Hastina 24+4 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 16.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Hastina 24+4 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hastina 24+4 to tabletki antykoncepcyjne, które stosuje się w mniej popularnym schemacie 24 plus 4, tzn. 24 tabletki aktywne i 4 placebo. Co zawiera Hastina 24? Czy Hastina 24 to antykoncepcja jednoskładnikowa?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Hastina 24+4

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Hastina 24+4
Substancje czynne Ethinylestradiolum Drospirenonum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,02 mg + 3 mg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Hastina 24+4

Substancja czynna: etynyloestradiol i drospirenon

Wskazania: antykoncepcja doustna

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: jedna tabletka dziennie: kolejno wszystkie tabletki aktywne i następnie wszystkie tabletki placebo

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na którąkolwiek substancję, wywiad żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej lub zaburzeń krzepnięcia, udaru, zawału, raka piersi lub innych nowotworów hormonozależnych, migrena, choroby wątroby

Główne działania niepożądane: wahania nastroju, bóle głowy, nudności, ból piersi, nieregularne krwawienia, brak krwawień menstruacyjnych

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Hastina 24+4?

Lek Hastina 24+4 kosztuje ok 30 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Hastina 24?

Hastina 24 to doustny środek antykoncepcyjny stosowany w celu zapobiegania ciąży. Należy do hormonalnych środków antykoncepcyjnych dwuskładnikowych, ze względu na obecność dwóch hormonów w jednej tabletce.

Opakowanie Hastina 24 zawiera dwa rodzaje tabletek: tabletki z placebo, białe, nie zawierają substancji czynnych, a tabletki różowe to tabletki aktywne.

Jaki jest mechanizm działania?

Hastina 24 należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych , który działa głównie poprzez zahamowanie owulacji, przez co nie dochodzi do dojrzewania i uwalniania oocytu i w konsekwencji nie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej. Ponadto Hastina 24 powoduje zmiany w endometrium (błonie śluzowej macicy), co uniemożliwia implantację (zagnieżdżenie) zarodka.

Właściwe dawkowanie hormonów płciowych zawartych w preparacie Hastina pomagają osiągnąć wysoki poziom zabezpieczenia przed niechcianą ciążą - złożone hormonalne środki antykoncepcyjne osiągają jeden z najlepszych wskaźników Pearla. Jednak jak każda metoda antykoncepcji, również i złożone hormonalne środki antykoncepcyjne nie dają stuprocentowej pewności.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jaki jest skład leku?

Hastina 24 zawiera etynyloestradiol i drospirenon jako substancje czynne, obecne tylko w tabletkach różowych. Tabletki z placebo zawierają laktozę, powidon K-30, stearynian magnezu, alkohol poliwynylowy, dwutlenek tytanu, makrogol 3350 i talk.

Tabletki aktywne poza składnikami takimi jak w tabletce placebo i substancjami czynnymi mają w swoim składzie skrobię żelowaną kukurydzianą, kroskarmelozę sodową, polisorbat 80, tlenki żelaza (żółty, czerwony, czarny).

Jak stosowa─ç lek?

W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych, takich jak biegunki czy wymioty, może dojść do zmniejszenia wchłaniania leku, a co to za tym idzie - zmniejszenia jego skuteczności antykoncepcyjnej. W takiej sytuacji należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji. Jeśli to możliwe, aby zapobiec zmniejszeniu skuteczności antykoncepcyjnej należy przyjąć kolejną różową tabletkę z blistra w ciągu 24 h.

Możliwe jest przesunięcie dnia rozpoczynania kolejnego blistra tabletek, jednak nigdy okres przyjmowania tabletek placebo nie powinien przekraczać 4 dni, co zapewnia skuteczność ochrony antykoncepcyjnej.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Wszelkie leki należące do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych należy przyjmować pod kontrolą lekarza prowadzącego.

Opakowanie zawiera 28 tabletek, które są ułożone w odpowiedniej kolejności: 24 aktywne (różowe) i 4 nieaktywne (białe). Tabletki należy przyjmować codziennie, po kolei, jedną dziennie, najlepiej o tej samej porze. Nie należy zmieniać kolejności, wymieniać tabletek. Po skończeniu blistra (tzn. wykorzystaniu białych tabletek), należy rozpocząć przyjmowanie preparatu z kolejnego blistra - bez przerw między opakowaniami. Zachowanie prawidłowej kolejności ułatwiają strzałki umieszczone na blistrze, ponadto w jego górnej części warto przylepić dołączony pasek z dniami tygodnia, co może zapobiec omyłkowemu przyjęciu dodatkowej tabletki.

