Nystatyna VP Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Nystatyna VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nystatyna VP to produkt leczniczy, który przyjmuje postać tabletek dopochwowych, stosowany w leczeniu grzybicy pochwy i sromu. Jest to lek dostępny na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Nystatyna VP
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Nystatyna VP - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 23.02.2024
Nazwa preparatu Nystatyna VP
Substancje czynne Nystatinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki dopochwowe
Dawki
  • 100 000 j.m. (Tabletki dopochwowe)

Czym jest Nystatyna VP?

Nystatyna VP to lek przeznaczony do stosowania dopochwowego w przypadku grzybicy pochwy i sromu. Preparat zawiera nystatynę będącą antybiotykiem polienowym o działaniu przeciwgrzybiczym, który jest skuteczny w leczeniu infekcji wywołanych przez liczne grzyby i drożdżaki, m. in. Candida spp., Cryptococcus spp., Coccidioides spp., Histoplasma spp., Blastomyces spp. oraz Aspergillus spp.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Mechanizm działania leku Nystatyna VP

Lek nystatyna, w zależności od stężenia i wrażliwości organizmu, działa grzybostatycznie lub grzybobójczo.

Nystatyna łączy się z ergosterolem, który wchodzi w skład błony komórkowej grzybów, powodując zaburzenie przepuszczalności owej błony. W rezultacie komórka grzybowa traci istotne dla swojego funkcjonowania składniki co zaburza funkcjonowanie komórki grzyba.

Produkt działa przede wszystkim miejscowo, ponieważ praktycznie nie wchłania się z pochwy.

Skład leku Nystatyna VP

Substancja czynna leku Nystatyna VP to nystatyna (Nystatinum ). W jednej tabletce znajduje się 100 000 j.m. substancji czynnej. Opakowanie zawiera 10 tabletek. Do pozostałych składników leku należą substancje pomocnicze: skrobia ryżowa, laktoza jednowodna, etyloceluloza, stearynian magnezu.

Jak stosowa─ç lek?

Lek Nystatyna VP podaje się dopochwowo . Należy założyć tabletkę głęboko do pochwy. Nie należy stosować leku Nystatyna VP doustnie.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy stosować 1-2 tabletki na dobę wprowadzając je głęboko do pochwy. Długość terapii powinna być zgodna z zaleceniami lekarza, zazwyczaj jest to 14 dni.

Nie ma potrzeby modyfikacji dawki u pacjentek w podeszłym wieku ani z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Nystatyna VP może być stosowany jedynie u pacjentek od 12 roku życia. Podobnie jak u dorosłych należy przyjmować 1-2 tabletki na dobę głęboko dopochwowo, zwykle przez 14 dni.

Nie należy stosować preparatu u pacjentek poniżej 12 roku życia.

Dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Lek Nystatyna VP stosowany dopochwowo jest zazwyczaj dobrze tolerowany. Czasami podczas stosowania preparatu mogą pojawić się miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych.

Gdzie zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Dzięki zgłaszaniu podejrzewanych objawów niepożądanych możliwe jest stałe monitorowanie stosunku korzyści do ryzyka stosowania produktu leczniczego.

Przedawkowanie preparatu Nystatyna VP

Jak dotąd nie został odnotowany żaden przypadek objawowego przedawkowania nystatyny stosowanej dopochwowo. W związku z tym, że Nystatyna VP stosowana miejscowo praktycznie nie przenika do krążenia ogólnoustrojowego, lek nie powoduje objawów ogólnych.

Pomimo stosunkowego bezpieczeństwa preparatu nie należy przyjmować preparatu bez wskazań do stosowania leku Nystatyna VP, wyraźnego zalecenia lekarza, ani przekraczać zaleconych dawek.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania preparatu?

Nie należy stosować leku jeżeli u pacjenta stwierdzono uczulenie lub inny rodzaj nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Interakcje z innymi lekami

Do tej pory nie odnotowano interakcji nystatyny z innymi lekami.

Nystatyna VP a ci─ů┼╝a

Lek Nystatyna VP nie powinien być stosowany w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Obecnie brakuje danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tego produktu w okresie ciąży. Nie przeprowadzono badań oceniających wpływ nystatyny na przebieg ciąży, rozwój zarodka, płodu, przebieg porodu i rozwój po urodzeniu.

O wskazaniach do stosowania Nystatyny VP u kobiet ciężarnych decyduje lekarz.

Nystatyna VP a karmienie piersi─ů

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku Nystatyna VP w okresie karmienia piersią, ponieważ brakuje danych dotyczących wpływu nystatyny na dzieci karmione piersią przez kobiety stosujące ten preparat.

Zaleca się konsultację z lekarzem przed włączeniem leku w okresie karmienia piersią.

Przechowywanie produktu leczniczego

Lek należy przechowywać w lodówce, w temperaturze 2 st.C - 8 st.C, w oryginalnym opakowaniu. Okres ważności preparatu wynosi 2 lata.

Nystatyna VP a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Preparat leczniczy Nystatyna VP nie wykazuje wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Nystatyna VP

Substancja czynna: nystatyna

Wskazania: grzybica pochwy i sromu

Zastosowanie: głęboko dopochwowo

Dawkowanie: 1-2 tabletki na dobę (100 000-200 000 j.m. nystatyny na dobę)

Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych

Działania niepożądane: miejscowe objawy podrażnienia skóry i błon śluzowych

Bibliografia

Charakterystyka Produktu leczniczego Nystatyna VP https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4866/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