Euthyrox N 88 mcg - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 25.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Euthyrox N 88 mcg - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Euthyrox N 88 mcg to lek, który odgrywa kluczową rolę w leczeniu zaburzeń tarczycy. Ten farmaceutyczny preparat zawiera syntetyczną lewotyroksynę, która jest substytutem naturalnie występującego hormonu tarczycy. 

Rozpocznij konsultacj臋 z Euthyrox N 88 mcg

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Euthyrox N 88 mcg
Substancje czynne Levothyroxinum natricum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki
Dawki
 • 88 mcg (Tabletki)

Spis tre艣ci

Podstawowe infromacje o leku Euthyrox N 88 mcg

Substancja czynna: 88 mikrogramów lewotyroksyny sodowej.

Wskazania: leczenie niedoczynności tarczycy, leczenie wola obojętnego z prawidłową czynnością tarczycy, w celu zapobiegania nawrotom wola po jego usunięciu, supresja w raku tarczycy.

Zastosowanie: przyjmować doustnie.

Dawkowanie: 1 tabletka na dobę, 30 minut przed posiłkiem rano na czczo.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, nieleczona nadczynność tarczycy, nieleczona niedoczynność nadnerczy lub przysadki.

Główne działania niepożądane: Zwiększone bicie serca (tachykardia), pobudzenie, nadmierna potliwość, wzrost temperatury ciała, bezsenność.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Euthyrox N 88 mcg?

Lek Euthyrox N 88 mcg jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 9 zł, z refundacją ok. 5 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla dzieci do ukończenia 18. roku życia, kobiet w ciąży oraz osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest Euthyrox N 88 mcg?

Euthyrox N 88 mcg to lek stosowany w leczeniu zaburzeń tarczycy. Głównym składnikiem aktywnym tego leku jest lewotyroksyna, syntetyczny zamiennik hormonu tarczycy o nazwie tyroksyna.

Preparat pomaga w zastępowaniu brakujących hormonów tarczycy i przywracaniu prawidłowego funkcjonowania tego ważnego narządu. Dzięki temu lekowi pacjenci mogą poprawić swoje samopoczucie i funkcjonowanie organizmu.

Jest to lek dostępny na receptę, który powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkowanie, czas trwania leczenia oraz ewentualne przeciwwskazania i działania niepożądane powinny być omówione z lekarzem przed rozpoczęciem terapii.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku?

Mechanizm działania opiera się na dostarczaniu organizmowi syntetycznej lewotyroksyny. Lewotyroksyna jest aktywną formą hormonu tarczycy, który jest wytwarzany przez gruczoł tarczycy w organizmie. Głównym celem leczenia jest zastąpienie brakujących lub niedostatecznych ilości naturalnie wytwarzanego hormonu tarczycy.

Po podaniu doustnym, lewotyroksyna zawarta w leku jest wchłaniana z przewodu pokarmowego i przekształcana w trójjodotyroninę, w narządach obwodowych. Trójjodotyronina wpływa na wiele procesów metabolicznych w organizmie, regulując tempo przemiany materii, kontrolując temperaturę ciała, wpływając na pracę układu sercowo-naczyniowego i wiele innych funkcji.

Jakie s膮 wskazania do stosowania leku?

Lek Euthyrox N 88 mcg jest stosowany w celu leczenia różnych stanów związanych z zaburzeniami funkcji tarczycy. Główne wskazania do jego stosowania obejmują:

 • Leczenie wola obojętnego, głównie u dorosłych, u których stosowanie jodu nie jest wskazane

 • Terapia substytucyjna w niedoczynności tarczycy.

 • Terapia supresyjna w raku tarczycy

 • zapobieganie nawrotom wola po resekcji wola obojętnego w zależności od stopnia zachowanej czynności tarczycy po operacji

 • Suplementacja skojarzona ze stosowaniem leków przeciwtarczycowych w trakcie leczenia nadczynności tarczycy.

Wskazania do stosowania leku powinny być zawsze ustalane przez lekarza na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta oraz wyników badań diagnostycznych. Nie należy stosować leku bez konsultacji medycznej ani samodzielnego dostosowywania dawki.

Jaki jest sk艂ad leku?

Lek Euthyrox N 88 mcg zawiera jako substancję czynną lewotyroksynę sodową. Każda tabletka leku zawiera 88 mikrogramów (mcg) lewotyroksyny sodowej.

Substancją pomocniczą w preparacie są: skrobia kukurydziana, kwas cytrynowy bezwodny, żelatyna, kroskarmeloza sodowa, stearynian magnezu i mannitol (E 421).

Jak stosowa膰 lek Euthyrox N 88 mcg?

