Ile można schudnąć po Saxendzie? Cena, dawki i efekty

Opublikowano 16.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Ile można schudnąć po Saxendzie? Cena, dawki i efekty

Otyłość jest jednym z najpilniejszych wyzwań zdrowotnych współczesnego społeczeństwa. Wzrost liczby osób dotkniętych nadmierną masą ciała i chorobami związanymi z nią (m.in. cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze czy choroby sercowo-naczyniowe) stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Leczenie nadwagi i otyłości jest procesem trudnym i długotrwałym, który wymaga dokładnego zrozumienia przyczyn rozwoju tych schorzeń oraz odpowiednich metod dostosowanych do stanu zdrowia pacjenta. Kluczowym elementem terapii jest wprowadzenie zmian w stylu życia, obejmujących odpowiednie nawyki żywieniowe i zwiększenie aktywności fizycznej w celu osiągnięcia ujemnego bilansu energetycznego. 

Niemniej jednak wielu pacjentów potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci leków lub psychoterapii, aby ułatwić wdrożenie zaleceń dotyczących zmiany stylu życia.

Wśród licznych innowacyjnych rozwiązań medycznych, które przynoszą nadzieję na skuteczną walkę z otyłością, wyróżnia się Saxenda – postrzegany jest przez pacjentów jako lek na odchudzanie dostępny na receptę (recepta online). Dzięki temu preparatowi pacjenci nie tylko mogą skutecznie zredukować masę ciała, ale także utrzymać osiągnięte rezultaty na dłuższą metę.

Spis treści

Jak działa terapia lekiem Saxenda?

Produkt leczniczy Saxenda zawiera substancję czynną – liraglutyd, który jest analogiem ludzkiego glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1). Naturalnie występujący GLP-1 jest uwalniany przez jelito cienkie i oddziałuje na receptory w mózgu, żołądku i trzustce, informując o spożyciu posiłku.

Liraglutyd w podobny sposób (zależny od stężenia glukozy) reguluje trzustkowe wydzielanie insuliny i glukagonu. Gdy poziom glukozy we krwi jest wysoki, Saxenda pobudza wydzielanie insuliny i jednocześnie hamuje wydzielanie glukagonu.

Natomiast w przypadku hipoglikemii, lek zmniejsza wydzielanie insuliny, nie wpływając na wydzielanie glukagonu. Działanie to jest kluczowe w utrzymaniu równowagi poziomu cukru we krwi i regulacji metabolizmu.

Pacjenci mogą zaobserwować obniżenie stężenia glukozy we krwi zarówno na czczo, jak i po zjedzeniu posiłku.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Saxenda a odchudzanie

W jaki sposób lek wspiera proces utraty wagi?

Saxenda stał się uznawanym lekiem wspomagającym proces odchudzania nie tylko ze względu na jego pozytywny wpływ na utrzymanie stabilnego poziomu glukozy we krwi.

Liraglutyd jest korzystny w zwalczaniu nadwagi i otyłości głównie ze względu na jego skuteczność w regulacji łaknienia. Poprzez opóźnienie opróżniania żołądka, redukcję uczucia głodu i zwiększenie uczucia sytości, lek wspomaga pacjentów w kontrolowaniu ilości spożywanego pokarmu. Dzięki temu liraglutyd staje się cennym narzędziem w walce z nadmiernym wzrostem wagi.

Lek powoduje zmniejszenie masy ciała, przede wszystkim poprzez utratę tkanki tłuszczowej trzewnej oraz w mniejszym stopniu tkanki tłuszczowej podskórnej.

Saxenda - kiedy zauważalne są pierwsze efekty?

Pacjenci, którzy rozpoczynają leczenie, często zastanawiają się jak szybko będą w stanie zauważyć pierwsze efekty działania leku. W tym przypadku czas pojawienia się pierwszych rezultatów głównie zależy od indywidualnych predyspozycji, zazwyczaj jest w przeciągu 4-8 tygodni od rozpoczęcia leczenia.