Przyjmowanie tabletek placebo to czas, w którym zazwyczaj występuje tzw. krwawienie z odstawienia. Po przyjęciu tabletek placebo nie należy zwlekać z przyjmowaniem tabletek aktywnych, bez względu na to, czy krwawienie jeszcze trwa (tzn. następny blister należy rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki z placebo). Takie przyjmowanie tabletek gwarantuję ochronę antykoncepcyjną także w trakcie przyjmowania tabletek placebo.

Krwawienie z odstawienia można opóźnić pomijając przyjmowanie tabletek placebo z bieżącego opakowania i bezpośrednio przystępując do przyjmowania tabletek z kolejnego blistra.

Kobiety, które chcą zmienić dzień krwawienia na inny, mogą skrócić przyjmowanie tabletek placebo o dowolną liczbę dni.

Kiedy rozpocz─ů─ç stosowanie preparatu?

Pierwszy blister Hastina można zacząć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, tzn. w pierwszym dniu miesiączki - pozwala to uzyskać natychmiastową ochronę antykoncepcyjną. W przypadku przyjmowania tabletek dopiero od 2-5 dnia cyklu, istnieje konieczność stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych przez co najmniej pierwszy tydzień.

Kobiety stosujące inne złożone hormonalne środki antykoncepcyjne w postaci tabletek mogą rozpocząć stosowanie preparatu Hastina następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z substancjami czynnymi z poprzedniego opakowania, nie później niż następnego dnia po przyjęciu tabletek placebo lub przerwie na krwawienie miesięczne. W przypadku zmiany z krążków lub plastrów należy skontaktować się z lekarzem.

Pacjentki stosujące tzw. mini-pill, czyli jednoskładnikowe tabletki anykoncepcyjne, kobiety stosujące iniekcje lub kobiety stosujące implant przy przejściu na tabletki Hastina mogą to zrobić w dowolnym momencie przyjmowania tabletek lub w dniu usunięcia implantu lub w dniu planowanego wstrzyknięcia preparatu. W takim wypadki tabletki mogą nie zapewnić odpowiedniej ochrony przed ciążą i należy zadbać o dodatkową, np. mechaniczną metodę antykoncepcyjną.

Po urodzeniu dziecka tabletki Hastina można zacząć przyjmować między 21 a 28 dniem od porodu, jeśli później rozpocznie się stosowanie preparatu, zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych. Jeśli po urodzeniu przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek doszło do współżycia - przed rozpoczęciem przyjmowania Hastina należy wykluczyć ciążę.

W przypadku chęci rozpoczęcia stosowania tabletek Hastina po poronieniu należy rozpocząć przyjmowanie preparatu po konsultacji z lekarzem.

Objawy przedawkowania

W przypadku przyjęcia większej ilości tabletek może dojść do nudności, wymiotów, a u młodych osób również do krwawień z dróg rodnych. Nie ma doniesień na temat ciężkich następstw.

W przypadku przyjęcia większej ilości tabletek lub ich omyłkowego przyjęcia przez dziecko należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Pomini─Öcie dawki preparatu Hastina

Tabletki placebo (białe) to tabletki, których pominięcie nie wpływa na skuteczność antykoncepcyjną preparatu. W przypadku pominięcia jednej z tabletek placebo nie ma potrzeby ich przyjmowania, niezużyte tabletki można wyrzucić.

W przypadku pominięcia tabletek aktywnych (różowych), należy jak najszybciej przyjąć brakującą tabletkę (jeśli nie minęły 24h od pory przyjęcia), a kolejne przyjmować o zwykłej porze. Nie wpływa to na skuteczność ochrony antykoncepcyjnej.

W przypadku pominięcia tabletek z przerwą przekraczającą 24h, ochrona przed zajściem w ciążę jest zmniejszona. Im więcej nieprzyjętych tabletek, tym większe ryzyko zajścia w ciążę, zwłaszcza jeśli są to tabletki z początku lub końca blistra. W przypadku pominięcia tabletek w większej ilości (2 lub więcej), należy skontaktować się z lekarzem. W przypadku pominięcia jednej tabletki, postępowanie zależy od momentu cyklu, w którym doszło do pominięcia tabletki zawierającej substancje czynne.

