Symeblla - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Symeblla - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat medyczny Symbella jest hormonalnym środkiem antykoncepcyjnym, który stosowany regularnie, służy zapobieganiu niechcianej ciąży. Tabletkę, należy przyjmować codziennie o stałej porze, przez 21 dni, a następnie wykonać siedmiodniową przerwę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Symbella

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Symbella
Substancje czynne Ethinylestradiolum Chlormadinoni acetas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 0,03 mg + 2 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Symbella

Substancja czynna: 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu

Wskazania: antykoncepcja hormonalna

Zastosowanie: przystosowany do stosowania doustnego

Dawkowanie: jedna tabletka raz dziennie o stałej porze

Główne przeciwwskazania: występowanie lub ryzyko żylnej/tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, ciąża, karmienie piersią

Główne działania niepożądane: nudności, upławy z pochwy, bolesne miesiączkowanie oraz brak miesiączki, nastrój depresyjny, nerwowość, zawroty głowy, migrena, zaburzenia widzenia, wymioty, trądzik

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Symbella?

Lek Symbella jest dostępny tylko na receptę. Jego cena różni się w zależności od opakowania:

 • 21 tabletek — ok. 32 zł;
 • 63 tabletki — ok. 60 zł.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest lek Symbella?

Symbella jest to lek, który należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Wykorzystywany jest w celu zapobiegania niechcianej ciąży u kobiet, które rozpoczęły okres dojrzewania. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, zawiera dwie substancje czynne: etynyloestradiol (komponenta estrogenowa) oraz chlormadynon octanu (komponenta progesteronowa). Preparat ten ma formę tabletek powlekanych.

Należy zachować ostrożność w dobraniu antykoncepcji hormonalnej oraz indywidualnie ocenić czynniki ryzyka u pacjentki, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem produktu leczniczego Symbella, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Jaki jest mechanizm działania leku Symbella?

Działanie oraz skuteczność leku Symbella polega na współdziałaniu paru mechanizmach. Należą do nich:

 • hamowanie owulacji, co uniemożliwi uwolnienie komórki jajowej z jajników

 • zagęszczanie i zwiększenie lepkości śluzu szyjkowego- utrudnia to przedostanie się plemników do jamy macicy i zapłodnienie komórki jajowej

 • inicjacja zmian w obrębie błony śluzowej macicy, co zmniejsza prawdopodobieństwo implantacji zapłodnionej komórki jajowej

Takie działanie leku Symbella jest możliwe dzięki dwóm syntetycznym odpowiednikom hormonów żeńskich w nim zawartym: etynyloestradiol oraz octan chlormadynonu. Wielokierunkowy sposób działania substancji zawartych w złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zapewnia im wysoką skuteczność.


Jaki jest skład leku Symbella?

Substancje czynne leku Symbella to 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg chlormadynonu octanu. Substancjami pomocniczymi znajdującymi się w rdzeniu tabletki są:

 • laktoza jednowodna

 • skrobia kukurydziana

 • powidon K 30

 • magnezu stearynian

Natomiast otoczka tabletki zawiera:

 • Hypromelozę

 • Hydroksypropylocelulozę

 • Talk

 • Olej bawełniany uwodorniony

 • Tytanu dwutlenek (E 171)

 • Żelaza tlenek czerwony (E 172)

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak dawkować lek Symbella u dorosłych?

Należy przyjmować jedną tabletkę raz dziennie, o stałej porze przez kolejne 21 dni, zgodnie z kolejnością oznaczoną na blistrze. Następnie należy zrobić siedmiodniową przerwę, podczas której nie przyjmuje się tabletek. Po 2-4 dniach po przyjęciu ostatniej tabletki, powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, które jest podobne do krwawienia miesiączkowego.

Następnie po siedmiu dniach przerwy, należy rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania, niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy trwa nadal.

Jak dawkowa─ç lek Symbella u dzieci?

Nie należy stosować leku Symbella u dziewczynek przed okresem dojrzewania.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Symbella?

Przed rozpoczęciem przyjmowania antykoncepcji doustnej, należy skonsultować się z lekarzem, w celu dobrania najskuteczniejszej i najodpowiedniejszej metody antykoncepcji. Rozpoczęcie przyjmowania leku Symbella należy przeprowadzić zgodnie z zaleceniami lekarza oraz zgodnie z instrukcjami producenta umieszczonymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Rozpoczęcie stosowania leku Symbella:

 • u kobiet, które nie stosowały wcześniej antykoncepcji hormonalnej (podczas ostatniego cyklu miesiączkowego)

  Pierwszą tabletkę leku Symbella należy przyjąć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, czyli w pierwszym dniu miesiączki. Jeżeli pierwszą tabletkę powlekaną przyjęto w pierwszym dniu cyklu, ochrona antykoncepcyjna występuje już pierwszego dnia od przyjęcia tabletki powlekanej i utrzymuje się w trakcie siedmiodniowej przerwy w przyjmowaniu tabletek. Można przyjąć ją także w okresie od 2. do 5. dnia miesiączki, jednakże w tym przypadku należy stosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji w ciągu pierwszych 7 dni przyjmowania tabletek.

