Saxenda - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Saxenda - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Saxenda to wyrób leczniczy stosowany w celu redukcji masy ciała wykorzystywany w leczeniu otyłości oraz nadwagi. Substancją czynną leku jest liraglutyd będący analogiem naturalnie występującego hormonu w organizmie ludzkim GLP-1. Saxenda występuje pod postacią roztworu do wstrzykiwań i dostępna jest wyłącznie po okazaniu recepty lekarskiej.

Rozpocznij konsultacj臋 z Saxenda

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Saxenda
Substancje czynne Liraglutidum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • roztw贸r do wstrzykiwa艅
Dawki
  • 6 mg/ml (roztw贸r do wstrzykiwa艅)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Saxenda

Substancja czynna: liraglutyd

Wskazania: BMI >30kg/m2 lub 27-30 kg/m2 + choroba współistniejąca związana z nadmierną masą ciała

Zastosowanie: podskórnie w udo, ramię bądź brzuch

Dawkowanie: początkowo 0,6 mg 1 x dziennie, co tydzień należy zwiększać dawkę o 0,6 mg, aż do osiągnięcia 3 mg na dobę w piątym tygodniu kuracji i podtrzymanie tej dawki przez cały okres leczenia

Główne przeciwwskazania: uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu, ciąża, karmienie piersią

Główne działania niepożądane: biegunka, zaparcia, wymioty, dolegliwości żołądkowe

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Saxenda - Cena, refundacja

Saxenda nie jest objęty refundacją leków i jego cena może się różnić w zależności od wielkości opakowania.

  • Saxenda (6 mg/ml roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 3 wstrzykiwacze 3 ml) - cena wynosi ok. 740 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest wyr贸b medyczny Saxenda?

Lek Saxenda to roztwór do wstrzykiwań zawierający substancję czynną liraglutyd, który jest analogiem ludzkiego hormonu GLP-1 . GLP-1, czyli peptyd glukagonopodobny-1, to substancja wydzielana w jelitach po spożyciu pokarmu. Działa na organizm poprzez obniżenie łaknienia oraz stymulacje wydzielania insuliny i redukcję uwalniania glukagonu.

Działanie leku Saxenda ułatwia redukcję masy ciała wśród osób z nadwagą i otyłością. Preparat stanowi uzupełnienie zdrowego odżywiania oraz regularnego wysiłku fizycznego.

Preparat nie jest refundowany i wydawany jest jedynie po okazaniu recepty. W każdym opakowaniu produktu zawarte są trzy wstrzykiwacze, a w każdym z nich znajdują się 3 ml leku.

Mechanizm dzia艂ania leku

Saxenda zawiera w swoim składzie substancję czynną liraglutyd - analog glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Liraglutyd łączy się z receptorami GLP-1 znajdującymi się w mózgowiu prowadząc do ich aktywacji. W efekcie jego działania łaknienie ulega zmniejszeniu prowadząc do obniżenia podaży przyjmowanych kalorii, co prowadzi do redukcji masy ciała. Saxenda wpływa głównie na utratę trzewnej tkanki tłuszczowej, a w mniejszym stopniu redukuje podskórną tkankę tłuszczową. Kontrola łaknienia pod wpływem liraglutydu odbywa się poprzez zwiększenie uczucia sytości i redukcję uczucia głodu. Liraglutyd zwiększa wydzielanie insuliny oraz hamuje uwalnianie glukagonu.

Receptory glukagonopodobnego peptydu-1 znajdują się także w tętnicach, żyłach, sercu, nerkach oraz w układzie immunologicznym. W badaniach przeprowadzonych na myszach wykazano, że liraglutyd korzystnie wpływa na profil lipidowy, zmniejsza stany zapalne oraz zapobiega tworzeniu blaszek miażdżycowych.

Wskazania do stosowania leku Saxenda

Lek Saxenda należy zastosować wśród osób których wskaźnik masy ciała BMI wynosi >30 kg/m2, czyli u osób z otyłością. Połączenie preparatu wraz z dietą i zwiększonym poziomem wysiłku fizycznego umożliwi odpowiednią kontrolę masy ciała oraz poprawę ogólnego stanu zdrowia.

U osób u których BMI mieści się w przedziale 27-30 kg/m2 i występuje schorzenie współistniejące związane z nadmiarem tkanki tłuszczowej (cukrzyca typu II, dysplipidemia, nadciśnienie tętnicze, stan przedcukrzycowy, bezdech senny) również można włączyć leczenie preparatem Saxenda.

Sk艂ad leku Saxenda

W 1 ml roztworu preparatu Saxenda zawarte jest 6 mg substancji czynnej - liraglutydu. W opakowaniu zawarte są 3 wstrzykiwacze, każdy z nich ma objętość 3 ml, a więc w jednym wstrzykiwaczu znajduje się 18 mg liraglutydu.

