Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Recepta na antybiotyk - jak zdobyć?

Aby otrzymać receptę przez internet, wystarczy umówić się na teleporadę lub wypełnić krotki formularz dotyczący stanu zdrowia i opłacić usługę, a następnie poczekać na weryfikację. Po pozytywnej weryfikacji kod PIN do e-recepty zostanie przesłany na maila lub w wiadomości SMS. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lekarz skontaktuje się z pacjentem, aby ustalić zasadność wystawienia recepty lub uzyskać dodatkowe informacje.
Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.
Recepta na antybiotyk   jak zdobyć?
Autor: Redakcja Erecept.pl 21.06.2024

Jak zamówić receptę na antybiotyk online?

Jeśli chcesz zamówić receptę online na antybiotyk w prosty i szybki sposób, to:

1. Wejdź w zakładkę e-Recepta na Erecept.pl oraz wybierz dogodną dla Ciebie usługę.

2. Wypełnij krótki formularz online, mający formę wywiadu lekarskiego.

3. Opłać usługę i poczekaj na weryfikację przez lekarza.

4. Następnie skontaktuje się z Tobą lekarz przez specjalny chat, aby uzyskać dodatkowe informacje o stanie zdrowia.

5. Kod PIN do e-recepty zostanie przesłany w wiadomości SMS, a zalecenia lekarza w wiadomości mailowej.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Recepta na antybiotyk dla dziecka

Receptę online na antybiotyk dla dziecka może wystawić lekarz każdej specjalności, jeśli uzna za zasadne włączenie antybiotykoterapii. Serwis Erecept.pl obsługuje pacjentów powyżej 18 roku życia. 

Ile jest ważna recepta na antybiotyk?

Recepta na antybiotyk jest ważna 7 dni (tydzień) od daty wystawienia lub naniesionej daty realizacji. 

Zalety e-recepty

Zalety korzystania z recepty przez internet to m.in.:

  • wygoda i oszczędność czasu;

  • możliwość uzyskania recepty bez konieczności wychodzenia z domu;

  • łatwiejszy dostęp do informacji dotyczących swoich leków;

  • niższa cena konsultacji online w porównaniu do tradycyjnej wizyty prywatnej w przychodni;

  • mniejsze ryzyko popełnienia błędu podczas wystawiania recepty.

Czym jest e-recepta?

E-recepta to dokument elektroniczny, który zastąpił obecnie papierowe recepty. Pozwala to pacjentom na otrzymywanie leków na receptę bez konieczności posiadania fizycznej kopii dokumentu. Od 1 stycznia 2020 roku istnieje obowiązek wystawiania wyłącznie recept w postaci elektronicznej - papierowa wersja jest akceptowana w wyjątkowych przypadkach np. przy braku dostępu do systemu teleinformatycznego.

E-recepta może być zrealizowana przez pacjenta lub każdą osobę, która zna jego numer PESEL i 4-cyfrowy kod dostępu do e-recepty. Alternatywnie, można użyć pliku PDF z e-receptą, który został przesłany na adres e-mail lub pokazać wydruk informacyjny od lekarza.

Co się stanie, jeśli wypije alkohol po antybiotyku?

Łączenie alkoholu z antybiotykiem może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Antybiotyk na zatoki

Antybiotykiem z wyboru w przypadku zapalenia zatok jest amoksycylina (np. Amotaks).

Zobacz także: Czy na zatoki zawsze potrzebny jest antybiotyk? Leczenie bakteryjnego zapalenia zatok

Antybiotyk na anginę

W przypadku anginy o podłożu bakteryjnym, antybiotykiem z wyboru jest amoksycylina lub połączenie amoksycyliny z kwasem klawulanowym (np. Augumentin).

Antybiotyk 3-dniowy

Antybiotykiem 3- dniowym stosowanym m.in. w zapaleniu krtani jest azytromycyna (np. Azycyna).

Antybiotyk na zapalenia oskrzeli

Zapalenie oskrzeli ma najczęściej etiologię wirusową, dlatego w znacznej części przypadków antybiotyk nie jest zalecany.

Antybiotyk na ból zęba

W leczeniu bólu zęba stosuje się w pierwszej kolejności niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), natomiast jeśli włączenie antybiotyku jest konieczne - klindamycynę.

Antybiotyk na zapalenie prostaty

Antybiotykiem o najlepszych właściwościach w leczeniu zapalenia prostaty jest trimetoprim.

Antybiotyk na trądzik

Antybiotykami rekomendowanymi w miejscowym leczeniu trądziku są klindamycyna, erytromycyna oraz cykliczny węglan erytromycyny, natomiast w leczeniu doustnym stosuje się najczęściej tetracyklinę i makrolidy. 

Program Ochrony Antybiotyków w Polsce

Ze względu na szybki wzrost lekooporności drobnoustrojów w ostatnich latach, która wynika przede wszystkim z niewłaściwego stosowania antybiotyków, Ministerstwo Zdrowia wprowadziło Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. Celem programu jest m.in. edukacja i promocja zasad prawidłowego stosowania antybiotyków wśród społeczeństwa. 

Jednym z głównych celów programu jest edukacja pacjentów i lekarzy na temat właściwego stosowania antybiotyków, w tym przede wszystkim ograniczanie stosowania leków w przypadku chorób wirusowych, takich jak grypa czy przeziębienie.

W ramach tej inicjatywy wprowadzono również obowiązek wystawiania e-recept na antybiotyki, co daje ściślejszą kontrolę i ograniczanie nieodpowiedniego stosowania tych leków.

Czy w celu uzyskania e-recepty na antybiotyk należy dostarczyć dokumentację medyczną?

Decyzja o wypisaniu recepty elektronicznej na antybiotyk zależy od diagnozy i oceny stanu zdrowia pacjenta. Dokonuje tego lekarz na podstawie wywiadu medycznego, który jest przeprowadzany w trakcie konsultacji.

Jeśli objawy kliniczne jednoznacznie wskazują na infekcję bakteryjną, lekarz może zadecydować o wystawieniu recepty na potrzebny lek. W przypadku wątpliwości może poprosić o dostarczenie dokumentacji medycznej potwierdzającej konieczność zastosowania takiego preparatu.

Recepty online a Internetowe Konto Pacjenta

Posiadanie Internetowego Konta Pacjenta daje możliwość sprawdzenia zaleceń dotyczących sposobu przyjmowania leków w dowolnym momencie. Ponadto, jeśli pacjent choruje na chorobę przewlekłą, może uzyskać przedłużenie recepty bez potrzeby wizyty w gabinecie lekarskim.

Dodatkowo po zainstalowaniu aplikacji mojeIKP powiadomienia o wystawionych e-receptach przychodzą bezpośrednio na telefon. W każdej chwili można też sprawdzić jak przyjmować dany preparat, przeczytać ulotkę leku oraz pobrać e-receptę w formie PDF. Istnieje także opcja wyświetlenia kodu QR na ekranie telefonu podczas odbioru leków w aptece, co pozwala uniknąć konieczności podawania numeru PESEL farmaceucie.

Inni czytali również