Plastry mikroigłowe – nowy sposób na antykoncepcję?

Opublikowano 19.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Plastry mikroigłowe – nowy sposób na antykoncepcję?

Plastry antykoncepcyjne mikroigłowe to jeden z najnowszych rodzajów antykoncepcji hormonalnej. To metoda, która będzie długodziałająca - około miesiąca i będzie można ją zakładać samodzielnie w domu. Łatwy w użytkowaniu plaster wielkości monety, zawierający setki mikroigieł, może być rewolucją na rynku antykoncepcyjnym.

Czym różnią się plastry mikroigłowe od innych rodzajów antykoncepcji? W jaki sposób działają na organizm kobiety? Czy są tak samo skuteczne jak inne środki antykoncepcyjne np. tabletki antykoncepcyjne?

Spis treści

Co to są plastry antykoncepcyjne mikroigłowe?

Plastry mikroigłowe są rodzajem technologii dostarczania leków, które wykorzystują wiele małych igieł (mikroigły), aby wprowadzić substancje czynne bezpośrednio przez skórę. Igły nie docierają do skóry właściwej, dzięki czemu aplikacja plastra jest bezbolesna.

W przypadku antykoncepcji, plastry poprzez nakłucie skóry dostarczają do surowicy krwi hormony, które zapobiegają owulacji (podobnie jak w przypadku tradycyjnych plastrów antykoncepcyjnych).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak działają plastry antykoncepcyjne mikroigłowe?

Plastry działają na zasadzie antykoncepcji hormonalnej. Zapewniają stałe uwalnianie hormonów żeńskich – estrogenów i progestagenów – przez skórę do krwiobiegu.

Plastry mikroigłowe hamują owulację, a także zwiększają gęstość śluzu szyjkowego, co zapobiega przedostaniu się plemników do komórki jajowej. Hormony sprawiają także, że śluzówka macicy jest mniej przyjazna dla jajeczka, co utrudnia jego zagnieżdżenie się w przypadku zapłodnienia.

Antykoncepcyjne plastry mikroigłowe w Polsce

Na ten moment w Polsce na rynku nie ma dostępnych plastrów mikroigłowych jako antykoncepcji.

Jakie rodzaje plastrów antykoncepcyjnych są dostępne w Polsce?

W Polsce plastry antykoncepcyjne mikroigłowe nie są jeszcze dostępne. Za to prowadzone są badania, aby jak najszybciej włączyć je do obiegu.

Na rynku mamy inne dostępne środki antykoncepcyjne jak np. implanty, pigułki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne, wewnątrzmaciczne urządzenia antykoncepcyjne. Są to skuteczne środki antykoncepcyjne, ale niektóre z nich wymagają częstego dawkowania, przez co są narażone na częstsze błędy ze strony użytkownika. Jeszcze inne potrzebują pomocy lekarza do aplikacji.

Są też dostępne plastry antykoncepcyjne. Każdy plaster zawiera hormony norelgestromin (progestagen) i etynyloestradiol (estrogen), które są uwalniane przez plaster i wchłaniane przez skórę do krwiobiegu.

Różnią się od plastrów mikroigłowych między innymi budową plastra, częstością dawkowania i ceną (plastry Evra kosztują ok. 60 zł).

Uważa się, że plastry mikroigłowe będą środkiem, który będzie łatwy w aplikacji, tani, długodziałający i bezpieczny.

Należy pamiętać też, że antykoncepcja hormonalna (w tym np. plastry antykoncepcyjne i pigułki antykoncepcyjne) jest w Polsce dostępna jedynie na receptę. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem w celu informacji na temat stosowania danej metody antykoncepcji oraz pomocy w dobraniu jej.

Plastry w antykoncepcji - jak będą wyglądały różnice w stosowaniu nowej metody mikroigłowej i aktualnie dostępnych plastrów?

Gdzie nakleja się plaster antykoncepcyjny?

Stosowanie aktualnie dostępnych plastrów polega na używaniu tylko jednego plastra w danym czasie. Należy przykleić plaster antykoncepcyjny w miejscu, gdzie skóra nie jest narażona na ocieranie np. o obcisłe ubrania. Najczęściej jest to okolica pośladków, brzucha lub górna zewnętrzna część ramienia.

