Nexpram Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Nexpram - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nexpram to lek przeciwdepresyjny należący do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Jak działa Nexpram? Jakie są wskazania do stosowania leku? Jakie środki ostrożności należy zachować i kiedy nie należy przyjmować preparatu?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Nexpram
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Nexpram - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Nexpram
Substancje czynne Escitaloprami oxalas Escitalopramum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 10 mg (Tabletki powlekane)
  • 20 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Nexpram

Substancja czynna: szczawian escytalopramu.

Wskazania: duże epizody depresyjne, lęk napadowy, fobia społeczna, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: dawka początkowa wynosi 10 mg raz na dobę (w zespole lęku napadowego 5 mg), w razie braku skuteczności można zwiększyć do dawki maksymalnej równej 20 mg na dobę.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję leku, równoczesne przyjmowanie inhibitora MAO, wydłużenie odstępu QT w EKG, wiek poniżej 18. roku życia.

Główne działania niepożądane: nudności, biegunka, bezsenność, bóle i zawroty głowy, zaburzenia czynności seksualnych, zaburzenia koncentracji.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Nexpram?

Lek Nexpram w dawce 10 mg kosztuje 16,38 złotych za 28 tabletek, a w dawce 20 mg kosztuje 27,04 złotych za 28 tabletek.

Lek nie podlega refundacji.

Czym jest Nexpram?

Nexpram jest nazwą handlową leku psychotropowego, który zawiera substancję aktywną o nazwie szczawian escytalopramu i jest wykorzystywany w terapii depresji oraz zaburzeń lękowych.

Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę i występuje w postaci tabletek powlekanych, które można podzielić na dwie równe dawki.

Mechanizm działania leku

Escytalopram jest substancją o działaniu przeciwdepresyjnym z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI).

Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który odgrywa ważną rolę w regulacji nastroju, apetytu, snu, libido i procesów poznawczych. Zmniejszenie jej poziomu w mózgu jest jednym z czynników predysponujących do rozwoju depresji.

Mechanizm działania leku Nexpram polega na hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny w synapsach nerwowych, co zwiększa jej stężenie w mózgu.

Zwiększona ilość serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym powoduje poprawę nastroju, motywacji, energii i lepszą higienę snu, co jest korzystnym efektem u pacjentów z depresją.

W zaburzeniach lękowych zmniejsza objawy lęku, a w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych zmniejsza natrętne myśli i działania, które utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Escytalopram ma również wpływ na inne neuroprzekaźniki, takie jak noradrenalina i dopamina, co przyczynia się do jego działania przeciwdepresyjnego.

Skład leku Nexpram

Każda tabletka, w zależności od opakowania, zawiera 10 mg lub 20 mg escytalopramu pod postacią szczawianu escytalopramu.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: celulozę mikrokrystaliczną, laktozę jednowodną, kopowidon, skrobię kukurydzianą, kroskarmelozę sodową, talk, krzemionkę koloidalną bezwodną, magnezu stearynian.

W skład otoczki tabletki dodatkowo wchodzi: hypromeloza, tytonu dwutlenek (E171), makrogol 400.

Jak stosowa─ç Nexpram?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Nexpram należy skonsultować się z lekarzem i przestrzegać jego zaleceń dotyczących dawkowania i sposobu stosowania preparatu.

Produkt jest przeznaczony do stosowania doustnego.

Lek podaje się w pojedynczej dawce dobowej o stałej porze dnia np. rano lub wieczorem.

Preparat może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od niego.

Wskazania do stosowania

Lek Nexpram jest skuteczny w leczeniu dużych epizodów depresyjnych.

Wskazania do jego przyjmowania obejmują także terapię zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZOK) oraz zaburzeń lękowych, takich jak zespół lęku napadowego oraz fobia społeczna.

W zespole lęku społecznego farmakoterapia jest wskazana wyłącznie wtedy, gdy zaburzenie to w istotny sposób utrudnia kontakty społeczne i wykonywanie pracy zawodowej.

Jak dawkować lek u dorosłych?

W dużych epizodach depresyjnych oraz w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych stosuje się dawkę 10 mg raz na dobę, a następnie można ją zwiększyć do dawki maksymalnej wynoszącej 20 mg na dobę.

W przypadku zespołu lęku napadowego zalecana dawka początkowa wynosi 5 mg, którą następnie zwiększamy do 10 mg na dobę. Jeśli nie uzyskamy satysfakcjonującej odpowiedzi na leczenie, można stosować tabletki po 20 mg na dobę.

Pacjenci z fobią społeczną przyjmują zazwyczaj 10 mg leku raz na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji pacjenta, dawkę można zmniejszyć do 5 mg lub zastosować 20 mg.

U osób powyżej 65 roku życia zaczynamy od 5 mg raz na dobę z możliwością zwiększenia dawki do 10 mg.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Escytalopramu nie należy stosować w leczeniu dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa długoterminowego podawania leku w tej grupie wiekowej.

Dodatkowo zaobserwowano, że u dzieci leczonych tym preparatem częściej występowały zachowania samobójcze (próby i myśli samobójcze) oraz wybuchy agresji.

