Clemastinum Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Clemastinum - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Clemastinum WZF, Clemastinum Hasco i Clemastinum Aflofarm to produkty lecznicze stosowane celem zwalczania objawów alergii. Substancją czynną wspomnianych preparatów jest klemastyna o działaniu przeciwhistaminowym. Leki te dostępne są w różnych formach.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Clemastinum
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Clemastinum - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Clemastinum
Substancje czynne Clemastini fumaras
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki
Dawki
  • 1 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Clemastinum

Substancja czynna: fumaran klemastyny

Wskazania: skórne objawy alergii, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 mg 2x dziennie (rano i wieczorem) u dorosłych i dzieci powyżej 12 r.ż.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na fumaran klemastyny i podobne substancje, przyjmowanie inhibitorów MAO i innych leków wpływających na ośrodkowy układ nerwowy.

Główne działania niepożądane: senność, bóle głowy, zaburzenia koordynacji i koncentracji, nudności, biegunka, zaparcia.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Clemastinum?

Clemastinum WZF kosztuje 10,35 złotych za 30 tabletek o dawce 1 mg, Clemastinum Hasco kosztuje 9,25 złotych za 30 tabletek o dawce 1 mg, a Clemastinum Aflofarm dostępny w syropie kosztuje 9,95 złotych za 100 ml.


Aktualnie lek Clemastinum nie podlega refundacji.

Czym jest Clemastinum?

Clemastinum to lek przeciwalergiczny o działaniu przeciwhistaminowym. Podawany jest w celu łagodzenia objawów alergii, takich jak zapalenie kontaktowe skóry, pokrzywka i świąd, a także obrzęku Quinckego. Klemastyna jest również pomocna w przypadku zapalenia błony śluzowej nosa o podłożu alergicznym (z kichaniem czy nadmiernym wydzielaniem wodnistej wydzieliny).

Formy leku Clemastinum

Istnieją trzy produkty lecznicze, które zbiorczo funkcjonują jako lek o nazwie Clemastinum. Clemastinum Hasco to produkt leczniczy zawierający fumaran klemastyny. Występuje on w postaci tabletek (1 mg fumaranu klemastyny w 1 tabletce), syropu (1mg fumaranu klemastyny w 10 ml) oraz roztworu do wstrzykiwań (2 mg w 2 ml roztworu w 1 ampułce - ta forma stosowana jest wyłącznie w placówkach leczniczych).

Clemastinum WZF występuje w postaci tabletek (również 1 mg substancji czynnej w tabletce) i syropu (1 mg/10 ml), a Clemastinum Aflofarm wyłącznie w postaci syropu w dawce 0,5 mg fumarany klemastyny w 10 ml roztworu.

Jaki jest mechanizm działania leku Clemastinum?

Clemastinum to preparat o działaniu antyhistaminowym - jest konkurencyjnym antagonistą receptorów histaminowych H1. Histamina to substancja pełniąca rolę neuroprzekaźnika w mózgu - wpływa na mięśnie gładkie układu pokarmowego oraz oddechowego, a także hamuje dylatację (rozszerzanie) naczyń krwionośnych i zmniejsza ich przepuszczalność. Bierze ona również istotny udział w reakcji alergicznej.

Clemastinum hamuje wydzielanie histaminy, tym samym zmniejsza jej wpływ na organizm - zapobiega objawom towarzyszącym alergii wywoływanym przez tą substancję np. zaczerwienienie skóry, obrzęk, nadmierna produkcja wydzieliny w drogach oddechowych. Klemastyna dodatkowo hamuje pracę OUN oraz działa cholinolitycznie.

Początek działania preparatu Clemastinum ma miejsce po około 2 godzinach od jego zażycia. Największą siłę działania leku obserwuje się po 5-7 godzinach. Klemastyna metabolizowana jest w wątrobie, następnie organizm usuwa lek wraz z moczem.

Należy pamiętać, że stosowanie klemastyny może wpływać na wynik alergicznych testów skórnych, z tego powodu preparatu nie powinno się stosować w ciągu 3 dni przed zaplanowanym badaniem.

Jaki jest skład leku?

Poza klemastyną w skład produktu leczniczego wchodzą też substancje pomocnicze, różnią się one w poszczególnych preparatach.

Wszystkie preparaty w postaci syropów zawierają substancje pomocnicze tj. sacharyna sodowa, parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu, glikol propylenowy i woda oczyszczona.

Zarówno Clemastinum WZF, jak i Clemastinum Aflofarm mają w swoim składzie także aromat lub esencję brzoskwiniową i cytrynową, dwunastowodny fosforan disodowy, etanol i sorbitol. Clemastinum WZF poza wymienionymi zawiera też diwodorofosforan potasu, Clemastinum Aflofarm - jednowodny diwodorofosforan sodu.

Z kolei Clemastinum Hasco zawiera maltitol, fosforan dipotasu, dwuwodny diwodorofosforan sodu i aromat poziomkowy.

