Aspulmo 聽 E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 21.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Aspulmo 聽 E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Aspulmo to wziewny lek zawierający salbutamol, czyli  β2-mimetyk, używany w leczeniu astmy.

Lek ten dostępny jest tylko na receptę .

Rozpocznij konsultacj臋 z Aspulmo

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Aspulmo
Substancje czynne Salbutamolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Aerozol inhalacyjny, zawiesina
Dawki
 • 100 mcg/dawk臋 inh. (Aerozol inhalacyjny, zawiesina)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Aspulmo

Substancja czynna: salbutamol

Wskazania: astma o łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim przebiegu

Zastosowanie: wziewne

Dawkowanie: zależne od wieku i wskazania do stosowania

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, poronienie zagrażające

Główne działania niepożądane: tachykardia, drżenie mięśni szkieletowych, zmniejszenie stężenia potasu we krwi, bóle głowy, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła i kołatanie serca

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Aspulmo?

Preparat Aspulmo w dawce 100 µg kosztuje 12,30 zł za opakowanie zawierające 200 dawek.

Jak dzia艂a lek Aspulmo?

Substancja czynna leku Aspulmo - salbutamol to selektywny agonista receptorów β2-adrenergicznych, który oddziałuje na mięśnie gładkie oskrzeli. Powoduje on krótkotrwałe rozszerzenie oskrzeli, w przypadku ich odwracalnej obturacji.

Lek ten działa przez około 4-6 godzin, a pierwszy efekt jest widoczny już w przeciągu 5 minut.

Sk艂ad leku Aspulmo

Oprócz substancji czynnej - salbutamolu, preparat Aspulmo zawiera również substancje pomocnicze takie jak: kwas oleinowy, etanol bezwodny oraz 1,1,1,2-tetrafluoroetan.

Skutki uboczne leku Aspulmo

Stosowanie leku Aspulmo może wiązać się z ryzykiem wystąpienia różnych działań niepożądanych.

Najczęstsze skutki uboczne to: tachykardia, drżenie mięśni szkieletowych, bóle głowy, podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej i gardła i kołatanie serca.

Do rzadziej występujących działań niepożądanych należą: skurcze mięśni, rozszerzenie obwodowych naczyń krwionośnych, niedokrwienie mięśnia sercowego, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi oraz paradoksalny skurcz oskrzeli.

Co istotne, lek ten może również zmniejszać stężenie potasu we krwi, a zmniejszenie stężenia potasu we krwi może prowadzić do groźnych powikłań kardiologicznych.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Aspulmo

Interakcje z lekami

Stosowanie leku Aspulmo jednocześnie z innymi preparatami może wiązać się z pojawieniem się objawów ubocznych wynikających z interakcji lekowych. Z tego powodu należy poinformować lekarza o każdym przyjmowanym leku lub suplemencie diety.

Najważniejsze interakcje lekowe obejmują:

 • inhibitory monoaminooksydazy (iMAO) lub trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne - zwiększają ryzyko sercowo-naczyniowych działań niepożądanych

 • glikozydy nasercowe, nieselektywne β–blokery (np. propranolol)- zwiększają ryzyko silnego zwężenia oskrzeli

 • pochodne ksantyny, steroidy oraz leki moczopędne - zwiększają ryzyko hipokaliemii

 • halogenowe środki znieczulające (np. halotan, metoksyfluran lub enfluran) - zwiększają ryzyko wystąpienia ciężkich zaburzeń rytmu serca i niedociśnienia tętniczego. Podanie wymienionych leków powinno się odbywać z co najmniej 6-godzinnym odstępem od salbutamolu.

 • inne leki adrenergiczne - zwiększają ryzyko niebezpiecznych powikłań sercowo-naczyniowych

Ponadto, nie należy łączyć leku Aspulmo z innymi wziewnymi lekami rozszerzającymi naczynia krwionośne o mechanizmie sympatykomimetycznym.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku Aspulmo w przypadku nadwrażliwości na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Salbutamolu w formie wziewnej nie należy również przyjmować w celu zapobiegania porodowi przedwczesnemu ani w poronieniu zagrażającym.

Dla kogo jest lek Aspulmo?

Lek Aspulmo przeznaczony jest do leczenia pacjentów cierpiących na astmę o łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim przebiegu.

Używa się go w leczeniu ostrego skurczu oskrzeli lub odwracalnej obturacji dróg oddechowych, a także w prewencji skurczu oskrzeli przed wysiłkiem fizycznym lub przed kontaktem z alergenami alergenami wywołującymi zwykle napady duszności.

Dawkowanie leku Aspulmo

Dawkowanie leku Aspulmo zależy od wieku pacjenta.