  Jeżeli od rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego minęło więcej niż 5 dni, z rozpoczęciem stosowanie leku Symbella należy poczekać do wystąpienia kolejnego krwawienia miesiączkowego.

 • w przypadku zmiany ze stosowania innego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego

  Pacjentka powinna przyjąć pierwszą tabletkę leku Symbella w pierwszym dniu po zakończeniu okresu przerwy w stosowaniu tabletek lub okresu przyjmowania tabletek placebo uprzednio stosowanego złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego.

 • w przypadku zmiany z produktu zawierającego wyłącznie progestagen

  Kobieta pierwszą tabletkę złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego powinna przyjąć w następnym dniu po zakończeniu stosowania leku zawierającego tylko progestagen. Zaleca się, w ciągu 7 pierwszych dni zażywania nowego preparatu, stosowanie dodatkowej mechanicznej metody antykoncepcyjnej.

 • w przypadku zmiany z antykoncepcji hormonalnej w postaci wstrzyknięć lub implantu

  Przyjmowanie leku Symbella można rozpocząć w dniu usunięcia implantu lub w dniu, w którym powinno zostać wykonane następne wstrzyknięcie. W ciągu pierwszych 7 dni zażywania tabletek należy stosować dodatkowe mechaniczne metody antykoncepcyjne.

 • po poronieniu lub przerwaniu ciąży w pierwszym trymestrze ciąży

  Jeżeli pacjentka poroniła lub jej ciąża została przerwana w pierwszym trymestrze może ona natychmiast rozpocząć przyjmowanie produktu leczniczego Symbella. W takiej sytuacji nie jest konieczne stosowanie dodatkowych mechanicznych metod antykoncepcyjnych.

 • po porodzie lub poronieniu, lub przerwaniu ciąży w drugim trymestrze ciąży

  Pacjentki, które nie karmią piersią, mogą rozpocząć przyjmowanie leku Symbella między 21. a 28. dniem po porodzie. W takiej sytuacji dodatkowa metoda antykoncepcji nie jest konieczna. Jeżeli stosowanie produktu leczniczego rozpoczęto po 28. dniu po porodzie, zaleca się używanie dodatkowych barierowych metod antykoncepcyjnych w ciągu pierwszych 7 dni.

  Jeżeli pacjentka już współżyła, należy wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem stosowania tabletek lub poczekać z rozpoczęciem ich stosowania do pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Symbella?

W przypadku nieregularnego przyjmowania tabletek dalsze postępowanie jest zależne od czasu, który upłynął od planowanego przyjęcia tabletki.

W sytuacji, gdy pacjentka zapomniała zastosować tabletkę, ale przyjmie ją w ciągu 12 godzin, stosowanie dodatkowych mechanicznych metod antykoncepcyjnych nie jest konieczne. Należy kontynuować przyjmowanie leku Symbella jak dotychczas.

Natomiast, jeżeli od czasu planowanego przyjęcia leku Symbella minęło więcej niż 12 godzin, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej może być zmniejszona. W takim przypadku należy natychmiast przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następne tabletki z blistra należy przyjmować o zwykłej porze.

Dodatkowo, przez następne 7 dni zaleca się stosowanie mechanicznych metody antykoncepcji, np. prezerwatywy. Jeżeli pacjentka pominęła przyjęcie tabletki w 1. tygodniu cyklu i w tym czasie lub w ciągu poprzednich 7 dni (w tym w okresie przerwy w stosowaniu tabletek) i doszło do stosunku płciowego, należy rozważyć możliwość zajścia w ciążę. Im więcej tabletek pominięto oraz im krótszy odstęp czasu do okresu przerwy w stosowaniu leku Symbella, tym większe ryzyko zajścia w ciążę.

Jeżeli obecnie wykorzystywane opakowanie zawiera mniej niż 7 tabletek, należy rozpocząć przyjmowanie produktu leczniczego Symbella z następnego opakowania natychmiast po przyjęciu ostatniej tabletki z aktualnego opakowania, tzn. bez zachowywania odstępu w przyjmowaniu tabletek pomiędzy kolejnymi opakowaniami. Istnieje prawdopodobieństwo, że do czasu zakończenia drugiego opakowania nie wystąpi krwawienie z odstawienia, jednak może dojść do niewielkiego krwawienia lub plamienia śródcyklicznego w dniach przyjmowania tabletek. Jeżeli po zakończeniu drugiego opakowania nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy wykonać test ciążowy.

