Jak zdobyć receptę na antybiotyk?

Opublikowano 14.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Jak zdobyć receptę na antybiotyk?

W przypadku choroby wiele osób nie ma możliwości udania się na wizytę lekarską do przychodni. W takiej sytuacji e-recepta (recepta online) na antybiotyk uzyskana podczas teleporady może być pomocna, szczególnie jeśli chodzi o choroby wstydliwe, kiedy pacjenci nie chcą opowiadać o swoim problemie osobiście.

Dzięki konsultacji online zwiększa się bezpieczeństwo pacjenta, który nie musi narażać się na ekspozycję na inne czynniki zakaźne w zatłoczonej poczekalni.

Spis treści

Czym tak właściwie jest e-recepta?

E-recepta to dokument elektroniczny i odpowiednik, który zastąpił obecnie papierowe recepty. Pozwala to pacjentom na otrzymywanie leków na receptę bez konieczności posiadania fizycznej kopii dokumentu. Od 1 stycznia 2020 roku istnieje obowiązek wystawiania recept wyłącznie w postaci elektronicznej. Tylko w wyjątkowych przypadkach akceptowana jest wersja papierowa.

W przypadku e-recepty lekarze generują i przesyłają zlecenia do aptek przez internet, co umożliwia pacjentom łatwe i szybkie realizowanie zamówień na przepisane leki bez konieczności fizycznej wizyty u lekarza.

W dowolnej aptece w Polsce i za granicą (recepty transgraniczne) można wykupić leki z recepty. Jeśli na jednej recepcie przepisane są trzy różne preparaty, każdy lek można zrealizować w innej aptece. Z kolei jeśli recepta obejmuje wiele opakowań jednego leku, zlecenie można realizować tylko w jednej placówce.

E-recepta może być zrealizowana przez pacjenta lub każdą osobę, która zna jego numer PESEL i 4-cyfrowy kod dostępu do e-recepty. Alternatywnie, można użyć pliku PDF z e-receptą, który został przesłany na adres e-mail lub pokazać wydruk informacyjny od lekarza.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy w celu uzyskania e-recepty na antybiotyk należy dostarczyć dokumentację medyczną?

Decyzja o wypisaniu recepty elektronicznej na antybiotyk zależy od diagnozy i oceny stanu zdrowia pacjenta. Dokonuje tego lekarz na podstawie wywiadu medycznego, który jest przeprowadzany w trakcie konsultacji.

Jeśli objawy kliniczne jednoznacznie wskazują na infekcję bakteryjną, lekarz może zadecydować o wystawieniu recepty na potrzebny lek. W przypadku wątpliwości może poprosić o dostarczenie dokumentacji medycznej potwierdzającej konieczność zastosowania takiego preparatu.

Jak zamówić receptę na antybiotyk online?

Zamawiając e-receptę można otrzymać antybiotyk w prosty i szybki sposób.

Aby uzyskać receptę na potrzebny lek, należy znaleźć platformę internetową, która oferuje takie usługi i wypełnić krótki formularz online, odpowiadając na pytania o obecnym stanie zdrowia, ostatnich wizytach u lekarzy specjalistów oraz potrzebnych produktach leczniczych.

Po opłaceniu usługi, doświadczony lekarz dokonuje oceny zasadności wystawienia recepty na podstawie informacji przekazanych przez pacjenta w formularzu medycznym.

Należy pamiętać, że lekarz wystawi e-receptę dopiero po pozytywnej weryfikacji kwestionariusza. Jeśli istnieją jakieś wątpliwości, lekarz skontaktuje się z pacjentem, aby uzyskać dodatkowe informacje np. czy nie istnieją przeciwwskazania zdrowotne do stosowania danego leku.

Po udanej weryfikacji, kod PIN do e-recepty zostanie przesłany na adres mailowy lub przez wiadomość SMS na numer telefonu podany w trakcie wypełniania formularza medycznego.

W przypadku złożenia zamówienia na receptę online na lek między godziną 8:00 a 20:00, możliwe jest uzyskanie odpowiedzi w przeciągu 15 minut.

Program Ochrony Antybiotyków w Polsce

Warto wiedzieć, że w Polsce obowiązuje program ochrony antybiotyków, którego celem jest zapobieganie nadużywania tych lekarstw przez pacjentów oraz ograniczenie rozwoju oporności bakterii na te preparaty.

Jednym z głównych celów programu jest edukacja pacjentów i lekarzy na temat właściwego stosowania antybiotyków, w tym przede wszystkim ograniczanie stosowania leków w przypadku chorób wirusowych, takich jak grypa czy przeziębienie.