Skóra powinna być w tym miejscu czysta, sucha i nieowłosiona, a także nie powinna być w żaden sposób uszkodzona.

Pamiętajmy, żeby w miejscu przyklejenia plastra nie stosować kremów, makijażu czy olejków, ponieważ może to zwiększyć ryzyko zajścia w ciążę poprzez działanie substancji na właściwości klejące plastra.

Plaster należy docisnąć do skóry i sprawdzić, czy mocno przylega. Trzeba również pamiętać, aby każdy kolejny plaster antykoncepcyjny naklejać w innym miejscu na ciele niż poprzedni.

Plastry antykoncepcyjne zastępujemy, zaraz po ściągnięciu, nowym plastrem. Powinno się codziennie sprawdzać, czy antykoncepcja hormonalna przylega prawidłowo do skóry.

Należy pamiętać o przestrzeganiu terminów naklejania, ponieważ pominięcie jednego plastra może zwiększyć ryzyko zajścia w niechcianą ciążę.

Jak używa się plastry mikroigłowe?

Za to plastry mikroigłowe aplikuje się w danym dniu na skórę i po ok. minucie, należy je odkleić, ponieważ mniej więcej tyle trwa aplikacja igieł z hormonami pod skórą.

Igły zbudowane są z biodegradowalnego materiału, który powoli rozpuszcza się w skórze, uwalniając hormony do około 28 dni. Dzięki czemu nie będzie trzeba pamiętać o częstej zmianie plastra.

Czy skuteczność plastrów antykoncepcyjnych różni się od innych metod antykoncepcji?

Skuteczność antykoncepcji jest określana przez wskaźnik Pearla, który jest wskaźnikiem niepowodzeń danego środka w zapobieganiu ciąży na 100 par, które stosują daną metodę antykoncepcyjną przez rok (12 miesięcy). Im niższy wskaźnik, tym bardziej skuteczna jest dana metoda antykoncepcji.

Według danych, najbardziej skuteczne są tabletki antykoncepcyjne i ich wskaźnik wynosi 0,2-0,5, dla krążków dopochwowych - 0,7, a dla plastrów - 0,9.

Jedne z najmniej skutecznych metod antykoncepcyjnych to prezerwatywy kobiece (wskaźnik Pearla to 5-25), gdzie dla prezerwatyw męskich wskaźnik wynosi 3-7.

Plastry antykoncepcyjne mikroigłowe mają mieć największą skuteczność ze wszystkich metod antykoncepcji, ponieważ będą minimalnie narażone na błędy użytkownika.

Jakie są zalety plastrów antykoncepcyjnych mikroigłowych w porównaniu do innych metod antykoncepcji?

Plastry mikroigłowe mają wiele zalet w porównaniu do innych metod antykoncepcji jak np. tabletek czy prezerwatyw.

Po pierwsze, są one łatwe w użyciu - wystarczy przykleić jeden plaster raz na 28 dni. Nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletki czy cotygodniowej zmianie plastra, co może być korzystne dla kobiet, które mają trudności z pamiętaniem o regularnym zażywaniu leków.

Plastry oferują wysoki poziom skuteczności, ponieważ są mniej podatne na błędy użytkownika w porównaniu do pigułki antykoncepcyjnej czy zwykłych plastrów antykoncepcyjnych.

Ponadto utrzymują stały poziom hormonów, co może zminimalizować wahania nastroju i inne efekty uboczne związane z fluktuacją hormonalną, takie jak wzrost masy ciała, tkliwość piersi lub bóle brzucha. Mogą także pomóc w uregulowaniu i złagodzeniu bólów miesiączkowych.

Zapewniają dyskrecję, ponieważ są niewidoczne, w porównaniu do klasycznych plastrów antykoncepcyjnych. Igły znajdują się w skórze, gdzie podczas rozpuszczania się, powoli uwalniają hormony.

Nie wymagają stosowania w trakcie stosunku płciowego, co pozwala na spontaniczność i w pełni przeżycie doznań.

Jakie są wady plastrów mikroigłowych?

Plastry antykoncepcyjne mają zalety, ale także i wady. Na szczęście poprawne użycie pozwala na zminimalizowanie skutków ubocznych.