Saxenda - ile można schudnąć stosując ten lek?

Skuteczność leku została udowodniona w trakcie pięciu randomizowanych, kontrolowanych placebo badań, które miały na celu ocenę skuteczności liraglutydu w kontroli masy ciała u osób dorosłych.

W ich trakcie, przy zachowaniu zalecanej diety i aktywności fizycznej, liraglutyd konsekwentnie przyczyniał się do utraty masy ciała w zakresie od 4 do 6 kg po 20 tygodniach (5 miesięcy) stosowania.

Co ważne, większy odsetek osób otrzymujących liraglutyd osiągnęło utratę masy ciała o co najmniej 5 i 10% w porównaniu z grupą placebo. Te wyniki potwierdzają pozytywny wpływ liraglutydu na redukcję masy ciała u pacjentów.

Czy Saxenda jest dostępna bez recepty?

Saxenda jest dostępny wyłącznie na receptę. Aby otrzymać ten preparat, konieczne jest posiadanie ważnej recepty wystawionej przez lekarza.

Aby rozpocząć stosowanie Saxenda, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta i podejmie decyzję, czy ten lek jest stosowny oraz ustali odpowiednie dawkowanie.

Jak długo trwa terapia preparatem Saxenda?

Zakłada się, że należy kontynuować leczenie otyłości za pomocą preparatu Saxenda, jeśli po 12 tygodniach stosowania leku pacjent osiągnął redukcję początkowej masy ciała o co najmniej 5% po regularnym przyjmowaniu dawki 3 mg dziennie.

W przypadku, gdy oczekiwana redukcja masy ciała nie została osiągnięta, zaleca się przerwanie leczenia.

Jak wygląda dawkowanie leku?

Zalecana dawka początkowa leku Saxenda wynosi 0,6 mg raz na dobę. Roztwór do wstrzykiwań Saxenda aplikowany jest podskórnie. Podawanie preparatu powinno odbywać się zazwyczaj w podobnych godzinach. Jeżeli różnica wynosi więcej niż 12 godzin, to należy opuścić pominiętą dawkę leku.

Aby uniknąć działań niepożądanych związanych z układem pokarmowym, zaleca się stopniowe zwiększanie dawki o 0,6 mg na dobę w odstępach co najmniej tygodniowych, aż do osiągnięcia maksymalnej zalecanej dawki dobowej 3 mg. Nie należy stosować większych dawek.

W przypadku złej tolerancji leku przez kolejne 2 tygodnie po zwiększeniu dawki, należy rozważyć przerwanie leczenia.

Na jak długo wystarcza jedno opakowanie leku Saxenda?

Lek Saxenda jest dostępny w formie roztworu do wstrzykiwania o stężeniu 6 mg/ml, co oznacza, że 1 ml roztworu zawiera 6 mg liraglutydu.

W aptekach dostępne są opakowania z 3 wstrzykiwaczami, przy czym każdy wstrzykiwacz zawiera 3 ml roztworu. Przy dawkowaniu 3 mg na dobę, jedna porcja wystarcza na 6 dni terapii, co oznacza, że pełne opakowanie umożliwia 18 dni leczenia preparatem Saxenda.

Na pełen miesiąc terapii preparatem Saxenda potrzebne będzie ok. 5 wstrzykiwaczy.

Jakie inne leki można zastosować jako zamienniki dla Saxenda?

Victoza

Na rynku dostępny jest lek o nazwie handlowej Victoza, którego substancja czynna (liraglutyd) jest taka sama jak w leku Saxenda. Oba preparaty są dostępne w formie roztworów do wstrzykiwań.

Warto zauważyć, że Victoza jest sprzedawana w opakowaniu zawierającym 2 wstrzykiwacze, podczas gdy Saxenda jest pakowana w opakowaniu z 3 wstrzykiwaczami. Dlatego w przeliczeniu na 1 wstrzykiwacz, cena Victozy jest bardzo zbliżona do ceny Saxenda.