Jak długo trwa terapia?

W dużych epizodach depresyjnych efekt terapii jest zauważalny zazwyczaj po 2-4 tygodniach leczenia. Po ustąpieniu objawów należy kontynuować przyjmowanie preparatu Nexpram przez co najmniej 6 miesięcy celem utrwalenia odpowiedzi na leczenie.

W zespole lęku napadowego produkt leczniczy Nexpram wykazuje największą skuteczność po 3 miesiącach terapii. Leczenie trwa kilka miesięcy.

W przypadku fobii społecznej poprawa stanu klinicznego następuje, tak jak w przypadku depresji, po 2-4 tygodniach terapii.

Zespół lęku społecznego jest chorobą przewlekłą, dlatego zaleca się kontynuację leczenia przez 12 tygodni celem osiągnięcia trwalszego efektu leczniczego. Można także rozważyć długoterminowe podawanie leku, przez 6 miesięcy, aby zapobiec nawrotom choroby.

Terapię zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych należy prowadzić tak długo, aż uzyskamy pewność, że objawy ustąpiły.

Jak odstawi─ç lek Nexpram?

Lek zaleca się odstawiać stopniowo. Należy zmniejszać dawkę etapami przez kilka tygodni lub miesięcy przed całkowitym zaprzestaniem stosowania preparatu Nexpram.

Nagłe zaniechanie przyjmowania leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia objawów z odstawienia. Szczególnie wpływają na to czynniki tj. czas trwania leczenia, dawka leku i szybkość zmniejszania dawki.

Do najczęściej zgłaszanych objawów należą: bóle i zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia snu, pobudzenie, wymioty, drżenie, nadmierne pocenie, kołatanie serca, drażliwość oraz zaburzenia widzenia.

Zazwyczaj mają one umiarkowane nasilenie i występują w ciągu kilku pierwszych dni po odstawieniu leku. Mogą one ustąpić samoistnie w ciągu 2 tygodni, ale u niektórych osób utrzymują się przez dłuższy czas.

Aby zminimalizować to ryzyko należy odstawiać lek zgodnie z zaleceniami lekarza.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Działania niepożądane leku występują najczęściej na początku leczenia, zazwyczaj w pierwszym lub drugim tygodniu po rozpoczęciu terapii i ulegają zmniejszeniu wraz z kontynuacją leczenia.

Do najczęściej występujących skutków ubocznych zaliczamy: zwiększenie łaknienia, zwiększenie masy ciała, niepokój, nietypowe sny, osłabienie popędu płciowego, zaburzenia wzwodu i opóźnienie wytrysku u mężczyzn, bezsenność lub nadmierną senność, zawroty i bóle głowy, parestezje (wrażenie najczęściej mrowienia, drętwienia w obrębie skóry), drżenie mięśniowe, zapalenie zatok, zwiększone pocenie, zmęczenie oraz gorączkę.

Mogą wystąpić również zaburzenia żołądkowo-jelitowe pod postacią biegunki, wymiotów, zaparć lub suchości w obrębie jamy ustnej oraz bóle stawowo-mięśniowe.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

U pacjentów przyjmujących Nexpram rzadko występowała reakcja anafilaktyczna, pokrzywka, nerwowość, napady panicznego lęku, agresja, omamy, zachowania samobójcze, zaburzenia smaku, niedociśnienie ortostatyczne, omdlenia, zaburzenia widzenia, szumy uszne, tachykardia lub bradykardia (przyśpieszone lub zwolnione tętno), krwawienie z nosa, bądź z przewodu pokarmowego.

W rzadkich przypadkach dochodzi również do rozwoju zespołu serotoninowego.

Przedawkowanie leku Nexpram

W przypadku przedawkowania escytalopramu mogą pojawić się objawy z ośrodkowego układu nerkowego tj. zawroty głowy czy drżenie mięśniowe, z układu sercowo-naczyniowego pod postacią niedociśnienia tętniczego, częstoskurczu oraz wydłużenia odstępu QT, co może prowadzić do groźnej dla życia arytmii.

Czasami dochodzi do rozwoju zespołu serotoninowego, w przebiegu którego obserwuje się objawy nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej (drżenie, sztywność, kurcze mięśni), wzrost temperatury ciała, tachykardię, obfite pocenie oraz zaburzenia świadomości, głównie splątanie z silnym niepokojem psychoruchowym.

Wyżej wymienione objawy najczęściej pojawiają się przy przyjęciu kilkukrotnie wyższej dawki leku od rekomendowanej, bądź przy jednoczesnym przyjęciu przynajmniej 2 leków zwiększających aktywność serotoniny, szczególnie z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) i inhibitorów monoaminooksydazy (inhibitory MAO).

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów, niezwłocznie należy skonsultować się z personelem medycznym, ponieważ jest to sytuacja zagrażająca życiu i wymagająca szybkiej interwencji.

Przeciwwskazania do podania leku

Nie należy stosować leku Nexpram, jeśli występuje nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Przeciwwskazane jest równoczesne stosowanie escytalopramu z nieodwracalnymi inhibitorami monoaminooksydazy (MAO). Przyjmowanie produktu Nexpram należy rozpocząć 14 dni po odstawieniu leków z grupy inhibitorów MAO.