Substancjami pomocniczymi preparatu Saxenda jest: fosforan disodowy, fenol, woda do wstrzykiwań, wodorotlenek sodu, glikol propylenowy oraz kwas chlorowodorowy.

Dawkowanie leku Saxenda u doros艂ych

Lek Saxenda powinien być podawany wyłącznie podskórnie w dawce początkowej 0,6 mg raz dziennie. W okresie pierwszych czterech tygodni należy zwiększyć dawkę preparatu o 0,6 mg na tydzień aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej wynoszącej 3 mg raz na dobę.

Nie zaleca się stosowania większej dawki dobowej niż 3 mg. W wypadku gdy po zwiększeniu ilości podawanego preparatu jest on źle tolerowany, powinno się zgłosić tę informację lekarzowi i rozważyć zakończenie podaży leku Saxenda.

U osób cierpiących na cukrzycę typu II nie należy łączyć wyrobu medycznego Saxenda z innym typem agonisty receptora GLP-1. U osób z cukrzycą stosujących insulinę bądź preparaty pobudzające sekrecję insuliny, przed dołączeniem preparatu Saxenda należy rozważyć obniżenie dawki leków przeciwcukrzycowych w celu prewencji stanu hipoglikemii.

Lek Saxenda powinien być stosowany raz na dobę, o wybranej porze i niezależnie od konsumowanych posiłków. Podskórna podaż leku Saxenda powinna być wykonana w udo, ramię bądź w okolice brzucha. Mimo że pora podania leku jest dowolna, najlepiej wybrać dogodną porę i mniej więcej każdego dnia podawać preparat o podobnej godzinie.

Jak dawkowa膰 preparat Saxenda u dzieci i os贸b starszych?

Osoby powyżej 65 roku życia powinny stosować preparat w taki sam sposób jak osoby młodsze. Osoby starsze które przekroczyły 75 rok życia nie powinny stosować preparatu, co jest spowodowane zbyt małą ilością dostępnych danych dotyczących działania leku Saxenda wśród tej grupy osób.

Niewielka ilość dostępnych informacji i badań na temat stosowania preparatu wśród osób poniżej 18 roku życia powoduje że preparat nie jest zalecany do stosowania wśród dzieci i młodzieży.

Pomini臋cie dawki preparatu Saxenda

Gdy doszło do pominięcia dawki leku i minęło mniej niż 12 godzin od zwykłej pory podaży preparatu, to należy zażyć wyrób medyczny Saxenda tak szybko jak to możliwe.

W wypadku gdy do pory podaży kolejnej dawki zostało mniej niż 12 godzin, to powinno się opuścić pominiętą dawkę leku i przyjąć kolejną dawkę o typowej dla danej osoby porze.

Nie jest zalecane podwojenie dawki w celu uzupełnienia zapomnianej podaży preparatu.

Mo偶liwe dzia艂ania niepo偶膮dane preparatu Saxenda

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Saxenda zalicza się dolegliwości ze strony układu przewodu pokarmowego: wymioty, nudności, mdłości, zaparcia oraz biegunki.

Innymi częstymi dolegliwościami podczas stosowania leku Saxenda są takie objawy jak: uczucie suchości w jamie ustnej, zaburzenia smaku, osłabienie, zmęczenie, bezsenność , hipoglikemia, zawroty głowy, kamienie żółciowe, objawy żołądkowo-jelitowe - zgaga, wzdęcia, odbijania, gazy, ból górnej części jamy brzusznej, zapalenie błony śluzowej żołądka, niestrawność.

W miejscu podaży leku może dojść do pojawienia się zmian w miejscu iniekcji takich jak : ból podrażnienie, zasinienie, wysypka i swędzenie tej okolicy.

Kolejnym częstym działaniem niepożądanym leku Saxenda jest hipoglikemia. Stan niedocukrzenia może objawiać się: zimnymi potami, bólem głowy, uczuciem kołatania serca, uczuciem głodu, sennością, osłabieniem, nerwowością, drżeniami, zaburzeniem widzenia i stanem splątania.

Do rzadszych działań niepożądanych preparatu Saxenda zalicza się takie objawy jak: zapalenie pęcherzyka żółciowego, odwodnienie, wysypki skórne, reakcje alergiczne, tachykardię, złe samopoczucie, metaliczny posmak w ustach, łatwe siniaczenie, obniżona ilość wydalanego moczu, ostra niewydolność nerek i upośledzenie ich czynności.

Objawy przedawkowania

Dotychczas zgłaszane objawy związane z przyjęciem większej niż dopuszczalna dawka leku były związane z wystąpieniem dolegliwości takich jak ciężkie wymioty i nudności. Nie zaobserwowano stanów hipoglikemii w okresie przedawkowania, jednakże u osób które spożyły preparat Saxenda w nadmiarze należy monitorować stężenie glukozy oraz poziom potencjalnego odwodnienia.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do zastosowania preparatu jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję preparatu Saxenda.

