Amlessa Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Amlessa - recepta online i eKonsultacja: opinie, cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Amlessa opinie

sylwia, 27/09/2023, 12:37
bóle głowy miałam, musiałam zrezygnować i zastąpić innym lekiem
Jacek, 29/09/2023, 00:26
Fajnie, że w jednej tabletce znajdują się dwa leki, ułatwia to przyjmowanie
Rozpocznij konsultację z Amlessa
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Andrzej, 06/10/2023, 17:07
ciśnienie spadło, samopoczucie ok

Amlessa to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego oraz stabilnej choroby wieńcowej. Stosuje się go jako terapię zamienną u tych pacjentów, u których efektywnie kontrolowane są objawy przy użyciu równoczesnego podawania peryndoprylu i amlodypiny. Inhibitory konwertazy angiotensyny w połączeniu z blokerami kanałów wapniowych są zalecane szczególnie u osób z zespołem metabolicznym i cukrzycą. Lek dostępny na receptę i kosztuje ok. 15-85 zł.

Rozpocznij konsultację z Amlessa
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Amlessa   recepta online i eKonsultacja: opinie  cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 04.12.2024
Nazwa preparatu Amlessa
Substancje czynne Peryndopryl z tert-butyloaminą Amlodipinum tert-Butylamini perindoprilum Amlodipini besilas
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki
Dawki
  • 4 mg + 5 mg (Tabletki)
  • 4 mg + 10 mg (Tabletki)
  • 8 mg + 5 mg (Tabletki)
  • 8 mg + 10 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Amlessa

Wskazania: nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka dziennie, najlepiej rano przed posiłkiem

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynną, obrzęk naczynioruchowy, ciąża i karmienie piersią, wstrząs, ciężkie niedociśnienie

Główne działania niepożądane: zaburzenia snu, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, zaburzenia smaku, biegunka, zaparcie, kołatania serca, kaszel, zapalenie błony śluzowej nosa, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Amlessa?

Lek kosztuje od 15 do 85 złotych i jest refundowany dla osób z nadciśnieniem tętniczym samoistnym oraz dla osób ze stabilną chorobą wieńcową. Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla osób, które ukończyły 65. rok życia. W Polsce leki te są dostępne wyłącznie na receptę.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Jak działa lek Amlessa?

Amlessa to lek łączący dwie aktywne substancje: peryndopryl, będący inhibitorem konwertazy angiotensyny (ACE), oraz amlodypinę, która jest antagonistą wapnia z grupy dihydropirydyn.

Peryndopryl działa poprzez zmniejszenie oporu naczyniowego, co powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego, a tym samym do zwiększa przepływu krwi w obrębie naczyń, nie wpływając przy tym na akcję serca. Z kolei amlodypina działa poprzez blokowanie napływu jonów wapnia do mięśnia sercowego oraz naczyń krwionośnych.

Podsumowując, są to leki rozszerzające naczynia krwionośne, co pomaga w obniżaniu ciśnienia tętniczego. Dzięki temu krew może płynąć przez organizm łatwiej, a obciążenie serca jest zredukowane.

Skład leku Amlessa

Każda tabletka leku zawiera substancje aktywne, jakimi są 4 mg peryndoprylu z tert-butyloaminą oraz 10 mg amlodypiny w formie bezylanu.

Tabletki, oprócz składników aktywnych, zawierają także różne substancje pomocnicze. Te dodatkowe składniki są niezbędne do nadania tabletkom odpowiedniej formy, zapewnienia ich stabilności oraz utrzymania efektywności produktu. W leku Amlessa zawarte są substancje takie jak: wodorowęglan sodu, celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa (Typ A), krzemionka bezwodna koloidalna, stearynian magnezu.

Skutki uboczne leku Amlessa

Działania niepożądane występujące często w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego Amlessą to na przykład:

  • bóle i zawroty głowy,

  • parestezje,

  • niedociśnienie (obniżenie ciśnienia tętniczego),

  • zaburzenia snu,

  • kaszel,

  • bóle brzucha,

  • obrzęk naczynioruchowy (w tym ryzyko obrzęku naczynioruchowego jest wyższe u rasy czarnej).

