Objawy zakrzepicy i diagnostyka
Do objawów zakrzepicy żył kończyn dolnych należy przede wszystkim ból, zwłaszcza podczas chodzenia oraz zwiększenie obwodu kończyny. Obrzęk kończyn może być obustronny, ale częściej dotyczy tylko jednej nogi. Dodatkowo kończyna jest tkliwa, może zmienić kolor na bledszy lub siny.
Zatorowość płucna charakteryzuje się występowaniem duszności (która często ma nagły początek) oraz bólu w klatce piersiowej.
Podczas diagnostyki żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej często wykonuje się badania laboratoryjne pobranej krwi, m.in. D-dimery (są to cząsteczki powstające na skutek rozpuszczania skrzepu, pośrednio mogą świadczyć o zakrzepicy, jednak ich wzrost notuje się także w wielu innych stanach chorobowych). Poza tym oznacza się podstawowe parametry, takie jak morfologia i parametry krzepnięcia krwi.
Przydatne są również badania obrazowe - w przypadku objawów zakrzepicy żył głębokich wykonuje się badanie USG Doppler, ewentualnie angio-TK. W przypadku zatorowości płucnej badaniem z wyboru jest angio-TK - badanie wykorzystujące promieniowanie oraz wymagające podania kontrastu donaczyniowo. W przypadku zatorowości pomocne bywa badanie EKG oraz ECHO serca, które pokazują obciążenie prawej strony serca.
Jeśli w trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej (niezależnie od czasu trwania terapii) pojawią się niepokojące objawy takie jak wymienione powyżej, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W przypadku potwierdzenia choroby konieczna może być hospitalizacja. Powikłania zakrzepowo-zatorowe mogą zagrażać życiu i zdrowiu pacjentki.