Saxenda jest wskazana do stosowania w celu kontroli masy ciała u osób z otyłością lub nadwagą, jeśli obecna jest przynajmniej jedna choroba towarzysząca związana z nieprawidłową wagą np. nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia czy stan przedcukrzycowy (zaburzenia gospodarki węglowodanowej).

Podczas gdy Victoza jest przeznaczona głównie dla pacjentów z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2, kiedy leczenie metforminą jest przeciwwskazane.

Oprócz leku Saxenda, istnieją również inne preparaty przeznaczone do leczenia otyłości takie jak Xenical i Mysimba.

Czym różnią się podane leki?

Xenical

Substancją czynną leku Xenical jest orlistat. Jest on przeznaczony do leczenia otyłości i nadwagi od BMI równego lub większego niż 28 kg/m2, kiedy występują dodatkowe czynniki ryzyka jako leczenie wspomagające w połączeniu z dietą o obniżonej zawartości kalorii.

Orlistat

Orlistat działa poprzez hamowanie działania enzymów trawiennych (lipaz), które rozkładają tłuszcze w jelitach. W wyniku tego organizm wchłania mniej tłuszczu z pożywienia, co przyczynia się do zmniejszenia ilości kalorii przyjętych przez organizm. Jest to pomocne w procesie utraty wagi i utrzymania prawidłowej masy ciała.

W badaniach klinicznych u pacjentów zażywających Xenical wykazano spadek masy ciała o co najmniej 5% po 12 tygodniach stosowania leku oraz o co najmniej 10% po roku przyjmowania preparatu.

Warto wiedzieć, że podczas leczenia orlistatem może dojść do zaburzenia wchłaniania witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), dlatego oprócz diety niskokalorycznej należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości warzyw i owoców w diecie, celem uzupełnienia niedoborów witaminowych, a w razie konieczności przyjmować doustne preparaty wielowitaminowe.

Przy zalecanym dawkowaniu jednej kapsułki trzy razy dziennie, jedno opakowanie leku Xenical (84 kapsułki) wystarcza na 28 dni leczenia. Przybliżony koszt takiej miesięcznej terapii wynosi około 337 zł, przy zakupie opakowania leku za około 314,50 zł.

Mysimba

Z kolei preparat Mysimba to kombinacja dwóch substancji czynnych: bupropionu i naltreksonu. Jest on stosowany w leczeniu otyłości oraz nadwagi – tutaj uznawane jest niższe BMI, czyli równe, bądź większe niż 27 kg/m2 przy współwystępowaniu przynajmniej jednej choroby towarzyszącej otyłości (tj. w przypadku leku Saxenda) u pacjentów dorosłych, którzy nie uzyskali wystarczających efektów z diety i ćwiczeń fizycznych samodzielnie.

Zastosowanie kombinacji bupropionu (lek przeciwdepresyjny) oraz naltreksonu (substancja stosowana w terapii uzależnień) powoduje silniejsze oddziaływanie na obszary mózgu odpowiedzialne za kontrolę przyjmowania pokarmu oraz odczuwanie przyjemności z jedzenia.

Dzięki temu synergicznemu działaniu, lek wspomaga zmniejszenie apetytu i kontrolę łaknienia, co może wspomóc proces utraty wagi.

W odróżnieniu od leków Xenical i Saxenda, które wymagają odstawienia, jeśli po 12 tygodniach stosowania nie osiągnie się spadku masy ciała o co najmniej 5% masy początkowej, to w przypadku Mysimba ten okres jest dłuższy i wynosi 16 tygodni.

W badaniach klinicznych w czasie 56- lub 28-tygodniowej obserwacji stwierdzono średni ubytek masy ciała równy 3.7-8.1% w grupie stosującej lek, podczas gdy w grupie placebo wynosił on 1.3-4.9%.

