Vibin a Vibin mini - czym różnią się te tabletki antykoncepcyjne?

Opublikowano 08.09.2023

Vibin a Vibin mini  czym różnią się te tabletki antykoncepcyjne?

Preparaty lecznicze Vibin oraz Vibin mini to doustne hormonalne leki antykoncepcyjne, których celem jest  zapobieganie ciąży. Oba te preparaty antykoncepcyjne należą do rodzaju dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych i zawierają te same substancje czynne - etynyloestradiol oraz drospirenon. W związku z tym nasuwa się pytanie - jakie są różnice pomiędzy tymi preparatami? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź!

Spis treści

Czym są i jak działają leki Vibin i Vibin mini?

Preparaty Vibin oraz Vibin mini to dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne, które swoje działanie antykoncepcyjne zawdzięczają zawartym w nich hormonom - syntetycznym odpowiednikom żeńskich hormonów płciowych cyklicznie wydzielanym w organizmie kobiety:

 • etynyloestradiol - syntetyczny odpowiednik estrogenu,

 • drospirenon - syntetyczny odpowiednik progesteronu.

Powyższe substancje czynne zapobiegają zajściu w ciążę, gdyż uniemożliwiają proces owulacji, czyli uwalnianie dojrzałej komórki jajowej z jajnika i tym samym uniemożliwiają jej zapłodnienie. Dodatkowo hormony te wpływają na właściwości śluzu szyjkowego oraz błony śluzowej macicy w taki sposób, że nie stwarzają one sprzyjających warunków do zapłodnienia.

Złożone tabletki antykoncepcyjne Vibin oraz Vibin mini są dostępne na rynku w postaci blistrów składających się z 28 tabletek. Leki skonstruowane są w schemacie 21+7, co oznacza, że 21 kolorowych tabletek zawiera substancje aktywne, a 7 białych pigułek to tabletki placebo, które nie zawierają substancji czynnych. Stosowanie tabletek placebo powoduje, że podczas przyjmowania tego rodzaju tabletek antykoncepcyjnych nie trzeba robić przerwy, tylko zażywa się je ciągle.

Tabletki te należy przyjmować według ustalonego schematu dawkowania - przez pierwsze trzy tygodnie cyklu menstruacyjnego przyjmujemy tabletki kolorowe z substancjami czynnymi (tabletki żółte w przypadku preparatu Vibin, a różowe w przypadku preparatu Vibin mini), a następnie w czwartym tygodniu cyklu przyjmujemy tabletki białe, czyli placebo. Podczas okresu przyjmowania tabletek placebo może pojawić się krwawienie z odstawienia.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Vibin a Vibin mini - jakie są różnice?

Pacjentki często zastanawiają się, czym różnią się między sobą preparaty Vibin oraz Vibin mini. Dlatego warto wiedzieć, że jedyną znaczącą różnicą pomiędzy wspomnianymi tabletkami antykoncepcyjnymi jest ilość estrogenu zawarta w obu medykamentach.

Różnica w ilości estrogenu

Tabletki antykoncepcyjne Vibin oraz Vibin mini różnią się między sobą jedynie dawką pochodnej estrogenu - etynyloestradiolu. Tabletki Vibin mini zawierają odrobinę mniejszą dawkę etynyloestradiolu - 0,2 mg. Natomiast pigułki Vibin mają 0,3 mg tej substancji aktywnej.

Oba preparaty zawierają jednak taką samą dawkę drugiego składnika aktywnego - drospirenonu, która wynosi 3 mg.

Kiedy stosować Vibin, a kiedy Vibin mini?

Przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej należy skontaktować się z lekarzem ginekologiem, który pomoże pacjentce dobrać metodę antykoncepcji najlepiej dopasowaną do jej potrzeb, zdrowia oraz trybu życia. Zarówno preparat Vibin, jak i Vibin mini są tabletkami antykoncepcyjnymi, na które pierwszą receptę może przepisać tylko ginekolog, lecz już recepty na kolejne opakowania leku mogą być wystawione przez lekarza każdej specjalności. Istnieje również możliwość uzyskania recepty online.

Czy mogę zmienić Vibin na Vibin mini?

Samodzielnie nie należy podejmować decyzji o zmianie preparatu Vibin na Vibin mini czy odwrotnie. Przed taką zmianą powinniśmy skonsultować się z ginekologiem.