W przypadku, jeżeli w ciągu 4 godzin po przyjęciu tabletki pojawiły się wymioty lub ciężka biegunka, wchłanianie produktu leczniczego może być zmniejszone i skuteczność ochrony antykoncepcyjnej może zostać zmniejszona. W takiej sytuacji trzeba postąpić tak samo, jak w przypadku nieprzyjęcia tabletki.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Symbella?

Do najczęstszych działań niepożądanych preparatu Symbella należą:

 • nudności

 • upławy z pochwy, bolesne miesiączkowanie oraz brak miesiączki

 • nastrój depresyjny, nerwowość

 • zawroty głowy, migrena

 • zaburzenia widzenia

 • wymioty

 • trądzik

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Symbella?

Do rzadziej występujących działań niepożądanych należą:

 • nadwrażliwość na lek, w tym skórne reakcje alergiczne

 • ból jamy brzusznej, wzdęcia, biegunka

 • suchość skóry, pokrzywka, wyprysk, rumień guzowaty, nadmierne owłosienie,

 • ból pleców, bóle mięśniowe

 • mlekotok, gruczolakowłókniaki piersi, kandydoza narządów rodnych, powiększenie piersi, zapalenie pochwy i sromu, krwotok miesiączkowy, zespół napięcia przedmiesiączkowego

 • zmniejszenie libido, nadmierne pocenie się, zwiększenie apetytu

 • zmiany poziomu lipidów we krwi, w tym hipertrójglicerydemia

 • zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, niskie ciśnienie tętnicze krwi, żylaki, żylna choroba zakrzepowozatorowa /tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Symbella?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania preparatu Symbella?

Do tej pory nie ma informacji dotyczących ciężkich i szkodliwych skutków przedawkowania leku Symbella. Jednakże mogą pojawić się takie objawy jak: nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy, w szczególności u młodych dziewcząt. W takim przypadku trzeba zastosować leczenie objawowe, gdyż antidotum nie istnieje. W rzadkich przypadkach należy kontrolować równowagę wodno-elektrolitową oraz czynność wątroby.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Symbella?

Do stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych istnieją przeciwwskazania. Jeżeli którykolwiek z nich wystąpi po raz pierwszy w trakcie stosowania produktu leczniczego Symbella, produkt leczniczy należy natychmiast odstawić. Nie należy stosować go w następujących przypadkach:

 • występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej: dziedziczna lub nabyta predyspozycja np. niedobór białka S lub białka C, choroba zakrzepowo-zatorowa w przeszłości, długotrwałe unieruchomienie

 • występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych: choroby naczyń mózgowych np. udar czy TIA (przemijający napad niedokrwienny), tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe – np. pacjentka przeszła zawał serca lub posiada objawy prodromalne (np. dławica piersiowa)

 • nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą

 • przerost endometrium (nieprawidłowy rozrost błony śluzowej macicy)

 • ciężka depresja

 • brak krwawienia miesiączkowego bez ustalonej przyczyny lub u pacjentki występuje krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej etiologii

 • ciężkie zaburzenia metabolizmu tłuszczów

 • występowanie obecnie lub w przeszłości guzów zależnych od hormonów, tj. nowotwory piersi lub macicy

 • zaburzenie metabolizmu barwnika krwi (porfiria)

 • u pacjentki występuje zapalenie wątroby, podwyższone stężenie bilirubiny (jest to produkt rozpadu barwnika krwi), zaburzenia czynności wątroby, do czasu, gdy wyniki testów czynnościowych wątroby nie powrócą do wartości prawidłowych

 • obecnie lub w przeszłości nowotwór wątroby- łagodny lub złośliwy

 • silny ból w nadbrzuszu, powiększenie wątroby lub objawy krwawienia do jamy brzusznej

 • obecnie lub w przeszłości zapalenie trzustki, jeżeli przebiegało z ciężką hipertrójglicerydemią

 • u pacjentki występuje ciężka depresja

 • u pacjentki wystąpią zaburzenia ruchu

Jakie s─ů interakcje preparatu Symbella z innymi lekami?

Lek Symbella wchodzi w interakcje z innymi produktami medycznymi. Jako że jest to doustny środek antykoncepcyjny, może on wpływać na metabolizm niektórych substancji czynnych, co może powodować, że ich stężenie w osoczu i tkance może być albo zwiększone (np. cyklosporyna) lub zmniejszone (np. lamotrygina).

Przyjmowanie leku Symbella z produktami leczniczymi indukującymi enzymy mikrosomalne, może prowadzić do zwiększonego klirensu hormonów płciowych i powodować wystąpienie krwawienia śródcyklicznego i (lub) brak skuteczności metody antykoncepcyjnej. Dlatego zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej np. mechanicznej, przez cały okres leczenia oraz przez 28 dni po jego zakończeniu. Jeżeli zaplanowano długotrwałe leczenie, należy zmienić metodę antykoncepcyjną na niehormonalną.

