Opublikowano 05.12.2023
Nazwa preparatu | Kontracept |
Substancje czynne | Ethinylestradiolum Gestodenum |
Dostępność | Na receptę |
Postać |
|
Dawki |
|
Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Lek Kontracept nie jest objęty refundacją. Koszt preparatu różni się w zależności od rodzaju opakowania.
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć tabletkę, jednak opóźnienie to jest krótsze niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a ochrona antykoncepcyjna zostanie zachowana.
Pominięcie dawki podczas 3. tygodnia cyklu powoduje, że skuteczność preparatu ulega znaczącemu zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. Aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka może przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch pigułek na raz, i kontynuować terapię o normalnej porze. Po zakończeniu opakowania powinna pominąć przerwę na krwawienie i od razu rozpocząć nowy blister. Drugą opcją jest natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu na 7 dni. Po przerwie terapię należy rozpocząć stosowanie tabletek z nowego blistra. Jeśli tabletki nie były przyjmowane przez pacjentkę prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę, kobieta powinna zastosować się do zaleceń z pierwszej z wymienionych opcji oraz stosować mechaniczne metody antykoncepcji przez kolejny tydzień.
Jeśli pacjentka pominęła kilka tabletek preparatu, a w przerwie od stosowania nie wystąpi krwawienie, należy rozważyć możliwość zajścia w ciążę.
W przypadku biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Kontracept może być zmniejszone, co wiąże się z koniecznością korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.
Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową tak szybko jak jest to możliwe.
Do najczęstszych działań niepożądanych podczas terapii za pomocą Kontracept należą: nieregularne krwawienia z pochwy, tkliwość piersi, nudności, wzrost masy ciała oraz ból głowy. Dolegliwości te pojawiają się zazwyczaj na początku leczenia i samoistnie zanikają.
W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.
Kontracept zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany dla pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Podczas stosowania leku Kontracept może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.
Kontracept można zacząć przyjmować po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia produktami zawierającymi wyżej wymienione substancje.
Kontracept nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii, produkt należy jak najszybciej odstawić.
Nie udowodniono podwyższenia ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub nieumyślnie podczas wczesnego etapu ciąży.
Kontracept może negatywnie wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości oraz zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do momentu zakończenia karmienia piersią.
Nie obserwuje się negatywnego wpływu preparatu Kontracept na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Charakterystyka produktu leczniczego Kontracept, [online], dostępna pod adresem:
https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18109/characteristic
Antykoncepcja awaryjna wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Wynikają one jednak przede wszystkim z niezrozumienia mechanizmu jej działania. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy więc poruszyć temat różnic pomiędzy antykoncepcją awaryjną a tabletkami antykoncepcyjnymi, a także odpowiedzieć na pytanie, czy obie te formy zapobiegania ciąży można ze sobą łączyć.Antykoncepcja awaryjna i antykoncepcja hormonalna dostępne są tylko na receptę (recepta online).
ArtykułKlimakterium jest naturalnym zjawiskiem w życiu kobiety, świadczącym o zakończeniu możliwości posiadania potomstwa. Organizm kobiety przechodzi wówczas przez szereg zmian hormonalnych, którym mogą towarzyszyć dokuczliwe objawy pogarszające jakość życia. Menopauza to z definicji nazwa ostatniej miesiączki, po której w upływie roku nie doszło do krwawienia z dróg rodnych, po uprzednim wykluczeniu chorób narządu rodnego.Część kobiet zastanawia się, czy w okresie przekwitania zajście w ciążę jest możliwe. Kolejnym pytaniem, które bardzo często się pojawia jest - jaką metodę antykoncepcji wybrać i czy antykoncepcja hormonalna (dostępna na receptę, w tym recepta online) jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiet w okresie menopauzy?
ArtykułNawet co druga kobieta ciężarna cierpi na zaburzenia snu. Bezsenność w ciąży to powszechny problem, a jego podłoże bardzo często ma związek ze zmianami hormonalnymi, które przechodzi organizm przyszłych mam.Jakość snu ma duże znaczenie dla zdrowia, samopoczucia i w zasadzie całego funkcjonowania za dnia, w czasie ciąży również warto poszukać przyczyn bezsenności i spróbować podjąć leczenie.
Artykuł