Xenical - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 25.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Xenical - E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Substancją czynną leku Xenical jest orlistat, czyli inhibitor lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Preparat Xenical wykorzystywany jest w leczeniu otyłości oraz nadwagi u pacjentów z występującymi równocześnie czynnikami ryzyka.

Lek przeznaczony jest do podania doustnego. Preparat ten jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultacj臋 z Xenical

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Xenical
Substancje czynne Orlistatum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • kapsu艂ki twarde
Dawki
 • 120 mg (kapsu艂ki twarde)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Xenical

Substancja czynna: orlistat

Wskazania: otyłość z BMI powyżej 30 kg/m2 lub nadwaga z równoczesnymi czynnikami ryzyka z BMI od 28 kg/m2

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka do każdego posiłku zawierającego tłuszcz, nie częściej niż trzy razy na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na orlistat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, przewlekły zespół złego wchłaniania, cholestaza, karmienie piersią

Główne działania niepożądane: bóle brzucha, dyskomfort, plamienie tłuszczowe z odbytu, gazy z wydzieliną, parcie na stolec, tłuszczowe, oleiste stolce, wzdęcie z oddawaniem gazów, płynne stolce oraz częste oddawanie stolca

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Xenical?

Lek Xenical jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 315 zł za opakowanie z 84 kapsułkami.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Xenical?

Lek Xenical jest preparatem, którego substancją czynną jest orlistat. Jest to preparat wykorzystywany w leczeniu otyłości u pacjentów z indeksem masy ciała BMI powyżej 30 kg/m2 lub pacjentów z nadwagą z BMI od 28 kg/m2, którzy posiadają jednocześnie czynniki ryzyka.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Xenical?

Substancja czynna preparatu Xenical to orlistat - silny i długodziałający inhibitor lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym, działających w żołądku oraz jelicie cienkim.

W wyniku pozbawienia lipaz aktywności, enzymy te nie hydrolizują tłuszczu przyjętego z pokarmem, co w efekcie sprawia, że tłuszcze nie są trawione i nie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym.

Ostatecznym efektem leku Xenical jest, zatem, zmniejszenie ilości dostarczanych organizmowi kalorii.

Jaki jest sk艂ad leku Xenical?

Oprócz substancji czynnej - orlistatu, tabletki preparatu Xenical zawierają również szereg substancji takich jak: celuloza mikrokrystaliczna (E460), sól sodowa glikolanu skrobi (typ A), powidon (E1201), sodu laurylosiarczan, talk, a także składniki otoczki: żelatyna, karmin indygo (E132), dwutlenek tytanu (E171) oraz tusz drukarski jadalny.

Jak stosowa膰 lek Xenical?

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat należy stosować przed, w trakcie lub w ciągu godziny po spożyciu każdego głównego posiłku. Tabletkę należy popić wodą.

W przypadku gdy pacjent pominie posiłek lub jeżeli posiłek nie zawiera tłuszczu, dawkę należy pominąć.

W trakcie stosowania preparatu Xenical w celu uzyskania optymalnych efektów pacjent powinien spożywać zbilansowaną, umiarkowanie niskokaloryczną dietę, podzieloną na trzy główne posiłki. Dieta powinna składać się w 30% z tłuszczów oraz być bogata w owoce i warzywa.

Jak dawkowa膰 lek Xenical u doros艂ych?

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Xenical zawierającą 120 mg orlistatu do każdego głównego posiłku zawierającego tłuszcz, nie częściej niż trzy razy na dobę.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Nie należy stosować leku Xenical u dzieci.

Jaka jest dawka maksymalna produktu Xenical?

Źródła nie podają maksymalnej bezpiecznej dawki orlistatu, jednakże udowodniono, iż stosowanie preparatu Xenical 120 mg częściej niż 3 razy na dobę nie przynosi dodatkowych korzyści.

Co zrobi膰 w przypadku pomini臋cia dawki preparatu Xenical?

W przypadku pominięcia dawki preparatu Xenical należy jak najszybciej podać pominiętą dawkę, pod warunkiem, że od spożycia posiłku nie upłynęła więcej niż 1 godzina, a następnie dawkować lek zgodnie z ustalonym schematem.

W żadnym wypadku nie należy przyjmować podwójnej dawki leku.

Jeżeli pacjent pominął kilka dawek z rzędu, należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie s膮 najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane leku Xenical?

