Saxenda czy Ozempic - jak działają te leki? Po jakim czasie widać efekty?

Opublikowano 20.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Saxenda czy Ozempic   jak działają te leki? Po jakim czasie widać efekty?

Otyłość i cukrzyca typu 2 są w dzisiejszych czasach ogromnym wyzwaniem dla lekarzy. Szacuje się, że w 2022 roku aż 890 milionów ludzi na świecie zmagało się z otyłością, a liczba ta sukcesywnie rośnie. Zarówno otyłość, jak i cukrzyca wiążą się z ryzykiem wystąpienia licznych powikłań i obie te choroby zwiększają ryzyko przedwczesnego zgonu.

Na rynku pojawiają się coraz to nowsze leki stosowane w leczeniu cukrzycy typu 2 oraz otyłości - między innymi analogi GLP-1.

Spis treści

Jak działają Saxenda i Ozempic?

Saxenda i Ozempic należą do nowej grupy leków obniżających stężenie glukozy we krwi - analogów GLP-1. Mechanizm działania obu tych leków polega na zahamowaniu wydzielania glukagonu, zwiększającego poziom glukozy we krwi, oraz zwiększeniu poposiłkowego wydzielania insuliny, a także hamowaniu apetytu i spowalnianiu opróżniania żołądka.

W wyniku tych zmian dochodzi do obniżenia poziomu glukozy we krwi i zmniejszenia apetytu, a co za tym idzie - zmniejszenia masy ciała oraz redukcji częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych.

Zobacz także: Analogi GLP-1 - Leki inkretynowe, nowoczesne leczenie cukrzycy i otyłości

@erecept.pl Dostepna farmakologia na erecept.pl (link w bio) wjedź i sprawdź! #odchudzanie #jakszybkoschudnąć #tabletkinaodchudzanie #erecept ♬ The Champion - Lux-Inspira

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czym różnią się Saxenda i Ozempic?

Mimo podobnego mechanizmu działania, leki te mają kilka istotnych różnic. Do najważniejszych z nich należą: dawkowanie, częstotliwość podania oraz wskazania do stosowania.

Dawkowanie

Główną różnicą pomiędzy Saxendą a Ozempiciem jest ich zalecane dawkowanie. Ozempic stosuje się w dawce od 0.25 mg do 2 mg, a Saxendę w dawce od 0.6 mg do 3 mg.

Oba leki podaje się we wzrastającej dawce aż do osiągnięcia dawki podtrzymującej.

Częstotliwość podania

Ważnym aspektem różnicującym oba leki jest też częstotliwość podania. Saxendę stosuje się codziennie, natomiast Ozempic podawany jest raz w tygodniu. Ze względu na dość inwazyjny i dla wielu pacjentów - nieprzyjemny sposób podania leków (iniekcje podskórne) - różnica ta może mieć dla niektórych z nich kluczowe znaczenie.

Wskazania

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi lekami jest wskazanie do ich stosowania. Podczas gdy Saxenda może być stosowana w leczeniu otyłości oraz nadwagi ze współistniejącą cukrzycą, Ozempic nie jest zarejestrowany do leczenia otyłości i jego jedynym przeznaczeniem jest leczenie przeciwcukrzycowe.

Zobacz także: Jakie są dostępne formy leczenia otyłości? Zastrzyki, tabletki, chirurgia

Jakie są podobieństwa preparatów Saxenda i Ozempic?

Mimo wielu różnic oba preparaty mają ze sobą wiele wspólnego, łączy je między innymi:

  1. mechanizm działania - zarówno Saxenda, jak i Ozempic działają agonistycznie na receptor GLP-1;

  2. kontrola masy ciała - oba te leki spowalniają opróżnianie żołądka, wpływają na zwiększenie uczucia sytości i obniżają apetyt, sprzyjając tym samym redukcji masy ciała i dzięki temu wspomagają leczenie otyłości;

  3. obniżenie poziomu glukozy - oba preparaty powodują stymulację wydzielania insuliny i zmniejszenie wydzielania glukagonu, co powoduje redukcję glikemii;

  4. forma podania - oba preparaty podaje się w formie iniekcji podskórnych;

  5. bycie częścią złożonego leczenia otyłości oraz cukrzycy - farmakoterapię tymi lekami należy łączyć z odpowiednią dietą i zwiększeniem aktualnego poziomu aktywności fizycznej.

Ozempic czy Saxenda - który lek lepiej stosować w celu redukcji masy ciała?

Oba leki mają potwierdzony w badaniach klinicznych pozytywny wpływ na utratę masy ciała. Podczas gdy dla Saxendy działanie to jest głównym celem farmakoterapii, w przypadku Ozempicu jest to jedynie pozytywny efekt uboczny leczenia cukrzycy.

Badania kliniczne sugerują, że stosowanie Saxendy wiąże się z utratą 5-10% masy ciała w ciągu roku, natomiast w przypadku Ozempicu jest to 12-15% masy ciała w przeciągu 68 tygodni. Wskazuje to na nieznacznie większą korzyść ze stosowania Ozempicu w porównaniu do Saxendy pod względem efektywności w redukcji masy ciała.