Niezalecane jest także stosowanie preparatu Nexpram wraz z moklobemidem, linezolidem czy seregiliną ze względu na znaczne ryzyko wystąpienia zespołu serotoninowego. Jeśli takie skojarzenie jest konieczne, należy je rozpocząć od najmniejszej zalecanej dawki pod ścisłą kontrolą lekarza prowadzącego.

Lek może powodować wydłużenie odstępu QT w EKG, dlatego jest zabroniony u osób z wrodzonym zespołem wydłużonego odstępu QT oraz przyjmujących inne produkty lecznicze powodujące jego wydłużenie z uwagi na ryzyko wystąpienia groźnych zaburzeń rytmu serca pod postacią częstoskurczu komorowego typu torsaides de pointes.

Z uwagi na brak dostępnych informacji dotyczących bezpieczeństwa przyjmowania leku przez osoby poniżej 18. roku życia oraz zwiększone ryzyko wystąpienia zachowań samobójczych w tej grupie wiekowej, preparat jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży.

Kiedy zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç?

Produkt leczniczy Nexpram może powodować wystąpienie napadów drgawkowych. Jeśli u pacjenta pojawią się one po raz pierwszy lub jeśli częstość ich występowania wzrośnie u osób z wcześniej zdiagnozowaną padaczką, należy przerwać stosowanie escytalopramu.

Podczas stosowania leków z grupy SSRI u pacjentów, którzy mieli epizody manii lub hipomanii w przeszłości, należy zachować szczególną ostrożność. W przypadku wystąpienia fazy maniakalnej zaleca się odstawienie preparatu Nexpram.

U osób chorujących na cukrzycę, lek może wpłynąć na poziom stężenia glukozy we krwi, co może prowadzić do hipoglikemii lub hiperglikemii. W takim przypadku może być konieczne dostosowanie dawki insuliny lub doustnych leków hipoglikemizujących.

W początkowym okresie przyjmowania escytalopramu istnieje zwiększone ryzyko zachowań samobójczych. Szczególnie narażeni są pacjenci poniżej 25. roku życia, z ciężką depresją oraz z wywiadem prób samobójczych w przeszłości, dlatego należy zachować czujność w pierwszych tygodniach terapii oraz zgłaszać wszelkie niepokojące objawy lekarzowi prowadzącemu.

Rzadko stosowanie leku może wiązać się z rozwojem hiponatremii. Dotyczy to przede wszystkim pacjentów w podeszłym wieku, z markością wątroby lub przyjmujących jednocześnie leki obniżające poziom sodu w surowicy.

Równoległe spożywanie produktów roślinnych zawierających ziele dziurawca może prowadzić do zwiększenia częstości występowania skutków ubocznych leku.

U pacjentów leczonych lekami z grupy SSRI, takimi jak Nexpram, stwierdzono występowanie krwawień skórnych w postaci wybroczyn i plamicy. Dlatego należy zachować ostrożność u pacjentów stosujących równolegle doustne leki przeciwzakrzepowe, leki wpływające na czynność płytek krwi (np. atypowe leki przeciwpsychotyczne, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne).

Escytalopram może powodować rozszerzenie źrenic, co w przypadku pacjentów predysponowanych może prowadzić do zwiększenia ciśnienia w gałce ocznej i wystąpienia jaskry z zamkniętym kątem przesączania.

Ze względu na zawartość laktozy, produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Nexpram a ci─ů┼╝a

Produkt leczniczy Nexpram nie powinien być stosowany w czasie ciąży, chyba że jest to absolutnie konieczne, a korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu.

Jeśli kobieta kontynuowała terapię w zaawansowanej ciąży, noworodka należy obserwować pod kątem wystąpienia zaburzeń oddechowych, sinicy, bezdechu, napadów drgawkowych oraz hipoglikemii.

Dodatkowo, przyjmowanie preparatu w trzecim trymestrze wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków.

W większości przypadków objawy u dziecka pojawiają się bezpośrednio po porodzie, maksymalnie do 24 godzin.

Nexpram a karmienie piersi─ů

Nie zaleca się stosowania leku Nexpram w okresie laktacji, ponieważ produkt przenika do mleka ludzkiego.

Nexpram a prowadzenie pojazd├│w

Lek może wpłynąć na zdolność pacjenta do podejmowania decyzji oraz wykonywania czynności wymagających dużego skupienia, takich jak prowadzenie pojazdów lub obsługa maszyn.

Należy mieć świadomość potencjalnego zagrożenia związanego z przyjmowaniem leku, zwłaszcza w odniesieniu do wykonywania takich czynności.

Nexpram a spo┼╝ywanie alkoholu

Alkohol nie wpływa znacząco na działanie leku Nexpram, jednak tak jak w przypadku innych leków psychotropowych, spożywanie alkoholu w trakcie leczenia nie jest zalecane.

Bibliografia

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego [dost─Öp online maj 2024] https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/23991/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