Monural E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Monural E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Monural to preparat zawierający w swoim składzie fosfomycynę, będącą syntetycznym lekiem przeciwbakteryjnym stosowanym w leczeniu zakażeń dróg moczowych oraz w celu zapobiegania zakażeniom dróg moczowych. Preparat ma formę granulatu do sporządzania roztworu doustnego.

Rozpocznij konsultacj臋 z Monural

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Monural
Substancje czynne Fosfomycinum Trometamolum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • granulat do sporz膮dzania roztworu doustnego
Dawki
 • 2 g (granulat do sporz膮dzania roztworu doustnego)
 • 3 g (granulat do sporz膮dzania roztworu doustnego)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Monural

Substancja czynna: fosfomycyna z trometamolem

Wskazania: ostre niepowikłane zakażenia pęcherza moczowego u kobiet i dziewcząt powyżej 12. roku życia, profilaktyczna antybiotykoterapia w przypadku biopsji przezodbytniczej gruczołu krokowego
u dorosłych mężczyzn

Stosowanie: doustne (zalecane przed snem i po opróżnieniu pęcherza moczowego)

Dawkowanie: ostre niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego - 3 g fosfomycyny z trometamolem, profilaktyczna antybiotykoterapia w przypadku biopsji przezodbytniczej gruczołu krokowego u dorosłych mężczyzn - 3 g fosfomycyny z trometamolem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którykolwiek składnik produktu leczniczego, wiek poniżej 12. roku życia, ciężka niewydolność nerek, pacjenci poddawani zabiegom hemodializy

Główne działania niepożądane: zapalenie sromu i pochwy, ból głowy, zawroty głowy, biegunka, nudności, niestrawność

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Monural?

Preparat Monural, 3 g fosfomycyny z trometamolem, jest dostępny wyłącznie na receptę (recepta online) i kosztuje w aptekach ok. 22 zł.

Jak dzia艂a lek Monural?

Preparat Monural zawiera substancję czynną fosfomycynę w dawce 3 g, która wykazuje działanie bakteriobójcze, hamując aktywność enzymu odpowiedzialnego za syntezę ściany komórkowej bakterii. Zablokowany zostaje pierwszy etap syntezy ściany komórkowej, związany z powstaniem peptydoglikanu. Wskutek czego następuje śmierć komórki bakteryjnej.

Fosfomycyna może również zmniejszać przyleganie bakterii do błony śluzowej pęcherza moczowego. Nie wykazuje ona oporności krzyżowej z innymi antybiotykami. Stosowana jest ona w leczeniu zakażeń układu moczowego, wywołanych zarówno przez bakterie Gram-ujemne, jak i Gram-dodatnie.

Sk艂ad leku Monural

Lek zawiera 3 g fosfomycyny (substancja czynna) jako granulat do sporządzania roztworu doustnego w postaci 5,631 g fosfomycyny z trometamolem.

Ponadto w preparacie znajdziemy również substancje pomocnicze takie jak: sacharoza, sacharyna, guma arabska (E414), fosforan wapnia (E341), butylowany hydroksyanizol (E320), maltodekstryna kukurydziana, sól sodowa oktenylobursztynianu skrobiowego (E1450)

Jeżeli zdiagnozowano u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów (np. sacharozy), konieczna w tym wypadku będzie konsultacja z lekarzem przed przyjęciem leku.

Skutki uboczne leku Monural

Preparat Monural jak każdy lek może powodować działania niepożądane u pacjenta.

Najczęstsze reakcje niepożądane, które są spotykane w czasie stosowania leku Monural:

 • zapalenie sromu i pochwy;

 • ból i zawroty głowy;

 • dolegliwości z przewodu pokarmowego (biegunka najczęstszy objaw po podaniu jednorazowej dawki, ból brzucha, nudności).

Oczywiście mogą pojawić się także objawy niepożądane, które są znacznie rzadziej spotykane. Do takich rzadziej występujących skutków ubocznych terapii należą:

 • wymioty;

 • wysypka;

 • świąd;

 • obrzęk naczynioruchowy;

 • poantybiotykowe zapalenie jelita grubego;

 • reakcje anafilaktyczne (wstrząs anafilaktyczny, reakcje nadwrażliwości).

Pacjent powinien pamiętać, że jeżeli wystąpią u niego jakiekolwiek reakcje uboczne, w tym także wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, powinien zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku

Podczas leczenia fosfomycyną może dojść do wystąpienia poważnych, a niekiedy śmiertelnych reakcji nadwrażliwości takich jak np. wstrząs anafilaktyczny. W sytuacji ich wystąpienia należy natychmiast przerwać leczenie fosfomycyną, a lekarz powinien wdrożyć odpowiednie leczenie.

W trakcie farmakoterapii fosfomycyną zgłaszane były przypadki zapalenia jelita grubego i rzekomobłoniastego zapalenia jelit o etiologii Clostridoides difficile. Dlatego należy rozważyć takie rozpoznanie u pacjentów, u których podczas leczenia wystąpi biegunka. Zaleca się wtedy przerwanie podawania fosfomycyny i włączenie leków przeciwbakteryjnych działających na Clostridoides difficile. Wyklucza się stosowanie leków hamujących perystaltykę jelit.

Nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem stosowania leku Monural ani jego skuteczności u dzieci poniżej 12. roku życia. Dlatego nie należy stosować leku Monural w tej grupie wiekowej.

