Tabletka "dzień po" dla niepełnoletnich - czy nastolatka otrzyma receptę?

Opublikowano 02.05.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Tabletka

Tabletka "dzień po", znana też jako antykoncepcja awaryjna, jest używana do zapobiegania nieplanowanej ciąży w przypadku niezabezpieczonego stosunku seksualnego lub gdy standardowe metody antykoncepcji (takie jak prezerwatywy czy pigułki antykoncepcyjne) zawiodły - np. w sytuacji, gdy prezerwatywa się rozerwała lub doszło do pominięcia regularnej dawki tabletek antykoncepcyjnych. Czy osoby niepełnoletnie mogą otrzymać receptę na antykoncepcję awaryjną?

Spis treści

Czym jest antykoncepcja awaryjna?

Tabletka "dzień po" to środek antykoncepcyjny przeznaczony do stosowania po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub gdy inne metody antykoncepcji zawiodły (np. pęknięcie prezerwatywy). Głównym celem tej tabletki jest zapobieganie niechcianej ciąży.

W Polsce antykoncepcję awaryjną można zakupić jedynie na receptę (recepta online).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jaka antykoncepcja awaryjna jest dostępna w Polsce ?

W Polsce dostępne są cztery rodzaje tabletek "dzień po". Dwie z nich, tabletka EllaOne i tabletka Misstala, zawierają jako substancję czynną octan uliprystalu, a dwie pozostałe, Escapelle i Livopill, oparte są na lewonorgestrelu.

W przypadku tabletek EllaOne i Misstala przyjęcie tabletki może nastąpić do 120 godzin (5 dni) po stosunku, który mógł prowadzić do niechcianej ciąży, podczas gdy Escapelle i Livopill są skuteczne, jeśli zostaną przyjęte w ciągu 72 godzin (3 dni) od stosunku.

Ważne jest, aby mieć świadomość, że antykoncepcję awaryjną można przyjąć jednorazowo po niezabezpieczonym stosunku seksualnym. Odradza się używanie tabletki "dzień po" więcej niż raz w jednym cyklu menstruacyjnym, ponieważ może to prowadzić do niepożądanych efektów, takich jak zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Aby zapewnić największą skuteczność antykoncepcji awaryjnej, zaleca się zażywanie tabletki w ciągu 12 godzin od stosunku, niezależnie od rodzaju aktywnej substancji w preparacie.

W razie jakichkolwiek działań niepożądanych należy zgłosić się najlepiej do lekarza ginekologa.

Zobacz także: Jakie są przeciwwskazania do zastosowania tabletki „dzień po”?

@erecept.pl Kliknij link w bio i zdobądź receptę nie wychodząc z domu! Nie ma szybszego sposób 😊 Dzięki temu unikniesz czekania w kolejkach do lekarza i skrócisz czas przyjęcia preparatu, a w tym przypadku czas jest najważniejszy #tabletkapo #erecepta #niechcianaciąża #antykoncepcja ♬ dźwięk oryginalny - Erecept.pl

Jaki jest mechanizm, w którym działa antykoncepcja awaryjna?

Działanie antykoncepcji awaryjnej różni się w zależności od składu tabletek. Octan uliprystalu i lewonorgestrel działają poprzez wpływanie na hormony regulujące owulację, opóźniając ją lub nie dopuszczając do uwolnienia komórki jajowej.

Mechanizm działania innych składników, takich jak gestageny, może powodować zmianę składu śluzu szyjkowego, co będzie utrudniało przemieszczanie się plemników do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Istnieją także badania sugerujące, że tabletki "dzień po" mogą wpływać na błonę śluzową macicy, co utrudniałoby implantację zapłodnionej komórki jajowej.

Należy pamiętać, że stosowanie antykoncepcji awaryjnej nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czy stosowanie tabletki "dzień po" jest bezpieczne?

Antykoncepcja awaryjna, powszechnie uznawana za bezpieczną dla większości kobiet, jest rekomendowana jako metoda doraźna. Można jej użyć po niezabezpieczonym stosunku seksualnym, awarii tradycyjnej metody antykoncepcji (jak np. pęknięcie prezerwatywy), czy w sytuacji wykorzystania seksualnego.

Po zażyciu mogą wystąpić efekty uboczne, takie jak ból piersi, bóle brzucha, zawroty głowy, czy opóźnienie menstruacji.

Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, stosowanie tabletki "dzień po" jest niewskazane, chociaż składniki aktywne tych preparatów nie są szkodliwe dla płodu. Substancje te mogą jednak przenikać do mleka matki, co wymaga przerwy w karmieniu piersią przez co najmniej 7 dni po zażyciu octanu uliprystalu (w tym czasie mleko należy odciągać i wylewać) lub 8 godzin w przypadku lewonorgestrelu.