Lek powinien być przyjmowany doustnie, najlepiej rano, na czczo, co najmniej pół godziny przed pierwszym posiłkiem, popijając go szklanką wody.

Euthyrox N 88 mcg należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Dawkowanie leku Euthyrox N 88 mcg u dorosłych zazwyczaj jest dostosowywane indywidualnie przez lekarza, w zależności od diagnozy, wyników badań laboratoryjnych, oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zaleca się rozpoczęcie terapii od niższej dawki, która stopniowo jest dostosowywana do osiągnięcia poziomu hormonów tarczycy w normie.

Standardowo, początkowa dawka dla dorosłych wynosi 25-50 mikrogramów lewotyroksyny na dobę. Następnie, dawka jest stopniowo zwiększana co 4-6 tygodni w miarę potrzeb, aż do osiągnięcia właściwego poziomu hormonów tarczycy w organizmie. Dawkę i częstotliwość przyjmowania leku określa lekarz na podstawie wyników badań i monitorowania stanu pacjenta.

W przypadku pacjentów w podeszłym wieku lub osób cierpiących na chorobę niedokrwienną serca lub zaawansowaną, przewlekłą niedoczynność tarczycy, należy zachować szczególną ostrożność w trakcie leczenia niedoczynności tarczycy. Początkowe dawki lewotyroksyny powinny być możliwie jak najniższe, a wszelkie dostosowania dawek powinny być dokonywane po dokładnym monitorowaniu stanu zdrowia pacjenta oraz wyników badań laboratoryjnych.

W przypadku niedoczynności tarczycy, która może być spowodowana całkowitym lub częściowym usunięciem tarczycy lub stosowana w celu profilaktyki nawrotu wola po zabiegu chirurgicznym, konieczne jest stosowanie substytucji hormonów tarczycy przez całe życie. Jeśli pacjent wymaga jednoczesnego leczenia nadczynności tarczycy przy użyciu leków przeciwtarczycowych, lewotyroksyna powinna być stosowana tylko jako część kompleksowej terapii.

W przypadku łagodnego wola obojętnego tarczycy leczonych lewotyroksyną, zaleca się kontynuowanie terapii przez okres od 6 miesięcy do 2 lat. Aby zapobiec nawrotom wola, warto również rozważyć stosowanie niskich dawek jodu. W przypadku braku poprawy po leczeniu farmakologicznym, rozważane jest leczenie operacyjne lub terapia jodem radioaktywnym.

W celu umożliwienia leczenia każdego pacjenta zgodnie z jego indywidualnymi potrzebami, tabletki zawierające lewotyroksynę sodową dostępne są w dawkach od 25 μg do 200 μg. Dzięki temu większość pacjentów może przyjmować tylko jedną tabletkę na dobę.

W obrocie dostępne są inne moce tego samego produktu leczniczego, takie jak: Euthyrox N 25; Euthyrox N 50; Euthyrox N 75; Euthyrox N 100; Euthyrox N 125; Euthyrox N 150; Euthyrox N 175; Euthyrox N 200

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

U dzieci również konieczne jest dostosowanie dawki dobowej leku Euthyrox N indywidualnie. Ogólny schemat dawkowania jest podobny do stosowanego u dorosłych, z wyjątkiem noworodków.

U noworodków i niemowląt z wrodzoną niedoczynnością tarczycy, gdzie istotne jest szybkie rozpoczęcie terapii, początkowa dawka zalecana wynosi 10 do 15 mikrogramów lewotyroksyny na kilogram masy ciała dziennie przez pierwsze 3 miesiące. Po tym okresie dawkę dostosowuje się indywidualnie, uwzględniając ocenę kliniczną oraz monitorując poziomy hormonów tarczycy i TSH.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane leku Euthyrox N 88

Podczas stosowania lewotyroksyny sodowej nie powinny występować objawy niepożądane, pod warunkiem, że lek jest przyjmowany zgodnie z zaleceniami lekarza, a parametry kliniczne i laboratoryjne są regularnie monitorowane. Jednakże, jeśli zostanie przekroczona indywidualna tolerancja soli sodowej lewotyroksyny lub jeśli dojdzie do przedawkowania leku, możliwe jest pojawienie się objawów przypominających nadczynność tarczycy: zaburzenia rytmu serca, tachykardia, kołatanie serca, dolegliwości dławicowe, ból głowy, osłabienie mięśni, uderzenia gorąca, gorączka, wymioty, zaburzenia miesiączkowania, rzekomy guz mózgu, drżenia, niepokój ruchowy, bezsenność, nadmierne pocenie się, zmniejszenie masy ciała, biegunka

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie lewotyroksyny, może prowadzić do objawów nadmiernego pobudzenia tarczycy, które są podobne do objawów nadczynności tarczycy. Objawy przedawkowania mogą obejmować:

 • Zwiększone bicie serca (tachykardia).