Średni koszt miesięcznej terapii lekiem Mysimba przy stosowaniu dawki maksymalnej leku (dwie tabletki dwa razy na dobę) wynosi średnio 480,50 zł (cena opakowania na 28 dni terapii wynosi 448,50 zł).

Ważne jest, aby przed rozpoczęciem terapii wyżej wymienionymi preparatami, skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni, czy lek jest odpowiedni dla danego pacjenta, uwzględniając ewentualne interakcje z innymi preparatami oraz obecne problemy zdrowotne.

Który z dostępnych preparatów będzie najlepiej dopasowany do moich potrzeb?

Wybór leku zależy od indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia, historii medycznej oraz zaleceń lekarza. Należy wziąć pod uwagę również kilka innych ważnych czynników:

1. W trakcie badań klinicznych, najwięcej osób stosujących liraglutyd (Saxenda) uzyskało spadek masy ciała(Saxenda – 63%, natomiast Mysimba oraz Xenical uzyskały odpowiednio 55% i 44% skuteczności). Dodatkowo utrata kilogramów w tej grupie pacjentów była również największa w porównaniu z tymi, którzy przyjmowali orlistat oraz naltrekson z bupropionem.

2. Dla osób preferujących przyjmowanie leku w postaci iniekcji podskórnych najlepszą opcją leczenia otyłości będzie Saxenda lub jego odpowiednik – Victoza. W przypadku pacjentów, którzy woleliby formę doustną, bardziej odpowiednim wyborem jest Xenical lub Mysimba.

3. Najtańszą opcją terapeutyczną jest orlistat (Xenical) – koszt miesięczny ok. 337 zł, a najdroższą Saxenda – ok. 790 zł.

4. Decyzja dotycząca właściwego leku jest także podyktowana współistniejącymi schorzeniami. Przykładowo, jeśli pacjent boryka się z depresją, optymalnym wyborem będzie Mysimba, bowiem zawarty w nim bupropion pełni funkcję leku przeciwdepresyjnego. W przypadku osób z towarzyszącą cukrzycą typu 2, preferowanymi opcjami są Saxenda lub Victoza, gdyż liraglutyd może być stosowany nawet w monoterapii w leczeniu tej choroby.

Decyzję o wyborze odpowiedniego leku powinien podjąć lekarz, który dokładnie zbada historię zdrowia, przeprowadzi odpowiednie badania oraz oceni potencjalne korzyści i ryzyko związane z przyjmowaniem każdego z preparatów.

Należy również pamiętać o monitorowaniu postępów oraz reakcji organizmu na terapię podczas jej trwania.

Ile kosztuje terapia lekiem Saxenda?

Aktualnie cena opakowania leku Saxenda (3 wstrzykiwacze) w aptekach stacjonarnych waha się od 397,90 zł do 1100,75 zł. Spodziewany koszt miesięcznej terapii przy średniej cenie leku (474 zł) to ok. 790 zł.

FAQ - Najczęściej zadawane pytania

 1. Jakie efekty przynosi Saxenda?

  Preparat Saxenda działa poprzez zwiększenie uczucia sytości, opóźniając opróżnianie żołądka, co może prowadzić do mniejszego spożycia kalorii i utraty wagi. Szacowany spadek masy ciała wynosi od 4 do 6 kg po 20 tygodniach stosowania.

 2. Ile kosztuje jedno opakowanie leku?

  Jedno opakowanie leku zawiera 3 wstrzykiwacze, które wystarczają na 18 dni terapii. Koszt opakowania, w zależności od apteki, jest różny, ale średnio wynosi ok. 474 zł.

 3. Jakie są zamienniki leku Saxenda?

  Zamiennikiem leku Saxenda jest preparat o nazwie handlowej Victoza, który zawiera identyczną substancję czynną - liraglutyd w takim samym stężeniu. Innymi produktami leczniczymi stosowanymi z dobrym rezultatem w terapii otyłości są Xenical i Mysimba.