  1. W przypadku ominięcia tabletki z pierwszego rzędu (1-7) należy jak najszybciej przyjąć brakującą tabletkę (możliwe jest jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek) i stosować dodatkową metodę antykoncepcji przez kolejny tydzień; jeśli doszło do współżycia w tygodniu poprzedzającym nieprzyjęcie tabletki - wzrasta ryzyko ciąży i należy skontaktować się z lekarzem

  2. W przypadku ominięcia tabletki z drugiego rzędu (8-14) należy przyjąć jak najszybciej brakującą tabletkę (znów możliwe jest jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek), natomiast nie jest konieczne stosowanie dodatkowej mechanicznej metody antykoncepcyjnej

  3. W przypadku pominięcia tabletki z trzeciego lub czwartego rzędu (15-24), można rozważyć dwa rozwiązania, z których każde będzie chronić przed ciążą:

    1. Przyjąć pominiętą tabletkę jak najszybciej, kolejne przyjmować o zwykłej porze i rozpocząć kolejny blister bezpośrednio po przyjęciu wszystkich tabletek aktywnych (tzn. ominąć tabletki placebo); w takim wypadku miesiączka wystąpi po rozpoczęciu przyjmowania tabletek placebo z drugiego blistra, ale może wystąpić krwawienie śródcykliczne

    2. Można przejść bezpośrednio do przyjmowania tabletek placebo, nie dokańczając tabletek aktywnych; jeśli chce się rozpocząć nowy blister w swoim ustalonym dniu, to tabletki placebo mogą być przyjmowane tylko przez mniej niż 4 dni

W przypadku, w którym ominięto tabletkę, a w okresie przyjmowania tabletek placebo nie wystąpiło krwawienie, może to oznaczać ciążę. W takim wypadku przed rozpoczęciem kolejnego blistra należy skonsultować się z lekarzem.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych preparatu Hastina należą wahania nastroju, bóle głowy, nudności, ból piersi. Dojść może również do problemów z menstruacjami (nieregularność lub brak krwawień).

Do rzadziej występujących działań niepożądanych należą: depresja, nerwowość, problemy ze snem, zawroty głowy, zaburzenia czucia, migrena, podwyższone ciśnienie tętnicze, bóle brzucha i inne zaburzenia ze strony układu pokarmowego. Możliwe są również takie działania niepożądane jak problemy skórne (np. trądzik, świąd, wysypka), bóle pleców, kończyn.

Inne działania niepożądane to infekcje pochwy o podłożu grzybiczym, ból w miednicy, powiększenie piersi, krwawienia z dróg rodnych, nowotwór łagodny piersi, upławy, uderzenia gorąca, problemy związane z miesiączkowaniem (miesiączki skąpe, bolesne, bardzo obfite), suchość lub zapalenie pochwy, nieprawidłowy wynik wymazu z szyjki macicy. Możliwy jest także spadek libido, brak energii, nadmierne pocenie się, zwiększenie masy ciała lub nadmierne zatrzymywanie płynów.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do rzadszych działań niepożądanych tabletek Hastina 24 należą: anemia, nadpłytkowość, zaburzenia hormonalne, zmiana apetytu, zaburzenia elektrolitowe, reakcje alergiczne, zawroty głowy, zaburzenia w obrębie oka, bezsenność, zapalenie żył, krwawienia z nosa, omdlenie, brak orgazmu.

Możliwe są również zaburzenia ze strony układu pokarmowego (w tym dróg żółciowych), zaburzenia dermatologiczne (np. nadmierne owłosienie), zaburzenia ginekologiczne (np. zapalenie pochwy, krwawienie po stosunku, torbiel jajnika)

Może dojść do wystąpienia żylnych lub tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, które są w stanie spowodować np. przemijający napad niedokrwienny (tzw. TIA), zatorowość płucną lub inne schorzenia. Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, jak i zaburzeń zakrzepowych w obrębie tętnic rośnie w przypadku palenia papierosów, nadwagi, niektórych innych stanów chorobowych oraz indywidualnych predyspozycji - warto porozmawiać o tym z lekarzem ginekologiem.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Hastina 24? Czy po przej┼Ťciu ┼╝ylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mo┼╝na stosowa─ç ten lek?

Istnieją przeciwwskazania do stosowania tabletek Hastina 24. Należy do nich nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku.