Na ten moment plastry te są niedostępne na Polskim rynku, co jest niewątpliwie jedną z wad.

Skutkami ubocznymi mogą być nudności i bóle głowy. Ponadto kobiety mogą przybrać na wadze i odczuwać większe zmęczenie.

Dodatkowo zwiększają ryzyko zakrzepicy, szczególnie u kobiet palących papierosy i po 35. roku życia.

Plastry nie są odpowiednie dla kobiet z nadciśnieniem, migreną z aurą ogniskową oraz chorujących na niektóre nowotwory jak rak piersi, rak wątroby oraz rak endometrium.

Efektywność plastrów antykoncepcyjnych może być zmniejszona przez niektóre leki i suplementy, co wymaga dodatkowej antykoncepcji barierowej w postaci prezerwatywy.

Ostateczny wybór metody antykoncepcji powinien być indywidualny. Zależy od wielu czynników takich jak preferencje życiowe, plany rodziny, stan zdrowia i tolerancja na potencjalne skutki uboczne.

O wszystkich wadach i zaletach różnych metod antykoncepcji najlepiej porozmawiać z lekarzem ginekologiem.

Gdzie wykorzystuje się technologię plastrów mikroigłowych?

Technologię plastrów mikroigłowych wykorzystuje również medycyna estetyczna. Plastry mikroigłowe mogą być nasączone składnikami aktywnymi takimi jak kwas hialuronowy. Efektem zabiegu jest regeneracja, nawilżenie i ujędrnienie skóry, poprzez odbudowę kolagenu oraz elastyny w skórze.

Plastry są również rozważane jako innowacyjna metoda podawania leków np. antybiotyków oraz szczepionek przeciwko grypie czy przeciw SARS-CoV-2.

Również opracowywane są plastry dla osób z cukrzycą, które będą dostarczać insulinę.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [październik 2023], dostępny w internecie: https://www.mp.pl/szczepienia/specjalne/250299,w-oczekiwaniu-na-wyniki-badan-rejestracje-i-wskazania-do-stosowania-szczepionek-przeciwko-sars-cov-2

Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [październik 2023], dostępny w internecie: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2007/2007012518928/anx_18928_pl.pdf

Medycyna Praktyczna, [online], [wrzesień 2023], dostępny w internecie: https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/57117,Evra-system-transdermalny.-plaster#effect

Poradnik Zdrowie, [online], [październik 2023], dostępny w internecie: https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/wskaznik-pearla-ocenia-skutecznosc-antykoncepcji-aa-ULnw-Efjn-ka7b.html

Medical Xpress, [online], [październik 2023], dostępny w internecie: https://medicalxpress.com/news/2019-11-microneedle-based-patch-birth-month.html

Knowledge Success, [online], [październik 2023], dostępny w internecie: https://knowledgesuccess.org/2019/11/25/why-were-excited-about-the-microneedle-contraceptive-patch/

Inni czytali również

Co zrobić przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej?
Co zrobić przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna jest powszechną i skuteczną metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży. Zawarte w preparatach antykoncepcyjnych substancje czynne wpływają na wiele procesów toczących się w organizmie, jednak przede wszystkim na jego gospodarkę hormonalną. Ze względu na istotny wpływ na organizm warto odpowiednio przygotować się przed wyborem optymalnej metody antykoncepcji. 

Artykuł
23.01.2024
Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Levomine - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Levomine to złożony doustny środek antykoncepcyjny. Preparat wpływa na zahamowanie owulacji oraz zmianę konsystencji śluzu szyjkowego, co dodatkowo wzmaga efekt antykoncepcyjny. Ryzyko zajścia w ciążę podczas prawidłowego stosowania leku Levomine jest bardzo małe. 

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Jak przyjęcie tabletki „dzień po” wpływa na krwawienie miesiączkowe?
Jak przyjęcie tabletki „dzień po” wpływa na krwawienie miesiączkowe?

Tabletki "dzień po" to środki antykoncepcyjne stosowane w sytuacjach awaryjnych, które mają na celu zapobieganie niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub w przypadku gdy inne metody antykoncepcji zawiodą. Hormony zawarte w tych tabletkach mogą wpłynąć na miesiączkowanie. Kiedy spodziewać się okresu po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej?

Artykuł
21.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!