Clemastinum - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.12.2022

Clemastinum   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Clemastinum

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Clemastinum WZF, Clemastinum Hasco i Clemastinum Aflofarm to produkty lecznicze stosowane celem zwalczania objawów alergii. Substancją czynną wspomnianych preparatów jest klemastyna o działaniu przeciwhistaminowym. Leki te dostępne są w różnych formach.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Clemastinum

Clemastinum to lek przeciwalergiczny o działaniu przeciwhistaminowym. Podawany jest w celu łagodzenia objawów alergii, takich jak zapalenie kontaktowe skóry, pokrzywka i świąd, a także obrzęku Quinckego. Klemastyna jest również pomocna w przypadku zapalenia błony śluzowej nosa o podłożu alergicznym (z kichaniem czy nadmiernym wydzielaniem wodnistej wydzieliny).

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Formy leku Clemastinum

Istnieją trzy produkty lecznicze, które zbiorczo funkcjonują jako lek o nazwie Clemastinum. Clemastinum Hasco to produkt leczniczy zawierający fumaran klemastyny. Występuje on w postaci tabletek (1 mg fumaranu klemastyny w 1 tabletce), syropu (1mg fumaranu klemastyny w 10 ml) oraz roztworu do wstrzykiwań (2 mg w 2 ml roztworu w 1 ampułce - ta forma stosowana jest wyłącznie w placówkach leczniczych).

Clemastinum WZF występuje w postaci tabletek (również 1 mg substancji czynnej w tabletce) i syropu (1 mg/10 ml), a Clemastinum Aflofarm wyłącznie w postaci syropu w dawce 0,5 mg fumarany klemastyny w 10 ml roztworu.

Działanie Clemastinum

Clemastinum to preparat o działaniu antyhistaminowym - jest konkurencyjnym antagonistą receptorów histaminowych H1. Histamina to substancja pełniąca rolę neuroprzekaźnika w mózgu - wpływa na mięśnie gładkie układu pokarmowego oraz oddechowego, a także hamuje dylatację (rozszerzanie) naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność. Bierze ona również istotny udział w reakcji alergicznej.

Clemastinum hamuje wydzielanie histaminy, tym samym zmniejsza jej wpływ na organizm - zapobiega objawom towarzyszącym alergii wywoływanym przez tą substancję np. zaczerwienienie skóry, obrzęk, nadmierna produkcja wydzieliny w drogach oddechowych. Klemastyna dodatkowo hamuje pracę OUN oraz działa cholinolitycznie.

Początek działania preparatu Clemastinum ma miejsce po około 2 godzinach od jego zażycia. Największą siłę działania leku obserwuje się po 5-7 godzinach. Klemastyna metabolizowana jest w wątrobie, następnie organizm usuwa lek wraz z moczem.

Należy pamiętać, że stosowanie klemastyny może wpływać na wynik alergicznych testów skórnych, z tego powodu preparatu nie powinno się stosować w ciągu 3 dni przed zaplanowanym badaniem.

Skład leku

Poza klemastyną w skład produktu leczniczego wchodzą też substancje pomocnicze, różnią się one w poszczególnych preparatach.

Wszystkie preparaty w postaci syropów zawierają substancje pomocnicze tj. sacharyna sodowa, parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu, glikol propylenowy i woda oczyszczona.

Zarówno Clemastinum WZF, jak i Clemastinum Aflofarm mają w swoim składzie także aromat lub esencję brzoskwiniową i cytrynową, dwunastowodny fosforan disodowy, etanol i sorbitol. Clemastinum WZF poza wymienionymi zawiera też diwodorofosforan potasu, Clemastinum Aflofarm - jednowodny diwodorofosforan sodu.

Z kolei Clemastinum Hasco zawiera maltitol, fosforan dipotasu, dwuwodny diwodorofosforan sodu i aromat poziomkowy.

W tabletkach Clemastinum Hasco i WZF zawarta jest laktoza, co powoduje, że nie mogą ich przyjmować osoby z nietolerancją tego cukru.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Typowo przyjmuje się1 mg klemastyny doustnie(1 tabletkę, 10 lub 20 ml syropu) dwa razy dziennie ? rano i wieczorem. Taka dawka zawarta jest w 1 tabletce, 10 ml syropu o stężeniu 1 mg/10 ml lub 20 ml syropu o stężeniu 0,5 mg/10 ml.

Jak dawkować lek u dzieci?

Do stosowania u dzieci szczególnie wskazany jest lek w postaci syropu. Klemastynę można podawać dzieciom dopiero po ukończeniu 1 r.ż.

U dzieci powyżej 12 r.ż. lek dawkuje się jak u osób dorosłych. U dzieci w wieku 6-12 lat stosuje się 5-10 ml syropu (przy stężeniu syropu 1 mg/10 ml) 2 razy dziennie.

Dzieci w wieku 3-6 lat powinny dostawać dawkę 0,5 mg klemastyny (tzn. 5 ml syropu 1 mg/10 ml i 10 ml syropu 0,5 mg/10 ml) 2 razy dziennie, natomiast poniżej 3 roku życia po 0,25-0,5 mg klemastyny (czyli 2,5 do 5 ml syropu 1 mg/10 ml lub 5-10 ml syropu 0,5 mg/10 ml) 2 razy dziennie.

