Escitalopram Aurovitas Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Escitalopram Aurovitas E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Escitalopram aurovitas jest lekiem stosowanym w leczeniu zaburzeń psychicznych, w tym zaburzeń depresyjnych dotykających aktualnie dużą część populacji. Według danych WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) na depresję cierpi blisko 5% osób dorosłych na całym świecie. W leczeniu stosowane są leki przeciwdepresyjne, dostępne wyłącznie na receptę (recepta online),  w tym m.in. wspomniany Escitalopram aurovitas.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Escitalopram Aurovitas
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Escitalopram Aurovitas E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 10.05.2024
Nazwa preparatu Escitalopram Aurovitas
Substancje czynne Escitaloprami oxalas Escitalopramum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 10 mg (Tabletki powlekane)
 • 15 mg (Tabletki powlekane)
 • 20 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Escitalopram aurovitas

Substancja czynna: szczawian escitalopramu

Wskazania: leczenie dużych epizodów depresji, leczenie społecznego zaburzenia lękowego, zaburzenia lękowego uogólnionego, leczenie zaburzeń lękowych (napady lęku panicznego z napadami lęku z agorafobią lub bez niej), leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 5-20 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną bądź którąkolwiek substancję pomocniczą, jednoczesne stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO, wydłużenie odstępu QT, przyjmowanie innych leków wydłużający odstęp QT

Główne działania niepożądane: uczucie zmęczenia, biegunka, wymioty, zwiększenie masy ciała, zaburzenia seksualne (w tym zaburzenia wzwodu), zawroty głowy, zapalenie zatok

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Escitalopram aurovitas?

Preparat Escitalopram aurovitas nie jest objęty refundacją. W aptekach możemy znaleźć trzy rodzaje opakowań, każde zawierające 28 tabletek powlekanych:

 • Escitalopram aurovitas 10 mg 28 tabletek powlekanych cena wynosi ok. 17 zł;

 • Escitalopram aurovitas 15 mg 28 tabletek powlekanych cena wynosi ok. 20 zł;

 • Escitalopram aurovitas 20 mg 28 tabletek powlekanych cena wynosi ok. 26 zł.

Należy pamiętać, że podane ceny są wyłącznie orientacyjne i mogą ulec zmianie w najbliższej przyszłości.

Czym jest preparat Escitalopram aurovitas?

Escitalopram aurovitas to preparat stosowany zarówno w leczeniu depresji, jak i w terapii zaburzenia lękowego uogólnionego, zaburzeń lękowych z napadami lęku z agorafobią lub bez niej, społecznego zaburzenia lękowego oraz zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. Escitalopram aurovitas zawiera w swoim składzie substancję czynną Escitalopram, będący silnym i wybiórczym inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).

Escitalopram aurovitas znajdziemy w aptekach jako tabletki powlekane, a każdą z nich można podzielić na dwie równe dawki.

Jaki jest mechanizm działania leku Escitalopram aurovitas?

Mechanizm działania omawianego leku oparty jest na substancji czynnej, jaką jest Escitalopram. Należy on do grupy leków przeciwdepresyjnych, będących wybiórczymi (selektywnymi) inhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), jednego z neuroprzekaźników działających w ośrodkowym układzie nerwowym.

Miejscem, w którym działa serotonina jest synapsa, będąca swoistym połączeniem między dwiema komórkami nerwowymi (neuronami). W synapsie istnieje przestrzeń synaptyczna, do której serotonina jest uwalniana jako neurotransmiter. Z kolei proces wychwytu zwrotnego opiera się na receptorach w błonie neuronu przed synapsą, które przechwytują część cząsteczek serotoniny.

Efektem działania Escitalopramu jest zwiększenie stężenia serotoniny w przestrzeni synaptycznej, poprzez blokowanie jej wychwytu zwrotnego. Powoduje to wydłużenie zarówno działania serotoniny, jak i pobudzenia drugiego neuronu. Dzięki czemu impulsy nerwowe są częstsze i przez to objawy depresji ulegają osłabieniu, co stanowi główny cel terapii.

Jaki jest skład leku Escitalopram aurovitas?

W skład preparatu Escitalopram aurovitas wchodzi substancja czynna Escitalopram (w postaci szczawianu) w dawce 10 mg.

Z kolei do substancji pomocniczych, jakie znajdziemy w tabletce, należą: Stearynian magnezu, talk, celuloza mikrokrystaliczna (PH-102), krzemionka koloidalna bezwodna, kroskarmeloza sodowa, butylhydroksytoluen (E321), butylhydroksyanizol (E320), celuloza mikrokrystaliczna krzemowana, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 400 oraz hypromeloza 5 cps.

