Xenical - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Xenical - E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Substancją czynną leku Xenical jest orlistat, czyli inhibitor lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym. Preparat Xenical wykorzystywany jest w leczeniu otyłości oraz nadwagi u pacjentów z występującymi równocześnie czynnikami ryzyka.

Lek przeznaczony jest do podania doustnego. Preparat ten jest dostępny tylko i wyłącznie na receptę.

Nazwa preparatu Orlistat Polpharma 120 mg
Substancje czynne Orlistat
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • kapsu艂ki twarde
Dawki
 • 120 mg (kapsu艂ki twarde)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Xenical

Substancja czynna: orlistat

Wskazania: otyłość z BMI powyżej 30 kg/m2 lub nadwaga z równoczesnymi czynnikami ryzyka z BMI od 28 kg/m2

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka do każdego posiłku zawierającego tłuszcz, nie częściej niż trzy razy na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na orlistat lub jakąkolwiek substancję pomocniczą, przewlekły zespół złego wchłaniania, cholestaza, karmienie piersią

Główne działania niepożądane: bóle brzucha, dyskomfort, plamienie tłuszczowe z odbytu, gazy z wydzieliną, parcie na stolec, tłuszczowe, oleiste stolce, wzdęcie z oddawaniem gazów, płynne stolce oraz częste oddawanie stolca

e-Recepta online 58.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Xenical?

Lek Xenical jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 315 zł za opakowanie z 84 kapsułkami.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Xenical?

Lek Xenical jest preparatem, którego substancją czynną jest orlistat. Jest to preparat wykorzystywany w leczeniu otyłości u pacjentów z indeksem masy ciała BMI powyżej 30 kg/m2 lub pacjentów z nadwagą z BMI od 28 kg/m2, którzy posiadają jednocześnie czynniki ryzyka.

Jaki jest mechanizm dzia艂ania leku Xenical?

Substancja czynna preparatu Xenical to orlistat - silny i długodziałający inhibitor lipaz wytwarzanych w przewodzie pokarmowym, działających w żołądku oraz jelicie cienkim.

W wyniku pozbawienia lipaz aktywności, enzymy te nie hydrolizują tłuszczu przyjętego z pokarmem, co w efekcie sprawia, że tłuszcze nie są trawione i nie wchłaniają się w przewodzie pokarmowym.

Ostatecznym efektem leku Xenical jest, zatem, zmniejszenie ilości dostarczanych organizmowi kalorii.

Jaki jest sk艂ad leku Xenical?

Oprócz substancji czynnej - orlistatu, tabletki preparatu Xenical zawierają również szereg substancji takich jak: celuloza mikrokrystaliczna (E460), sól sodowa glikolanu skrobi (typ A), powidon (E1201), sodu laurylosiarczan, talk, a także składniki otoczki: żelatyna, karmin indygo (E132), dwutlenek tytanu (E171) oraz tusz drukarski jadalny.

Jak stosowa膰 lek Xenical?

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Preparat należy stosować przed, w trakcie lub w ciągu godziny po spożyciu każdego głównego posiłku. Tabletkę należy popić wodą.

W przypadku gdy pacjent pominie posiłek lub jeżeli posiłek nie zawiera tłuszczu, dawkę należy pominąć.

W trakcie stosowania preparatu Xenical w celu uzyskania optymalnych efektów pacjent powinien spożywać zbilansowaną, umiarkowanie niskokaloryczną dietę, podzieloną na trzy główne posiłki. Dieta powinna składać się w 30% z tłuszczów oraz być bogata w owoce i warzywa.

Jak dawkowa膰 lek Xenical u doros艂ych?

Należy przyjmować jedną tabletkę leku Xenical zawierającą 120 mg orlistatu do każdego głównego posiłku zawierającego tłuszcz, nie częściej niż trzy razy na dobę.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

Nie należy stosować leku Xenical u dzieci.

Jaka jest dawka maksymalna produktu Xenical?

Źródła nie podają maksymalnej bezpiecznej dawki orlistatu, jednakże udowodniono, iż stosowanie preparatu Xenical 120 mg częściej niż 3 razy na dobę nie przynosi dodatkowych korzyści.

Co zrobi膰 w przypadku pomini臋cia dawki preparatu Xenical?

W przypadku pominięcia dawki preparatu Xenical należy jak najszybciej podać pominiętą dawkę, pod warunkiem, że od spożycia posiłku nie upłynęła więcej niż 1 godzina, a następnie dawkować lek zgodnie z ustalonym schematem.

W żadnym wypadku nie należy przyjmować podwójnej dawki leku.

