Siofor 850 E-recepta- recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Siofor 850 E recepta recepta online z konsultacj膮 | cena dawkowanie przeciwwskazania

Siofor 850 to doustny lek przeciwcukrzycowy, którego substancją czynną jest metformina, która dzięki swojemu działaniu zmniejsza stężenie glukozy w osoczu. Jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz zapobiegającym cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultacj臋 z Siofor 850

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Siofor 850
Substancje czynne Metformini hydrochloridum
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 850 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Siofor 850

Substancja czynna: metformina

Wskazania: leczenie cukrzycy typu 2, zapobieganie cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym, zwłaszcza u osób z nadwagą, gdy dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do uzyskania prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 850 mg 1-3 razy na dobę do dobowych dawek maksymalnych 2 mg u dzieci i 3 mg u dorosłych z prawidłową czynnością nerek

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie, ciężka niewydolność nerek, kwasica metaboliczna i stany zwiększonego ryzyka kwasicy mleczanowej

Główne działania niepożądane: nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha i pogorszenie apetytu

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Siofor 850?

Lek Siofor 850 kosztuje ok. 14 zł w przypadku opakowania zawierającego 60 tabletek.

Lek znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok. 4 zł, a także może być bezpłatny dla seniorów i dzieci

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jak dzia艂a lek Siofor 850?

Siofor 850 zawiera substancję czynną, jaką jest metformina, czyli doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy pochodnych biguanidu. Metformina jest substancją, która zmniejsza wytwarzanie glukozy w wątrobie poprzez hamowanie procesów glukoneogenezy i glikogenolizy, a także zwiększa obwodowy wychwyt glukozy i jej zużycie oraz opóźnia jelitowe wchłanianie glukozy.

Działanie leku powoduje nasiloną wewnątrzkomórkową syntezę glikogenu oraz zwiększenie zdolności transportowej białek odpowiedzialnych za transport glukozy przez błonę komórkową. Warto również wspomnieć, że metformina nie pobudza wydzielania insuliny i tym samym nie powoduje hipoglikemii.

Do kolejnych korzystnych skutków leku możemy zaliczyć stabilizację masy ciała, korzystny wpływ na metabolizm lipidów (zmniejsza stężenie cholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji LDL oraz stężenie trójglicerydów).

Sk艂ad leku Siofor 850

Jedna tabletka powlekana zawiera 850 mg metforminy chlorowodorku, co odpowiada 662,9 mg metforminy.

Do substancji dodatkowych zalicza się:

Rdzeń tabletki: Hypromeloza Powidon; Magnezu stearynian;

Otoczka tabletki: Hypromeloza; Makrogol 6000; Tytanu dwutlenek (E 171).

Skutki uboczne leku Siofor 850

Tak jak każdy lek, Siofor 850 mg może również powodować działania niepożądane.

Do najczęstszych działań niepożądanych zalicza się: nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha i utrata apetytu; objawy te występują częściej na początku leczenia i w większości przypadków ustępują samoistnie.

Rzadziej mogą wystąpić takie objawy jak: zmniejszenie wchłaniania witaminy B12 oraz zmniejszenie jej stężenia w surowicy (może to prowadzić do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej), nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, zapalenie wątroby ustępujące po odstawieniu metforminy, reakcje skórne: rumień, świąd i pokrzywka. W leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwcukrzycowymi może wystąpić hipoglikemia.

Ostrze偶enia dotycz膮ce stosowania leku Siofor 850

Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza, jeśli występuje nadwrażliwość na chlorowodorek metforminy lub jakikolwiek składnik preparatu leczniczego, zaburzenia funkcji nerek i/lub wątroby oraz niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego.

Interakcje z innymi lekami

Tak jak każdy lek, metformina może wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach.

Nie zaleca się stosowania metforminy podczas podawania środków kontrastowych zawierających jod. Stosowanie leku musi być przerwane przed badaniem lub podczas badania obrazowego; nie wolno wznawiać stosowania metforminy przez co najmniej 48 godzin po badaniu, po czym można wznowić podawanie leku pod warunkiem ponownej oceny czynności nerek i stwierdzeniu, że jest ona stabilna.

Należy również zachować szczególną ostrożność w przypadku skojarzonego stosowania leków takich jak:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), w tym selektywne inhibitory cyklooksygenazy (COX) 2;

 • inhibitory ACE;

 • antagoniści receptora angiotensyny II;

 • leki moczopędne, w szczególności pętlowe;

 • glikokortykosteroidy;

 • sympatykomimetyki.

Dla kogo jest lek Siofor 850?

Preparat jest wskazany w leczeniu:

 • cukrzycy typu 2, zwłaszcza u pacjentów z nadwagą, w celu właściwej kontroli stężenia glukozy we krwi;

 • w zapobieganiu cukrzycy typu 2 u pacjentów ze stanem przedcukrzycowym.

U dorosłych pacjentów lek może być stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi.

Lek może być również stosowany w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną u dzieci w wieku powyżej 10 lat i młodzieży .

Dawkowanie leku Siofor 850

Dawkowanie w przypadku monoterapii i w skojarzeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi z wyjątkiem insuliny w leczeniu cukrzycy typu 2- zazwyczaj dawka początkowa to 500 mg lub 850 mg metforminy chlorowodorku dwa lub trzy razy na dobę w czasie posiłku lub po nim.