Jak stosowa─ç lek Escitalopram aurovitas?

Escitalopram aurovitas należy stosować doustnie raz na dobę. Przyjmowanie leku może odbywać się z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Pora dnia również nie odgrywa większej roli.

Badania nie wykazały bezpieczeństwa w stosowaniu dawek większych niż 20 mg na dobę. Dlatego nie należy przekraczać wspomnianej dobowej dawki maksymalnej tj. 20 mg na dobę. Zwiększenie dawki powinno być każdorazowo poparte zaleceniami lekarza.

Jak dawkować lek Escitalopram aurovitas u dorosłych?

W zależności od przyczyny, z której powodu lek został włączony przez lekarza, dawki mogą być różne.

W leczeniu dużych epizodów depresyjnych zwykle zalecana dawka leku to 10 mg raz na dobę. W zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę. Po 2-4 tygodniach zwykle uzyskuje się działanie przeciwdepresyjne. Gdy objawy ustąpią, leczenie należy kontynuować przez min. 6 miesięcy.

Społeczne zaburzenie lękowe wymaga rozpoczęcia leczenia od dawki 10 mg raz na dobę. Poprawa stanu klinicznego widoczna jest zwykle po 2-4 tygodniach. Dawka leku może zostać obniżona do 5 mg na dobę lub podwyższona maksymalnie do 20 mg na dobę, w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Farmakoterapia powinna być kontynuowana przez 12 tygodni, a korzyści z terapii powinny być regularnie oceniane przez lekarza.

W przypadku terapii zaburzenia lękowego uogólnionego zalecana dawka leku Escitalopram aurovitas na początku to 10 mg na dobę. W zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie, dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Leczenie zaburzeń lękowych z napadami lęku z agorafobią lub bez niej rozpoczyna się od dawki 5 mg na dobę w pierwszym tygodniu leczenia. Następnie od drugiego tygodnia leczenia jest ona zwiększana do 10 mg na dobę. W zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie, dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Farmakoterapia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest włączana jako początkowa dawka 10 mg na dobę. W zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie, dawka może być zwiększana przez lekarza maksymalnie do 20 mg na dobę.

Jak dawkowa─ç lek Escitalopram aurovitas u wybranych grup pacjent├│w?

Osoby starsze (powyżej 65. roku życia)

U osób starszych zwykle zalecana dawka leku to 5 mg na dobę. W zależności od tego, jak pacjent reaguje na leczenie, lekarz może zalecić zwiększenie dawki do maksymalnej w tej grupie wiekowej, która wynosi 10 mg przyjmowana raz dziennie.

Dzieci i młodzież

Leku Escitalopram aurovitas nie należy stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. W badaniach klinicznych zaobserwowano częściej występujące zachowania samobójcze oraz zachowania agresywne u osób, którym podawano leki przeciwdepresyjne niż u osób, które dostawały placebo. Ponadto nie istnieją dane dotyczące wpływu escitalopramu na wzrost, rozwój poznawczy, rozwój zachowania oraz dojrzewanie dzieci i młodzieży.

Osoby z zaburzeniami czynności nerek

Pacjenci cierpiący na łagodne bądź umiarkowane zaburzenia czynności nerek nie wymagają modyfikacji dawki. Należy jednak zachować ostrożność u pacjentów z ciężkim zaburzeniem czynności nerek.

Osoby z zaburzeniami czynności wątroby

Zalecana dawka leku Escitalopram aurovitas przez pierwsze dwa tygodnie leczenia u pacjentów z łagodnymi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby to 5 mg na dobę. W zależności od tego, jak pacjent zareaguje na leczenie, dawka może zostać zwiększona do dawki 10 mg na dobę. Należy jednak zachować ostrożność podczas modyfikacji dawki u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby.

Osoby z zaburzeniami metabolizmu leków z udziałem enzymu CYP2C19

Enzym CYP2C19 odpowiada m.in. za metabolizm leków stosowanych w leczeniu wrzodów żołądka, leków przeciwdepresyjnych oraz przeciwdrgawkowych. Dla osób z zaburzonym działaniem wspomnianego enzymu zwykle zalecana dawka leku na początku leczenia to 5 mg na dobę (pierwsze dwa tygodnie). Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 10 mg na dobę, w zależności od tego, jak pacjent odpowiada na leczenie.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Dawka maksymalna leku Escitalopram aurovitas wynosi 20 mg na dobę.