W ramach tej inicjatywy wprowadzono również obowiązek wystawiania e-recept na antybiotyki, co daje ściślejszą kontrolę i ograniczanie nieodpowiedniego stosowania tych leków.

Recepty online a Internetowe Konto Pacjenta

Posiadanie Internetowego Konta Pacjenta daje możliwość sprawdzenia zaleceń dotyczących sposobu przyjmowania leków w dowolnym momencie. Ponadto, jeśli pacjent choruje na chorobę przewlekłą, może uzyskać przedłużenie recepty bez potrzeby wizyty w gabinecie lekarskim.

Dodatkowo po zainstalowaniu aplikacji mojeIKP powiadomienia o wystawionych e-receptach przychodzą bezpośrednio na telefon. W każdej chwili można też sprawdzić jak przyjmować dany preparat, przeczytać ulotkę leku oraz pobrać e-receptę w formie PDF. Istnieje także opcja wyświetlenia kodu QR na ekranie telefonu podczas odbioru leków w aptece, co pozwala uniknąć konieczności podawania numeru PESEL farmaceucie.

Jaką ważność ma recepta online?

Recepty online mają różny okres ważności w zależności od przepisanej substancji leczniczej.

Zwykle e-recepty są ważne przez 30 dni. W przypadku antybiotyku pacjent ma na zrealizowanie recepty jedynie 7 dni, a leki immunologiczne można odebrać przez 120 dni od daty wystawienia recepty.

W przypadku chorób przewlekłych, kiedy konkretne leki są przyjmowane regularnie, e-recepta może być ważna przez cały rok, czyli 365 dni. W takiej sytuacji lekarz może przepisać preparat na maksymalnie 360 dni kuracji.

Jeśli pacjent przyjmuje różne leki, lekarz może wystawić tzw. receptę zbiorczą, która zawiera 5 elektronicznych recept.

Dlaczego warto zdecydować się na e-receptę? Zalety recepty online

Elektroniczne recepty zapewniają wygodę oraz oszczędność czasu, gdyż pacjenci nie muszą długo czekać na konsultacje medyczne, a leki można odebrać w każdej aptece, podając jedynie kod recepty i numer PESEL.

Wystawienie recepty online minimalizuje także ryzyko popełnienia błędu np. wpisanie nieprawidłowego dawkowania lub wybór niewłaściwego leku, co z kolei eliminuje konieczność powtarzania wizyt u lekarza w celu skorygowania ewentualnych pomyłek na recepcie.

Dzięki e-recepcie pacjenci mają również łatwiejszy dostęp do informacji dotyczących swoich leków, ponieważ wszystkie dane na temat ich recepty zapisane są w systemie.

Dodatkowo cena konsultacji lekarskiej online jest o wiele niższa niż w przypadku wizyty prywatnej w przychodni.

Inni czytali również

Przychodnie zamknięte w święta   Gdzie uzyskać pomoc? Jak radzą sobie Polacy w tym czasie?
Przychodnie zamknięte w święta. Gdzie uzyskać pomoc? Jak radzą sobie Polacy w tym czasie?

W Święta przychodnie POZ są zamknięte. Z najnowszego badania opinii zrealizowanego przez SW Research na zlecenie Erecept.pl wynika, że co drugi Polak potrzebował (przynajmniej kilka razy w życiu) pilnej konsultacji lekarskiej w okresie świątecznym lub okołoświątecznym. Co drugi z rodaków chciał się wtedy zgłosić do lekarza z infekcją, przeziębieniem lub grypą (tak odpowiedziało 51 proc. badanych), a co piąty z zatruciem pokarmowym (23 proc.). Reszta potrzebowała konsultacji w związku ze skokami ciśnienia i złym samopoczuciem (23 proc.), silną reakcją alergiczną (17 proc.), sprawami ginekologiczno-urologicznymi (15 proc.). Gdzie się udać, gdy przychodnia w Święta jest zamknięta?

Artykuł
20.12.2023
Betaserc - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Betaserc - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Betaserc 24 mg zawiera betahistynę jako substancję aktywną. Na co działa Betaserc i jak go stosować? Jakie są działania niepożądane?

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Jaka aplikacja umożliwia uzyskanie recepty w Polsce?
Jaka aplikacja umożliwia uzyskanie recepty w Polsce?

W dzisiejszych czasach coraz więcej usług medycznych przenosi się do świata online. E-recepty  (recepta online) to innowacyjny sposób wystawiania recept lekarskich. Jedną z najnowocześniejszych metod wnioskowania o recepty i wystawiania e-recept są aplikacje stworzone przez instytucje medyczne, które umożliwiają pacjentom łatwy i wygodny dostęp do przepisanych leków.

Artykuł
20.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!