Który lek zadziała szybciej w terapii otyłości - Ozempic czy Saxenda?

Kolejną kwestią wartą porównania jest tempo pojawienia się efektów leczenia. Jest to aspekt szczególnie ważny dla pacjentów pragnących uzyskać szybką utratę masy ciała.

Pierwsze widoczne skutki leczenia preparatem Saxenda można obserwować już po 3-6 tygodniach, a maksymalne rezultaty utraty masy ciała osiąga się w przeciągu 3-6 miesięcy leczenia. W przypadku Ozempicu czas oczekiwania na pierwsze efekty wynosi zwykle 1-2 tygodnie, a na efekt końcowy trzeba czekać 2-3 miesiące.

Należy mieć świadomość, że stosowanie analogów GLP-1 powinno być tylko jednym z elementów planu postępowania w leczeniu otyłości. Należy jednocześnie zadbać m.in. o zbilansowaną dietę i regularną aktywność fizyczną - wówczas możliwe jest osiągnięcie najlepszych efektów.

Saxenda czy Ozempic - co jest tańsze? Ile kosztują leki?

Cena Saxendy to około 474 zł za opakowanie, a za Ozempic trzeba zapłacić około 403 zł.

Ostateczna cena miesięcznej kuracji tymi lekami zależy od dawki, jaką pacjent musi przyjmować, jednakże w przybliżeniu leki te kosztują podobną sumę pieniędzy.

Co wybrać - Saxenda czy Ozempic?

Wybór pomiędzy Saxendą a Ozempiciem powinien opierać się przede wszystkim na wskazaniu do stosowania, ponieważ mimo wspólnego mechanizmu działania, oba leki używane są do leczenia różnych chorób.

Ważnym aspektem podczas wyboru konkretnego analogu GLP-1 jest także ich częstotliwość podawania. Ze względu na fakt, że oba te leki podawane są w formie zastrzyków, dla niektórych pacjentów informacja, że Ozempic w przeciwieństwie do Saxendy można stosować jedynie raz w tygodniu, może mieć kluczowe znaczenie.

Wybór farmakoterapii powinien zawsze odbywać się pod nadzorem i z pomocą lekarza, co ma szczególne znaczenie w przypadku analogów GLP-1, ponieważ leki te wiążą się z ryzykiem wystąpienia groźnych działań niepożądanych, takich jak np. zapalenie trzustki.

Warto mieć na uwadze fakt, że każda osoba inaczej reaguje na środki farmakologiczne i dlatego indywidualne podejście lekarza do pacjenta jest bardzo ważne w trakcie wyboru leku.

Zobacz także: Rybelsus vs. Ozempic - jak działają w leczeniu otyłości?

Czy w przypadku braku dostępności Ozempicu w aptekach? Można w zamian kupić Saxendę?

W ostatnim czasie analogi GLP-1 zyskały znacznie na popularności i przez to zdarzają się ich braki w aptekach. Ze względu na fakt, że oba te leki zawierają różne substancje czynne, nie są one zamiennikami i nie powinno się ich tak traktować. Takie działanie uniemożliwia chociażby recepta, która może być zrealizowana jedynie na jeden konkretnie przepisany przez lekarza lek.

Samodzielne wprowadzenie różnych preparatów leczniczych nigdy nie jest dobrym pomysłem i w przypadku chęci zmiany aktualnie stosowanego leku na inny, należy skonsultować tę decyzję z lekarzem.

Zobacz także: Podróbki Ozempicu zalały rynek - jak rozpoznać fałszywy lek?

Typowe działania niepożądane i skutki uboczne Saxendy i Ozempicu

Analogi GLP-1 charakteryzują się sporą ilością skutków ubocznych, które mogą wywołać niechęć u części pacjentów. Złą wiadomością dla tych chorych jest fakt, że najczęstsze i najbardziej charakterystyczne działania niepożądane analogów GLP-1 dotyczą zarówno Saxendy, jak i Ozempicu i żaden preparat nie wykazuje się wyraźnie większym bezpieczeństwem stosowania.

Podczas przyjmowania obu leków może dojść do: hipoglikemii, nudności, biegunki, reakcji anafilaktycznej, ostrego zapalenia trzustki, wysypki oraz zwiększonej aktywności enzymów trzustkowych.

Konsekwencje stosowania leków Ozempic i Saxenda mogą być poważne i z tego powodu należy stosować te leki tylko i wyłącznie za zgodą oraz pod kontrolą lekarza.

Czy można brać jednocześnie Ozempic i Saxendę w leczeniu otyłości?

Ze względu na fakt, że oba te preparaty zawierają bardzo podobną substancję czynną oraz przez brak odpowiednich badań sprawdzających bezpieczeństwo takiego połączenia lekowego, nie należy przyjmować Ozempicu i Saxendy jednocześnie. Takie postępowanie mogłoby narazić chorego na zbyt intensywne obniżenie poziomu glukozy we krwi i w efekcie powodować hipoglikemię.