Jak odstawia─ç lek Escitalopram aurovitas?

Nie jest wskazane nagłe przerywanie leczenia, gdyż może to prowadzić to wystąpienia objawów z odstawienia. Pacjent planujący w najbliższej przyszłości zakończenie terapii lekiem Escitalopram aurovitas powinien skontaktować się z lekarzem.

Zalecane jest stopniowe zmniejszanie dawki escitalopramu przez okres kilku tygodni bądź miesięcy, w zależności od reakcji pacjenta.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Escitalopram aurovitas?

Każdy lek może wywoływać działania niepożądane. Nie inaczej jest z preparatem Escitalopram aurovitas, którego najczęstsze skutki uboczne to:

 • uczucie zmęczenia;

 • zaburzenia seksualne (w tym zaburzenia wzwodu, zmniejszenie popędu płciowego, brak orgazmu);

 • senność;

 • zawroty głowy;

 • zmniejszenie lub zwiększenie łaknienia;

 • lęk;

 • zwiększenie masy ciała;

 • biegunka lub zaparcia;

 • wymioty;

 • ziewanie;

 • zapalenie zatok.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Escitalopram aurovitas?

Do działań niepożądanych, które znacznie rzadziej dotykają pacjentów należą:

 • zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, mogące wskazywać na zaburzenia czynności wątroby;

 • zmniejszenie masy ciała;

 • wypadanie włosów;

 • zaburzenia smaku;

 • zaburzenia snu;

 • poczucie utraty własnej tożsamości;

 • zachowania samobójcze;

 • zaburzenia widzenia;

 • zespół serotoninowy;

 • zwiększone wydzielanie hormonu antydiuretycznego.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Escitalopram aurovitas?

Objawy przedawkowania mogą dotyczyć wielu układów m.in. ośrodkowego układu nerwowego (zawroty głowy, drżenia, zespół serotoninowy, drgawki), układu sercowo-naczyniowego (wydłużenie odstępu QT, niemiarowość, niedociśnienie tętnicze), układu pokarmowego (wymioty, nudności) oraz gospodarki wodno-elektrolitowej (hipokaliemia, hiponatremia).

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Escitalopram aurovitas?

 • Nadwrażliwość na substancję czynną bądź którąkolwiek substancję pomocniczą;

 • Jednoczesne stosowanie leków z grupy inhibitorów MAO (stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych);

 • Rozpoznany wydłużony odstęp QT lub wrodzony zespół wydłużonego odstępu QT;

 • Przyjmowanie jednoczasowe leku Escitalopram aurovitas oraz leków wydłużających odstęp QT tj. niektóre leki stosowane w leczeniu groźnych dla życia zaburzeń rytmu serca (leki przeciwarytmiczne klasy Ia i klasy III), niektóre leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych (atypowe leki przeciwpsychotyczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne).

Interakcje z innymi lekami

Należy pamiętać o konieczności poinformowania lekarza, jeżeli przyjmowane są na stałe inne leki.

Skojarzenie leczenia lekami z grupy SSRI oraz stosowanymi także w leczeniu depresji nieodwracalnymi nieselektywnymi inhibitorami MAO może spowodować wystąpienie u pacjenta ciężkich reakcji niepożądanych. Zatem takie leczenie skojarzone jest przeciwwskazane. Pacjent może otrzymać escitalopram dopiero po upływie 14 dni od zakończenia stosowania nieodwracalnego nieselektywnego inhibitora MAO. Natomiast czas między odstawieniem escitalopramu a włączeniem wspomnianego inhibitora MAO powinien wynosić min. 7 dni.

Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego jednoczesna terapia escitalopramem i stosowanym w leczeniu depresji odwracalnym selektywnym inhibitorem MAO-A, moklobemidem jest przeciwwskazana. Natomiast w przypadku konieczności zastosowania leczenia skojarzonego, zaleca się jego rozpoczęcie od najmniejszych możliwych dawek oraz ścisły nadzór lekarza.

Stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych antybiotyk linezolid, będący odwracalnym nieselektywnym inhibitorem MAO-A nie powinien być stosowany jednocześnie z escitalopramem. Jednak, jeśli takie leczenie skojarzone jest niezbędne, powinno być rozpoczęte od najmniejszym możliwych dawek oraz nadzorowane ściśle przez lekarza.

Selegilina stosowana w leczeniu choroby parkinsona i będąca nieselektywnym odwracalnym inhibitorem MAO-B może zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego, jeśli podawana jest w skojarzeniu z escitalopramem.