Do substancji zwiększających klirens złożonych środków antykoncepcyjnych, czyli zmniejszających ich skuteczność należą: barbiturany, bosentan, karbamazepina, fenytoina, prymidon, ryfampicyna oraz rytonawir, newirapina i efawirenz, a prawdopodobnie również felbamat, gryzeofulwina, okskarbazepina, topiramat i produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego.

Podczas jednoczesnego stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych z inhibitorami proteazy HIV oraz nienukleozydowymi inhibitorami odwrotnej transkryptazy, z inhibitorami HCV, może zwiększać lub zmniejszać stężenie estrogenu lub progestagenów w osoczu.

Jednoczasowe zażywanie leku Symbella z preparatami medycznymi zawierającymi substancje takie jak: ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir, z rybawiryną lub bez, lub glecaprewir, pibrentaswir może zwiększać ryzyko występowania podwyższonej aktywności ALT.

Zażywanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych może wpłynąć na wyniki niektórych badań laboratoryjnych, w tym na: parametry biochemiczne czynności wątroby, tarczycy, nadnerczy i nerek, stężenia białek osoczowych (nośnikowych), np. globuliny wiążącej kortykosteroidy oraz stężenia frakcji lipidów/lipoprotein, parametry metabolizmu węglowodanów i wskaźniki krzepnięcia oraz fibrynolizy. Zmienione wyniki badań laboratoryjnych zazwyczaj pozostają w granicach wartości prawidłowych.

Czy za┼╝ywaj─ůc lek Symbella mo┼╝na spo┼╝ywa─ç alkohol?

Źródła nie podają danych na temat spożywania alkoholu w trakcie stosowania preparatu Symbella. Jednakże podczas przyjmowania jakichkolwiek leków nie zaleca się picia alkoholu.

Czy w trakcie ci─ů┼╝y mo┼╝na przyjmowa─ç lek Symbella?

Ciąża jest przeciwwskazaniem do zażywania leku Symbella. Przed rozpoczęciem jego przyjmowania, należy wykluczyć ciążę. Jeżeli pacjentka zaszła w ciążę w trakcie stosowania leku Symbella, trzeba jak najszybciej odstawić ten preparat.

W wyniku przeprowadzonych licznych badań nie udowodniono wpływu teratogennego lub działania toksycznego na płód w razie przypadkowego jednoczesnego przyjmowania estrogenów w skojarzeniu z innymi progestagenami.

Czy stosuj─ůc lek Symbella mo┼╝na karmi─ç piersi─ů?

Nie należy stosować leku Symbella w okresie karmienia piersią, ponieważ estrogeny w nim zawarte, mogą wpłynąć na skład mleka kobiecego oraz zmniejszyć jego ilość. Substancje czynne w niewielkiej ilości mogą także przenikać do mleka kobiecego i wpływać na niemowlę.

Czy stosuj─ůc preparat Symbella mo┼╝na prowadzi─ç pojazdy mechaniczne?

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego "Symbella", dost─Öpny online, [dost─Öp 20.11.2023]

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/36719/characteristic

Indeks lek├│w mp.pl, dost─Öpny online, [dost─Öp 14.02.2024]

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=16023

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Drovelis - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Drovelis - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Drovelis nale┼╝y do grupy z┼éo┼╝onych hormonalnych ┼Ťrodk├│w antykoncepcyjnych przyjmowanych doustnie. Preparat wp┼éywa na zahamowanie owulacji oraz zmian─Ö konsystencji ┼Ťluzu szyjkowego, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny. Ryzyko zaj┼Ťcia w ci─ů┼╝─Ö podczas prawid┼éowego stosowania leku Drovelis jest bardzo ma┼ée.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Metody antykoncepcji dla kobiet - kt├│r─ů wybra─ç?
Metody antykoncepcji dla kobiet - kt├│r─ů wybra─ç?

Niekt├│re schorzenia lub indywidualne uwarunkowania s─ů przeciwwskazaniem do stosowania cz─Ö┼Ťci preparat├│w, dlatego najwa┼╝niejsze jest, by wybra─ç bezpieczn─ů metod─Ö antykoncepcji!

Artykuł
27.03.2024
Rigevidon - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Rigevidon - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Rigevidon to preparat z┼éo┼╝ony zawieraj─ůcy estrogen i progestagen, kt├│ry stosowany jest w celach antykoncepcyjnych w┼Ťr├│d kobiet. Nale┼╝y do grupy tabletek antykoncepcyjnych dwusk┼éadnikowych.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!