Singulair 10 E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 13.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Singulair 10 E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania

Singulair 10 to lek o działaniu przeciwzapalnym. Używany jest w leczeniu astmy jako uzupełnienie stosowania kortykosteroidów wziewnych i krótko działających ß-agonistów, a także przeciwdziała skurczom oskrzeli wywołanym przez wysiłek fizyczny.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Singulair 10

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Singulair 10
Substancje czynne Montelukastum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 10 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Singulair 10

Substancja czynna: montelukast

Wskazania: leczenie astmy przewlekłej łagodnej lub umiarkowanej w przypadku niewystarczającej kontroli (przy użyciu kortykosteroidów wziewnych i krótko działających ß-agonistów), zapobieganie astmie, w której skurcz oskrzeli jest prowokowany przez wysiłek fizyczny

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka 10 mg raz na dobę, wieczorem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub dodatkową tabletki

Główne działania niepożądane: ból głowy, ból brzucha, zakażenie górnych dróg oddechowych, senność, wzmożone pragnienie

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Singulair 10?

Lek Singulair 10 (28 tabletek) jest dostępny tylko na receptę i kosztuje 47 zł.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Singulair 10?

Singulair 10 jest preparatem używanym we wskazaniach: astma przewlekła łagodna lub umiarkowana w przypadku niewystarczającej kontroli za pomocą wziewnych kortykosteroidów i krótko działających ß-agonistów oraz zapobieganie skurczom oskrzeli spowodowanym przez aktywność fizyczną.

Preparat ten zawiera montelukast. Montelukast to substancja przeciwastmatyczna, o działaniu zapobiegającym skurczom oskrzeli. Preparat hamuje działanie leukotrienów i tym samym łagodzi objawy zapalne.

Lek Singulair 10 jest dostępny tylko na receptę, także online.

Jaki jest mechanizm działania leku Singulair 10?

Montelukast należy do grupy antagonistów receptora leukotrienowego. Mechanizm działania montelukastu polega na hamowaniu aktywacji receptorów leukotrienowych.

Leukotrieny to mediatory stanu zapalnego, przyczyniające się do rozwoju m.in. astmy czy alergicznego nieżytu nosa. Prowadzą one do zwiększenia przepuszczalności naczyń w błonie śluzowej oskrzeli, obrzęku i skurczu oskrzeli oraz nasilenia wydzielania śluzu.

Montelukast wpływa na złagodzenie stanu zapalnego niezbędne w leczeniu astmy (ogranicza migrację komórek stanu zapalnego), zmniejszenie nadreaktywności oskrzeli, poprawienie drożności dróg oddechowych (zmniejszenie ilości wydzieliny) oraz łagodzi objawy sezonowej alergii towarzyszące pacjentom z astmą oskrzelową.

Jaki jest skład leku Singulair 10?

Każda tabletka leku Singulaur 10 zawiera 10 mg montelukastu sodowego, celulozę mikrokrystaliczną, hydroksypropylocelulozę, laktozę jednowodną, kroskarmelozę sodową i magnezu stearynian.

W otoczce tabletki są substancje: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, tytanu dwutlenek, żelaza tlenek czerwony, żelaza tlenek żółty, wosk Carnauba.

Jak stosowa─ç lek Singulair 10?

Lek Singulair 10 ma postać tabletek powlekanych, do przyjmowania doustnego. Preparat należy stosować raz dziennie, wieczorem, niezależnie od posiłku.

Produktu nie można przyjmować, jeżeli w tym samym czasie zażywany jest inny lek zawierający montelukast.

Leczenie Singulair 10 można włączyć do obecnej już terapii astmy. Rozpoczynając leczenie preparatem należy przyjmować leki przeciwko astmie przepisane przez lekarza — montelukast nie zastępuje działania wziewnych i doustnych kortykosteroidów.

Nie należy stosować leku do leczenia nagłych napadów astmy.

Występujące u pacjenta objawy astmy powinny być zredukowane już po pierwszej dawce. Efekt kontroli utrzymuje się przez 24 godziny. Należy podtrzymywać terapię, jeżeli objawy ustąpiły, ale także, gdy się nasilają.

Jak dawkować lek Singulair 10 u dorosłych?

U osób dorosłych w długotrwałym leczeniu astmy lub astmy z współwystępującym alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (sezonowym) to jedna tabletka 10 mg na dobę.

Dawkowanie nie jest zmieniane u pacjentów w starszym wieku. Nie zależy też od jednoczesnego występowania niewydolności nerek czy łagodnych i umiarkowanych zaburzeń czynności wątroby. W przypadku ciężkich zaburzeń nie ma takich danych.