Dawka maksymalna produktu

Dobowa dawka maksymalna dla dorosłych wynosi 6 mg klemastyny.

Najczęstsze działania niepożądane

U osób przyjmujących Clemastinum może pojawić sięuczucie senności(ale i nadmiernego pobudzenia), bóle i zawroty głowy, a także zaburzenia koordynacji, spadek koncentracji, uczucie zmęczenia czy niepokój.

Często obserwuje się również działania niepożądane ze strony układu pokarmowego - bóle brzucha, biegunki, zaparcia,nudności i wymioty.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Rzadziej występującymi działaniami niepożądanymi podczas terapii preparatem Clemastinum są zaburzenia ze strony układu nerwowego: bezsenność, drżenia, zaburzenia widzenia, drgawki, szumy uszne, niepokój.

Pojawić się mogą także objawy tj. świsty, uczucie braku drożności nosa, suchość błony śluzowej nosa i jamy ustnej, uczucie gniecenia w klatce piersiowej, obniżony apetyt czy zwolnienie lub przyspieszenie częstości pracy serca. U nielicznych pacjentów występują także problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia hematologiczne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby powyżej 60 roku życia, gdyż mają one zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia senności oraz zawrotów głowy.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Przedawkowanie preparatu Clemastinum może wiązać się zarówno z zahamowaniem jak i pobudzeniem OUN.

U osób dorosłych przedawkowanie najczęściej objawia się poprzez wzmożoną senność, która może przejść w stan śpiączki.

Wśród dzieci przedawkowanie częściej ma charakter pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, co objawia się jako pobudzenie psuchoruchowe, drżenie mięśniowe, drgawki, hipertermia, omamy, sinica, ataksja, atetoza, zaburzenie koordynacji, a nawet hiperrefleksja.

Do innych symptomów przedawkowania należy rozszerzenie źrenic, gorączka, stan podgorączkowy, zaczerwienienie twarzy a także suchość jamy ustnej.

Zapaść krążeniowa, śpiączka a nawet zgon to najpoważniejsze i najbardziej niebezpieczne z możliwych skutków przedawkowania klemastyny.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Clemastinum jest oczywiście nadwrażliwość na substancję czynną - klemastynę, ale także na substancje do niej podobne (pochodne etanoloaminy, np. difenhydramina lub chlorfeniramina).

Przeciwwskazaniem jest także jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO (monoaminooksydazy) oraz wiek poniżej 1 r.ż.

Szczególną ostrożność podczas stosowania Clemastinum powinni zachowywać pacjenci z jaskrą, podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym lub wrzodami trawiennymi.

Clemastinum a leki przeciwlękowe, przeciwdepresyjne, leki na Parkinsona i astmę

Stosowanie klemastyny z lekami o wpływie hamującym na układ nerwowy - takimi jak leki przeciwlękowe, barbiturany, neuroleptyki - może wzmocnić ich działanie, dlatego jednoczasowa terapia tymi wyrobami medycznymi jest niezalecana.

Inhibitory MAO oraz leki przeciwcholinergiczne również należą do grupy, której nie powinno łączyć się z klemastyną

Clemastinum a alkohol

Klemastyna nasila działanie alkoholu. Podczas terapii preparatem Clemastinum nie należy spożywać alkoholu.

Clemastinum a ciąża i laktacja

Klemastyna przenika przez łożysko, jednak w badaniach prowadzonych na zwierzętach nie stwierdzono jej chorobowego wpływu na płód. W związku z brakiem dowodów potwierdzających bezpieczeństwo terapii klemastyną u ludzi, leku nie powinno się stosować w trakcie ciąży, o ile nie ma zdecydowanej konieczności.

Klemastyna przenika także do mleka, dlatego nie powinna być stosowana u kobiet karmiących piersią.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Clemastinum

Substancja czynna: fumaran klemastyny

Wskazania: skórne objawy alergii, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 mg 2x dziennie (rano i wieczorem) u dorosłych i dzieci powyżej 12 r.ż.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na fumaran klemastyny i podobne substancje, przyjmowanie inhibitorów MAO i innych leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy.

Główne działania niepożądane: senność, bóle głowy, zaburzenia koordynacji i koncentracji, nudności, biegunka, zaparcia.

Clemastinum - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Dymista - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Dymista - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Dymista aerozol do nosa w postaci zawiesiny to lek zawierający dwie substancje czynne. W jakich sytuacjach stosować lek Dymista? Co zawiera Dymista? Jakie są możliwe działania niepożądane?

Charakterystyka produktów leczniczych
11.05.2023
Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dermovate to preparat leczniczy zawierający bardzo silny kortykosteroid - klobetazolu propionan. Występuje w różnych postaciach farmaceutycznych - wszystkie są wskazane do stosowania miejscowego na skórę zmienioną zapalnie.

Charakterystyka produktów leczniczych
08.04.2023
Zyrtec- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Zyrtec- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Zyrtec UCB jest lekiem działającym przeciwalergicznie, należącym do grupy leków przeciwhistaminowych. Ma postać tabletek powlekanych i jest dostępny na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
21.09.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!