Z tego samego powodu należy zachować szczególną ostrożność w trakcie łączenia powyższych preparatów z jakimikolwiek innymi lekami obniżającymi poziom cukru we krwi.

Czy pacjent ponownie przytyje, jeśli odstawi leki odchudzające?

Efekt jojo, czyli wzrost masy ciała po poprzednim schudnięciu, to dość powszechne zjawisko i jego ryzyko istnieje w trakcie stosowania praktycznie każdej metody odchudzania, w tym podczas leczenia analogami GLP-1.

Po zaprzestaniu stosowania Saxendy lub Ozempicu może dojść do powrotu nadmiernego apetytu, wzrostu poziomu glukozy we krwi oraz wzrostu masy ciała.

W celu zachowania prawidłowej masy ciała i zapobiegania ponownemu przyrostowi masy ciała po odstawieniu analogów GLP-1 należy kontynuować stosowanie niskokalorycznej diety oraz utrzymywać odpowiednią aktywność fizyczną. Warto także regularnie kontrolować wagę i w razie problemów z utrzymaniem pożądanej sylwetki, zwrócić się do specjalisty.

Bibliografia

Novonordisk, [online], [dostęp 09.03.2024], dostępna w Internecie:

https://www.novonordisk.pl/content/dam/nncorp/pl/pl/pdfs/products/Ozempic_ChPL.pdf

Novonordisk, [online], [dostęp 09.03.2024], dostępna w Internecie:

https://www.novonordisk.pl/content/dam/nncorp/pl/pl/pdfs/products/saxenda-chpl.pdf

Serwis MP, [online], [dostęp 09.03.2024], dostępna w Internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/96307,Saxenda-roztwor-do-wstrzykiwan

Serwis MP, [online], [dostęp 09.03.2024], dostępna w Internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/98082,Ozempic-roztwor-do-wstrzykiwan

Portal Khealth, [online], [dostęp 09.03.2024], dostępna w Internecie:

https://khealth.com/learn/weight-loss/saxenda-vs-ozempic/

Portal Everyday Health, [online], [dostęp 09.03.2024], dostępna w Internecie:

https://www.everydayhealth.com/diabetes/things-that-can-happen-after-you-stop-taking-ozempic/

Inni czytali również

Jak schudnąć z brzucha? Dieta  ćwiczenia czy leki?
Jak schudnąć z brzucha? Dieta, ćwiczenia czy leki?

Coraz więcej Polaków ma problem z nadmierną masą ciała, która skutkuje odkładaniem się tkanki tłuszczowej w okolicach bioder, brzucha, rąk czy nóg. Niezależnie od jej rozmieszczenia, proces odchudzania musi obejmować zmianę stylu życia. Warto pamiętać, że spalając tkankę tłuszczową i modyfikując tryb życia, nie przyczyniamy się tylko do atrakcyjniejszej sylwetki, ale przede wszystkim do lepszego zdrowia.Co zrobić, jeżeli chcesz szybko schudnąć z brzucha? Odpowiednie ćwiczenia, dieta, leki czy może zabiegi kosmetyczne? Co wybrać, aby skutecznie poprawić wygląd brzucha?

Artykuł
12.04.2024
Victoza - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Victoza - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Victoza jest to lek stosowany w terapii cukrzycy typu 2, występujący w postaci roztworu do wstrzykiwań podskórnych. Substancją czynną preparatu jest liraglutyd, czyli analog ludzkiego hormonu z grupy inkretyn - GLP -1, wzmacniający zależne od poziomu cukru we krwi, wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki. Oprócz doskonałych efektów terapeutycznych w leczeniu cukrzycy typu 2, dodatkowo przyczynia się do spadku masy tłuszczowej oraz masy ciała w wyniku zmniejszenia łaknienia. Lek Victoza jest dostępny wyłącznie na receptę.Zapoznaj się z artykułem, aby dowiedzieć się więcej na temat leku Victoza.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.04.2024
Metformax 1000 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Metformax 1000 - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cukrzyca typu 2 jest chorobą postępującą, jej rozwój przebiega stopniowo. Na początku mamy do czynienia z otyłością oraz genetycznie uwarunkowanym zaburzeniem produkcji i/lub wydzielania insuliny. Oznacza to, że produkcja insuliny przez trzustkę nie jest prawidłowa- wydzielana jest z opóźnieniem i dłużej niż powinna. Natomiast drugim czynnikiem, przyczyniającym się do rozwoju cukrzycy typu 2 jest  otyłość . Jest ona przyczyną insulinooporności. W jej przebiegu trzustka musi produkować coraz więcej insuliny, aby utrzymać stężenie glukozy we krwi w normie. Taki stan po kilku-kilkunastu latach doprowadza do wyczerpania komórek ß trzustki, w wyniku czego produkują one coraz mniej insuliny. Jest to okres, kiedy stężenia glukozy we krwi ulegają zwiększeniu, co prowadzi do rozpoznania cukrzycy typu 2.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!