Aspulmo Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Aspulmo ┬á E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Aspulmo to wziewny lek zawierający salbutamol, czyli  β2-mimetyk, używany w leczeniu astmy.

Lek ten dostępny jest tylko na receptę .

Rozpocznij konsultacj─Ö z Aspulmo
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Aspulmo ┬á E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Aspulmo
Substancje czynne Salbutamolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Aerozol inhalacyjny, zawiesina
Dawki
 • 100 mcg/dawk─Ö inh. (Aerozol inhalacyjny, zawiesina)

Podstawowe informacje o leku Aspulmo

Substancja czynna: salbutamol

Wskazania: astma o łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim przebiegu

Zastosowanie: wziewne

Dawkowanie: zależne od wieku i wskazania do stosowania

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, poronienie zagrażające

Główne działania niepożądane: tachykardia, drżenie mięśni szkieletowych, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, bóle głowy, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła i kołatanie serca

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Aspulmo?

Preparat Aspulmo w dawce 100 µg kosztuje 12,30 zł za opakowanie zawierające 200 dawek.

Jak działa lek Aspulmo?

Substancja czynna leku Aspulmo - salbutamol to selektywny agonista receptorów β2-adrenergicznych, który oddziałuje na mięśnie gładkie oskrzeli. Powoduje on krótkotrwałe rozszerzenie oskrzeli, w przypadku ich odwracalnej obturacji.

Lek ten działa przez około 4-6 godzin, a pierwszy efekt jest widoczny już w przeciągu 5 minut.

Skład leku Aspulmo

Oprócz substancji czynnej - salbutamolu, preparat Aspulmo zawiera również substancje pomocnicze takie jak: kwas oleinowy, etanol bezwodny oraz 1,1,1,2-tetrafluoroetan.

Skutki uboczne leku Aspulmo

Stosowanie leku Aspulmo może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych działań niepożądanych.

Najczęstsze skutki uboczne to: tachykardia, drżenie mięśni szkieletowych, bóle głowy, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła i kołatanie serca.

Do rzadziej występujących działań niepożądanych należą: skurcze mięśni, rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, niedokrwienie mięśnia sercowego, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz paradoksalny skurcz oskrzeli.

Co istotne, lek ten może również zmniejszać stężenie potasu we krwi, a zmniejszenie stężenia potasu we krwi może prowadzić do groźnych powikłań kardiologicznych.

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku Aspulmo

Interakcje z lekami

Stosowanie leku Aspulmo jednocześnie z innymi preparatami może wiązać się z pojawieniem się objawów ubocznych wynikających z interakcji lekowych. Z tego powodu należy poinformować lekarza o każdym przyjmowanym leku lub suplemencie diety.

Najważniejsze interakcje lekowe obejmują:

 • inhibitory monoaminooksydazy (iMAO) lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowych działań niepożądanych

 • glikozydy nasercowe, nieselektywne β–blokery (np. propranolol)- zwiększają ryzyko silnego zwężenia oskrzeli

 • pochodne ksantyny, steroidy oraz leki moczopędne - zwiększają ryzyko hipokaliemii

 • halogenowe środki znieczulające (np. halotan, metoksyfluran lub enfluran) - zwiększają ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń rytmu serca i niedociśnienia tętniczego. Podanie wymienionych leków powinno się odbywać z co najmniej 6-godzinnym odstępem od salbutamolu.

 • inne leki adrenergiczne - zwiększają ryzyko niebezpiecznych powikłań sercowo-naczyniowych

Ponadto, nie należy łączyć leku Aspulmo z innymi wziewnymi lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne o mechanizmie sympatykomimetycznym.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Aspulmo w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Salbutamolu w formie wziewnej nie należy również przyjmować w celu zapobiegania porodowi przedwczesnemu ani w poronieniu zagrażającym.

Dla kogo jest lek Aspulmo?

Lek Aspulmo przeznaczony jest do leczenia pacjentów cierpiących na astmę o łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim przebiegu.

Używa się go w leczeniu ostrego skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych, a także w prewencji skurczu oskrzeli przed wysiłkiem fizycznym lub przed kontaktem z alergenami alergenami wywołującymi zwykle napady duszności.

Dawkowanie leku Aspulmo

Dawkowanie leku Aspulmo zależy od wieku pacjenta.

Dorośli

 • doraźne łagodzenie skurczu oskrzeli: 1 lub 2 inhalacje. W przypadku braku poprawy można wykonać dodatkowe inhalacje.

 • prewencja skurczu oskrzeli - 2 inhalacje na 10-15 minut przed planowanym wysiłkiem lub kontaktem z alergenem.

Maksymalna zalecana dawka to dwie inhalacje trzy razy na dobę i nie należy jej przekraczać. W przypadku osiągnięcia limitu dobowego nie należy zwiększać liczby inhalacji. W razie niedostatecznej kontroli astmy za pomocą tego leku należy rozważyć możliwość systematycznego przyjmowania glikokortykosteroidów.

Nagłe przyjmowanie większej liczby inhalacji niż zwykle powinno skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.

Dzieci

 • w leczeniu nagłego skurczu oskrzeli - 1 dawka

 • prewencja skurczu oskrzeli - 1 dawka

W przypadku braku poprawy, można wykonać drugą inhalację. Maksymalna dawka to cztery inhalacje na dobę.

Przedawkowanie

Nie należy przekraczać zalecanej dawki preparatu Aspulmo. Przedawkowanie może wiązać się z wystąpieniem objawów niepożądanych takich jak: tachykardia, kołatanie serca, drżenie, nadmierna pobudliwość, zaburzenia metaboliczne oraz hipokaliemia.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza.

Aspulmo a ci─ů┼╝a

Stosowanie preparatu Aspulmo podczas ciąży może wiązać się z wystąpieniem wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi oraz zniekształcenie kończyn.

W związku z tym lek ten można używać w ciąży jedynie za zgodą lekarza i tylko wtedy, gdy potencjalnie korzyści dla pacjentki przewyższają ewentualne ryzyko negatywnego działania na płód.

Lek ten może również przenikać do mleka kobiecego, więc w razie konieczności stosowania go należy przerwać karmienie piersią.

Aspulmo a prowadzenie pojazd├│w

Ze względu na możliwość wywołania skutków ubocznych w postaci skurczów mięśni oraz drżeń, lek ten może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów. Należy zachować ostrożność lub powstrzymać się od prowadzenia samochodu, jeśli pacjent zaobserwuje u siebie wyżej wymienione objawy.

Aspulmo a alkohol

Źródła nie podają występowania istotnych interakcji preparatu Aspulmo z alkoholem, jednakże należy być świadomym, że nie zaleca się picia alkoholu w trakcie żadnej farmakoterapii.

Uwaga

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost─Öp 07.02.2024], dost─Öpna w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24256/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