprazolu i inhibitorów proteazy wirusa HIV (podawanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV) takich jak np. atazanawir może zaburzać jego wchłanianie z uwagi na obniżoną biodostępność spowodowaną wzrostem pH w żołądku. Zalecana jest ścisła kontrola stanu klinicznego pacjenta oraz nie podawanie większej niż 20 mg na dobę dawki pantoprazolu.

Podawanie równoczesne dużych dawek metotreksatu (stosowanego m.in. w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów) np. 300 mg z pantoprazolem powoduje zwiększenie stężenia metotreksatu w osoczu. Dlatego w przypadku stosowania metotreksatu lekarz może zalecić pacjentowi, by czasowo przestał przyjmować pantoprazol.

Podawanie w tym samym czasie pantoprazolu oraz przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny (warfaryna lub fenprokumon) nie wpływało na farmakokinetykę wspomnianych leków przeciwzakrzepowych oraz na wartości INR. Jednakże wartość INR oraz czas protrombinowy zwiększyły się przy jednoczesnym stosowaniu innych leków z grupy IPP (inhibitory pompy protonowej). Dlatego konieczna może być kontrola wartości INR oraz czasu protrombinowego.

Induktory enzymów CYP2C19 i CYP3A4, którymi są m.in. ryfampicyna (stosowana w leczeniu zakażeń bakteryjnych prątkami) czy ziele dziurawca zwyczajnego (podawany w leczeniu łagodnej depresji) mogą obniżać poziom pantoprazolu w osoczu.

Inhibitory enzymu CYP2C19 takie jak np. fluwoksamina (używana w leczeniu depresji i innych zaburzeń psychicznych mogą spowodować zwiększenie wrażliwości ustroju na pantoprazol. Zalecane jest zmniejszenie dawki fluwoksaminy u pacjentów leczonych dużymi dawkami pantoprazolu lub pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby.

Lek Controloc 40 a ci─ů┼╝a

Dostępna jest umiarkowana ilość danych, które nie wskazują na to, by pantoprazol powodował powodował wady rozwojowe lub wpływał toksycznie na rozwój płodu i noworodka.

Jednak badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję. Zatem ze względów bezpieczeństwa nie jest zalecane stosowanie omawianego leku przez kobiety w ciąży.

Lek Controloc 40 a karmienie piersi─ů

Badania na zwierzętach dowiodły przenikanie pantoprazolu do mleka. Brak jest wystarczających danych potwierdzających przenikanie pantoprazolu do mleka ludzkiego, jednak donoszono o takim przenikaniu. Nie wyklucza się możliwości wystąpienia reakcji niepożądanych u noworodka lub niemowlęcia karmionego piersią, dlatego decyzja o jednoczesnym karmieniu piersią i przyjmowaniu leku Controloc 40 powinna zostać podjęta po rozważeniu korzyści z karmienia piersią dla dziecka i przyjmowania pantoprazolu dla matki.

Lek Controloc 40 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Pantoprazol nie wywiera bądź wywiera nie mający istotnego znaczenia wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługi maszyn. Jednak należy pamiętać o możliwości wystąpienia działań niepożądanych takich jak zawroty głowy i zaburzenia widzenia. W tych sytuacjach nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Controloc 40 [dost─Öp online grudzie┼ä 2023], dost─Öpna pod adresem internetowym: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/1566/leaflet
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