Po 10 - 15 dniach należy zmodyfikować dawkę na podstawie pomiaru stężenia glukozy we krwi. Dzięki powolnemu zwiększaniu dawki można poprawić tolerancję ze strony przewodu pokarmowego. Maksymalna zalecana dawka metforminy chlorowodorku to 3 g na dobę, w trzech dawkach podzielonych.

Siofor 850 ma postać tabletek powlekanych i stosuje się go doustnie.

Siofor 850 a ci膮偶a

Jakikolwiek lek stosowany w trakcie ciąży, powinien być dokładnie omówiony z lekarzem prowadzącym. Ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania metforminy, w okresie ciąży najlepszym lekiem przciwcukrzycowym jest insulina.

Siofor 850 a prowadzenie pojazd贸w

Siofor 850 stosowany w monoterapii nie powinien powodować wystąpienie epizodów hipoglikemii, dlatego przyjmowanie metforminy nie stanowi przeciwwskazania do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak w sytuacji jeśli Siofor 850 jest stosowany razem z innymi lekami przeciwcukrzycowymi, ryzyko hipoglikemii może być zwiększone.

Siofor 850 a alkohol

Spożywanie alkoholu podczas leczenia preparatem Siofor 500 jest przeciwwskazane, ponieważ takie postępowanie może zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej, zwłaszcza w przypadku głodzenia, niedożywienia czy zaburzeń czynności wątroby.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna [dostęp online marzec 2024]:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/84679,Siofor-850-tabletki-powlekane#sideeffect

Charakterystyka Produktu Leczniczego [dostęp online marzec 2024]:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9102/characteristic

Inne popularne leki:

Inni czytali r贸wnie偶

Ile mo偶na schudn膮膰 po Saxendzie? Cena, dawki i efekty
Ile mo偶na schudn膮膰 po Saxendzie? Cena, dawki i efekty

Oty艂o艣膰聽jest聽jednym z najpilniejszych wyzwa艅 zdrowotnych聽wsp贸艂czesnego spo艂ecze艅stwa. Wzrost liczby os贸b dotkni臋tych nadmiern膮 mas膮 cia艂a i chorobami zwi膮zanymi z ni膮 (m.in. cukrzyca typu 2, nadci艣nienie t臋tnicze czy choroby sercowo-naczyniowe) stanowi istotne zagro偶enie dla zdrowia publicznego.Leczenie nadwagi i oty艂o艣ci jest procesem trudnym i d艂ugotrwa艂ym, kt贸ry wymaga dok艂adnego zrozumienia przyczyn rozwoju tych schorze艅 oraz odpowiednich metod dostosowanych do stanu zdrowia pacjenta. Kluczowym elementem terapii jest wprowadzenie聽zmian w stylu 偶ycia, obejmuj膮cych odpowiednie聽nawyki 偶ywieniowe聽i聽zwi臋kszenie aktywno艣ci fizycznej聽w celu osi膮gni臋cia ujemnego bilansu energetycznego.聽Niemniej jednak聽wielu pacjent贸w potrzebuje聽dodatkowego聽wsparcia w postaci lek贸w lub psychoterapii, aby u艂atwi膰 wdro偶enie zalece艅 dotycz膮cych zmiany stylu 偶ycia.W艣r贸d licznych innowacyjnych rozwi膮za艅 medycznych, kt贸re przynosz膮 nadziej臋 na skuteczn膮 walk臋 z oty艂o艣ci膮, wyr贸偶nia si臋 Saxenda 鈥 postrzegany jest przez pacjent贸w jako聽lek na odchudzanie dost臋pny na recept臋 (recepta online). Dzi臋ki temu preparatowi pacjenci nie tylko mog膮 skutecznie zredukowa膰 mas臋 cia艂a, ale tak偶e utrzyma膰 osi膮gni臋te rezultaty na d艂u偶sz膮 met臋.

Artyku艂
27.03.2024
Clemastinum - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Clemastinum - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Clemastinum WZF, Clemastinum Hasco i Clemastinum Aflofarm to produkty lecznicze stosowane celem zwalczania objaw贸w alergii. Substancj膮 czynn膮 wspomnianych preparat贸w jest klemastyna o dzia艂aniu przeciwhistaminowym. Leki te dost臋pne s膮 w r贸偶nych formach.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Plastry mikroig艂owe 鈥 nowy spos贸b na antykoncepcj臋?
Plastry mikroig艂owe 鈥 nowy spos贸b na antykoncepcj臋?

Plastry antykoncepcyjne mikroig艂owe to jeden z najnowszych rodzaj贸w antykoncepcji hormonalnej. To metoda, kt贸ra b臋dzie d艂ugodzia艂aj膮ca - oko艂o miesi膮ca i b臋dzie mo偶na j膮 zak艂ada膰 samodzielnie w domu. 艁atwy w u偶ytkowaniu plaster wielko艣ci monety, zawieraj膮cy setki mikroigie艂, mo偶e by膰 rewolucj膮 na rynku antykoncepcyjnym.Czym r贸偶ni膮 si臋 plastry mikroig艂owe od innych rodzaj贸w antykoncepcji? W jaki spos贸b dzia艂aj膮 na organizm kobiety? Czy s膮 tak samo skuteczne jak inne 艣rodki antykoncepcyjne np. tabletki antykoncepcyjne?

Artyku艂
19.12.2023
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!