Jeżeli pacjent pominął kilka dawek z rzędu, należy skonsultować się z lekarzem.

Jakie s膮 najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane leku Xenical?

Najczęściej zgłaszane działania niepożądane w trakcie terapii lekiem Xenical to zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego takie jak: bóle brzucha, dyskomfort, plamienie tłuszczowe z odbytu, gazy z wydzieliną, parcie na stolec, tłuszczowe, oleiste stolce, wzdęcie z oddawaniem gazów, płynne stolce oraz częste oddawanie stolca.

Inne możliwe działania niepożądane związane ze stosowaniem leku Xenical to:

 • Bóle głowy

 • Zakażenia górnych dróg oddechowych oraz dróg moczowych

 • Hipoglikemia - częstsza u pacjentów z cukrzycą typu 2

 • Zmęczenie

 • Lęk

 • Nieregularne miesiączkowanie

 • Nefropatia szczawianowa

 • Kamica żółciowa

 • Zapalenie wątroby

 • Reakcje nadwrażliwości: świąd, wysypka, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli i anafilaksja

 • Pęcherze

 • Krwawienie z odbytu

 • Uchyłkowatość

 • Zapalenie trzustki

 • Odchylenia w badaniach laboratoryjnych: zwiększenie aktywności aminotransferaz wątrobowych i fosfatazy zasadowej, obniżenie aktywności protrombiny, podwyższenie INR

Co istotne, część działań niepożądanych (w szczególności dolegliwości żołądkowo-jelitowych) ulega złagodnieniu w czasie stosowania leku Xenical przez dłuższy czas.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 objawy przedawkowania preparatu Xenical?

Nie obserwuje się istotnych działań niepożądanych w badaniach klinicznych z użyciem znacznie podwyższonych dawek leku Xenical.

Ewentualne działania niepożądane przedawkowania orlistatu ograniczają się do symptomów podobnych do zgłaszanych podczas stosowania zalecanej dawki preparatu Xenical.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku Xenical?

Nie powinno się stosować leku Xenical, jeżeli pacjent wykazuje nadwrażliwość na substancję czynną - orlistat lub na jakąkolwiek substancję pomocniczą występującą w preparacie.

Ponadto nie zaleca się stosowania leku Xenical w przypadku występowania przewlekłego zespołu złego wchłaniania, cholestazy, a także w trakcie karmienia piersią.

Czy lek Xenical wchodzi w interakcje z innymi lekami?

Lek Xenical wchodzi w liczne interakcje lekowe, dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach.

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania leku Xenical z poniższymi lekami:

 1. Cyklosporyna- orlistat może powodować obniżenie stężenia cyklosporyny w osoczu, co może prowadzić do zmniejszenia skuteczności immunosupresji

 2. Akarboza- nie należy stosować leku Xenical razem z akarbozą

 3. Doustne leki przeciwzakrzepowe - stosując lek Xenical razem z warfaryną lub innymi lekami przeciwzakrzepowymi należy monitorować INR

 4. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach - ze względu na obniżenie wchłaniania tłuszczu z przewodu pokarmowego, orlistat może zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach - A, D, E, K. Stosując lek Xenical należy rozważyć podawanie preparatów wielowitaminowych, mając na uwadze zachowanie co najmniej 2-godzinnego odstępu pomiędzy przyjęciem orlistatu, a podaniem witamin lub przyjąć witaminy tuż przed snem

 5. Amiodaron - orlistat może powodować nieznaczne zmniejszenie stężenia amiodaronu w osoczu. Stosując lex Xenical razem z amiodaronem należy uważnie monitorować stan kliniczny i zwiększyć częstotliwość badań EKG

 6. Lewotyroksyna- stosowanie orlistatu może wiązać się ze zmniejszeniem absorpcji soli jodu oraz lewotyroksyny, co może skutkować pojawieniem się objawów klinicznych niewydolności tarczycy lub zaburzonej gospodarki hormonów tarczycowych

 7. Leki przeciwpadaczkowe- niektórzy pacjenci leczeni orlistatem i lekami takimi jak walproinian czy lamotrygina zgłaszali występowanie drgawek, więc stosując oba leki na raz, należy monitorować potencjalne zmiany w częstości występowania napadów padaczkowych, zmianę ciężkości napadów drgawek oraz potencjalną niestabilność leczenia przeciwpadaczkowego, ponieważ nie można wykluczyć wpływu orlistatu na obniżenie wchłaniania leków przeciwpadaczkowych

