Tabletki antykoncepcyjne czy krążek dopochwowy? Co wybrać?

Opublikowano 19.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Tabletki antykoncepcyjne czy krążek dopochwowy? Co wybrać?

Dopochwowy krążek antykoncepcyjny to jedna z alternatyw dla tabletek antykoncepcyjnych. Podobnie jak one należy do grupy metod hormonalnych dostępnych na receptę (w tym recepta online), jednak nie wymaga pamiętania o nim codziennie. Jak dokładnie działa krążek dopochwowy? I który sposób zapobiegania ciąży będzie lepszym wyborem? Zapraszamy do lektury!


Spis treści

Krążek antykoncepcyjny - co to jest i jak działa?

Krążek antykoncepcyjny (inaczej pierścień antykoncepcyjny, krążek dopochwowy lub ring) to jedna z metod antykoncepcji hormonalnej. Jest to niewielki elastyczny pierścień o średnicy ok. 5 cm i grubości ok. 4 mm.

Krążek umieszcza się w pochwie, a jego działanie polega na hamowaniu owulacji i zapobieganiu w ten sposób zapłodnieniu. Krążek dopochwowy uwalnia hormony będące syntetycznymi odpowiednikami naturalnych hormonów płciowych występujących w organizmie kobiety, estrogenu i progesteronu. Można go nosić bez przerwy przez 21 dni.

Po tym czasie należy zrobić tygodniową przerwę, podczas której występuje krwawienie z odstawienia, a następnie założyć nowy krążek dopochwowy.


@erecept.pl jakiej antykoncepcji używacie najczęściej? #antykoncepcja #krążekdopochwowy #edukacjaseksualna ♬ Flow - Jeff Kaale

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Zalety krążka dopochwowego

Stosowanie pierścienia dopochwowego zyskuje na popularności, ponieważ nie można odmówić mu licznych zalet.

Przede wszystkim jest to metoda antykoncepcji długoterminowa. Oznacza to, że nie trzeba pamiętać o codziennym jej zażywaniu, tak jak ma to miejsce w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Działanie antykoncepcyjne jednego krążka utrzymuje się aż przez 3 tygodnie.


Co więcej, podczas stosowania krążka dopochwowego, uwalnianie hormonów do organizmu kobiety odbywa się w mniejszej dawce, jest więc mniej obciążające dla organizmu. Omija też przewód pokarmowy, a więc skuteczność tej metody antykoncepcji hormonalnej nie zmniejsza się nawet w przypadku wymiotów czy biegunek, inaczej niż dzieje się w przypadku tabletek antykoncepcyjnych.


Wady krążka antykoncepcyjnego

Oprócz plusów stosowania dopochwowego krążka antykoncepcyjnego należy również wspomnieć o jego minusach. Czasami zdarza się, że pomimo starannej, poprawnej aplikacji, krążek dopochwowy wypadnie

Należy wtedy jak najszybciej umieścić go z powrotem w pochwie. Niektóre panie odczuwają również dyskomfort z powodu obecności pierścienia antykoncepcyjnego w ciele.

Dla większości par, które stosują tę metodę antykoncepcji, krążek dopochwowy nie będzie wyczuwalny w czasie stosunku, jednak w zależności od indywidualnej wrażliwości oraz budowy ciała, może stać się inaczej. 

Inną wadą stosowania pierścienia antykoncepcyjnego może być to, że nie chroni on przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Należy wtedy skorzystać z dodatkowej metody antykoncepcji w postaci prezerwatywy.


Jak poprawnie założyć krążek dopochwowy?

Najważniejszą kwestią przy stosowaniu tej metody antykoncepcji jest pytanie, jak poprawnie założyć krążek dopochwowy, by nie powodował dyskomfortu, a także, by zmniejszyć prawdopodobieństwo, że krążek wypadnie. 

Co ważne i co warto podkreślić na wstępie, krążek dopochwowy zakłada się samodzielnie w domu, nie ma konieczności wizyty w tym celu u lekarza ginekologa.

Należy umyć ręce, stanąć w rozkroku lub przykucnąć i chwytając dwoma palcami (między kciukiem a palcem wskazującym), założyć krążek antykoncepcyjny, wsuwając go do pochwy. Nie trzeba robić tego w konkretnym miejscu. 

Ważne, aby krążek był niewyczuwalny i stykał z błoną śluzową pochwy. Niektórzy producenci dodają też do krążków dopochwowych specjalne aplikatory. Zdecydowanie ułatwia to prawidłowe założenie pierścienia.


Skuteczność krążka dopochwowego a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Zarówno krążek dopochwowy, jak i tabletki należą do bardzo skutecznych metod antykoncepcji, które hamują owulację i zapobiegają zajściu w ciążę.

Wskaźnik Pearla dla krążków antykoncepcyjnych wynosi 0,6-1,7, a dla pigułek antykoncepcyjnych 0,2-1,4. Należy pamiętać jednak, że skuteczność działania w dużej mierze zależy od poprawnego zakładania krążka, stąd też może wynikać nieco wyższa wartość wskaźnika w jego przypadku.

Krążek antykoncepcyjny a skutki uboczne

Krążki antykoncepcyjne mogą wywołać oczywiście skutki uboczne, czego nie da się ominąć przy żadnych lekach, w tym preparatach z grupy antykoncepcji hormonalnej. Należą do nich m.in.:

  • nadmierny apetyt,

  • wzrost masy ciała,

  • tkliwość piersi,

  • bóle brzucha,

  • obniżenie nastroju,

  • spadek libido.

Skutki uboczne krążków antykoncepcyjnych są jednak zazwyczaj mniej intensywne niż w przypadku tabletek. Niektóre stany i schorzenia, takie jak zapalenie pochwy, choroby wątroby i układu krzepnięcia czy przebyty udar lub zawał będą też stanowić przeciwwskazanie do korzystania z tej metody antykoncepcji.


Czy krążek antykoncepcyjny jest na receptę?

Krążki antykoncepcyjne będą wymagały posiadania recepty od lekarza, podobnie jak tabletki. Należy jednak pamiętać, że można skorzystać z opcji zdobycia na oba rodzaje zabezpieczeń recepty onlinprzez internet, co znacznie ułatwia cały proces i zmniejsza niedogodności z tym związane.

Krążek antykoncepcyjny a tabletki antykoncepcyjne - co wybrać?

Krążek dopochwowy i tabletki antykoncepcyjne to dwie z wielu metod zapobiegania nieplanowanej ciąży. Choć w obu przypadkach do organizmu kobiety uwalniane są hormony, to metody te znacznie się między sobą różnią. 

Nie oznacza to jednak, że można w zdecydowany sposób przesądzić o wyższości jednej metody nad drugą. Każda kobieta musi podjąć decyzję w zależności od potrzeb swoich i swojego partnera, a także powinna pamiętać, że może zainteresować się również innymi skutecznymi sposobami zapobiegania zapłodnieniu, np. antykoncepcją przezskórną.

Inni czytali również

Drosfemine  - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Drosfemine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Drosfemine to doustny preparat antykoncepcyjny w postaci tabletek powlekanych stosowany w celu zapobiegania ciąży.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.04.2024
Naraya Plus- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Naraya Plus- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Naraya Plus jest przykładem złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego przeznaczonego do stosowania w celu zapobiegania nieplanowanej ciąży. W składzie Naraya Plus znajdują się dwie substancje aktywne - etynyloestradiol i drospirenon, które stanowią syntetyczne odpowiedniki hormonów płciowych występujących fizjologicznie w organizmie.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.02.2024
Kontracept - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Kontracept - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Kontracept jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestoden. 

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!