Jeżeli lekarz ginekolog zaleci zmianę preparatu z Vibin na Vibin mini, tabletek nie wolno ze sobą mieszać. Powinno się dokończyć całe opakowanie dotychczasowego leku i dzień po spożyciu ostatniej białej tabletki placebo z poprzedniego opakowania Vibin, można rozpocząć nowy cykl już z pigułkami Vibin mini.

Skutki uboczne zmiany Vibin na Vibin mini

Sam fakt zamiany leku Vibin na Vibin mini z reguły nie powinien powodować znaczących skutków ubocznych, lecz należy pamiętać, że organizm każdej kobiety inaczej reaguje na zmianę dawki przyjmowanych substancji. Dlatego też powinniśmy wziąć pod uwagę działania niepożądane mogące pojawić się podczas stosowania preparatu Vibin lub Vibin mini, do których należą m.in.:

 • zwiększone ryzyko występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej,

 • zaburzenia miesiączkowania,

 • ból piersi,

 • tkliwość i powiększenie piersi,

 • bóle głowy,

 • zaburzenia nastroju,

 • nudności,

 • zwiększenie masy ciała,

 • zmniejszone libido,

 • nadciśnienie tętnicze,

 • reakcje alergiczne.

Jeżeli zaobserwowałaś u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, które pojawiły się po zamianie leku Vibin na Vibin mini lub podczas stosowania któregoś z tych preparatów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Czy jest różnica w skuteczności pomiędzy Vibin a Vibin mini?

Ważnym zagadnieniem jest także skuteczność tabletek antykoncepcyjnych Vibin oraz Vibin mini. Jeżeli przyjmowane regularnie, codziennie o tej samej porze, sumiennie przestrzegając wszystkich zasad stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej, to ich skuteczność wynosi ponad 99%.

Czy zmiana z Vibin mini na Vibin zmniejsza skuteczność antykoncepcji?

Nie, zmiana tabletek antykoncepcyjnych Vibin na Vibin mini nie ma wpływu na skuteczność leku w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Oba te preparaty są w takim samym stopniu skuteczne.

Przerwa w przyjmowaniu tabletek a skuteczność antykoncepcji

Jeżeli zdarzy Ci się pominięcie tabletki Vibin lub Vibin mini, to musisz wiedzieć, że może to obniżyć skuteczność antykoncepcji, gdyż pełna skuteczność tego leku wymaga regularnego stosowania. Jednakże wszystko zależy od tego, ile tabletek zostało pominiętych i z którego rzędu blistra były to tabletki. Co najważniejsze, odpowiednia reakcja w takiej sytuacji może zapobiec obniżeniu skuteczności antykoncepcji lub jak najbardziej ją zminimalizować. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zasad, których musisz przestrzegać, jeśli dojdzie do pominięcia dawki tabletki antykoncepcyjnej:

 • Jeżeli zdarzyło Ci się pominąć tabletkę białą, czyli placebo, należy ten fakt zignorować, gdyż nie wpływa to na skuteczność antykoncepcji.

 • Jeżeli przypomniałaś sobie o pominiętej tabletce po okresie czasu krótszym niż 12 godzin od codziennej pory jej zażywania, to skuteczność antykoncepcji nie uległa zmniejszeniu. Pominiętą tabletkę należy przyjąć jak najszybciej, a kolejne połykać normalnie o zwykłej porze.

 • Jeżeli przypomniałaś sobie o pominiętej dawce po okresie dłuższym niż 12 godzin od codziennej pory, gdy powinna zostać przyjęta, to skuteczność antykoncepcji może ulec zmniejszeniu. W takim wypadku postępowanie zależy od tego, z którego tygodnia (rzędu blistra) tabletka została pominięta:

  • Pominięcie tabletki w pierwszym lub drugim tygodniu (rzędzie blistra) - od razu po przypomnieniu sobie o pominiętej dawce należy ją przyjąć, nawet jeśli by to oznaczało jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek, kolejne natomiast przyjmować o zwykłej porze. Dodatkowo przez następne siedem dni powinno się stosować zabezpieczenie w postaci dodatkowych mechanicznych metod antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy, gdyż odpowiednie hamowanie owulacji przez tabletki antykoncepcyjne ma miejsce po tygodniu codziennego stosowania tabletek;

  • Pominięcie tabletki w trzecim tygodniu (rzędzie blistra) - postępowanie jak w pierwszym oraz w drugim tygodniu, natomiast dodatkowo po nadejściu końca trzeciego tygodnia, należy wyrzucić siedem tabletek placebo i od razu rozpocząć przyjmowanie tabletek zawierających hormony z następnego blistra.