Jak dawkować lek Singulair 10 u dzieci i młodzieży?

Dzieci poniżej 15 roku życia nie powinny przyjmować leku Singulair 10. Nie ma badań potwierdzających jego skuteczność czy bezpieczeństwo w tej grupie wiekowej. Dzieci powinny przyjmować preparat montelukastu w niższej dawce tj.: 4 lub 5 mg (preparaty do rozgryzania i żucia).

W przypadku młodzieży od 15 roku życia wskazania i dawkowanie są takie jak u osób dorosłych: jedna tabletka 10 mg raz dziennie.

Jaka jest dawka maksymalna leku Singulair 10?

Maksymalna dzienna dawka preparatu Singulair — 10 mg — jedna tabletka.

Nie należy stosować leku doraźnie ani ponawiać w przypadku gdy efekty leczenia są niewystarczające lub w leczeniu ostrego napadu astmy.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Singulair 10?

Do najczęściej występujących działań niepożądanych możemy zaliczyć:

 • ból głowy,

 • ból brzucha,

 • zakażenie dróg oddechowych,

 • biegunka, nudności, wymioty,

 • zwiększona aktywność aminotransferaz (ALT, AST),

 • reakcje nadwrażliwości (wysypka, świąd, pokrzywka),

 • gorączka.

Przy terapii Singulair 10 może wystąpić zwiększenie aktywności aminotranferaz.

W razie pojawienia się nieustępujących, niepokojących działań niepożądanych należy przerwać stosowanie preparatu.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Do rzadkich działań niepożądanych należą:

 • złe samopoczucie, osłabienie,

 • bóle stawów, mięśni,

 • zaburzenia snu,

 • zaburzenia uwagi,

 • zawroty głowy,

 • kołatania serca,

 • wątrobowokomórkowe i cholestatyczne zapalenie wątroby,

 • zwiększona skłonność do krwawień, siniaczenie,

 • trombocytopenia,

 • nacieki eozynofilów w wątrobie,

 • rumień guzowaty i wielopostaciowy,

 • mimowolne oddawanie moczu u dzieci.

W jakich przypadkach zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç stosuj─ůc Singulair 10?

Rzadko stosowanie montelukastu może wywołać układową eozynofilię, nawet z objawami klinicznymi zapalenia naczyń krwionośnych (zespół Churga-Strauss): wysypka pochodzenia naczyniowego, nasilenie objawów ze strony układu oddechowego, powikłania kardiologiczne, neuropatia. Jeżeli wystąpią takie objawy, konieczne jest, aby niezwłocznie szukać pomocy lekarskiej.

Do występujących po zastosowaniu preparatu niezbyt często, ale ciężkich działań niepożądanych należą reakcje nadwrażliwości typu anafilaktycznego (ciężka pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy ust, języka, gardła). W przypadku objawów reakcji anafilaktycznej powinieneś niezwłocznie odstawić lek i uzyskać pomoc lekarską.

W badaniach montelukastu u niektórych osób stosujących preparat zaobserwowano depresję i myśli samobójcze. Lek może powodować zmiany nastroju, zachowania agresywne. Jeżeli objawy te nie ustępują, należy przerwać leczenie.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Singulair 10?

W większości przypadków przedawkowania leku jest ono bezobjawowe, jeżeli jednak wystąpią objawy, to wyglądają następująco:

 • ból brzucha,

 • wymioty,

 • senność,

 • nadmierne pragnienie,

 • ból głowy,

 • nadmierna aktywność psychoruchowa.

Nie ma danych na temat leczenia przedawkowania leku Singulair 10.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Singulair 10 jest nadwrażliwość na montelukast lub którykolwiek inny składnik tabletki.

Lek ten zawiera laktozę, stąd jest przeciwwskazany u chorych z nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

W przypadku współwystępowania nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy należy, mimo przyjmowania montelukastu, zrezygnować z przyjmowania kwasu acetylosalicylowego i innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Interakcje z innymi lekami

Montelukast może być wykorzystywany w terapii z innymi preparatami w kontroli astmy.

Z danych wynika, że montelukast nie wypływał znacząco na metabolizm leków: teofiliny, prednizonu, prednizolonu, doustnej antykoncepcji hormonalnej (etynyloestradiolu z noretyndronem), terfenadyny, digoksyny, warfaryny, paklitakselu, rozyglitazonu, repaglinidu, trimetoprimu.

Należy podchodzić ostrożnie, szczególnie u dzieci, do stosowania montelukastu z preparatami, które wpływają na aktywność izoenzymów CYP 3A4, 2C8 i 2C9: fenytoina, fenobarbital i ryfampicyna.