Nie ma dostępnych badań na temat wpływu leków wydłużających odstęp QT na działanie escitalopramu, jednak nie można wykluczyć, że nasilają jego efekty działania. W związku z tym przeciwwskazane jest jednoczesne przyjmowanie leków, które wydłużają odstęp QT tj. leki przeciwarytmiczne klasy Ia i III, leki przeciwpsychotyczne (w tym atypowe leki przeciwpsychotyczne, pochodne fenotiazyny, haloperidol, pimozyd), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki stosowane w leczeniu malarii (halofantryna), niektóre leki przeciwhistaminowe.

Jednoczesne przyjmowanie escitalopramu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi (stosowane w celu zmniejszenia ryzyka udaru mózgu) może mieć wpływ na ich działanie. Wymagana jest kontrola parametrów krzepnięcia krwi i odpowiednio dostosowana dawka leku przeciwzakrzepowego.

U pacjentów przyjmujących leki z grupy NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) jak np. kwas acetylosalicylowy jednoczasowe przyjmowanie escitalopramu może zwiększać u tych osób skłonność do krwawień.

Ostrożność jest także wymagana przy stosowaniu escitalopramu równocześnie z lekami metabolizowanymi przez enzym CYP2D6 takimi jak np. metoprolol, propafenon (stosowane w chorobach układu krążenia), flekainid czy haloperidol.

Pacjent przyjmujący leki obniżające stężenie potasu i magnezu we krwi powinien zachować szczególną ostrożność z uwagi na zwiększone ryzyko wystąpienia złośliwych arytmii.

Ponadto, jeżeli pacjent przyjmuje leki obniżające próg drgawkowy tj. leki neuroleptyczne (stosowane w leczeniu zaburzenia afektywnego dwubiegunowego), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, inne SSRI, bupropion (leczenie dużych epizodów depresji), tramadol (silny lek przeciwbólowy), powinien zachować ostrożność przy włączaniu leku Escitalopram aurovitas.

Czy mo┼╝na spo┼╝ywa─ç alkohol stosuj─ůc lek Escitalopram aurovitas?

Nie zostały udowodnione interakcje farmakodynamiczne i farmakokinetyczne escitalopramu z alkoholem. Jednakże tak jak w przypadku wszystkich leków psychotropowych spożywanie alkoholu podczas leczenia preparatem Escitalopram aurovitas nie jest zalecane.

Lek Escitalopram aurovitas a ci─ů┼╝a

Istnieją ograniczone dane kliniczne na temat stosowania escitalopramu w okresie ciąży.

Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ leku na reprodukcję. Stosowanie przez matkę preparatów z grupy SSRI/SNRI w późniejszych okresach ciąży, szczególnie w trzecim trymestrze może skutkować wystąpieniem o noworodka takich objawów jak zaburzenia oddechowe, drgawki, bezdech, trudności w zasypianiu, wzmożone napięcie mięśniowe, wymioty. Najczęściej pojawiają się one zaraz po porodzie lub wkrótce po nim.

Ponadto badania epidemiologiczne wskazują na podwyższone ryzyko wystąpienia zespołu przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPNH).

Zaobserwowano także zwiększone ryzyko krwawienia poporodowego po stosowaniu SSRI/SNRI w ciągu miesiąca przed porodem.

W związku z tym lek Escitalopram aurovitas nie powinien być stosowany w trakcie ciąży z wyjątkiem sytuacji, kiedy potencjalne korzyści z terapii przewyższają ryzyko i tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

Lek Escitalopram aurovitas a karmienie piersi─ů

Naukowcy przypuszczają, że escitalopram przenika do mleka matki. Z tego powodu stosowanie leku podczas karmienia piersią nie jest zalecane.

Lek Escitalopram aurovitas a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie wykazano wpływu escitalopramu na sprawność psychofizyczną oraz intelektualną, jednak wszystkie leki psychoaktywne mogą mieć wpływ na sprawność, bądź zdolność osądu.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą być podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Jak post─Öpowa─ç w przypadku wyst─ůpienia objaw├│w depresji?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora;

 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny;

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Escitalopram aurovitas [dost─Öp online grudzie┼ä 2023], dost─Öpna w internecie pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/34864/characteristic
 • Strona internetowa ┼Üwiatowej Organizacji Zdrowia (WHO) [dost─Öp online grudzie┼ä 2023], dost─Öpna w internecie pod adresem: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/depression
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