Ponadto niektóre stany chorobowe sprawiają, że stosowanie preparatu jest niewskazane. Jakikolwiek epizod żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zarówno w trakcie przyjmowania tabletek, jak i w przeszłości) stanowi przeciwwskazanie, podobnie jak zaburzenia krzepliwości krwi, związane z np. niedoborem białka C, białka S, antytrombiny III, obecnością czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych.

Hastina 24 nie powinna być przyjmowana przez pacjentkę, która wymaga przedłużonego pozostawania w pozycji leżącej, o ograniczonej mobilności (co może być związane np. zabiegiem operacyjnym) ze względu na większe ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Dusznica bolesna, zawał serca, udar, cukrzyca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, nadciśnienie tętnicze, hipercholesterolemia, podwyższony poziom trójglicerydów, hiperhomocysteinemia to kolejne stany i choroby, w których stosowanie preparatu Hastina 24 jest niewskazane.

Przyjmowanie tabletek Hastina 24 nie powinno być rozpoczęte, jeśli u danej osobie w wywiadzie były takie stany jak migreny z aurą, zapalenie trzustki, choroby wątroby lub nerek, nowotwory narządów płciowych lub piersi oraz niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych.

Niektórych leków nie powinno łączyć się z Hastina 24 - więcej informacji można znaleźć w akapicie niżej.

Interakcje z innymi lekami

Stosowanie leków przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C i niektóre inne leki przeciwwirusowe stanowią przeciwwskazanie do stosowania tabletek Hastina 24.

Leki przeciwpadaczkowe, przeciwgruźlicze, antyretrowirusowe, stosowanie w chorobach reumatologicznych i nadciśnieniu płucnym, a także ziele dziurawca zwyczajnego mogą obniżać skuteczność ochrony antykoncepcyjnej.

Ponadto lek Hastina 24 może negatywnie wpływać na działanie innych preparatów, m.in. cyklosporyny, lamotryginy, teofiliny czy tizanidyny.

Hastina 24 a prowadzenie pojazd├│w

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu leku na prowadzenie pojazdów mechanicznych, przypuszczalnie wpływ ten jest niewielki lub nie istnieje.

Hastina 24 a ci─ů┼╝a

Hastina 24 jest lekiem, którego nie wolno przyjmować w ciąży. Przed rozpoczęciem przyjmowania tabletek należy wykluczyć ciążę, jeśli jest ona podejrzewana - nie należy przyjmować tabletek.

Jeśli pacjentka planuje ciążę, może odstawić tabletki Hastina 24 w dowolnym momencie.

Hastina 24 a karmienie piersi─ů

Przyjmowanie tabletek w okresie karmienia piersią jest niewskazane. W przypadku chęci stosowania antykoncepcji doustnej należy skontaktować się z lekarzem celem odpowiedniego dopasowania metody antykoncepcji.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Portal Rejestry medyczne [online] [dostęp 29 czerwca 2023], dostępny w internecie https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/33535/leaflet

Portal Medycyna Praktyczna [dostęp online luty 2024]:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/90003,Hastina-24-+-4-tabletki-powlekane

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Kontracept - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Kontracept - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Kontracept jest doustnym, dwusk┼éadnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym s─ů: etynyloestradiol oraz gestoden.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Axia Conti┬áto doustny lek antykoncepcyjny. Substancjami aktywnymi zawartymi w preparacie s─ů: etynyloestradiol┬áoraz┬ádrospirenon.┬á

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
09.02.2024
Krwawienie po pierwszym razie   czy to normalne? Czy pierwszy raz boli?
Krwawienie po pierwszym razie - czy to normalne? Czy pierwszy raz boli?

Pierwszy stosunek seksualny to bardzo wa┼╝ne wydarzenie i cz─Östo wzbudza wiele emocji. Du┼╝o dziewczyn martwi si─Ö konsekwencjami pierwszego wsp├│┼é┼╝ycia w postaci ewentualnego krwawienia lub b├│lu.Krwawienie przy pierwszym razie - czy jest gro┼║ne? Zazwyczaj krwawienie jest zjawiskiem fizjologicznym, zwi─ůzanym z przebiciem b┼éony dziewiczej i o ile ma umiarkowany charakter i nie towarzysz─ů┬ámu inne objawy - nie powinno by─ç powodem do obaw.

Artykuł
11.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!