 • Zawroty głowy.

 • Pojedyncze napady drgawek

 • Nadmierna potliwość.

 • Wzrost temperatury ciała.

 • Bezsenność.

 • Drżenie ciała.

 • Osłabienie mięśni.

 • Utrata masy ciała.

 • Problemy z przewodem pokarmowym, takie jak biegunka lub nudności.

W przypadku podejrzenia przedawkowania leku lub wystąpienia powyższych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub szpitalnym oddziałem ratunkowym. Leczenie przedawkowania może wymagać zmniejszenia dawki leku lub innych środków medycznych w zależności od nasilenia objawów. Nie należy próbować leczyć przedawkowania samodzielnie.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku Euthyrox N 88?

Lek jest przeciwwskazany w pewnych sytuacjach i dla niektórych grup pacjentów. Oto główne przeciwwskazania do stosowania tego leku:

 • Nadwrażliwość na lewotyroksynę sodową lub którąkolwiek substancję pomocniczą leku.

 • Nieleczona niedoczynność kory nadnerczy.

 • Niewyrównana nadczynność tarczycy (nadczynność tarczycy nieleczona lub niewłaściwie leczona).

 • Nieleczona niedoczynność przysadki.

 • Euthyrox N nie jest zalecany do stosowania po świeżo przebytym zawale mięśnia sercowego, w czasie zapalenia mięśnia sercowego oraz w czasie ostrego zapalenia wszystkich warstw serca (pancarditis)

 • W czasie ciąży nie powinno się stosować lewotyroksyny w połączeniu z lekami przeciwtarczycowymi w leczeniu nadczynności tarczycy.

Czy wyst臋puj膮 interakcje z innymi lekami?

Tak, lewotyroksyna sodowa, substancja czynna w Euthyrox i może mieć interakcje z innymi lekami. Oto kilka ważnych interakcji lekowych:

 1. Leki przeciwcukrzycowe

  Lewotyroksyna może osłabiać działanie leków przeciwcukrzycowych. Dlatego na początku terapii hormonami tarczycy zaleca się kontrolowanie poziomu glukozy we krwi i dostosowanie dawki leków przeciwcukrzycowych.

 2. Pochodne kumaryny (leki przeciwzakrzepowe): Lewotyroksyna może wpływać na działanie leków przeciwzakrzepowych, zwiększając ryzyko krwawień.

 3. Inhibitory proteazy (np. rytonawir, indynawir, lopinawir)

  Mogą wpływać na działanie lewotyroksyny, dlatego zaleca się ścisłą kontrolę parametrów tarczycy.

 4. Fenytoina

  Fenytoina może wpływać na działanie lewotyroksyny, zwiększając jej stężenie we krwi.

 5. Cholestyramina i kolestypol

  Te leki hamują wchłanianie lewotyroksyny sodowej, dlatego należy je przyjmować oddzielnie od lewotyroksyny, najlepiej 4-5 godzin przed jej podaniem.

 6. Glin, żelazo i sole wapnia

  Produkty zawierające glin, żelazo i sole wapnia mogą wpływać na wchłanianie lewotyroksyny, dlatego lewotyroksynę należy przyjmować co najmniej 2 godziny przed nimi.

 7. Salicylany, dikumarol, furosemid, klofibrat

  Te substancje mogą wypierać lewotyroksynę z jej połączeń z białkami osocza, co może zwiększyć stężenie fT4.

 8. Inhibitory pompy protonowej (PPI)

  Jednoczesne stosowanie z PPI może zmniejszać wchłanianie hormonów tarczycy, dlatego zaleca się regularne kontrolowanie czynności tarczycy i dostosowanie dawki lewotyroksyny.

 9. Orlistat

  Jednoczesne podawanie lewotyroksyny z orlistatem może prowadzić do niedoczynności tarczycy lub pogorszenia kontroli niedoczynności tarczycy.

 10. Inhibitory kinazy tyrozynowej (np. imatynib, sunitynib)

  Mogą zmniejszać skuteczność lewotyroksyny, dlatego zaleca się monitorowanie parametrów tarczycy.

Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach i suplementach, aby uniknąć potencjalnych interakcji lekowych i dostosować dawkowanie lewotyroksyny, jeśli to konieczne.

Czy przyjmuj膮c lek Euthyrox N 88 mo偶na pi膰 alkohol?

Podczas stosowania leku Euthyrox N 88 mcg nie ma specjalnych przeciwwskazań dotyczących picia alkoholu. Jednak warto pamiętać, że alkohol może mieć wpływ na funkcjonowanie organizmu, w tym na pracę tarczycy.

Czy mo偶na stosowa膰 lek Euthyrox N 88 w ci膮偶y?