 4. Czy stosując Saxenda może wystąpić efekt jojo?

  Efekt jojo jest zjawiskiem, podczas którego po utracie masy ciała (w wyniku diety lub programu odchudzania) następuje szybki powrót do poprzedniej wagi lub nawet jej przekroczenie. Stosowanie leku Saxenda może pomóc w kontrolowaniu wagi, ale ostateczny skutek zależy nie tylko od samego preparatu, ale również od podejścia do odchudzania i długoterminowej zmiany nawyków żywieniowych oraz stylu życia. Jeśli po zakończeniu leczenia, osoby z nadwagą nie będą przestrzegać zaleceń lekarza - wówczas może pojawić się efekt jojo.

Bibliografia

1. Serwis Medycyna Praktyczna, [dostęp: 8.08.2023], [online], dostępny w internecie:
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4710

2. Charakterystyka Produktu Leczniczego Saxenda, dostępna w internecie:
https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2017/20171115139439/anx_139439_pl.pdf

3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Xenical, dostępna w internecie:
https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/xenical-epar-product-information_pl.pdf

4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Mysimba, dostępna w internecie:
https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2017/20171208139423/anx_139423_pl.pdf

5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Victoza, dostępna w internecie:
https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/victoza-epar-product-information_pl.pdf

6. National Center for Biotechnology Information, [dostęp: 03.03.2017], dostępny w internecie:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5358074/

7. Via Medica Journals, [dostęp: 2016], dostępny w internecie: https://journals.viamedica.pl/choroby_serca_i_naczyn/article/download/50197/37091

Inni czytali również

Czym spowodowana jest otyłość brzuszna? Jak ją leczyć?
Czym spowodowana jest otyłość brzuszna? Jak ją leczyć?

Otyłość brzuszna to inaczej otyłość trzewna, otyłość centralna lub otyłość typu jabłko. WHO definiuje tę chorobę przewlekłą jako nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha, które jest spowodowane utrzymującym się przez dłuższy okres dodatnim bilansem energetycznym, to znaczy takim, w którym podaż energii przewyższa jej spalanie.Jest to najbardziej niebezpieczny typ otyłości, ponieważ zwiększa on znacząco ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i niektórych nowotworów.

Artykuł
27.03.2024
Jak szybko i efektywnie schudnąć? Co zrobić aby zrzucić zbędne kilogramy?
Jak szybko i efektywnie schudnąć? Co zrobić, aby zrzucić zbędne kilogramy?

Nadwaga i otyłość  są uważane za choroby cywilizacyjne XXI wieku. Zbyt wysoka masa ciała prowadzi m.in. do rozwoju cukrzycy typu 2, zaburzeń lipidowych, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego oraz choroby niedokrwiennej serca, przyczyniając się tym samym do znacznego skrócenia życia.Aby skutecznie pozbyć się tkanki tłuszczowej, należy podejść do odchudzania w sposób holistyczny i kontrolować tempo utraty wagi. Jeśli chcesz zdrowo schudnąć, przestrzeganie diety i mniejsze spożycie kalorii nie wystarczy - jak w takim razie odpowiednio spowodować utratę wagi?

Artykuł
16.04.2024
Obwisła skóra po odchudzaniu  jak się jej pozbyć?
Obwisła skóra po odchudzaniu - jak się jej pozbyć?

Utrata elastyczności skóry to częsty problem występujący po zrzuceniu zbędnych kilogramów. Najbardziej podatne na zwiotczenie skóry lokalizacje to brzuch, uda oraz ramiona. Niegiętka, mało napięta skóra w tych miejscach może wydawać się nieestetyczna i być źródłem dyskomfortu, złego samopoczucia i kompleksów. Aby uniknąć problemów związanych z nadmiarem skóry, warto jak najwcześniej wdrożyć metody zapobiegające utracie jej elastyczności. Natomiast, jeśli domowe sposoby nie są wystarczające, można skorzystać z oferty medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej.

Artykuł
09.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!