Interakcje z innymi lekami i suplementami mogą wpływać na skuteczność tabletki "dzień po". W przypadku zażywania innych leków, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Należy również zwrócić uwagę, że tabletki "dzień po" nie są środkiem wczesnoporonnym. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, ich przyjęcie nie spowoduje poronienia.

Chociaż tabletka "dzień po" jest uznawana za bezpieczną, nie jest rekomendowana jako regularna forma antykoncepcji. Konsultacja z ginekologiem może pomóc w wyborze odpowiedniej, stałej metody antykoncepcji, chroniącej przed niechcianą ciążą.

Należy też pamiętać, aby podczas stosowania antykoncepcji awaryjnej nie używać alkoholu, ponieważ to może obniżyć skuteczność tabletek, co z kolei zwiększa ryzyko nieplanowanej ciąży.

Czy osoba niepełnoletnia otrzyma receptę na tabletkę "dzień po"?

Pod hasłem osoba niepełnoletnia rozumiana jest dziewczyna poniżej 18. roku życia. Jeżeli do lekarza zgłasza się niepełnoletnia pacjentka bez opiekuna prawnego, to lekarz powinien rozważyć trzy opcje:

  • udzielić jej pomocy, jeśli stan pacjentki jest zagrażający jej życiu;

  • odmówić udzielenia świadczenia pacjentowi poniżej 16. roku życia, jeśli jego stan nie zagraża życiu;

  • zbadać pacjentkę, jeśli ma powyżej 16 lat i zgodę pisemną opiekuna prawnego

W nawiązaniu do tego, jeśli do lekarza trafi niepełnoletnia pacjentka z opiekunem prawnym lub powyżej 16 lat ze zgodą pisemną od opiekuna, to lekarz może udzielić jej świadczeń zdrowotnych i przepisać receptę na antykoncepcję awaryjną lub też antykoncepcję hormonalną stosowaną na stałe.

Jak działa klauzula sumienia?

Zgodnie z art. 39 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, każdy lekarz może też powołać się na tak zwaną klauzulę sumienia.

Klauzula sumienia jest to prawo lekarza, które stanowi, że może on odmówić wykonania świadczenia niezgodnego z jego sumieniem. Wtedy należy udać się do innego lekarza lub poszukać pomocy online.

Pracownicy medyczni, korzystając z prawa do klauzuli sumienia, są zobowiązani do wskazania pacjentom alternatywnego miejsca, gdzie mogą uzyskać pomoc, na przykład wystawienie recepty. Ponadto, powinni niezwłocznie informować pacjenta o swojej decyzji oraz dokładnie odnotować to zdarzenie w dokumentacji medycznej pacjenta.

Gdy lekarz odmówi wystawienia recepty na tabletkę dzień po, zalecane jest poproszenie o pisemne potwierdzenie tej decyzji. Taki dokument może okazać się przydatny przy podejmowaniu kolejnych działań w tej sprawie.

Bibliografia

Radosław Tymiński, [online], [grudzień 2023], dostępny w internecie:

https://prawalekarzy.pl/artykuly/jak-postapic-gdy-do-przychodni-zglasza-sie-niepelnoletni-pacjent-bez-opiekuna-65

Portal Rejestry medyczne, [online], [grudzień 2023], dostępny w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/40718/characteristic

Portal Rejestry medyczne, [online], [grudzień 2023], dostępny w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/42880/characteristic

LexLege, [online], [grudzień 2023], dostępny w internecie:

https://lexlege.pl/ustawa-o-zawodach-lekarza-i-lekarza-dentysty/art-31/

Sejm, [online], [grudzień 2023], dostępny w internecie:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19970280152/U/D19970152Lj.pdf

Inni czytali również

Evra - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Evra - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

EVRA jest złożonym preparatem antykoncepcyjnym, który w swoim składzie zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol oraz norelgestromin. Produkt występuje w postaci plastrów do przyklejenia na skórę. 

Charakterystyka produktów leczniczych
09.02.2024
Nowoczesne metody antykoncepcji od A do Z
Nowoczesne metody antykoncepcji od A do Z

Wraz z upływem lat na rynku dostępne stają się coraz to nowsze metody antykoncepcji, odpowiadające na zapotrzebowanie kobiet, które chcą świadomie zadbać o swoją płodność i seksualność. Na szczególną uwagę zasługują zwłaszcza metody długoterminowe - co warto o nich wiedzieć?  Antykoncepcja hormonalna dostępna jest na receptę online.

Artykuł
13.02.2024
Jak długo działa wkładka domaciczna? Czy jest skuteczna?
Jak długo działa wkładka domaciczna? Czy jest skuteczna?

Spirala antykoncepcyjna, określana też mianem wkładki domacicznej, to jedna z metod antykoncepcji dostępnych dla kobiet. Ma wiele zwolenniczek, ponieważ zabezpiecza przed ciążą przez długi czas i jest w tym bardzo skuteczna. Jak działa i ile kosztuje spirala antykoncepcyjna? Dowiedz się tego z naszego wpisu!Spirala antykoncepcyjna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!