Siofor 850 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Siofor 850 E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Siofor 850 to doustny lek przeciwcukrzycowy, którego substancją czynną jest metformina, która dzięki swojemu działaniu zmniejsza stężenie glukozy w osoczu. Jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz zapobiegającym cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Siofor 850
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Siofor 850 E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 20.05.2024
Nazwa preparatu Siofor 850
Substancje czynne Metformini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 850 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Siofor 850

Substancja czynna: metformina

Wskazania: leczenie cukrzycy typu 2, zapobieganie cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym, zwłaszcza u osób z nadwagą, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do uzyskania prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 850 mg 1-3 razy na dobę do dobowych dawek maksymalnych 2 mg u dzieci i 3 mg u dorosłych z prawidłową czynnością nerek

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, ciężka niewydolność nerek, kwasica metaboliczna i stany zwiększonego ryzyka kwasicy mleczanowej

Główne działania niepożądane: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i pogorszenie apetytu

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Siofor 850?

Lek Siofor 850 kosztuje ok. 14 zł w przypadku opakowania zawierającego 60 tabletek.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok. 4 zł, a także może być bezpłatny dla seniorów i dzieci

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak działa lek Siofor 850?

Siofor 850 zawiera substancję czynną, jaką jest metformina, czyli doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych biguanidu. Metformina jest substancją, która zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie poprzez hamowanie procesów glukoneogenezy i glikogenolizy, a także zwiększa obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie oraz opóźnia jelitowe wchłanianie glukozy.

Działanie leku powoduje nasiloną wewnątrzkomórkową syntezę glikogenu oraz zwiększenie zdolności transportowej białek odpowiedzialnych za transport glukozy przez błonę komórkową. Warto również wspomnieć, że metformina nie pobudza wydzielania insuliny i tym samym nie powoduje hipoglikemii.

Do kolejnych korzystnych skutków leku możemy zaliczyć stabilizację masy ciała, korzystny wpływ na metabolizm lipidów (zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL oraz stężenie trójglicerydów).

Skład leku Siofor 850

Jedna tabletka powlekana zawiera 850 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 662,9 mg metforminy.

Do substancji dodatkowych zalicza się:

Rdzeń tabletki: Hypromeloza Powidon; Magnezu stearynian;

Otoczka tabletki: Hypromeloza; Makrogol 6000; Tytanu dwutlenek (E 171).

Skutki uboczne leku Siofor 850

Tak jak każdy lek, Siofor 850 mg może również powodować działania niepożądane.

Do najczęstszych działań niepożądanych zalicza się: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha i utrata apetytu; objawy te występują częściej na początku leczenia i w większości przypadków ustępują samoistnie.

Rzadziej mogą wystąpić takie objawy jak: zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 oraz zmniejszenie jej stężenia w surowicy (może to prowadzić do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej), nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, zapalenie wątroby ustępujące po odstawieniu metforminy, reakcje skórne: rumień, świąd i pokrzywka. W leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwcukrzycowymi może wystąpić hipoglikemia.

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku Siofor 850

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza, jeśli występuje nadwrażliwość na chlorowodorek metforminy lub jakikolwiek składnik preparatu leczniczego, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby oraz niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego.

Interakcje z innymi lekami

Tak jak każdy lek, metformina może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach.

Nie zaleca się stosowania metforminy podczas podawania środków kontrastowych zawierających jod. Stosowanie leku musi być przerwane przed badaniem lub podczas badania obrazowego; nie wolno wznawiać stosowania metforminy przez co najmniej 48 godzin po badaniu, po czym można wznowić podawanie leku pod warunkiem ponownej oceny czynności nerek i stwierdzeniu, że jest ona stabilna.

Należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku skojarzonego stosowania leków takich jak:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy (COX) 2;

 • inhibitory ACE;

 • antagoniści receptora angiotensyny II;

 • leki moczopędne, w szczególności pętlowe;

 • glikokortykosteroidy;

 • sympatykomimetyki.

Dla kogo jest lek Siofor 850?

Preparat jest wskazany w leczeniu:

 • cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, w celu właściwej kontroli stężenia glukozy we krwi;

 • w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym.

U dorosłych pacjentów lek może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Lek może być również stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną u dzieci w wieku powyżej 10 lat i młodzieży .

Dawkowanie leku Siofor 850

Dawkowanie w przypadku monoterapii i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi z wyjątkiem insuliny w leczeniu cukrzycy typu 2- zazwyczaj dawka początkowa to 500 mg lub 850 mg metforminy chlorowodorku dwa lub trzy razy na dobę w czasie posiłku lub po nim.

Po 10 - 15 dniach należy zmodyfikować dawkę na podstawie pomiaru stężenia glukozy we krwi. Dzięki powolnemu zwiększaniu dawki można poprawić tolerancję ze strony przewodu pokarmowego. Maksymalna zalecana dawka metforminy chlorowodorku to 3 g na dobę, w trzech dawkach podzielonych.

Siofor 850 ma postać tabletek powlekanych i stosuje się go doustnie.

Siofor 850 a ci─ů┼╝a

Jakikolwiek lek stosowany w trakcie ciąży, powinien być dokładnie omówiony z lekarzem prowadzącym. Ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania metforminy, w okresie ciąży najlepszym lekiem przciwcukrzycowym jest insulina.

Siofor 850 a prowadzenie pojazd├│w

Siofor 850 stosowany w monoterapii nie powinien powodować wystąpienie epizodów hipoglikemii, dlatego przyjmowanie metforminy nie stanowi przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak w sytuacji jeśli Siofor 850 jest stosowany razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, ryzyko hipoglikemii może być zwiększone.

Siofor 850 a alkohol

Spożywanie alkoholu podczas leczenia preparatem Siofor 500 jest przeciwwskazane, ponieważ takie postępowanie może zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej, zwłaszcza w przypadku głodzenia, niedożywienia czy zaburzeń czynności wątroby.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego [dostęp online marzec 2024]:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9102/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