Czy możliwe jest, aby lekarz odmówił wystawienia recepty na tabletkę "dzień po"?

Opublikowano 07.01.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy możliwe jest  aby lekarz odmówił wystawienia recepty na tabletkę

Tabletka "dzień po" to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, która jest stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły (np. pęknięcie prezerwatywy). Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Czy lekarz może odmówić przepisania tabletki "dzień po"?

Spis treści

Czym jest tabletka "dzień po"?

Antykoncepcja awaryjna, inaczej tabletka "dzień po", jest to antykoncepcja stosowana po odbyciu niezabezpieczonego stosunku lub gdy inna forma antykoncepcji zawiodła (np. pęknięta prezerwatywa). Jej celem jest zapobieganie niechcianej ciąży.

Tabletki "dzień po" nie są metodą antykoncepcji regularnej i nie powinny być stosowane jako główna forma zapobiegania ciąży.

W Polsce antykoncepcję awaryjną możemy nabyć jedynie z receptą (recepta online).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co dzieje się w organizmie po zażyciu tabletki "dzień po"?

Preparaty antykoncepcji awaryjnej działają głównie poprzez opóźnienie owulacji. Niektóre powodują zgęstnienie śluzu szyjki macicy, co utrudnia plemnikom dostanie się do macicy i zwiększa szansę uniknięcia zapłodnienia.

Niektóre badania sugerują, że antykoncepcja awaryjna może również wpływać na wyściółkę macicy (endometrium), zmniejszając szansę zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej.

Jest ważne, aby zrozumieć, że antykoncepcja awaryjna jest skuteczna tylko przed zagnieżdżeniem się zapłodnionej komórki jajowej w macicy. Nie powoduje ona przerwania już istniejącej ciąży i nie jest formą aborcji.

Jaką antykoncepcję awaryjną mogę dostać w Polsce ?

W Polsce dostępne są 2 rodzaje tabletek "dzień po", które mogą być stosowane do 72 godzin i 2 tabletki, które możemy zastosować do 120 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku.

Tabletki Ellaone i Misstala zawierają jako substancję czynną octan uliprystalu i mogą być stosowane do 5 dni po stosunku. Tabletki Escapelle i Livopill zawierające lewonorgestrel stosuje się do 3 dni po stosunku.

Aby osiągnąć maksymalną efektywność antykoncepcji awaryjnej, zaleca się przyjęcie tabletki w ciągu 12 godzin po stosunku płciowym, bez względu na to, jaki aktywny składnik zawiera preparat.

Należy pamiętać, że antykoncepcja awaryjna jest przeznaczona do jednorazowego użycia po niezabezpieczonym stosunku płciowym. Nie zaleca się stosowania tabletki "dzień po" więcej niż raz w ciągu jednego cyklu menstruacyjnego, gdyż może to spowodować niechciane skutki, takie jak zaburzenia w regularności cyklu miesiączkowego.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

@erecept.pl oznacz osobe, która potrzebuje „tabletkę po”! teraz już wie, że wystarczy wejść na ERECEPT.PL (link w bio) #tabletkapo #antykoncepcja #niechcianaciąża #receptaonline ♬ Mamma Mia - ABBA

Na co pozwala klauzula sumienia?

Tabletka "dzień po" to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, która jest stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły (np. pęknięcie prezerwatywy). Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Czy lekarz może odmówić przepisania tabletki "dzień po"?

Czy istnieją sytuacje, w których lekarz ma prawo odmówić wystawienia recepty na środki antykoncepcji awaryjnej?

Tak, w Polsce lekarz może odmówić wypisania recepty na tabletkę "dzień po", powołując się na zapis w Kodeksie Etyki Lekarskiej, jakim jest klauzula sumienia.

W przypadku, gdy lekarz odmawia wypisania recepty na tabletkę "dzień po", zaleca się poproszenie go o pisemne potwierdzenie tej odmowy, co może być pomocne w podejmowaniu dalszych kroków.

Jeśli uważasz, że w trakcie rozmowy z lekarzem Twoje prawa zostały pokrzywdzone, zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta.

Bibliografia

Journals Via Medica, [online], [grudzień 2023], dostępny w internecie:

https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46239/33028

Infor, [online], [grudzień 2023], dostępny w internecie:

https://www.infor.pl/prawo/prawa-seniora/zdrowie-seniora/298642,Odmowa-wypisania-recepty-na-lek-refundowany-co-robic.html

Inni czytali również

Naturalne metody antykoncepcji - jak stosować i czy są skuteczne?
Naturalne metody antykoncepcji - jak stosować i czy są skuteczne?

Naturalne metody antykoncepcji opierają się na śledzeniu cyklu miesiączkowego kobiety, w celu ustalenia okresów płodności. To pozwala na uniknięcie ciąży poprzez powstrzymanie się od stosunków płciowych podczas owulacji.Metody te wykorzystują naturalne objawy takie jak temperatura ciała i wygląd śluzu szyjkowego, aby pomóc w określeniu dni płodnych.

Artykuł
14.12.2023
Zoely – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Zoely – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniej metody antykoncepcji jest bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, które zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet, jest produkt leczniczy o nazwie Zoely.Zoely to środek antykoncepcyjny, który łączy w sobie dwa kluczowe hormony: estradiol i octan nomegestrolu, w celu zapewnienia maksymalnej efektywności w kontroli płodności.Ten artykuł przedstawi główne aspekty i korzyści stosowania Zoely, jego mechanizm działania oraz ważne informacje dla pacjentek rozważających jego użycie.

Charakterystyka produktów leczniczych
08.02.2024
Lesiplus - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Lesiplus - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat medyczny Lesiplus należy do doustnych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. W jego skład wchodzą dwie substancje czynne: etynyloestradiol oraz drospironon. Stosowany jest w celu zapobiegania ciąży. Decyzja o przepisaniu produktu leczniczego Lesiplus powinna zostać podjęta na podstawie indywidualnej oceny czynników ryzyka u kobiety, zwłaszcza ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej związanego ze stosowaniem produktu leczniczego Lesiplus, w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!