Bardziej szczegółowe informacje dotyczące tego, co zrobić w przypadku pominięcia jednej lub większej liczby tabletek antykoncepcyjnych można znaleźć w naszym artykule: Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej - jak postępować?

Vibin a tabletka "dzień po" - czy można stosować je w tym samym czasie?

Nie, nie należy stosować tabletki "dzień po" w okresie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, gdyż samo regularne stosowanie tabletek antykoncepcyjnych ma 99% skuteczności w zapobieganiu nieplanowanej ciąży. Co więcej, zastosowanie tabletki dzień po zawierającej octan uliprystalu (np. EllaOne) podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nie tylko nie zwiększy skuteczności zapobiegania ciąży, ale może zadziałać wręcz przeciwnie i tę skuteczność w zapobieganiu ciąży zmniejszyć!

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Tabletka dzień po a tabletki antykoncepcyjne - czy można przyjmować je jednocześnie?

Vibin i Vibin mini - często zadawane pytania

 • Czy jest różnica w cenie pomiędzy Vibin a Vibin mini?
  Nie, obecnie cena obu preparatów jest praktycznie taka sama - jedno opakowanie Vibin oraz Vibin mini zwierające 28 tabletek kosztuje około 33 zł, natomiast jedno opakowanie obydwu preparatów zwierające 84 tabletki (3 blistry po 28 tabletek) kosztuje około 88 zł.

 • Kiedy Vibin i Vibin mini zaczynają działać?

  Jeżeli stosowanie tabletek rozpoczniesz podczas pierwszych pięciu dni cyklu menstruacyjnego, wtedy działanie antykoncepcyjne tabletek zaczyna się od razu. Jeśli zaczniesz zażywać tabletki antykoncepcyjne w innym okresie cyklu, to do uzyskania pełnej skuteczności niezbędne jest przyjmowanie tabletek bez przerwy przez siedem dni. W ciągu tego tygodnia zalecane jest dodatkowe zabezpieczanie się mechaniczną metodą antykoncepcji, np. prezerwatywą.

 • Czy lek Vibin lub Vibin mini można kupić bez recepty?

  Nie, wszystkie hormonalne leki antykoncepcyjne można kupić tylko za okazaniem recepty od lekarza . Jednakże warto pamiętać, że nie tylko ginekolog może wystawić receptę na lek antykoncepcyjny - może to zrobić lekarz każdej specjalności, jeżeli nie jest to pierwsza recepta.

 • Jak stosować leki Vibin i Vibin mini?

  Tabletki antykoncepcyjne Vibin lub Vibin mini należy przyjmować doustnie, popijając dużą ilością wody, codziennie o tej samej porze oraz według ustalonego schematu dawkowania, w sposób ciągły, nie robiąc przerw.

 • Czy leki Vibin i Vibin mini chronią przed zakażeniami przenoszonymi drogą płciową?

  Nie, żadne hormonalne leki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. W tym celu należy dodatkowo stosować antykoncepcję mechaniczną, np. prezerwatywę.

 • Jakie są przeciwwskazania do stosowania preparatów Vibin lub Vibin mini?

  Leki antykoncepcyjne Vibin oraz Vibin mini są przeciwwskazane w przypadku występowania następujących zaburzeń: nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze zawarte w leku, występowanie lub ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej albo tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, ciężka choroba wątroby, ostra niewydolność nerek, guzy wątroby, podejrzenie lub obecność nowotworów hormonozależnych (np. nowotwory narządów płciowych lub piersi), krwawienie z dróg rodnych o nieustalonej przyczynie.

  Jeżeli którykolwiek z powyższych stanów pojawi się po raz pierwszy podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, preparat należy odstawić jak najszybciej, a następnie trzeba się zgłosić do lekarza.

  Przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych Vibin lub Vibin mini należy zapoznać się z ulotką oraz skonsultować się z lekarzem, który w przypadku wątpliwości przeprowadzi dogłębny wywiad oraz odpowiednie badania dodatkowe.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Vibin, [online], [dostęp: 31.08.2023], dostępna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22769/characteristic

Charakterystyka Produktu Leczniczego Vibin mini, [online] ,[dostęp: 31.08.2023], dostępna w internecie: https://gdziepolek.blob.core.windows.net/product-documents/doc198616/vibin-mini-dokument.pdf

Inni czytali również

Antykoncepcja a dieta. Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?
Antykoncepcja a dieta. Czy dieta przy antykoncepcji hormonalnej ma znaczenie?

Jednym z częstych pytań dotyczących przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ diety na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Których produktów unikać podczas stosowania antykoncepcji?

Artykuł
28.02.2023
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej

Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników, które trzeba uwzględnić w wywiadzie lekarskim. Dotyczy to szczególnie kobiet po 40. roku życia, ponieważ z wiekiem zwiększa się m.in. ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zakrzepowo-zatorowych. Jeśli czterdziestolatka boryka się z nadwagą lub otyłością, ma zwiększone stężenie glukozy (cukru), pali papierosy oznacza to, że potrzebuje zabezpieczenia przed ciążą, które będzie miało jak najmniejszy wpływ na zdrowie. Jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu to antykoncepcja hormonalna pierwszego wyboru u kobiet po 40. roku życia z innymi współistniejącymi czynnikami ryzyka – ze względu na bezpieczeństwo stosowania oraz skuteczność porównywalną do antykoncepcji dwuskładnikowej. "Jak co roku poszłam do ginekologa  na cytologię. Akurat byłam świeżo po czterdziestych urodzinach. To lekarz zaczął rozmowę o antykoncepcji hormonalnej, którą stosuję od wielu lat. Nie miałam pojęcia, że po czterdziestce należy przyjrzeć się jej ponownie. Ginekolog przeprowadził ze mną wnikliwy wywiad na temat chorób w rodzinie i mojego obecnego stanu zdrowia – zapytał, czy na coś choruję, czy palę papierosy, zlecił wykonanie badań. Na koniec przepisał mi antykoncepcję bez estrogenu, bo okazało się, że w moim wieku i przy moim stanie zdrowia (nadciśnienie, nadwaga) ten hormon nie jest wskazany. Nową antykoncepcję stosuję od 3 miesięcy. Najważniejsze, że ta metoda jest bezpieczniejsza w moim stanie zdrowia niż antykoncepcja dwuskładnikowa z estrogenem" – Kasia, 40 lat.U kobiet po 40. roku życia statystycznie częściej występują choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, dyslipidemia. U coraz większej liczby pacjentek zwiększa się też wskaźnik BMI, co niejednokrotnie jest efektem pozostałych po urodzeniu dziecka kilogramów. Ponadto kobiety po czterdziestce doświadczają powikłań zakrzepowych. Wyżej wymienione czynniki są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji dwuskładnikowej z estrogenem lub mogą stanowić przyczynę ryzyka, który w połączeniu z innymi czynnikami staje się takim przeciwwskazaniem. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w takich przypadkach antykoncepcją pierwszego wyboru powinna być jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu.To oznacza, że o wyborze antykoncepcji po 40. roku życia nie zawsze przesądzają preferencje pacjentki. Decyzję o bezpiecznej metodzie musi podjąć lekarz ginekolog, który po uwzględnieniu przeciwwskazań i różnych czynników ryzyka zaproponuje rozwiązania odpowiednie dla konkretnej kobiety. POROZMAWIAJ Z LEKARZEM O ANTYKONCEPCJI >

Artykuł
25.07.2023
Czy antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy?
Czy antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko zakrzepicy?

Tabletki antykoncepcyjne, zakrzepica - wiele kobiet poszukuje tej frazy w internetowych wyszukiwarkach zanim rozpocznie antykoncepcję hormonalną. Spośród możliwych działań niepożądanych tabletek antykoncepcyjnych szczególny niepokój wzbudza właśnie możliwość rozwoju zakrzepicy. Czy antykoncepcja hormonalna faktycznie zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy? Jakie są objawy zakrzepicy? Jak jej uniknąć?

Artykuł
19.03.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!