Gemfibrozyl wykorzystywany w leczeniu z montelukastem może zwiększać częstość występowania działań niepożądanych.

Jaki wpływ ma alkohol na przyjmowanie leku Singulair 10?

Brak jest danych czy alkohol ma wpływ Singulair 10, jednak warto pamiętać, że każda dawka alkoholu jest szkodliwa.

Czy mo┼╝na przyjmowa─ç lek Singulair 10 w ci─ů┼╝y?

Ograniczone badania naukowe na zwierzętach nie pokazują niekorzystnych skutków leku na rozwój ciąży czy płodu. Przyjmowanie leku Singulair w ciąży powinno być ograniczone tylko do niezbędnych przypadków.

Czy mo┼╝na przyjmowa─ç lek Singulair 10 karmi─ůc piersi─ů?

Badanie przeprowadzone na zwierzętach wskazuje, że montelukast znajduje się w mleku samic szczurów, którym podawano tę substancję. Brak jest danych na temat bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku u kobiet, stąd lek Singulair jest dozwolony tylko w bezwzględnie koniecznych przypadkach.

Jaki wpływ ma lek Singulair 10 na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Lek Singulair 10 nie oddziałuje na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych, jednak w działaniach niepożądanych występują senność i zawroty głowy, co może wpływać indywidualnie na tę umiejętność.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Singulair 10, [online] [dost─Öp 10.01.2024], dost─Öpna online:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8262/characteristic

Portal Medycyna Praktyczna, [online] [dost─Öp 10.01.2024], dost─Öpny online:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=580

Portal Medycyna Praktyczna, [online] [dost─Öp 10.01.2024], dost─Öpny online:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/43452,Singulair-10-tabletki-powlekane#indication

Portal Indeks lek├│w mp.pl, [online] [dost─Öp 12.02.2024], dost─Öpny online:

https://indeks.mp.pl/leki/subst.php?id=580&phrase=Singulair

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Czy każde zapalenie płuc jest niebezpieczne? Co może je wywoływać?
Czy każde zapalenie płuc jest niebezpieczne? Co może je wywoływać?

Zapalenie p┼éuc jest chorob─ů, kt├│ra cz─Östo kojarzy si─Ö z ci─Ö┼╝kim przebiegiem i zagro┼╝eniem ┼╝ycia. Co prawda, pozaszpitalne zapalenie p┼éuc jest problemem ca┼éorocznym, ale w okresie zimowym wyst─Öpuje najwi─Öcej zachorowa┼ä.┬áCzy ka┼╝de zapalenie p┼éuc jest niebezpieczne? Co mo┼╝e je wywo┼éywa─ç? Jak uchroni─ç si─Ö przed zapaleniem p┼éuc?

Artykuł
27.03.2024
Amoksiklav ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Amoksiklav ÔÇô E-recepta ÔÇô recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Antybiotyki┬áodgrywaj─ů kluczow─ů rol─Ö w walce z infekcjami bakteryjnymi. Do tych lek├│w nale┼╝y Amoksiklav, b─Öd─ůcy po┼é─ůczeniem amoksycyliny i kwasu klawulanowego. Jego unikalna kombinacja aktywnych sk┼éadnik├│w czynnych sprawia, ┼╝e jest┬áskuteczny w zwalczaniu wielu rodzaj├│w bakterii, zar├│wno tych wra┼╝liwych na antybiotyki, jak i tych, kt├│re wykszta┼éci┼éy mechanizmy oporno┼Ťci.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
15.02.2024
Antykoncepcja a choroby uk┼éadu oddechowego - co je ┼é─ůczy?
Antykoncepcja a choroby uk┼éadu oddechowego - co je ┼é─ůczy?

Antykoncepcja hormonalna (dost─Öpna tylko na┬árecept─Ö) to popularna metoda planowania rodziny, kt├│ra od dziesi─Öcioleci pomaga kobietom kontrolowa─ç swoj─ů p┼éodno┼Ť─ç. Cho─ç jej skuteczno┼Ť─ç i korzy┼Ťci s─ů szeroko doceniane, to warto zastanowi─ç si─Ö nad jej oddzia┼éywaniem na nasze zdrowie, kt├│re nie zawsze jest jednoznacznie pozytywne.┬áW tym artykule skupimy si─Ö na wp┼éywie antykoncepcji hormonalnej na choroby uk┼éadu oddechowego i spr├│bujemy znale┼║─ç powi─ůzania pomi─Ödzy tymi dwoma, pozornie oddzielnymi tematami.

Artykuł
14.02.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!