 8. Leki przeciwretrowirusowe, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, benzodiazepiny- niektórzy pacjenci zgłaszali zmniejszoną skuteczność tych leków w trakcie jednoczasowej terapii orlistatem, należy zatem uważnie przeanalizować możliwe negatywne skutki działania orlistatu na skuteczność dotychczasowej farmakoterapii wśród pacjentów stosujących te grupy leków

 9. Doustne środki antykoncepcyjne - mimo udowodnienia braku interakcji między orlistatem a doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, lex Xenical może zmniejszać biodostępność doustnych środków antykoncepcyjnych i w konsekwencji prowadzić do zajścia w ciążę. Ryzyko nieplanowanej ciąży wzrasta znacznie w przypadku wystąpienia ciężkiej biegunki, która jest jednym z często występujących działań niepożądanych leku Xenical i zatem w takim przypadku należy rozważyć stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji

Czy mo偶na pi膰 alkohol stosuj膮c lek Xenical?

W badaniach nie zaobserwowano interakcji pomiędzy substancją czynną leku Xenical a alkoholem, jednakże należy być świadomym, że nie zaleca się picia alkoholu w trakcie żadnej farmakoterapii.

Czy mo偶na przyjmowa膰 lek Xenical w trakcie ci膮偶y?

Badania przeprowadzane na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu leku Xenical na ciążę ani na rozwój płodu. Jednakże, ze względu na brak badań klinicznych na kobietach ciężarnych, należy zachować szczególną ostrożność, przyjmując ten produkt leczniczy w ciąży.

Czy stosuj膮c lek Xenical mo偶na karmi膰 piersi膮?

Ze względu na brak danych dotyczących przenikania orlistatu do mleka matek karmiących, nie można wykluczyć, że lek Xenical przenika do mleka matek i co za tym idzie, nie należy stosować leku Xenical w trakcie karmienia piersią.

Czy lek Xenical wp艂ywa na zdolno艣膰 prowadzenia pojazd贸w mechanicznych?

Lek Xenical stosowany w zalecanych dawkach nie powinien wpływać negatywnie na zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych ani obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost臋p 21.11.2023], dost臋pna w Internecie:

https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/xenical-epar-product-information_pl.pdf

Serwis MP, [online] [dost臋p 21.11.2023] dost臋pny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/49182,Xenical-kapsulki-twarde

Serwis Indeks lek贸w mp.pl, [online] [dost臋p 14.02.2024], dost臋pny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=4487

Inni czytali r贸wnie偶

Jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?
Jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?

Niedoczynno艣膰 tarczycy, znana r贸wnie偶 jako hipotyreoza, jest stanem, w kt贸rym tarczyca nie produkuje wystarczaj膮cej ilo艣ci hormon贸w, odgrywaj膮cych kluczow膮 rol臋 w regulacji metabolizmu. Kiedy poziom hormon贸w tarczycy jest zbyt niski, procesy metaboliczne w organizmie zwalniaj膮, co mo偶e prowadzi膰 do r贸偶nych problem贸w zdrowotnych, w tym do przyrostu wagi.St膮d u wielu pacjent贸w cierpi膮cych na t臋 przypad艂o艣膰 pojawia si臋 pytanie - jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?

Artyku艂
15.01.2024
Analogi GLP-1 - Leki inkretynowe, nowoczesne leczenie cukrzycy i oty艂o艣ci
Analogi GLP-1 - Leki inkretynowe, nowoczesne leczenie cukrzycy i oty艂o艣ci

Leki inkretynowe聽to jedna z najnowocze艣niejszych metod聽w leczeniu oty艂o艣ci聽cia艂a i聽leczeniu聽cukrzycy typu 2. Najbardziej rozpowszechnione w艣r贸d lek贸w z grupy inkretynowych s膮 analogi naturalnego hormonu GLP-1 dost臋pne wy艂膮cznie na recept臋 (recepta online).

Artyku艂
21.02.2024
Tabletki antykoncepcyjne a tycie - jakie s膮 fakty?
Tabletki antykoncepcyjne a tycie - jakie s膮 fakty?

Tabletki antykoncepcyjne s膮 jedn膮 z najpopularniejszych metod antykoncepcji stosowanych przez kobiety na ca艂ym 艣wiecie, chroni膮cych je bardzo skutecznie przed niechcian膮 ci膮偶膮. Cz臋sto jednak pojawia si臋 pytanie, czy tabletki antykoncepcyjne mog膮 powodowa膰 wzrost masy cia艂a. W tym artykule przyjrzymy si臋 temu zagadnieniu i przedstawimy dost臋pne fakty na ten temat.Antykoncepcja hormonalna dost臋pna jest tylko na recept臋 (recepta online).

Artyku艂
23.01.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!