Nie należy stosować leku Saxenda wśród dzieci, młodzieży oraz u osób które przekroczyły 75 rok życia a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Należy zachować ostrożność u osób z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby , z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, z chorobami tarczycy, chorobami trzustki oraz wśród osób dializowanych przed zastosowaniem preparatu Saxenda. Najlepiej skonsultować się i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Interakcje z innymi lekami

Zanim rozpocznie się stosowanie leku Saxenda należy skonsultować się z lekarzem i poinformować o wszystkich stosowanych lekach.

Lek Saxenda może wejść w interakcję z preparatami stosowanymi w leczeniu cukrzycy takimi jak pochodne sulfonylomocznia czy insulina a także z warfaryną oraz innymi doustnymi preparatami przeciwzakrzepowymi.

Saxenda nie powinna być stosowana z innymi lekami wpływającymi na receptory GLP-1.

Saxenda a alkohol

Brak dostępnych danych na temat jednoczesnego spożywania alkoholu i przyjmowania wyrobu medycznego Saxenda. Mimo to zaleca się nie spożywanie alkoholu podczas kuracji lekiem, gdyż alkohol zwiększa ryzyko hipoglikemii.

Saxenda a ci膮偶a

Saxenda nie powinna być stosowana w okresie ciąży. Jeżeli kobieta jest w ciąży bądź planuje rozpoczęcie starań o dziecko, to należy przerwać leczenie preparatem Saxenda. Przeprowadzone badania wśród zwierząt ukazały szkodliwy wpływ na zdolności reprodukcyjne.

Saxenda karmienie piersi膮

Podczas badania na zwierzętach wykazano niewielkie przenikanie liraglutydu do mleka ssaków. Z uwagi na brak informacji o potencjalnym wpływie preparatu na jakość mleka kobiecego, nie zaleca się stosowania preparatu wśród kobiet karmiących piersią.

Saxenda a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Wyrób medyczny Saxenda nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługę maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Saxenda - leki z t膮 sam膮 substancj膮 czynn膮

Lekiem z tą samą substancją czynną co Saxenda jest Victoza.

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?
Jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?

Niedoczynno艣膰 tarczycy, znana r贸wnie偶 jako hipotyreoza, jest stanem, w kt贸rym tarczyca nie produkuje wystarczaj膮cej ilo艣ci hormon贸w, odgrywaj膮cych kluczow膮 rol臋 w regulacji metabolizmu. Kiedy poziom hormon贸w tarczycy jest zbyt niski, procesy metaboliczne w organizmie zwalniaj膮, co mo偶e prowadzi膰 do r贸偶nych problem贸w zdrowotnych, w tym do przyrostu wagi.St膮d u wielu pacjent贸w cierpi膮cych na t臋 przypad艂o艣膰 pojawia si臋 pytanie - jak schudn膮膰 z niedoczynno艣ci膮 tarczycy?

Artyku艂
15.01.2024
Wegovy jako spos贸b na skuteczne odchudzanie. Jak dzia艂a nowy lek?
Wegovy jako spos贸b na skuteczne odchudzanie. Jak dzia艂a nowy lek?

Preparat leczniczy Wegovy, kt贸ry zdobywa uznanie jako skuteczny lek odchudzaj膮cy, jest przeznaczony dla pacjent贸w cierpi膮cych na oty艂o艣膰. W jego sk艂ad wchodzi semaglutyd - substancja aktywna dzia艂aj膮ca jako agonista receptora GLP-1. Wegovy wspomaga redukcj臋 masy cia艂a poprzez zmniejszenie uczucia g艂odu i zwi臋kszenie poziomu syto艣ci. Lek dost臋pny jest na recept臋 online.

Artyku艂
20.03.2024
Jak schudn膮膰 z brzucha? Dieta  膰wiczenia czy leki?
Jak schudn膮膰 z brzucha? Dieta, 膰wiczenia czy leki?

Coraz wi臋cej Polak贸w ma problem z nadmiern膮 mas膮 cia艂a, kt贸ra skutkuje odk艂adaniem si臋 tkanki t艂uszczowej w okolicach bioder, brzucha, r膮k czy n贸g. Niezale偶nie od jej rozmieszczenia, proces odchudzania musi obejmowa膰 zmian臋 stylu 偶ycia. Warto pami臋ta膰, 偶e spalaj膮c tkank臋 t艂uszczow膮 i modyfikuj膮c tryb 偶ycia, nie przyczyniamy si臋 tylko do atrakcyjniejszej sylwetki, ale przede wszystkim do lepszego zdrowia.Co zrobi膰, je偶eli chcesz szybko schudn膮膰 z brzucha? Odpowiednie 膰wiczenia, dieta, leki czy mo偶e zabiegi kosmetyczne? Co wybra膰, aby skutecznie poprawi膰 wygl膮d brzucha?

Artyku艂
12.04.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!