Inne działania niepożądane mogą wystąpić rzadko i są nimi na przykład zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej nosa, zwiększona częstość oddawania moczu, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności nerek, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia mocznika, zapalenie naczyń krwionośnych, a także zmniejszenie masy ciała.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku

Peryndopryl i amlodypina to leki obniżające ciśnienie krwi, stosowane m.in. w terapii nadciśnienia. Mogą powodować niedociśnienie, szczególnie u pacjentów z deficytem płynów, przyjmujących leki moczopędne lub z zaburzeniami czynności nerek. Wymagają monitorowania ciśnienia, funkcji nerek i poziomu potasu.

Ryzyko działań niepożądanych wzrasta przy stosowaniu z lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas, suplementami potasu, niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub beta-blokerami.

Inhibitory ACE, takie jak peryndopryl, mogą wywoływać suchy kaszel, żółtaczkę, a rzadko martwicę wątroby. U pacjentów pochodzenia afrykańskiego częściej obserwuje się obrzęk naczynioruchowy.

Zaleca się przerwanie leku przed operacjami, by uniknąć niedociśnienia. Pacjenci z cukrzycą powinni monitorować poziom cukru we krwi w początkowym okresie leczenia. Kombinacje z cyklosporyną nie wpływają na jej działanie.

Dla kogo przeznaczony jest lek Amlessa?

Lek stosowany jest u osób dorosłych w leczeniu wysokiego ciśnienia tętniczego, a także u osób ze stabilną chorobą wieńcową. Stosuje się go jako terapię zastępczą u osób, u których objawy są skutecznie kontrolowane przez równoczesne podawanie peryndoprylu i amlodypiny, w dawkach odpowiadających tym zawartym w Amlessie.

Dawkowanie

Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie, najlepiej rano i na czczo, przed pierwszym posiłkiem.

U osób starszych oraz pacjentów cierpiących na niewydolność nerek obserwuje się zmniejszoną eliminację peryndoprylu. W związku z tym standardowa opieka medyczna dla takich osób powinna obejmować monitorowanie poziomów kreatyniny i potasu.

Produkt Amlessa nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży, ze względu na brak ustalonych danych dotyczących skuteczności i tolerancji peryndoprylu, stosowanego samodzielnie lub w połączeniu z amlodypiną, w tej grupie wiekowej.

Amlessa a alkohol

Połączenie leku Amlessa z alkoholem może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków, takich jak zawroty głowy, omdlenia, zaburzenia widzenia czy nadmierna senność.

Amlessa a ciąża i karmienie piersią

Nie jest zalecane stosowanie Amlessy w pierwszym trymestrze ciąży, a w drugim i trzecim trymestrze jej użycie jest przeciwwskazane. Ponadto, Amlessa nie jest rekomendowana dla kobiet karmiących piersią. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza, który zaleci przyjmowanie innego leku.

Amlessa a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Badania dotyczące wpływu Amlessy na umiejętność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych nie zostały przeprowadzone. Osoby stosujące Amlessę i jednocześnie prowadzące pojazdy lub obsługujące maszyny powinny być świadome ryzyka okazjonalnego występowania objawów takich jak zawroty głowy lub uczucie zmęczenia.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • ChPL, [online], [styczeń 2024], dostępny w Internecie: http://chpl.com.pl/data_files/2011-09-15_Amlessa_SmPC_12.09.2011.pdf
  • eZdrowie, [online], [styczeń 2024], dostępny w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/25677/leaflet
  • Po dyplomie, [online], [styczeń 2024], dostępny w Internecie: https://podyplomie.pl/diabetologia/36220,leczenie-nadcisnienia-tetniczego-u-pacjentow-z-zespolem-metabolicznym?page=2
  • Inni czytali również