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane w trakcie terapii lekiem Xenical to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego takie jak: bóle brzucha, dyskomfort, plamienie tłuszczowe z odbytu, gazy z wydzieliną, parcie na stolec, tłuszczowe, oleiste stolce, wzdęcie z oddawaniem gazów, płynne stolce oraz częste oddawanie stolca.

Inne możliwe działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Xenical to:

 • Bóle głowy

 • Zakażenia górnych dróg oddechowych oraz dróg moczowych

 • Hipoglikemia - częstsza u pacjentów z cukrzycą typu 2

 • Zmęczenie

 • Lęk

 • Nieregularne miesiączkowanie

 • Nefropatia szczawianowa

 • Kamica żółciowa

 • Zapalenie wątroby

 • Reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i anafilaksja

 • Pęcherze

 • Krwawienie z odbytu

 • Uchyłkowatość

 • Zapalenie trzustki

 • Odchylenia w badaniach laboratoryjnych: zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych i fosfatazy zasadowej, obniżenie aktywności protrombiny, podwyższenie INR

Co istotne, część działań niepożądanych (w szczególności dolegliwości żołądkowo-jelitowych) ulega złagodnieniu w czasie stosowania leku Xenical przez dłuższy czas.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 objawy przedawkowania preparatu Xenical?

Nie obserwuje się istotnych działań niepożądanych w badaniach klinicznych z użyciem znacznie podwyższonych dawek leku Xenical.

Ewentualne działania niepożądane przedawkowania orlistatu ograniczają się do symptomów podobnych do zgłaszanych podczas stosowania zalecanej dawki preparatu Xenical.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku Xenical?

Nie powinno się stosować leku Xenical, jeżeli pacjent wykazuje nadwrażliwość na substancję czynną - orlistat lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w preparacie.

Ponadto nie zaleca się stosowania leku Xenical w przypadku występowania przewlekłego zespołu złego wchłaniania, cholestazy, a także w trakcie karmienia piersią.

Czy lek Xenical wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Lek Xenical wchodzi w liczne interakcje lekowe, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku Xenical z poniższymi lekami:

 1. Cyklosporyna- orlistat może powodować obniżenie stężenia cyklosporyny w osoczu, co może prowadzić do zmniejszenia skuteczności immunosupresji

 2. Akarboza- nie należy stosować leku Xenical razem z akarbozą

 3. Doustne leki przeciwzakrzepowe - stosując lek Xenical razem z warfaryną lub innymi lekami przeciwzakrzepowymi należy monitorować INR

 4. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - ze względu na obniżenie wchłaniania tłuszczu z przewodu pokarmowego, orlistat może zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E, K. Stosując lek Xenical należy rozważyć podawanie preparatów wielowitaminowych, mając na uwadze zachowanie co najmniej 2-godzinnego odstępu pomiędzy przyjęciem orlistatu, a podaniem witamin lub przyjąć witaminy tuż przed snem

 5. Amiodaron - orlistat może powodować nieznaczne zmniejszenie stężenia amiodaronu w osoczu. Stosując lex Xenical razem z amiodaronem należy uważnie monitorować stan kliniczny i zwiększyć częstotliwość badań EKG

 6. Lewotyroksyna- stosowanie orlistatu może wiązać się ze zmniejszeniem absorpcji soli jodu oraz lewotyroksyny, co może skutkować pojawieniem się objawów klinicznych niewydolności tarczycy lub zaburzonej gospodarki hormonów tarczycowych

 7. Leki przeciwpadaczkowe- niektórzy pacjenci leczeni orlistatem i lekami takimi jak walproinian czy lamotrygina zgłaszali występowanie drgawek, więc stosując oba leki na raz, należy monitorować potencjalne zmiany w częstości występowania napadów padaczkowych, zmianę ciężkości napadów drgawek oraz potencjalną niestabilność leczenia przeciwpadaczkowego, ponieważ nie można wykluczyć wpływu orlistatu na obniżenie wchłaniania leków przeciwpadaczkowych

 8. Leki przeciwretrowirusowe, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, benzodiazepiny- niektórzy pacjenci zgłaszali zmniejszoną skuteczność tych leków w trakcie jednoczasowej terapii orlistatem, należy zatem uważnie przeanalizować możliwe negatywne skutki działania orlistatu na skuteczność dotychczasowej farmakoterapii wśród pacjentów stosujących te grupy leków

 9. Doustne środki antykoncepcyjne - mimo udowodnienia braku interakcji między orlistatem a doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, lex Xenical może zmniejszać biodostępność doustnych środków antykoncepcyjnych i w konsekwencji prowadzić do zajścia w ciążę. Ryzyko nieplanowanej ciąży wzrasta znacznie w przypadku wystąpienia ciężkiej biegunki, która jest jednym z często występujących działań niepożądanych leku Xenical i zatem w takim przypadku należy rozważyć stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji

Czy mo偶na pi膰 alkohol stosuj膮c lek Xenical?