W tabletkach Clemastinum Hasco i WZF zawarta jest laktoza, co powoduje, że nie mogą ich przyjmować osoby z nietolerancją tego cukru.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Typowo przyjmuje się 1 mg klemastyny doustnie (1 tabletkę, 10 lub 20 ml syropu) dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Taka dawka zawarta jest w 1 tabletce, 10 ml syropu o stężeniu 1 mg/10 ml lub 20 ml syropu o stężeniu 0,5 mg/10 ml.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Do stosowania u dzieci szczególnie wskazany jest lek w postaci syropu. Klemastynę można podawać dzieciom dopiero po ukończeniu 1 r.ż.

U dzieci powyżej 12 r.ż. lek dawkuje się jak u osób dorosłych. U dzieci w wieku 6-12 lat stosuje się 5-10 ml syropu (przy stężeniu syropu 1 mg/10 ml) 2 razy dziennie.

Dzieci w wieku 3-6 lat powinny dostawać dawkę 0,5 mg klemastyny (tzn. 5 ml syropu 1 mg/10 ml i 10 ml syropu 0,5 mg/10 ml) 2 razy dziennie, natomiast poniżej 3 roku życia po 0,25-0,5 mg klemastyny (czyli 2,5 do 5 ml syropu 1 mg/10 ml lub 5-10 ml syropu 0,5 mg/10 ml) 2 razy dziennie.

Jaka jest dawka maksymalna leku?

Dobowa dawka maksymalna dla dorosłych wynosi 6 mg klemastyny.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

U osób przyjmujących Clemastinum może pojawić sięuczucie senności(ale i nadmiernego pobudzenia), bóle i zawroty głowy, a także zaburzenia koordynacji, spadek koncentracji, uczucie zmęczenia czy niepokój.

Często obserwuje się również działania niepożądane ze strony układu pokarmowego - bóle brzucha, biegunki, zaparcia,nudności i wymioty.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Rzadziej występującymi działaniami niepożądanymi podczas terapii preparatem Clemastinum są zaburzenia ze strony układu nerwowego: bezsenność, drżenia, zaburzenia widzenia, drgawki, szumy uszne, niepokój.

Pojawić się mogą także objawy tj. świsty, uczucie braku drożności nosa, suchość błony śluzowej nosa i jamy ustnej, uczucie gniecenia w klatce piersiowej, obniżony apetyt czy zwolnienie lub przyspieszenie częstości pracy serca. U nielicznych pacjentów występują także problemy z oddawaniem moczu oraz zaburzenia hematologiczne.

Szczególną uwagę należy zwrócić na osoby powyżej 60 roku życia, gdyż mają one zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia senności oraz zawrotów głowy.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Przedawkowanie preparatu Clemastinum może wiązać się zarówno z zahamowaniem jak i pobudzeniem OUN.

U osób dorosłych przedawkowanie najczęściej objawia się poprzez wzmożoną senność, która może przejść w stan śpiączki.

Wśród dzieci przedawkowanie częściej ma charakter pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, co objawia się jako pobudzenie psuchoruchowe, drżenie mięśniowe, drgawki, hipertermia, omamy, sinica, ataksja, atetoza, zaburzenie koordynacji, a nawet hiperrefleksja.

Do innych symptomów przedawkowania należy rozszerzenie źrenic, gorączka, stan podgorączkowy, zaczerwienienie twarzy a także suchość jamy ustnej.

Zapaść krążeniowa, śpiączka a nawet zgon to najpoważniejsze i najbardziej niebezpieczne z możliwych skutków przedawkowania klemastyny.

W przypadku przedawkowania leku lub podejrzenia przedawkowania u innych osób (szczególnie dzieci) należy natychmiast udać się do najbliższego oddziału ratunkowego.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu Clemastinum jest oczywiście nadwrażliwość na substancję czynną - klemastynę, ale także na substancje do niej podobne (pochodne etanoloaminy, np. difenhydramina lub chlorfeniramina).

Przeciwwskazaniem jest także jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO (monoaminooksydazy) oraz wiek poniżej 1 r.ż.

Szczególną ostrożność podczas stosowania Clemastinum powinni zachowywać pacjenci z jaskrą, podwyższonym ciśnieniem śródgałkowym lub wrzodami trawiennymi.

Clemastinum a inne leki

Stosowanie klemastyny z lekami o wpływie hamującym na układ nerwowy - takimi jak leki przeciwlękowe, barbiturany, neuroleptyki - może wzmocnić ich działanie, dlatego jednoczasowa terapia tymi wyrobami medycznymi jest niezalecana.

Inhibitory MAO oraz leki przeciwcholinergiczne również należą do grupy, której nie powinno łączyć się z klemastyną

Clemastinum a alkohol

Klemastyna nasila działanie alkoholu. Podczas terapii preparatem Clemastinum nie należy spożywać alkoholu.

Clemastinum a ci─ů┼╝a i laktacja

Klemastyna przenika przez łożysko, jednak w badaniach prowadzonych na zwierzętach nie stwierdzono jej chorobowego wpływu na płód. W związku z brakiem dowodów potwierdzających bezpieczeństwo terapii klemastyną u ludzi, leku nie powinno się stosować w trakcie ciąży, o ile nie ma zdecydowanej konieczności.

Klemastyna przenika także do mleka, dlatego nie powinna być stosowana u kobiet karmiących piersią.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Clemastinum, [online], [dost─Öp 20.08.2021], dost─Öpne pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/1483/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