Nie istnieją dowody na teratogenne działanie leku Euthyrox N 88 mcg ani na jego toksyczne oddziaływanie na płód ludzki, jeśli jest stosowany w zalecanych dawkach terapeutycznych w czasie ciąży. Jednak nadmiernie wysokie dawki lewotyroksyny podczas ciąży mogą negatywnie wpływać na rozwój płodu i rozwój po urodzeniu.

W ciąży nie zaleca się stosowania lewotyroksyny jednocześnie z lekami przeciwtarczycowymi do leczenia nadczynności tarczycy, ponieważ dodatkowe przyjmowanie lewotyroksyny może prowadzić do konieczności zwiększenia dawki leków przeciwtarczycowych. Leki przeciwtarczycowe, w przeciwieństwie do lewotyroksyny, mogą przechodzić przez łożysko i wywierać działanie farmakologiczne na płód. Dlatego w przypadku nadczynności tarczycy w czasie ciąży zaleca się stosowanie wyłącznie leków przeciwtarczycowych jako monoterapii.

Czy podczas stosowania leku Euthyrox N 88 mo偶na karmi膰 piersi膮?

Podczas karmienia piersią, lewotyroksyna przechodzi do mleka kobiecego, jednakże stężenia tego leku uzyskiwane przy stosowaniu zalecanych dawek terapeutycznych są na tyle niskie, że nie mają one potencjału wywołania nadczynności tarczycy u dziecka ani hamowania wydzielania hormonu tyreotropowego (TSH).

Czy lek Euthyrox N 88 wp艂ywa na prowadzenie pojazd贸w mechanicznych?

Euthyrox N 88 mcg w zalecanych dawkach nie powinien wpływać negatywnie na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługi maszyn. Jednakże należy pamiętać, że niektórzy pacjenci w początkowym okresie leczenia lub przy zmianie dawki leku mogą odczuwać zmęczenie lub inne objawy, które mogą wpływać na zdolność do skupienia uwagi i prowadzenia pojazdów.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Euthyrox N 88 mcg, dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/me

Serwis Indeks leków mp.pl, dostęp luty 2024, dostępny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=10566

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?
Jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?

Niedoczynno艣膰 tarczycy, znana r贸wnie偶 jako hipotyreoza, jest stanem, w kt贸rym tarczyca nie produkuje wystarczaj膮cej ilo艣ci hormon贸w, odgrywaj膮cych kluczow膮 rol臋 w regulacji metabolizmu. Kiedy poziom hormon贸w tarczycy jest zbyt niski, procesy metaboliczne w organizmie zwalniaj膮, co mo偶e prowadzi膰 do r贸偶nych problem贸w zdrowotnych, w tym do przyrostu wagi.St膮d u wielu pacjent贸w cierpi膮cych na t臋 przypad艂o艣膰 pojawia si臋 pytanie - jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?

Artyku艂
15.01.2024
Metformax 1000 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Metformax 1000 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cukrzyca typu 2 jest chorob膮 post臋puj膮c膮, jej rozw贸j przebiega stopniowo. Na pocz膮tku mamy do czynienia z聽oty艂o艣ci膮 oraz genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem produkcji i/lub wydzielania insuliny. Oznacza to, 偶e produkcja insuliny przez trzustk臋 nie jest prawid艂owa- wydzielana jest z聽op贸藕nieniem i聽d艂u偶ej ni偶 powinna. Natomiast drugim czynnikiem, przyczyniaj膮cym si臋 do rozwoju cukrzycy typu 2 jest聽聽oty艂o艣膰 . Jest ona przyczyn膮 insulinooporno艣ci. W jej przebiegu trzustka musi produkowa膰 coraz wi臋cej insuliny, aby utrzyma膰 st臋偶enie glukozy we krwi w聽normie. Taki stan po kilku-kilkunastu latach doprowadza do wyczerpania kom贸rek 脽 trzustki, w wyniku czego produkuj膮 one coraz mniej insuliny. Jest to okres, kiedy st臋偶enia glukozy we krwi ulegaj膮 zwi臋kszeniu, co prowadzi do rozpoznania cukrzycy typu 2.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.02.2024
Depresja a choroba Hashimoto  jak choroba tarczycy mo偶e wp艂ywa膰 na zdrowie psychiczne?
Depresja a choroba Hashimoto - jak choroba tarczycy mo偶e wp艂ywa膰 na zdrowie psychiczne?

Choroba Hashimoto cz臋sto wsp贸艂wyst臋puje z depresj膮. Jakie jest zwi膮zek mi臋dzy depresj膮 a autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy? Czy choroba tarczycy mo偶e spowodowa膰聽zaburzenia depresyjne?

Artyku艂
10.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!