W badaniach nie zaobserwowano interakcji pomiędzy substancją czynną leku Xenical a alkoholem, jednakże należy być świadomym, że nie zaleca się picia alkoholu w trakcie żadnej farmakoterapii.

Czy mo偶na przyjmowa膰 lek Xenical w trakcie ci膮偶y?

Badania przeprowadzane na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu leku Xenical na ciążę ani na rozwój płodu. Jednakże, ze względu na brak badań klinicznych na kobietach ciężarnych, należy zachować szczególną ostrożność, przyjmując ten produkt leczniczy w ciąży.

Czy stosuj膮c lek Xenical mo偶na karmi膰 piersi膮?

Ze względu na brak danych dotyczących przenikania orlistatu do mleka matek karmiących, nie można wykluczyć, że lek Xenical przenika do mleka matek i co za tym idzie, nie należy stosować leku Xenical w trakcie karmienia piersią.

Czy lek Xenical wp艂ywa na zdolno艣膰 prowadzenia pojazd贸w mechanicznych?

Lek Xenical stosowany w zalecanych dawkach nie powinien wpływać negatywnie na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost臋p 21.11.2023], dost臋pna w Internecie:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/xenical-epar-product-information_pl.pdf

Serwis MP, [online] [dost臋p 21.11.2023] dost臋pny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/49182,Xenical-kapsulki-twarde

Serwis Indeks lek贸w mp.pl, [online] [dost臋p 14.02.2024], dost臋pny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=4487

Inni czytali r贸wnie偶

Saxenda czy Ozempic  jak dzia艂aj膮 te leki? Po jakim czasie wida膰 efekty?
Saxenda czy Ozempic - jak dzia艂aj膮 te leki? Po jakim czasie wida膰 efekty?

Oty艂o艣膰 i cukrzyca typu 2 s膮 w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Szacuje si臋, 偶e w 2022 roku a偶 890 milion贸w ludzi na 艣wiecie zmaga艂o si臋聽z oty艂o艣ci膮, a liczba ta sukcesywnie ro艣nie. Zar贸wno oty艂o艣膰, jak i cukrzyca wi膮偶膮 si臋聽z ryzykiem wyst膮pienia licznych powik艂a艅 i obie te choroby zwi臋kszaj膮 ryzyko przedwczesnego zgonu.Na rynku pojawiaj膮 si臋 coraz to nowsze leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz oty艂o艣ci - mi臋dzy innymi analogi GLP-1.

Artyku艂
20.03.2024
Jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?
Jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?

Niedoczynno艣膰 tarczycy, znana r贸wnie偶 jako hipotyreoza, jest stanem, w kt贸rym tarczyca nie produkuje wystarczaj膮cej ilo艣ci hormon贸w, odgrywaj膮cych kluczow膮 rol臋 w regulacji metabolizmu. Kiedy poziom hormon贸w tarczycy jest zbyt niski, procesy metaboliczne w organizmie zwalniaj膮, co mo偶e prowadzi膰 do r贸偶nych problem贸w zdrowotnych, w tym do przyrostu wagi.St膮d u wielu pacjent贸w cierpi膮cych na t臋 przypad艂o艣膰 pojawia si臋 pytanie - jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?

Artyku艂
15.01.2024
Jaka dieta przy Hashimoto? Czy da si臋 schudn膮膰 z t膮 chorob膮?
Jaka dieta przy Hashimoto? Czy da si臋 schudn膮膰 z t膮 chorob膮?

Choroba Hashimoto jest przewlek艂ym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. W jej przebiegu dochodzi do stopniowej destrukcji gruczo艂u przez kom贸rki w艂asnego organizmu. Osoby chore skar偶膮 si臋 na przem臋czenie, odczuwany niedob贸r snu, przyrost masy cia艂a. W leczeniu, opr贸cz farmakoterapii, k艂adzie si臋 nacisk na zalecenia dietetyczne obejmuj膮ce odpowiedni膮 poda偶 kalorii, bia艂ka, zdrowych t艂uszczy, jodu, selenu, cynku, 偶elaza, witamin D, A, E, C i flawonoid贸w. Poza tym nie nale偶y spo偶ywa膰 w nadmiarze bia艂ka sojowego i nasyconych kwas贸w t艂uszczowych.

Artyku艂
26.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!