Dorośli

 • doraźne łagodzenie skurczu oskrzeli: 1 lub 2 inhalacje. W przypadku braku poprawy można wykonać dodatkowe inhalacje.

 • prewencja skurczu oskrzeli - 2 inhalacje na 10-15 minut przed planowanym wysiłkiem lub kontaktem z alergenem.

Maksymalna zalecana dawka to dwie inhalacje trzy razy na dobę i nie należy jej przekraczać. W przypadku osiągnięcia limitu dobowego nie należy zwiększać liczby inhalacji. W razie niedostatecznej kontroli astmy za pomocą tego leku należy rozważyć możliwość systematycznego przyjmowania glikokortykosteroidów.

Nagłe przyjmowanie większej liczby inhalacji niż zwykle powinno skłonić pacjenta do wizyty u lekarza.

Dzieci

 • w leczeniu nagłego skurczu oskrzeli - 1 dawka

 • prewencja skurczu oskrzeli - 1 dawka

W przypadku braku poprawy, można wykonać drugą inhalację. Maksymalna dawka to cztery inhalacje na dobę.

Przedawkowanie

Nie należy przekraczać zalecanej dawki preparatu Aspulmo. Przedawkowanie może wiązać się z wystąpieniem objawów niepożądanych takich jak: tachykardia, kołatanie serca, drżenie, nadmierna pobudliwość, zaburzenia metaboliczne oraz hipokaliemia.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy przerwać stosowanie leku i zgłosić się do lekarza.

Aspulmo a ci膮偶a

Stosowanie preparatu Aspulmo podczas ciąży może wiązać się z wystąpieniem wad wrodzonych, takich jak rozszczep wargi oraz zniekształcenie kończyn.

W związku z tym lek ten można używać w ciąży jedynie za zgodą lekarza i tylko wtedy, gdy potencjalnie korzyści dla pacjentki przewyższają ewentualne ryzyko negatywnego działania na płód.

Lek ten może również przenikać do mleka kobiecego, więc w razie konieczności stosowania go należy przerwać karmienie piersią.

Aspulmo a prowadzenie pojazd贸w

Ze względu na możliwość wywołania skutków ubocznych w postaci skurczów mięśni oraz drżeń, lek ten może wpływać negatywnie na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdów. Należy zachować ostrożność lub powstrzymać się od prowadzenia samochodu, jeśli pacjent zaobserwuje u siebie wyżej wymienione objawy.

Aspulmo a alkohol

Źródła nie podają występowania istotnych interakcji preparatu Aspulmo z alkoholem, jednakże należy być świadomym, że nie zaleca się picia alkoholu w trakcie żadnej farmakoterapii.

Uwaga

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost臋p 07.02.2024], dost臋pna w Internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/24256/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Grypa  przyczyny objawy leczenie Jak leczy膰 gryp臋?
Grypa - przyczyny, objawy, leczenie. Jak leczy膰 gryp臋?

Grypa, b臋d膮ca chorob膮 zaka藕n膮 wywo艂ywan膮 przez wirusy grypy, co roku stanowi powa偶ne wyzwanie dla zdrowia publicznego na ca艂ym 艣wiecie. Jej szybka transmisja poprzez kropelki wydzielane podczas kaszlu czy kichania sprawia, 偶e wirus ten 艂atwo rozprzestrzenia si臋 w艣r贸d ludzi, dotykaj膮c miliony os贸b niezale偶nie od wieku czy stanu zdrowia. Leczenie grypy polega g艂贸wnie na 艂agodzeniu objaw贸w choroby, a w niekt贸rych sytuacjach tak偶e zastosowaniu lek贸w przeciwwirusowych (np. oseltamiwiru). Dost臋pne s膮 tak偶e skuteczne szczepionki przeciwko grypie.聽

Artyku艂
27.03.2024
Angina bakteryjna czy wirusowa? Jak rozpozna膰 i leczy膰 chorob臋?
Angina bakteryjna czy wirusowa? Jak rozpozna膰 i leczy膰 chorob臋?

Ostre zapalenie gard艂a i migda艂k贸w podniebiennych, zwane angin膮, jest powszechnym schorzeniem, kt贸re wi膮偶e si臋 z uci膮偶liwymi objawami. Etiologia tego problemu, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie zawsze musi by膰 bakteryjna.

Artyku艂
27.03.2024
Pulmicort - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Pulmicort - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Pulmicort to zawiesina do nebulizacji, jest produktem leczniczym, kt贸ry jest stosowany przede wszystkim przez pacjent贸w z astm膮 . Co zawiera Pulmicort? W jaki spos贸b dzia艂a?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!