W zakażeniach nawracających (przewlekłych) układu moczowego u mężczyzn zalecane jest dokładne sprawdzenie i weryfikacja rozpoznania, ponieważ w tej grupie chorych są to najczęściej powikłane zakażenia dróg moczowych lub zakażenia wywołane przez lekooporne drobnoustroje, w których stosowanie fosfomycyny nie jest zalecane.

Badania wykazały, że jednoczesne stosowanie fosfomycyny z metoklopramidem powoduje zmniejszenie stężenia fosfomycyny w surowicy krwi, a także w moczu. Dlatego powinno się unikać łączenia tych dwóch substancji.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku jednoczesnego stosowania doustnych leków przeciwzakrzepowych. Zgłaszano liczne przypadki nasilenia ich działania, jeżeli pacjent przyjmował w tym samym czasie antybiotyki. Czynnikami ryzyka zwiększonego działania tych leków są: ciężkość zakażenia, stan zapalny, wiek albo ogólny stan zdrowia.

Pokarm może opóźniać wchłanianie fosfomycyny z przewodu pokarmowego i prowadzić do nieznacznego zmniejszenia jej stężenia we krwi. Dlatego należy ją przyjmować na czczo bądź 2-3 godziny po posiłku.

Dla kogo jest lek Monural?

Preparat Monural (3 g fosfomycyny z trometamolem) jest wskazany:

 • w zakażeniach pęcherza moczowego u kobiet i dziewcząt powyżej 12. roku życia takich jak ostre, niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego;

 • w zapobieganiu zakażeniom związanym z przeprowadzeniem biopsji przezodbytniczej gruczołu krokowego u dorosłych mężczyzn.

Leku Monural nie należy stosować u osób z ciężką niewydolnością nerek, u pacjentów poddawanych zabiegom hemodializy, a także u dzieci poniżej 12. roku życia.

Dawkowanie leku Monural

W ostrych niepowikłanych zakażeniach pęcherza moczowego u kobiet i dziewcząt powyżej 12. roku życia standardowa dawka to 1 saszetka 3 g. Lek należy przyjmować na czczo,
2-3 godziny przed posiłkiem lub 2-3 godziny po posiłku, najlepiej przed snem i po opróżnieniu pęcherza moczowego.

W przypadku pacjentów poddawanych zabiegowi biopsji przezodbytniczej gruczołu krokowego stosowana dawka jako profilaktyczna antybiotykoterapia (w celu zapobiegania zakażeniom dróg moczowych) to 1 saszetka 3 g przed zabiegiem i 1 saszetka 3 g po zabiegu.

Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Lek Monural a ci膮偶a

Dane na temat bezpieczeństwa stosowania leku Monural w I trymestrze ciąży są ograniczone. Ponadto nie opisano w nich działania teratogennego na płód. Badania na zwierzętach także nie wykazały szkodliwego wpływu fosfomycyny na reprodukcję. Jednakże fosfomycyna przechodzi przez łożysko.

Dlatego preparat Monural można przyjmować w trakcie ciąży, ale tylko w przypadku zdecydowanej konieczności.

Lek Monural a karmienie piersi膮

Fosfomycyna jest substancją przenikającą do mleka kobiecego, jednak w niewielkich ilościach.
W przypadku zdecydowanej konieczności w okresie karmienia piersią może być zastosowane leczenie polegające na podaniu pojedynczej dawki fosfomycyny.

Lek Monural a alkohol

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji fosfomycyny z alkoholem. Należy jednak pamiętać, że spożywanie alkoholu w trakcie przyjmowania jakiegokolwiek leku nie jest zalecane.

Lek Monural a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Chociaż nie przeprowadzono skonkretyzowanych badań w tej kwestii, to należy zaznaczyć,
że zgłaszano przypadki zawrotów głowy. To może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn przez niektórych pacjentów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Monural [dost臋p online stycze艅 2024], dost臋pna w internecie pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4453/characteristic

Indeks lek贸w mp.pl [dost臋p online stycze艅 2024], dost臋pny w internecie pod adresem:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=1315

Inni czytali r贸wnie偶

Dalacin C - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Dalacin C - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Dalacin C jest lekiem zawieraj膮cym antybiotyk. W jakich sytuacjach stosowanie preparatu Dalacin C jest wskazane?

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
15.02.2024
Doxycyclinum TZF - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Doxycyclinum TZF - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Doxycyclinum TZF zawiera doksycyklin臋 - antybiotyk z grupy tetracyklin, charakteryzuj膮cy si臋 szerokim spektrum dzia艂ania. Ten preparat jest stosowany w wielu zaka偶eniach bakteryjnych. Jest dost臋pny w formie kapsu艂ek do stosowania doustnego oraz roztworu do infuzji do偶ylnych.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.02.2024
Amotaks E recepta  recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania
Amotaks E-recepta - recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Amotaks to lek stosowany m.in. w聽ostrym bakteryjnym zapaleniu zatok, ostrym zapaleniu ucha 艣rodkowego, ostrym paciorkowcowym zapaleniu migda艂k贸w i zapaleniu gard艂a, zaostrzeniu przewlek艂ego zapalenia oskrzeli, pozaszpitalnego zapalenia p艂uc oraz ostrego zapalenia p臋cherza moczowego, Substancj膮 czynn膮 preparatu jest聽amoksycylina, kt贸ra聽hamuje aktywno艣膰 enzym贸w w szlaku biosyntezy bakteryjnego peptydoglikanu.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
20.03.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!